Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

wd 160gb ata133

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
savin512

savin512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 03.01.2006
am achizitionat de curand un hdd wd 160gb ata133 pentru a inlocui hdd-ul slave de la pc.  I-am setat jumperul pe slave, l-am conectat, mi-a aparut install new hardware, l-a instalat, apare atat in biosul placii cat si in device manager, dar nu apare in my computer. ce-i de facut? probabil ca nu-i formatat, dar cum sa-l formatez daca nu-l vad cu explorerul?
Ajutati un biet incepator?\ :worthy:

Multumiri anticipate!

Savin M.

#2
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
cu un cd bootabil ce contine un utilitar de partitionare
ori fara-piraterie's bootcd,ori partition manager(si ii faci dischetele)...sau orice astfel de utilitar care-ti poate face partitionare la boot(raxco etc)

#3
flori@n

flori@n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.10.2006

View Postsavin512, on Dec 3 2006, 23:32, said:

dar cum sa-l formatez daca nu-l vad cu explorerul?
Ajutati un biet incepator?\ :worthy:

Multumiri anticipate!

Savin M.
Partition Magic8 instalezi si dai create Rescue Disks. o sa iti trebuiasca 2 dischete. urmezi utilitaru, restartezi; pui din bios first boot device floopy, dai exit save changes. bagi prima discheta dupa aia o sa iti scrie *Insert disk2* se incarca formatezi de acolo selectand intai hardul nou ca alfel :naughty:
si il partitionezi/formatezi cum vrei tu.

#4
valy1965

valy1965

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 17.07.2005

View Postflori@n, on Dec 4 2006, 02:47, said:

Partition Magic8 instalezi si dai create Rescue Disks. o sa iti trebuiasca 2 dischete. urmezi utilitaru, restartezi; pui din bios first boot device floopy, dai exit save changes. bagi prima discheta dupa aia o sa iti scrie *Insert disk2* se incarca formatezi de acolo selectand intai hardul nou ca alfel :naughty:
si il partitionezi/formatezi cum vrei tu.
Trebuie sa ai XP-SP2 deoarece XP-SP1 nu vede decat pana la 130Gb.

#5
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004

View Postvaly1965, on Dec 4 2006, 19:38, said:

Trebuie sa ai XP-SP2 deoarece XP-SP1 nu vede decat pana la 130Gb.
Nu vreau sa fiu rautacios dar XP SP1 vede si mai mult de atat. O spun din experienta. Ciao. B)

#6
valy1965

valy1965

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 17.07.2005

View Postapollo_expert, on Dec 4 2006, 19:43, said:

Nu vreau sa fiu rautacios dar XP SP1 vede si mai mult de atat. O spun din experienta. Ciao. B)
Nu e vorba de rautate dar cumpara un hard de 160Gb si incearca sa-l formatezi cu un cd bootabil XP-SP1. E altceva daca il partitionezi  inainte cu alt program, atunci vede partitiile din windows. Trebuie sa umbli in registri la EnableBigLBA . Dar te complici XP-SP1 in mod normal nu e bun pentru hard-uri >13Gb.
Daca iti spui parerea in mod civilizat niciodata nimeni nu va fi jignit. Cred ca asta e si rolul acestui Forum sa invatam unii de la altii.
Citeste aici :http://support.microsoft.com/kb/303013


View Postvaly1965, on Dec 4 2006, 20:19, said:

Nu e vorba de rautate dar cumpara un hard de 160Gb si incearca sa-l formatezi cu un cd bootabil XP-SP1. E altceva daca il partitionezi  inainte cu alt program, atunci vede partitiile din windows. Trebuie sa umbli in registri la EnableBigLBA . Dar te complici XP-SP1 in mod normal nu e bun pentru hard-uri >13Gb.
Daca iti spui parerea in mod civilizat niciodata nimeni nu va fi jignit. Cred ca asta e si rolul acestui Forum sa invatam unii de la altii.
Citeste aici :http://support.microsoft.com/kb/303013
Scuze eroare la scriere ,137Gb

View Postvaly1965, on Dec 4 2006, 20:21, said:

Nu e vorba de rautate dar cumpara un hard de 160Gb si incearca sa-l formatezi cu un cd bootabil XP-SP1. E altceva daca il partitionezi  inainte cu alt program, atunci vede partitiile din windows. Trebuie sa umbli in registri la EnableBigLBA . Dar te complici XP-SP1 in mod normal nu e bun pentru hard-uri >13Gb.
Daca iti spui parerea in mod civilizat niciodata nimeni nu va fi jignit. Cred ca asta e si rolul acestui Forum sa invatam unii de la altii.
Citeste aici :http://support.microsoft.com/kb/303013
Scuze eroare la scriere ,137Gb
De fapt din ce am citit aici s-ar parea ca ai dreptate n-ar trebui sa aiba probleme cu Sp1 ! Insa eu am xp-sp1 OEM cu licenta si n-am reusit sa partionez hard-ul de 160Gb decat cu un SP2.!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate