Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN
 Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 Transport aragaz Germania - Ro

SSD M.2 NVMe nu este recunoscut d...

De ce apare lag la telefoanele Mo...

Proiect monitorizare - comunicare...
 

Vi s-a suspendat sau anulat permisul de conducere? Din ce motive & cauze ?

- - - - -
  • Please log in to reply
1319 replies to this topic

#73
oz666

oz666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 06.01.2003
Nu mai zOz, in nici un caz cu banu, ca e posibil sa fi gresit amandoi si sa nu cada pe cant moneda :P.
Pai dixy a zis ca cei din spatele soferului imiplicat in accident nu apucasera sa place inca de la semafor de unde si gandul meu ca era o intersectie cu 3 benzi. Pe cea din dreapta e de regula verde intermitent cu un indicator de cedeaza trecerea, pe banda din mijloc semaforu pt inainte iar pe banda din stanga cel pt stanga :P. Cand la semaforul pt inainte se face galben, cel care face stanga stie ca se apropie verde, si pleaca. Este o diferenta de 2-3 secunde cred. Daca adaugam si faptul ca dixy venind cu oarecare viteza a considerat ca nu mai poate opri in siguranta pana in intersectie (adica frana, iar masina ajungea totusi cu botu in intersectie) atunci el are voie sa treaca pe galben...Eu din toata situatia asta dau vina pe cel care a plecat mai repede de la semafor. Am trecut si eu pe galben de atatea ori, am si franat si cand am realizat ca sunt in mijlocul intersectiei am accelerat si am iesit din ea, am plecat si mai devreme de la semafor, stiind ca urmeaza verde;ultima o consider cea mai grava, pt ca intervalul ala de 2-3 secunde este pus acolo sa-i lase pe cei care vin cu viteza si trec pe galben  :D .Acu'eu nu am fost de fata dar dupa cum a afirmat si dixy cam asta s-a intamplat acolo.

Dixy, pana la urma ai scos permisu dupa o luna ori ba?!

Edited by oz666, 24 December 2004 - 21:16.


#74
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
Da, ai dreptate in ceea ce priveste plecarea pe galben si intrarea in intersectie pe galben, da' cred ca musiu cap-de-creta judeca faza asta dupa prioritate. Daca vreunul dintre cei implicati avea martori se schimba treaba radical.

#75
oz666

oz666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 06.01.2003
Mai zOz, nu ajungem la o intelegere :). Ce prioritate in intersectie semaforizata? In functie de circumstante prioritatile sunt:
1. Semnalele agentului de circulatie, indiferent de culoarea semaforului sau de indicator
2. Semnalele luminoase(semafor)
3. Indicatoarele
4. prioritatea de dreapta in intersectia nesemnalizata.

Din moment ce dixy a zis ca statea la semafor, despre ce prioritate vrei sa mai vorbim. Eu m-am referit la cazul lui, nu in general, unde intra mai multi factori+martorii oculari.

Later edit: tot cu "mai" am inceput  :D

Edited by oz666, 25 December 2004 - 03:52.


#76
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
ok, vad ca esti incapatanat asa ca cedez eu, ca sa dau mai bine :P

#77
oz666

oz666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 06.01.2003
Iar eu recunosc ca sunt incapatanat si dau si mai bine  :D Sa fim pedepsiti ca suntem off topic  ^_^

#78
Alios

Alios

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 22.02.2003
am un prieten ..are 17 ani.. si conduce fara permis prin oras si prin afara.. am o intrebare ..daca il opreste politia ce poate pati ?

#79
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
Dosar Penal!

#80
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
Si plus ca nu isi mai ia carnet in viatza lui :D

#81
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,640
  • Înscris: 28.11.2001
iar propietarul masinii o pateste la fel, adica dosar penal si anularea permisului.

#82
fed_up

fed_up

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 16.06.2004
Art. 78. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana fara permis de conducere se pedepseste cu închisoare de la 1 la 5 ani.

Tarzy, on Jan 7 2005, 18:55, said:

iar propietarul masinii o pateste la fel, adica dosar penal si anularea permisului.

<{POST_SNAPBACK}>


-(2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, de catre o persoana al carei permis de conducere este necorespunzator categoriei din care face parte vehiculul respectiv ori acesta i-a fost retras sau anulat ori careia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendata, se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.---

(3) Cu pedeapsa prevazuta la alin. (2) se sanctioneaza si persoana care încredinteaza cu stiinta un autovehicul sau tramvai, pentru conducerea pe drumurile publice, unei persoane care se afla în una dintre situatiile prevazute la alin. (1) si (2) sau unei persoane care sufera de o boala psihica ori se afla sub influenta unor produse ori substante stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora.

#83
Alios

Alios

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 22.02.2003
ms.  mult pt info

#84
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
e minor, si nush daca face parnaie ... dar stiu ca i se retrage dreptul de a obtine permis de conducere NU pe viata, ci pe o perioada determinata ...

#85
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
zi-i macar sa circule pe datele cuiva. eu asa am condus cand eram mai mic.

#86
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Alios, on Jan 7 2005, 07:52, said:

am un prieten ..are 17 ani.. si conduce fara permis prin oras si prin afara.. am o intrebare ..daca il opreste politia ce poate pati ?

<{POST_SNAPBACK}>

un prieten.. aha...

#87
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Ar fi bine daca ar da coltzu' toti inconstientii de genul asta, insa din pacate in cele mai multe cazuri se intampla sa omoare persoane fara nici o vina. Si asta e cel mai dureros. "Prietenul" tau ar trebui sa mai astepte dracului 1 an ca nu moare si apoi poate sa conduca. Daca nu, ii urez sa-l prinda cat mai repede politia.

#88
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

Necronomikon, on Jan 12 2005, 10:02, said:

Ar fi bine daca ar da coltzu' toti inconstientii de genul asta, insa din pacate in cele mai multe cazuri se intampla sa omoare persoane fara nici o vina. Si asta e cel mai dureros. "Prietenul" tau ar trebui sa mai astepte dracului 1 an ca nu moare si apoi poate sa conduca. Daca nu, ii urez sa-l prinda cat mai repede politia.

<{POST_SNAPBACK}>


mai degraba sa prinda un copac  :death:

#89
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005
Procesul verbal se semneaza de doua ori. Odata ca esti de acord cu ce scrie acolo, adica recunosti ca ai comis-o, iar a doua oara semnezi ca ai luat la cunostiinta ca ti s-a incheiat proces verbal.

Pentru a-ti reduce sentinta de la 90 la mai putine zile trebuie sa procedezi in felul urmator:
1. Platesti amenda
2. Faci un curs de legislatie auto
3. Nu ai mai beneficiat de o reducere a pedepsei in ultimii 3 ani
4. Faci o cerere catre politia (inspectorat judetean/municipal/whatever) care ti-a retinut carnetul, in care iti torni cenusa in cap, zici ca-ti pare rau, ca nu mai faci niciodata, ca te dau afara de la servici daca stai fara carnet, ca ai nevasta gravida, etc. si ii rogi frumos sa iti reduca pedeapsa.

Se face o comisie care analizeaza cazul si se ia o decizie, respectiv fie aprobarea cererii si reducera pedepsei la x zile, fie neaprobarea ei.

#90
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
si eu am condus fara carnet pana in momentul in care pe ploaie am intrat in acvaplanare chiar in dreptul unui peco.
bine ca nu am intrat in el. dupa m-am potolit. am mai condus doar pe la tara cu 30-40 de amorul artei.
:worthy:  lui dumnezeu ca nu am avut pile sus puse sau bani cacalau ca poate-mi veneau idei si as fi ajuns ca cartman

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate