Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Sfat telefon cu MMC

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
cnd_nick

cnd_nick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 13.02.2002
Indraznesc sa cer un sfat pe acest forum deoarece am vazut ca sunt multi care se pricep la telefoane.

Am nevoie de acces permanent la legislatie, pe care o am pe aproximativ 40 MB in Word.
Insa nu pot sa-mi iau PC-ul cu mine, nici macar laptop-ul. As avea nevoie de un telefon care sa aiba capacitatea de a stoca acest fel de informatie. Stiu ca exista MMC-uri care se pot atasa.

Intrebarea ar fi: Ce modele suporta asa ceva si care ar fi cel mai convenabil din punctul de vedere al display-ului si pretului. N-as vrea sa dau mai mult de 300$, mai ales ca trebuie sa cumpar si MMC.

Mentionez ca nu sunt atras de ideea de a-mi lua un Palm.

#2
themask1

themask1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.10.2003
eu personal am un sl45i si poti sa citesti pe el texte intregi de tip .txt
Telefonul e nou la 8.900.000 la carrefout l-am vazut eu. Poti sa citesti texte cat incape pe un card de 32 mb inclus in pachet cu telefonul. Trebuie neparat sa fie sl45i pt ca i suporta java iar fisierul este citit printr-un programel java free  care se numeste microreader. Telefonul are si mp3 player asa ca merita zic eu . Il am de un an si sunt foarte multumit de el.
Alegere usoara

#3
cnd_nick

cnd_nick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 13.02.2002
Mersi pentru sugestie. SL45i este una din variante. Ai idee daca S55 are suport MMC?

#4
themask1

themask1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.10.2003
s55 nu are sigur mmc , suporta java dar are doar 1 mb memorie interna. O alta varianta cu mmc e nokia 9210 dar e putin caramida.

#5
themask1

themask1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.10.2003
chiar sunt curios ce alte variante cu mmc ai mai gasit care sa corecpunda scopului tau ?

#6
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
in schimb, 9210 (i) are un display imens, numai bun pt. ce iti trebuie tie ;)

#7
cnd_nick

cnd_nick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 13.02.2002
9210 (i) nici nu intra in discutie. Vreau un telefon care sa-mi intre in buzunar ;)

#8
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Daca ai rabdare in curand va apare Nokia 6230 care are support pt card MMC(insa va fi peste 300 $ lejer)...insa daca te grabesti iti recomand Siemens Sl45i.
Bafta!

#9
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Nu m-am pronuntat in subiectul acesta pentru ca nu cred ca se poate citi in conditii civilizate un document de ~40MB pe un telefon obisnuit.

SL45i nici intr-un caz nu va face fata unui asemena task.

Poate doar telefoanele acestea noi, P800, P900, SX1, care au RAM mult si stiu sa faca handling-ul lui mai bine ar putea fi o optiune, in rest cred ca nimic nu se "misca".

Ma gandeam, ca o solutie alternativa, sa-ti faci un site micut WAP, pe care sa-ti urci legislatia si tu sa ti-o ordonezi dupa anumite criterii, sa stii cum sa ajungi exact unde vrei, asta daca esti la Orange, pentru ca daca nu, atunci poate un Palm ceva mai dotat sa te ajute.

Greets,
Speedo

#10
cnd_nick

cnd_nick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 13.02.2002
Scuze daca nu am fost prea clar, dar nu am un singur document de 40 MB, ci mai multe care impreuna fac 40 MB.

E idee buna cu WAP-ul. Sunt pe Orange si am WAP Unlimited. Insa din experienta stiu ca te lasa cand nu te astepti.

#11
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Ce format sunt documentele, txt?

Sa-ti spun din experienta mea cu S45i, iau mailul, si sunt unele foarte lungi (pot seta cat de mult sa ia), iar cand il deschid stau cate 2-3 secunde sa-mi incarce textul in RAM, sa-i faca swap-ul, la SL45i e la fel, daca documentul e mare.

Daca deja e format .doc, nu-ti mai raman decat optiunile prezentate mai sus, P800, P900, SX1.

Nu te atinge de 9210, e crima de plin de bug-uri ce sunt.

Pe mine WAP la Orange nu m-a lasat nici o data, pe bune.

Greets,
Speedo

#12
cnd_nick

cnd_nick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 13.02.2002
Documentele sunt *.doc, insa le pot face *.txt.

Eu stau in zona Colentina si Wap-ul pica, mai ales, seara, foarte des.

Dar mie imi trebuie aceste documente la serviciu, asa ca ideea ta s-ar putea sa-mi convina de minune. Mersi.

M-am gandit la P800, insa l-as lua din State si ar dura cam mult. Pe aici e super scump.

#13
Raccoon

Raccoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 18.12.2002
Daca tot ai adus vorba, unde se poate gazdui free un site wap ???

#14
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Nu stiu, nu ma pricep, asta e treaba altora, intrebati la Site-uri.  :0

Speedo

#15
themask1

themask1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.10.2003

Quote

Originally posted by Speedo
Nu m-am pronuntat in subiectul acesta pentru ca nu cred ca se poate citi in conditii civilizate un document de ~40MB pe un telefon obisnuit.

SL45i nici intr-un caz nu va face fata unui asemena task.

Greets,
Speedo


Da-mi voie sa te contrazic ..SL45i face fata cu succes la fisiere txt si  pentr asta nu iti trebuie de loc ram . Pur si simplu este un programel in java care este bestial de bine facut  ( are bookarks , poti sa accesezi un txt de pe net , are search etc ) si poti sa citesti cu el cat te tine mmc  .Oricum acel fisier de 40 doc are poate vreo 30 MB in format txt. Eu am pus pe telefon carti intregi si le-a deschis fara nici o problema. Dupa my humble opinion nu exista telefon mai bun de citit txt . Eu am folosit intens acest sistem la examene cand imi bagam cursurile pe telefon si copiam foarte usor dupa el ( are o functie de autoscroll care trece la pagina urmatoare ) .  O poza cu programul ca sa ai o imagine mai buna ..[ http://home.c2i.net/thvoslef/midlets/Screenshots.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
suki

suki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 27.04.2004
Am avut peste 10 telefoane si am aceeasi problema ca si tine: lucrez cu texte si imi trebuie memorie suplimentara. Cred ca nu ai decit doua alegeri. 1. SonyEricsson P900 si 2. Siemens SL42 (sau SL45). Primul e mare si scump, e mai mult un PDA decit un telefon. Favoritul meu e Siemens SL 42, am folosit unul mai mult de un an pina cind mi s-a furat, de curind. Are un card MMC de 16 MB (32 MB la SL 45), pe care poti tine orice fel de file, nu doar text, le transferi spre si dinspre PC prin IrDA, merge excelent. Nu stiu daca poti sa le vizualizezi, nu am incercat asa ceva, eu tineam pe el file Word XP, poze si muzica. Poti sa folosesti si un card reader conectat la laptop sa scrii si sa stergi texte si muzica.  Sa citesti legislatie pe telefon nu are rost, ecranul e prea mic, incearca sa iei in cazul asta un PDA normal. Eu il foloseam ca un gen de floppy, sa imi sincronizez filele de pe computerele pe care lucram. Poti sa iei si mai mult de 40 MB de text cu tine, chiar pe un card MMC de 16 MB, daca comprimi fila. In mod normal, o fila text poate fi facuta de 10 sau chiar de 20 de ori mai mica, depinde de formatare si de algoritmul de compresie. ZIP e OK, dar mai bune sint RAR, SIT sau ICE. un ultim sfat: nu lua Nokia 6230. Are MMC, insa nu merge  sa transferi file Word pe el. Siemens deocamdata bate tot, chiar daca e un model fara ecran color si fara camera, e un adevarat telefon business.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate