Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 

Cinema/pelicula personal- ce imi trebuie?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
xnick

xnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 05.12.2001
Vreau sa reanimez o sala veche parasita de cinema. Am inteles ca de distributia de film/pelicula se ocupa  Romaniafilm; ce utilaje as avea nevoie si de unde pot sa le procur.
Cam cat costa in medie un film de proiectat 1 saptamana?
Multumim!

#2
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Nu se ocupa numai Romaniafilm, ci si toti distribuitorii independenti.

Filmele pe pelicula nu se inchirieaza pentru proiectii personale, decat daca ai pile la distribuitor. Daca vrei pentru proiectii publice, atunci iti trebuie autorizatie, licenta si evident semnarea unui deal cu distribuitorii respectivi.  

Ai nevoie de un proiector de film de 35 mm+lampa, un obiectiv sau un set de obiective cu focala potrivita pentru sala in care doresti sa il instalezi si un platan, plus diverse alte maruntisuri (masinute de lipit, caseuri, role&so on). Asta pentru partea de imagine. Pentru sunet poti sa folosesti cititorul optic al proiectorului, sau, daca ai pretentii la mai mult, un decodor Dolby SR. Apoi iti trebuie evident amplificare si boxele din sala (iarasi, cat de multe si cat de mari depinde de dimensiuni).

De cumparat cele mai de sus mai greu in Romania, eventual de noi (Electrovox distribuie pare-mi-se Kinoton, iar patronul de la Glendale are contacte pentru Christie). Te costa in zona minim a miilor de dolari, mai degraba spre zeci de mii pentru un setup complet.

Daca nu vrei de noi, atunci second-hand gasesti numai intreband pe la cinematografe - in genere proiectionistii se cam cunosc intre ei si te pot indrepta catre cineva care are la vanzare scule decente. Proiectoare antice, aruncate prin sali dezafectate se mai gasesc, dar iti va trebui ceva munca ca sa le pui pe picioare - de cumparat le iei probabil pe cateva sute de dolari si ceva beri responsabilului...

Salutari,
Andrei

#3
xnick

xnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 05.12.2001
Cu partea tehnica m-am lamurit, ceea ce nu putut afla sunt ceva tarife de la distribuitorii de film/pelicula ca sa imi pot finaliza calculele (am dat numai peste oameni presati si femei agasate, neobisnuiti sa vorbeasca normal la telefon  - cine esti mneata? etc...). Or fi sarbatorile de vina sau accentul meu de taran. Mai insist cu emailu, desi slaba speranta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate