Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Fotografie de produs

- - - - -
  • Please log in to reply
814 replies to this topic

#739
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Salut,

Ce parere aveti despre o astfel de fotografie de produs?

Attached File  DSC_0055.jpg   229.91K   29 downloads

Sunt la inceput, asa ca orice critici pot fi de ajutor.
Setup: Nikon D5300, obiectiv Nikkor 40mm f/2.8 micro, lightbox artizanal.
Oricat am tras pe fond complet alb, indiferent de calitate, rezultatul pare lipsit de exprexie, asa ca am incercat, in primul rand, sa realizez o compozitie placuta.

Attached File  DSC_0009.jpg   297.57K   29 downloads

Attached File  DSC_0036.jpg   303.29K   24 downloads

Edited by dan20c, 11 February 2018 - 11:09.


#740
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
Partea din stanga atrage atentia, dar textul e vertical. Ai incercat o pozitie pe diagonala?

Partea din dreapta, pe unde se deschide, e cam inestetica. Mai degraba as si pus acolo ceva in spate, pentru a mai ascunde zona.

Culorile nu-mi plac, prea galben totul.

#741
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Observatiile mele sunt urmatoarele:

1. Nu sunt bune luminile pe care le ai. Sunt convins ca ai reglat bine WB-ul, dar pozele tot au tenta de galben.
Daca ai merge pe varianta cu blit-uri, ar fi mult mai scump si mai dificil de folosit, insa culorile ar iesi impecabil.
Sunt si becuri care scot culori OK, dar sunt mai greu de gasit. Eu am cumparat niste BEC-uri LED care sunt relativ OK. Cred ca aveau temperatura de culoare 6000K.
Trebuie sa faci incercari : cumperi, testezi...cumperi, testezi...pana gasesti becuri OK. S-ar putea sa dureze si sa te coste niste bani. Trebuie becuri puternice : minim 1000 lumeni.

Daca mergi pe varianta blituri, merg chiar si cele ieftine. Pt. buget redus recomand Godox-urile alea de la F64 care costa 70...90 de Ron. Iti mai trebuie un blit pe camera ca sa le declansezi.

http://www.f64.ro/go...ve-45w-e27.html

2. Retine o regula de baza ca sa scoti ceva de calitate: albul trebuie sa fie un alb impecabil. La tine albul e cam galbejit.
Ca sa scoti alb adevarat, trebuie lumini bune si expunerea dusa aproape de maxim (reglaj cu histograma in fata pana te obisnuiesti).
Dar asta este valabil nu doar pentru alb, ci pentru toate culorile. Vrei calitate ? Toate culorile trebuie sa fie impecabile, cu o atentie deosebita pentru alb.

3. Nu-mi plac fundalurile tale.

Edited by katran, 11 February 2018 - 11:28.


#742
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
Am oarece dubii ca WB ar fi fost reglat cum trebuie, as mai umbla la partea asta inainte de a investi in alte lumini.

#743
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Posted Image
Stiu ca am o problema majora cu balansul de alb.

Uite, de ex, aici, mai mult de atat nu am reusit sa scot.

Attached File  DSC_0096.jpg   185.94K   28 downloads

Masinuta lego e doar pentru test.

Balansul de alb:
- pe lateralele lightbox-ului am pus bucati de panza, ma gandesc sa incerc cu hartie alba, de copiator, asa cum e tapetat interiorul
- pentru iluminat folosesc doua veioze E27 cu led-uri 3000k de aprox 1000 lumeni bucata. Probabil ar trebui sa trec la leduri 6000k, eventual si cu a 3-a sursa de lumina, directa.
Ar fi corect asa?

Pozele cu martisoare sunt trase .nef si nu au nici un pic de corectie WB la procesare. Posted Image In schimb masinuta e chinuita maxim.

#744
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Problemele de WB/alb nu le rezolvi intotdeauna doar regland WB-ul, mai ales cand ai lumini proaste.
Uneori este nevoie de editare.
Uite ce am facut eu in 2-3 minute in PS lucrand fiecare culoare in parte.
Compara editarea mea cu a ta, din punct de vedere al culorilor.  Pune cele 2 poze una langa alta si cred ca o sa ai un mic soc.

Attached File  DSC_0096_toni_edit.jpg   259.21K   28 downloads

Edited by katran, 11 February 2018 - 12:07.


#745
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdan20c, on 11 februarie 2018 - 11:05, said:

Salut,

Ce parere aveti despre o astfel de fotografie de produs?

Attachment DSC_0055.jpg

Sunt la inceput, asa ca orice critici pot fi de ajutor.
Setup: Nikon D5300, obiectiv Nikkor 40mm f/2.8 micro, lightbox artizanal.
Oricat am tras pe fond complet alb, indiferent de calitate, rezultatul pare lipsit de exprexie, asa ca am incercat, in primul rand, sa realizez o compozitie placuta.

Attachment DSC_0009.jpg

Attachment DSC_0036.jpg

Cum au spus și ceilalți, culorile bat rău în galben și verzui.
Ai folosit lămpi CFL sau LED uri obișnuite? Astea în general nu sunt bune pentru că nu au spectru continuu. Mai bine te rezumi la lumină naturală, chiar dacă asta împlică timpi de expunere lungi. Pui aparatul pe un trepied sau dacă n-ai pe o pungă cu orez (sau fasole uscată, sau linte, după gust).

View Postdan20c, on 11 februarie 2018 - 11:57, said:

- pentru iluminat folosesc doua veioze E27 cu led-uri 3000k de aprox 1000 lumeni bucata. Probabil ar trebui sa trec la leduri 6000k, eventual si cu a 3-a sursa de lumina, directa.
Ar fi corect asa?
Nu, tocmai am explicat de ce.

#746
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
Din tot ce m-am jucat pana acum, cea mai buna lumina o au becurile pe halogen.

#747
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postdan20c, on 11 februarie 2018 - 11:57, said:

- pentru iluminat folosesc doua veioze E27 cu led-uri 3000k de aprox 1000 lumeni bucata. Probabil ar trebui sa trec la leduri 6000k, eventual si cu a 3-a sursa de lumina, directa.
Ar fi corect asa?


Lumina naturala are in jur de 5500k la pranz si se duce inspre 6500K inspre seara cand capata o nuanta rosiatica.
Deci este clar care este directia in care trebuie sa mergi. Ideale sunt luminile care au temperatura de culoare de 5500k.

Vezi ca F64 are si lampi de lumina continua : de evitat becurile fluorescente, de citit review-uri si de cumparat becuri cat mai puternice (ca sa ai flexibilitate cand montezi difuzoarele).
Stiu pe cineva care are rezultate foarte bune chiar cu becuri fluorescente. Deci se poate si in conditii mai grele.

Iti trebuie minim 3 veioze, iti trebuie difuzoare de lumini (le poti confectiona din hartie A4-A3) si un trepied bun - solid, sa nu tremure.

Eu trag cu bliturile.
Becuri cat de cat ok am gasit dupa vreo 4 incercari, dar tot nu se apropie de ce scot cu bliturile. Daca imi aduc bine aminte sunt niste LED-uri de 6000K si 1000 de lumeni. Supriza pe care o sa o ai o sa fie ca nu orice bec de 5500k...6000k este bun.

Trebuie sa fii foarte bun si pe editare - conteaza enorm asta. Trebuie exersat mult, invatat din greseli si...la sfarsit o sa incepi sa ai rezultate.

Edited by katran, 11 February 2018 - 12:34.


#748
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
Daca spectrul e bogat, editarea poate face minuni. Facusem candva o comparatie intre doua poze, una cu flash si una la lumina becului obisnuit, iar, dupa editare, rezultate au fost foarte asemenanatoare, diferind doar prin reflexile datorate flashului.

Attached File  culori.png   2.02MB   17 downloads

View Postdan20c, on 11 februarie 2018 - 11:57, said:

Stiu ca am o problema majora cu balansul de alb.
[...]
Pozele cu martisoare sunt trase .nef si nu au nici un pic de corectie WB la procesare.

Dilema lamurita.

View Postdan20c, on 11 februarie 2018 - 11:57, said:

Uite, de ex, aici, mai mult de atat nu am reusit sa scot.

Cum arata imaginea, in editor, imediat dupa ce ai ajustat whitebalance? Cum l-ai ajustat mai exact?

Edited by dani.user, 11 February 2018 - 13:12.


#749
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Dupa ce am citit comentariile voastre, era clar in ce directie trebuie s-o apuc, dar totusi, m-am jucat cu 3 led-uri de 6400k si 900 lm bucata: in lightbox, doua din lateral cu difuzie si unul frontal fara.
In continuare am o gaura-n cap la capitotul compozitie. Aici mai am masiv de aprofundat. Culorile n-au iesit gozav, iluminarea nici atat. Cam asta-i maxim cu setup-ul actual:

Attached File  DSC_0094.jpg   214.04K   17 downloads

Attached File  DSC_0103.jpg   194.58K   15 downloads

Attached File  DSC_0113.jpg   358.96K   12 downloads

Attached File  DSC_0126.jpg   441.94K   14 downloads

Attached File  DSC_0132.jpg   317.39K   15 downloads

Attached File  DSC_0141.jpg   244.65K   15 downloads

Tind sa trec pe blitz-urile E27, dar am retineri cand mai gandesc la sincronizare.
Ar mai fi si varianta: http://www.fotohobby...hs00003186.html
dar astia zic din start ca-i pentru incepatori.
Trebuie sa rezolv cumva problema, chiar daca ... costa.

#750
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006
Mai lumineaza-le nitel (mai mult) din soft ca sunt cam gri/intunecate. Primele 3 bat in verde, la tine pe monitor cum se vad? Chiar daca nu ai lumini bune nu vad cum nu poti regla WB-ul la un mod rezonabil chiar daca tragi RAW.

Edited by crokodilu, 11 February 2018 - 23:19.


#751
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Am incercat sa calibrez monitorul, dar cred ca e prea luminos.
Acum, cand deschid de pe telefon, este exat cum spui tu.


#752
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Am mai studiat putin problema, am mai citit cateva articole, tutoriale.
1. Tratez gresit WB, atunci cand merg pe burta, pe auto
2. Monitorul e dezastru, incredibil. Pe el fac procesari care par ok, dar pe alte ecrane apare cu totul altceva. O sa-l calibrez pana-i dau de cap.

Lumini:
In prima faza ma gandesc sa le iau pe astea:
http://www.fotohobby...hs00003186.html
Pe urma probabil voi testa si blit-uri slave, pe aceeasi suporti.
Iar trepied de masa, Manfrotto pixi evo.

#753
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Attached File  DSC_0146.jpg   299.6K   16 downloads

Attached File  DSC_0152.jpg   213.25K   18 downloads

Attached File  DSC_0154.jpg   342.1K   21 downloads

Attached File  DSC_0169.jpg   187.09K   20 downloads

E ceva mai bine asa? Am mai corectat din erorile grave?
Am tras cu WB presetat din apparat (poza etalon, foaie alba).

#754
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
Primele 3 sunt mai bine, ultima e albastra. De ce refuzi sa ajustezi WB la editare, unde vezi exact efectul?

#755
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006
Fundalul la 2 si 4 e un alb murdar, incearca sa arzi albul, gen high key, vezi iese mai bine?

#756
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View Postarg, on 11 februarie 2018 - 12:15, said:

Din tot ce m-am jucat pana acum, cea mai buna lumina o au becurile pe halogen.
un pic cam calde pentru gustul meu dar măcar au spectru continuu, poți folosi filtre colorate sau WB ușor.

View Postdan20c, on 12 februarie 2018 - 13:30, said:

Am mai studiat putin problema, am mai citit cateva articole, tutoriale.
1. Tratez gresit WB, atunci cand merg pe burta, pe auto
2. Monitorul e dezastru, incredibil. Pe el fac procesari care par ok, dar pe alte ecrane apare cu totul altceva. O sa-l calibrez pana-i dau de cap.

Lumini:
In prima faza ma gandesc sa le iau pe astea:
http://www.fotohobby...hs00003186.html
Pe urma probabil voi testa si blit-uri slave, pe aceeasi suporti.
Iar trepied de masa, Manfrotto pixi evo.
orice lumini te-ai gândi să cumperi un parametru important este CRI. Dacă nu este specificat, probabil becurile alea nu sunt bune pentru fotografie de produs. La fel dacă este o valoare sub 95.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate