Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Greselile BOR

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
279 replies to this topic

#109
Silver&Gold

Silver&Gold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 01.11.2006
[quote name='talkative' date='Jan 9 2007, 00:45' post='2292811']
Mai intai de toate, vreau sa spun ca stiu foarte clar ca aceasta nu este o discutie serioasa si ceea ce fac acum e inutil.
Faptul ca niste personaje au intrat si pe aceste arii ca sa-si scuipe veninul, nemaiajungandu-le Poiana lui Iocan, este edificator: ai ceva cu ortodoxia, sau cu biserica, dar in loc sa le eviti ... le cauti cu tot inadinsul ca sa le injuri.


Sa stii ca nu este deloc inutil ce faci.Si spun asta nu pentru ca il combati pe Rako.Din pacate cunostiintele mele si poate si ale altora in acest domeniu, sunt cu mult limitate fata de ceea ce ai acumulat tu,Tihomir si Ramunc.Cu toate astea citesc cu placere tot ce se scrie aici si consider ca chiar ar trebui sa faca mai multi acest lucru.Ma bucur din tot sufletul ca exista si oameni ca voi,pe care sincer ii admir si respect,chiar daca nu suntem mereu de acord in unele privinte(Ramunc stie despre ce vorbesc).


Sper sa nu te mire sau deranjeze interventia mea.

Multa sanatate !

#110
talkative

talkative

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,027
  • Înscris: 20.08.2005

View PostSilver&Gold, on Jan 9 2007, 01:03, said:

Sa stii ca nu este deloc inutil ce faci.Si spun asta nu pentru ca il combati pe Rako.Din pacate cunostiintele mele si poate si ale altora in acest domeniu, sunt cu mult limitate fata de ceea ce ai acumulat tu,Tihomir si Ramunc.Cu toate astea citesc cu placere tot ce se scrie aici si consider ca chiar ar trebui sa faca mai multi acest lucru.Ma bucur din tot sufletul ca exista si oameni ca voi,pe care sincer ii admir si respect,chiar daca nu suntem mereu de acord in unele privinte(Ramunc stie despre ce vorbesc).
Sper sa nu te mire sau deranjeze interventia mea.

Multa sanatate !
Nu am acumulat, chiar aceste discutii m-au stimulat sa "fac sapaturi", pentru ca sunt lucruri care nu se invata la scoala la istorie. Este singurul aspect util al acestor discutii, din punctul meu de vedere.
Multumesc pentru aprecieri.

#111
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostRákóczi II, on Jan 8 2007, 17:39, said:

numai atata mai zic:

Goromba hazugság! Undorító és becsületsértő... ilyesmit nem tûrök!

Daca doresti sa ma numesti "mincinos ordinar" de ce nu o faci in romaneste? Ca n-ai c***e, d-aia :)

Ontopic: Un om fara etnie si fara onoare nu are dreptul moral sa critice o biserica nationala asa cum este BOR. Eu am criticat in nenumarate randuri BOR si o voi mai face daca consider de cuviinta, pentru ca sunt roman iar BOR joaca un rol important in societatea romaneasca fie ca vrem fie ca nu. Buna sau rea, BOR a constituit totusi un factor de unitate a acestui popor, pe care hiene ca tine il doresc destramat.

#112
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Biserica Ortodoxă Liberă nu există. În cel mai fericit caz este o grupare schismatică ceea ce însesmnă că nu poate fi obiectivă.

Nici macar schizmatici nu sunt. E un individ cu familia lui, care se crede preot sau episcop, nu mai retin.

#113
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View Posttalkative, on Jan 9 2007, 00:45, said:

Cred ca raspunsul guvernului Transilvaniei este edificator cu privire la motivele unirii cu Roma.
Daca tot dai paste, frumos este sa pui si sursa...
Guvernatorul Transilvaniei era calvin... si Dieta Transilvaniei era in mainile calvinilor. De fapt calvinii au fost primii care au militat impotriva uniatiei nevazand cu ochi buni intarirea elementului catolic din Ardeal. De fapt insasi adoptarea reformei de catre nobilii maghiari a fost facuta in scopul de a lua pozitiei impotriva casei de Austria ce era catolica.

Ai aici o trecere in revista a situatiei politice si religioase din Ardeal
http://forum.softped...m...t&p=2169369

View Posttalkative, on Jan 9 2007, 00:45, said:

Nu a fost vreo chestie inspirata divin. A fost o cedare in fata celui mai puternic, ca si lasitatile acelor ierarhi ortodocsi din timpul razboiului. Din pacate, nu a fost nici macar fructuoasa. Nu numai ca lupta de eliberare nationala dusa de greco-catolici nu a fost eficienta, dar s-a pierdut si statutul Transilvaniei de entitate distincta, fiind inglobata Ungariei in statul dualist.
Iata ca istoria unirii cu Roma nu e una chiar asa senina si idilica, si nici nu a adus ABSOLUT NIMIC in plan practic, in afara de crearea unor noi martiri ortodocsi in Ardeal, dupa cei creati in secolul precedent de calvini, si de scindarea si invrajbirea romanilor, aplicandu-se cu maiestrie principiul "divide et impera".
Deci, daca este vorba de istorie, hai sa nu o povestim selectiv, luand doar partea care ne sustine punctul nostru de vedere.
iti recomand sa citesti "O grava lovitura data neamului romanesc: Calomierea Bisericii Romane Unite cu Roma" de Anton Moisin (Sibiu, 1996). Cartea, pe langa consideratiile autorului, are o puternica parte documentara precum si o bibliografie impresionanta.

Edited by Megara, 09 January 2007 - 02:14.


#114
Rákóczi II

Rákóczi II

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,616
  • Înscris: 11.06.2006

View Postvlaco, on Jan 8 2007, 23:48, said:

Stimate Rakoczi, Sursele domniei tale au aceeași credibilitate ca Dan Brown. Afirmațiile la adresa ierarhiei ortodoxe fie de azi, fie de ieri sunt total deplasate.
Din păcate Iternetul nu este o sursă infailibilă deci trebuie verificată.
Biserica Ortodoxă Liberă nu există. În cel mai fericit caz este o grupare schismatică ceea ce însesmnă că nu poate fi obiectivă.

Stimate domn, dupa cum se vede respectivul creator al web-site posteaza SI din cartile scrise de Iorga , ori alti istorici, precum si din Actele Oficiale ale vremii. Daca nu dupa acestea sa judecam activitatea BOR din Ardeal, atunci dupa ce?

#115
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Daca nu dupa acestea sa judecam activitatea BOR din Ardeal, atunci dupa ce?

Si aveti vreo explicatie pentru manifestarile reprezentantilor ortodocsi din Ardeal, daca lucrurile au stat chiar asa cum ziceti?

#116
Rákóczi II

Rákóczi II

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,616
  • Înscris: 11.06.2006

View PostRamunc, on Jan 9 2007, 14:29, said:

Si aveti vreo explicatie pentru manifestarile reprezentantilor ortodocsi din Ardeal, daca lucrurile au stat chiar asa cum ziceti?

NU! Nu am! Nu pot sa concep , nici sa accept expicatia care vine in minte.
Poate ai tu una, dar nu cu propaganda, ca ai stiinta ca nu "tine".

#117
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View PostRákóczi II, on Jan 9 2007, 17:55, said:

NU! Nu am! Nu pot sa concep , nici sa accept expicatia care vine in minte.
Poate ai tu una, dar nu cu propaganda, ca ai stiinta ca nu "tine".

Orice manifestare umana are un motiv.

Cum eu nu sunt sigur ca acele lucruri chiar au fost asa cum ati prezentat, nu are rost sa încerc sa vad ce motive au avut. Însa cei care sustin ca ele au existat ar trebui sa caute si o explicatie. Caci daca acei ierarhi au facut acele lucruri, nu le-au facut fara sa stie de ce.

#118
talkative

talkative

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,027
  • Înscris: 20.08.2005

View PostMegara, on Jan 9 2007, 02:10, said:

Daca tot dai paste, frumos este sa pui si sursa...
Guvernatorul Transilvaniei era calvin... si Dieta Transilvaniei era in mainile calvinilor. De fapt calvinii au fost primii care au militat impotriva uniatiei nevazand cu ochi buni intarirea elementului catolic din Ardeal. De fapt insasi adoptarea reformei de catre nobilii maghiari a fost facuta in scopul de a lua pozitiei impotriva casei de Austria ce era catolica.

Ai aici o trecere in revista a situatiei politice si religioase din Ardeal
http://forum.softped...m...t&p=2169369
iti recomand sa citesti "O grava lovitura data neamului romanesc: Calomierea Bisericii Romane Unite cu Roma" de Anton Moisin (Sibiu, 1996). Cartea, pe langa consideratiile autorului, are o puternica parte documentara precum si o bibliografie impresionanta.
Nu voi citi acea carte pentru ca nu-mi pierd vremea cu lamentarile unora. Vad ca te framanta calomnierea greco-catolicilor, dar tu te-ai dedicat pe aceasta arie calomnierii ortodocsilor, jucand cartea nationalista. Ti-am aratat ca se pot gasi episoade rusinoase si la greco-catolici, iar biserica ortodoxa a fost victimizata in Ardeal de autoritati in aceeasi masura ca si populatia romaneasca, pana la episodul acela din timpul razboiului.
Ioan Ploscaru nici in puscarie nu s-a lecuit de cleveteli, iar suferinta se pare ca nu l-a facut mai bun. Ceea ce a spus despre biserica ortodoxa este o mare minciuna: in realitate, insasi unirea cu Roma a fost un act de "invartire a crucii dupa cum bate vantul". Prin unire, practic toata ierarhia ortodoxa din Ardeal s-a subordonat Romei. Biserica ortodoxa a fost decapitata. O perioada, practic n-a mai existat institutional. Cu toate acestea, ortodoxia n-a murit, iar de indata ce biserica ortodoxa a renascut, ca urmare a protestelor "prostimii", chiar si cu preoti sarbi si in subordinea bisericii sarbe, aceasta a avut numerosi adepti, desi credinciosii erau romani.
Asta demonstreaza cateva lucruri:
1. "Prostimea" romana a avut mai multa verticalitate decat ierarhii romani din Ardeal si in general decat "intelighentia" romana, care atunci, ca si acum si ca intotdeauna in istoria Romaniei, s-a dovedit un corp strain lipsit de valoare si demnitate.
2. Convingerile religioase ale oamenilor simpli erau profunde si nu erau atat de ignoranti pe cat s-ar putea crede.
3. Romanii nu erau nationalisti, iar credinta era pentru ei mai importanta decat drepturile lor nationale. Foarte multi, au preferat o biserica ortodoxa condusa de ierarhi sarbi, si o situatie politica dezavantajoasa, unei biserici unite cu Roma, conduse de popi romani, sub protectia papei.
Cat despre moralitate, citatul asta din Inochentie Micu e edificator:

Quote

Eu și clerul meu ne-am unit sub condiția de a obține acele beneficii și acele foloase de care se bucură romano-catolicii, altfel, dacă nu ni se dau, ne facem orice.
Apropo de crucea care se invarte dupa cum bate vantul.
Eu consider de plans o fata bisericeasca care afirma ca se face orice (eventual si frate cu ...  :D ) ca sa realizeze niste scopuri politice, fie ele si drepturile nationale ale romanilor.
Comparativ cu asta, nu mi se par chiar atat de jalnice compromisurile tarzii ale ierarhilor ortodocsi, pentru nu au fost compromisuri religioase, ci politice. Greco-catolicii in schimb, au facut si una, si alta.
In plus, acei ierarhi erau, in definitiv, cetateni ai Ungariei, si nu scrie nicaieri ca daca esti ortodox si de etnie romana, in Ungaria, trebuie sa lucrezi pentru Romania.
Nu stiu cum e la altii, dar biserica ortodoxa are o traditie de respect fata de autoritatile laice, probabil datand inca din vremea imparatilor romani si bizantini, care obisnuiau sa se amestece in treburile religioase. Mergand pe principiul de a da Cezarului ce e al Cezarului. In orice carticica de rugaciuni, exista si o rugaciune pentru conducatorii tarii, iar la slujbe se fac rugaciuni pentru ei. Tara noastra este acum Romania, dar acum 90 de ani, tara acelor prelati ortodocsi era Ungaria. Daca lucrurile stateau la fel ca acum, probabil ca fidelitatea fata de conducatorii unguri era o indatorire religioasa pentru ei.

Edited by talkative, 10 January 2007 - 00:20.


#119
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006
te-am mai rugat sa editezi si sursele cand dai citate. Iti amintesc ca postarea de informatii false se sanctioneaza. Asa ca te rog sa editezi sursele la ambele tale mesaje, altfel se trece la sanctiune.

Quote

Eu și clerul meu ne-am unit sub condiția de a obține acele beneficii și acele foloase de care se bucură romano-catolicii, altfel, dacă nu ni se dau, ne facem orice.
Asta e fals si calomnie...
Inocentiu Micu Klein nu a zis niciodata asa ceva.
Mai mult, Inocentiu Micu Klein nu a avut nici o implicare in unirea cu Roma. Nu el a decis si nici nu avea cum sa decida. Inocentiu Micu Klein s-a nascut in 1692. Avea doar 6 ani in 1698 cand a fost facuta unirea cu Roma. Iar cand a fost numit episcop trecusera deja 30 de ani de uniatie.

Daca tot vreti sa calomniati Biserica greco-catolica cautati si voi ceva mai plauzibil...

Edited by Megara, 10 January 2007 - 01:29.


#120
talkative

talkative

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,027
  • Înscris: 20.08.2005

View PostMegara, on Jan 10 2007, 00:32, said:

te-am mai rugat sa editezi si sursele cand dai citate. Iti amintesc ca postarea de informatii false se sanctioneaza. Asa ca te rog sa editezi sursele la ambele tale mesaje, altfel se trece la sanctiune.
Asta e fals si calomnie...
Inocentiu Micu Klein nu a zis niciodata asa ceva.
Mai mult, Inocentiu Micu Klein nu a avut nici o implicare in unirea cu Roma. Nu el a decis si nici nu avea cum sa decida. Inocentiu Micu Klein s-a nascut in 1692. Avea doar 6 ani in 1698 cand a fost facuta unirea cu Roma. Iar cand a fost numit episcop trecusera deja 30 de ani de uniatie.

Daca tot vreti sa calomniati Biserica greco-catolica cautati si voi ceva mai plauzibil...
Trebuia sa citesti putin mai atent ce ti-am scris mai sus. I.M.K. a spus asta intr-o dieta, parca prin 1737, nu am acum textul in fata. Nu era vorba sa decida, era o amenintare voalata cu revenirea la biserica ortodoxa.
Cat despre surse ... nu-mi place maniera amenintatoare in care le ceri, care pentru mine este chiar comica, avand in vedere precedentele mele dispute pe acest forum - in unele dispute m-am izbit de refuzul fatis al moderatorilor de actiona fata de minciuni demonstrate sau plagierea unor texte. Deci, sa zicem ca rigurozitatea argumentatiei nu este punctul forte al desbaterilor de pe acest forum.
Dar, totusi, am sa-ti dau sursa: http://ro.wikipedia....r...mĂąne_Unite

Edited by talkative, 10 January 2007 - 22:45.


#121
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View Posttalkative, on Jan 10 2007, 22:44, said:

mda :D
De la Wikipedia citire:
Această pagină este considerată o îndrumare la Wikipedia. Ea ilustrează standarde acceptate de majoritatea editorilor, însă nu ține de politica oficială. Puteți modifica această pagină după nevoie, dar înainte de a face modificări majore vă rugăm să vă consultați cu ceilalți editori pe pagina de discuție.
Furnizarea unor surse pentru editările dvs. este dispusă de politicile Wikipedia Fără cercetare orginală și de verificabilitate. Pentru un îndrumar privind evaluarea surselor a se vedea Wikipedia:Surse de încredere. Această pagină justifică necesitatea de a cita sursele și oferă detalii despre modul în care se precizează acestea.
Rețineți că Wikipedia nu este locul în care vă puteți exprima opiniile și nici pentru cercetare originală.

Daca urmaresti pagina cu atentie vei vedea ca sunt destule citate fara surse. Ba chiar la un citat a fost pusa atentionarea [necesită citare]
Nici cele doua citate date si de tine nu au trimitere catre nici o sursa. Mai mult, raspunsul Guvernatorului Transilvaniei este indoielnic. Dieta Transilvaniei era in mainile calvinilor, iar acestia au fost cei mai mari dusmani ai uniatiei deoarece nu vedeau cu oci buni intarirea elementului catolic din Transilvania. Dupa cum am mai spus, boierii maghiari au imbratisat calvinismult tocmai pentru a lua o pozitiei impotriva Casei de Austria ce era catolica.

La o simpla privire am si gasit niste inadvertente pe care si tu le-ai citat in mesajul tau

Quote

Născut la 1700 lângă Sibiu [...] Ioan-Inocențiu Micu
- Inocentiu Micu Klein este nascut in 1692

Quote

Ca atare, a fost numit epsicop în 1732 [...] In aceasta calitate, Klein incearcă să determine aplicarea prevederilor documentului de unire din 1701 in ceea ce priveste drepturile românilor uniți.
- numit episcop la 25 februarie 1729 prin diploma imperiala data de Carol al VI-lea (daca te duci pe link-ul lui Inocentiu Micu o sa vezi ca scrie acelasi lucru)
- documentul de unire din 7 octombrie 1698 sau cel din 4 septembrie 1700

View Posttalkative, on Jan 9 2007, 00:45, said:

Iata ca istoria unirii cu Roma nu e una chiar asa senina si idilica, si nici nu a adus ABSOLUT NIMIC in plan practic, in afara de crearea unor noi martiri ortodocsi in Ardeal, dupa cei creati in secolul precedent de calvini, si de scindarea si invrajbirea romanilor, aplicandu-se cu maiestrie principiul "divide et impera".
N-am spus ca istoria uniatiei a fost senina si idilica, ba mai mult nu am sustinut faptul ca Biserica Catolica este fara de pata. Insa anumiti ortodocsi de pe acest forum declara ca numai Biserica Ortodoxa este pastratoare a adevarului si fara de pata.
Cred ca ai glumit cand ai spus ca unirea cu Roma nu a adus "absolut nimic" in plan practic. Ai uitat de Scolile Blajului infiintate Petru Pavel Aron, unde s-a invatat pentru prima data in limba romana si unde au venit sa studieze pe cheltuiala Bisericii Unite si romani de peste munti? Ai uitat de faptul ca limba romana s-a folosit in scoli si in biserici inainte cu un secol fata de restul teritoriilor locuite de romani? Ai uitat de Scoala Ardeleana care a fost creatia Bisericii Romane Unite? Se pare ca da...

#122
Rákóczi II

Rákóczi II

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,616
  • Înscris: 11.06.2006

View PostMegara, on Jan 11 2007, 00:20, said:

mda :D
De la Wikipedia citire:
Această pagină este considerată o îndrumare la Wikipedia. Ea ilustrează standarde acceptate de majoritatea editorilor, însă nu ține de politica oficială. Puteți modifica această pagină după nevoie, dar înainte de a face modificări majore vă rugăm să vă consultați cu ceilalți editori pe pagina de discuție.
Furnizarea unor surse pentru editările dvs. este dispusă de politicile Wikipedia Fără cercetare orginală și de verificabilitate. Pentru un îndrumar privind evaluarea surselor a se vedea Wikipedia:Surse de încredere. Această pagină justifică necesitatea de a cita sursele și oferă detalii despre modul în care se precizează acestea.
Rețineți că Wikipedia nu este locul în care vă puteți exprima opiniile și nici pentru cercetare originală.

Daca urmaresti pagina cu atentie vei vedea ca sunt destule citate fara surse. Ba chiar la un citat a fost pusa atentionarea [necesită citare]
Nici cele doua citate date si de tine nu au trimitere catre nici o sursa. Mai mult, raspunsul Guvernatorului Transilvaniei este indoielnic. Dieta Transilvaniei era in mainile calvinilor, iar acestia au fost cei mai mari dusmani ai uniatiei deoarece nu vedeau cu oci buni intarirea elementului catolic din Transilvania. Dupa cum am mai spus, boierii maghiari au imbratisat calvinismult tocmai pentru a lua o pozitiei impotriva Casei de Austria ce era catolica.

La o simpla privire am si gasit niste inadvertente pe care si tu le-ai citat in mesajul tau

- Inocentiu Micu Klein este nascut in 1692
- numit episcop la 25 februarie 1729 prin diploma imperiala data de Carol al VI-lea (daca te duci pe link-ul lui Inocentiu Micu o sa vezi ca scrie acelasi lucru)
- documentul de unire din 7 octombrie 1698 sau cel din 4 septembrie 1700
N-am spus ca istoria uniatiei a fost senina si idilica, ba mai mult nu am sustinut faptul ca Biserica Catolica este fara de pata. Insa anumiti ortodocsi de pe acest forum declara ca numai Biserica Ortodoxa este pastratoare a adevarului si fara de pata.
Cred ca ai glumit cand ai spus ca unirea cu Roma nu a adus "absolut nimic" in plan practic. Ai uitat de Scolile Blajului infiintate Petru Pavel Aron, unde s-a invatat pentru prima data in limba romana si unde au venit sa studieze pe cheltuiala Bisericii Unite si romani de peste munti? Ai uitat de faptul ca limba romana s-a folosit in scoli si in biserici inainte cu un secol fata de restul teritoriilor locuite de romani? Ai uitat de Scoala Ardeleana care a fost creatia Bisericii Romane Unite? Se pare ca da...

Astept inca replica Onorabilului Ramunc.....  :rolleyes:

#123
alex.dumitrascu

alex.dumitrascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.01.2007

View PostRákóczi II, on Mar 2 2007, 14:42, said:

Astept inca replica Onorabilului Ramunc.....  :rolleyes:
N-ai baza biblica.
Ai doctrina falsa.


#124
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006
Citez din revista "Biserica Ortodoxa Romana", nr. 2-3/1953 pag. 137-143

Biserica Ortodoxă Romană
Buletinul oficial al Patriarhiei Române

Anul LXXI
nr. 2-3
februarie-martie 1953

La 5 Martie 1953, ora 9 si 50 minute seara, a încetat din viață, dupa o boală grea,
IOSIF VISSARIONOVICI STALIN
Președintele Consiliului de Miniștrii al Uniunii Republicilor Sovietice Socialiste, eliberatorul și prietenul poporului nostru și marele stegar al luptei pentru apărarea Păcii mondiale.
Numele lui Stalin va trai pururea în inima popoarelor sovietice, a poporului nostru și a tuturor oamenilor iubitori de pace de pe pământ.


Telegrama I.P.S. Patriarh Justinian către I.P.S. Patriarh Alexei al Moscovei și a toată Rusia

Dând expresie sentimentelor de frățească dragoste, care leaga pe clericii și credincioșii Bisericii Ortodoxe Române de clerul și credincioșii Bisericii Ortodoxe Ruse, - Înalt Prea Sfințitul Patriarh Justinian a trimis următoarea telegramă:

PREA FERICIRII SALE
PREAFERICITUL ALEXEI
PATRIARHUL MOSCOVEI ȘI A TOATĂ RUSIA


În numele credincioșilor și slujitorilor altarelor Bisericii Ortodoxe Române, al Sfântului Sinod și al Nostru personal, încredințăm pe Sanctitatea voastră că împărtășim întru totul adânca durere pe care o încearcă popoarele sovietice și, laolaltă cu ele, clerul și credincioșii Bisericii Ortodoxe Ruse, prin încetarea din viață a gloriosului eliberator de popoare, Iosiv Vissarionovici Stalin, conducătorul iubit al Patriei Voastre.
Reamintindu-ne cu acest prilej că prin eliberarea Patriei noastre de către armatele sovietice conduse de marele Stalin, noi am putut reînnoda firul străvechilor legături frățești dintre Bisericile noastre, vom întări și mai mult solidaritatea dintre noi, sporind neîncetat strădaniile noastre comune, în lupta pentru apărarea păcii, al cărei stegar a fost I. V. Stalin.
Al Vostru iubitor și întru toate binevoitor frate
† JUSTINIAN
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române


La această telegrama, Înalt Prea Sfințitul Patriarh Justinian a primit din partea Prea Fericitului Patriarh Alexei al Moscovei și a toata Rusia, următorul răspuns.

Sanctitatea Voastră,

Suntem profund mișcați de condoleanțele exprimate de Înalt Prea Sfinția Voastră cu prilejul încetării din viață a lui Iosif Vissarionovici Stalin.
Noi nu vom uita niciodată atitudinea sa întotdeauna dreaptă, înțelegătoare și binevoitoare față de nevoile Bisericii,  :roflmao: și Biserica Ortodoxă Rusă își va aduce pururea aminte de el cu dragoste și cu recunoștință sinceră.
Buna amintire ce i-o păstrați este pentru noi foarte prețioasă și eu vă mulțumesc din suflet.
PATRIARHUL ALEXEI
Moscova, 13 Martie 1953



Aceasta a fost: Jeluirea Patriarhului Alexei al Moscovei si Rusiei
Va urma: Jeluirea Patriarhului ortodox roman Justinian.

Edited by Megara, 26 August 2007 - 00:14.


#125
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005
ma uit si vad ca mai toti vorbiti de episcopi si alte treburi de cea mai inalta factura...

Eu ma uit prin jur; cei ce spun ca BOR face greseli probabil nu gresesc. Dar si eu am probleme. De-asta mergem Biserica. Dar am inceput sa aleg Bisericile unde sa merg, ca am de unde, fiind la oras.
Lasand laoparte greselile de sus, pe care nu le comentez (cel putin aici), dau un exemplu de parohie (cred): cheta spre sfarsitul liturghiei (intalnita nu doar la una).

Edited by CataPro, 29 August 2007 - 12:36.


#126
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View PostCataPro, on Aug 29 2007, 13:33, said:

...
Lasand laoparte greselile de sus, pe care nu le comentez (cel putin aici), dau un exemplu de parohie (cred): cheta spre sfarsitul liturghiei (intalnita nu doar la una).

la biserica la care merg eu nu exista asa ceva;

este o greseala :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate