Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

mi-au disparut 10 GB de pe hdd

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
47 răspunsuri în acest subiect

#19
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.215
  • Înscris: 24.04.2006
si ei am avut problema asta.....

fa asa...dute cu HDD tau la cineva copie tot ce ai pe partitia respectiva apoi dai un format

folosesti cumva optiunea hibernate??? daca ai folosito ai pus calculatorul pe hibernate si teai dus la cineva cu HDD tau si ai copiat 10 GB ??

#20
Shocker

Shocker

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 638
  • Înscris: 27.02.2006

Vizualizare mesajups2001ro, pe Oct 23 2006, 21:29, a scris:

...stiam  ca nu toate Hdd au capacitatea pe care o anunta

Vizualizare mesajups2001ro, pe Oct 23 2006, 21:00, a scris:

ca spatiu nepartitionat nu am uita-te in screen partitia are 74.5gb si hdd e "de 80"
Pai totul e in regula. Uite capacitatea HDD`ului / partitiei: 80.015.491.072 bytes. Toti vendorii de HDD-uri spun ca HDD-ul e de 80 GB, insa el NU e de 80 GB ci de 80 miliarde de bytes  ^_^

#21
ups2001ro

ups2001ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 22.10.2006

Vizualizare mesajUnForsaken, pe Oct 24 2006, 09:02, a scris:

Frate eu zic ca tie iti ocupa BitComet-ul ala spatiul. Chiar daca abia ai inceput sa downloadezi ceva, are el o optiune care-l face sa aloce spatiu pentru tot fisierul. Cu alte cuvinte chiar daca ai pus la download un DVD si tu ai luat doar 10 mega si ai dat stop tie tot ca 4,4gb iti va aparea.
nu-mi ocupa bitcometu ca nu am nimixc la download,...so daca altfel nu se poate o sa ard totul pe dvd-uri si o sa-i dau format
dar nu vroiam sa stric asa vre-o 10-12 dvd-uri



Vizualizare mesajvirusel2013, pe Oct 24 2006, 10:42, a scris:

si ei am avut problema asta.....

fa asa...dute cu HDD tau la cineva copie tot ce ai pe partitia respectiva apoi dai un format

folosesti cumva optiunea hibernate??? daca ai folosito ai pus calculatorul pe hibernate si teai dus la cineva cu HDD tau si ai copiat 10 GB ??
Dupa ce l-ai formatat ai rezolvat? adik iti arata tot spatiul?  nu folosesc functia hibernate , dar am luat hdd de la cineva si atunci cand l-am luat nu imi aduk aminte dak l-am verificat

Editat de ups2001ro, 24 octombrie 2006 - 17:26.


#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.484
  • Înscris: 01.12.2001
Dar unde e problema?
Ai o partitie D de 80.015.491.072 bytes din care 57.991.876.608 bytes ocupati si 22.023.614.464 bytes liberi.
Ce ai pierdut?
Acolo puteai tu sa dai denumirea la partitie si 800 GIGI  ca nu are nici o relevanta.

#23
binaryboy

binaryboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 24.03.2006
Man, 54gb + 20,5gb cat iti da, nu 74,5? pai atat are un HDD de 80. Uita-te la capacit in bytes si ai sa vezi ca totul e ok!  :death:

#24
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.747
  • Înscris: 24.03.2006
O problema asemanatoare avea un prieten (avea o partite de 45 GB si a pus 2 filme pe ea si era full :death: )
Chestia a fost ca el stergea fisierele cu delete (iar calculatorul le muta in directorul recycle de pe fiecare partitie) nu cumva ai facut si tu acelasi lucru si apoi ai instalat windowsul fara sa stergi in prealabil acele fisiere?? daca da rezolvarea ta consta in accesarea directorului recycle si stergerea tuturor fisierelor din el (ATENTIE!!! nu directorul in sine :D )

#25
ups2001ro

ups2001ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 22.10.2006

Vizualizare mesajdorin_2k, pe Oct 24 2006, 18:31, a scris:

Dar unde e problema?
Ai o partitie D de 80.015.491.072 bytes din care 57.991.876.608 bytes ocupati si 22.023.614.464 bytes liberi.
Ce ai pierdut?
Acolo puteai tu sa dai denumirea la partitie si 800 GIGI  ca nu are nici o relevanta.

Vizualizare mesajbinaryboy, pe Oct 24 2006, 18:44, a scris:

Man, 54gb + 20,5gb cat iti da, nu 74,5? pai atat are un HDD de 80. Uita-te la capacit in bytes si ai sa vezi ca totul e ok!  :death:

te-ai uitat bine pe print screen? vezi ca in dreapta e fereastra de la tree size si ai sa vezi ca 57.991.876.608 bytes(54gb) ocupati  sunt de fapt 46,733 mb daca ai cum sa ma ajuti bine daca nu mai bine taci ca nu stiu daca se dau premii pt nr de posturi



Vizualizare mesajdarkangelbv, pe Oct 24 2006, 19:35, a scris:

O problema asemanatoare avea un prieten (avea o partite de 45 GB si a pus 2 filme pe ea si era full :death: )
Chestia a fost ca el stergea fisierele cu delete (iar calculatorul le muta in directorul recycle de pe fiecare partitie) nu cumva ai facut si tu acelasi lucru si apoi ai instalat windowsul fara sa stergi in prealabil acele fisiere?? daca da rezolvarea ta consta in accesarea directorului recycle si stergerea tuturor fisierelor din el (ATENTIE!!! nu directorul in sine :D )

am scris mai devreme ca am gasit in Recycler 2,5 Gb acum imi mai lipsesc doar 7GB uite in print si o sa vezi si cat are D/Recycler

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  2.jpg   180,84K   31 download-uri

Editat de ups2001ro, 24 octombrie 2006 - 22:31.


#26
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.747
  • Înscris: 24.03.2006
Nu te lua dupa ce scrie in recycle acolo :D , ca fisierele care erau in directorul acela nu le mai arata dupa reinstalarea windowsului... (scuzele de rigoare daca le-ai sters direct din director :D )
O chestie ar mai fii in system volume information ... vezi si acolo sa nu iti ocupe spatiul inutil...

#27
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.402
  • Înscris: 15.06.2006
Iti place sa testezi tot felul de softuri? Sau mai are cineva acces la acel PC? Eu am dat odata peste un program (iar ulterior si peste altele) care iti facea un folder virtual, total ascuns de sistem, invizibil pentru useri si care putea fi accesat printr-o combinatie de taste daca introduceai o parola. Acest folder putea sa aiba o capacitate prestabilita initial (putea fi o partitie virtuala) sau crestea in functie de ce puneai in el.

#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.484
  • Înscris: 01.12.2001

Vizualizare mesajups2001ro, pe Oct 24 2006, 23:37, a scris:

te-ai uitat bine pe print screen? vezi ca in dreapta e fereastra de la tree size si ai sa vezi ca 57.991.876.608 bytes(54gb) ocupati  sunt de fapt 46,733 mb
Cască tu mai bine ochii la fereastra Proprietes D si ai sa observi: used: 54.0GB, free 20.5GB, total 74.5.
Ce mai cauti? Ce GIGI ai pierdut omule?
Esti sigur ca Tree iti arata cum trebuie marimea? Selecteaza-le pe toate in Win si vezi la Proprietes si fa acolo un print screen

Editat de dorin_2k, 25 octombrie 2006 - 12:30.


#29
ups2001ro

ups2001ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 22.10.2006

Vizualizare mesajdorin_2k, pe Oct 25 2006, 13:26, a scris:

Cască tu mai bine ochii la fereastra Proprietes D si ai sa observi: used: 54.0GB, free 20.5GB, total 74.5.
Ce mai cauti? Ce GIGI ai pierdut omule?
Esti sigur ca Tree iti arata cum trebuie marimea? Selecteaza-le pe toate in Win si vezi la Proprietes si fa acolo un print screen

am selectat toate folderele, am luat proprietatile din Win si uite ce a iesit 51gb....uita-te si pe proprieties D si ai sa vezi 58.2 gb asa ca spune-mi acum ca nu imi arata TreeSize valoarea adevarata



Vizualizare mesajwebsitefinder, pe Oct 25 2006, 08:28, a scris:

Iti place sa testezi tot felul de softuri? Sau mai are cineva acces la acel PC? Eu am dat odata peste un program (iar ulterior si peste altele) care iti facea un folder virtual, total ascuns de sistem, invizibil pentru useri si care putea fi accesat printr-o combinatie de taste daca introduceai o parola. Acest folder putea sa aiba o capacitate prestabilita initial (putea fi o partitie virtuala) sau crestea in functie de ce puneai in el.

M-am jucat mai demult cu un programel care iti ascundea un folder dar acum nu-l mai am si nici cum se numeste nu mai stiu dar programul ala l-am dezinstalat
Daca a ramas cumva activat se poate face ceva in afara de format?

Edit: am incercat si cu part magic si imi arata tot 58.2 gb inseamna ca mi-au ramas ascunse ceva fisiere, foldere.dar nu le vede in sistem...spuneti-mi un soft care sa vada fisierele d pe un hdd chiar daca nu le vede sistemul...cele pt recuperarea datelor ma pot ajuta?

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  print.jpg   179,73K   33 download-uri

Editat de ups2001ro, 25 octombrie 2006 - 13:49.


#30
george126

george126

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.127
  • Înscris: 02.07.2004

Vizualizare mesajups2001ro, pe Oct 25 2006, 14:00, a scris:

am selectat toate folderele, am luat proprietatile din Win si uite ce a iesit 51gb....uita-te si pe proprieties D si ai sa vezi 58.2 gb asa ca spune-mi acum ca nu imi arata TreeSize valoarea adevarata
M-am jucat mai demult cu un programel care iti ascundea un folder dar acum nu-l mai am si nici cum se numeste nu mai stiu dar programul ala l-am dezinstalat
Daca a ramas cumva activat se poate face ceva in afara de format?

Este eroare...vezi ca trebuie sa mai ai fisiere ascunse...

#31
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.933
  • Înscris: 16.05.2005
intrebare : ce cauta IO.sys si MSDOS.sys pe partitia aia ? ai avut cumva windows-ul instalat acolo vreodata ?

posibile situatii : un fisier nu ocupa exact cat trebuie. ar trebui sa te gandesti daca ai pe acolo ceva downloadat si care nu merge deschis sau ceva in genul asta. eu asa am patit cu un film.

da o defragmentare sa vezi ce se intampla. mai eliberezi niste spatiu (nu 7 giga dar cine stie).

ai instalat un program care si-a alocat niste spatiu pe acolo pentru procesele lui. ia zi-ne si ce programe ai instalate (mai putin comune gen Winamp sau Avast antivirus).

nu vad alta rezolvare decat sa faci ceea ce ai zis, copii tot, formatezi si vezi dupa aia ce se intampla. eventual stergi partitia si o mai faci inca odata.

#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.484
  • Înscris: 01.12.2001
Incearca asa: Click dr D, proprietes, tools, error checking, check now... si bifeaza alea 2 iar la urmatorul restart va face o verificare.
(chkdsk D:  dar nu din run)

#33
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.722
  • Înscris: 30.03.2004
Ontrack Easy Recovery face minuni. Încearcă cu încredere.

#34
ups2001ro

ups2001ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 22.10.2006

Vizualizare mesajangel, pe Oct 25 2006, 14:11, a scris:

intrebare : ce cauta IO.sys si MSDOS.sys pe partitia aia ? ai avut cumva windows-ul instalat acolo vreodata ?
ai instalat un program care si-a alocat niste spatiu pe acolo pentru procesele lui. ia zi-ne si ce programe ai instalate (mai putin comune gen Winamp sau Avast antivirus).

da am avut win instalat dar numai e cat despre programe instalate nu am pe D tot ce e instalat e pe C

#35
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.933
  • Înscris: 16.05.2005

Vizualizare mesajups2001ro, pe Oct 25 2006, 14:58, a scris:

da am avut win instalat dar numai e cat despre programe instalate nu am pe D tot ce e instalat e pe C

pai asta ziceam..ce prg ai acum, in prezent instalate...poate unul dintre ele iti face problema asta, si-a facut un fisier pe acolo si nu il detectezi tu...

#36
ups2001ro

ups2001ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 22.10.2006

Vizualizare mesajangel, pe Oct 25 2006, 15:13, a scris:

pai asta ziceam..ce prg ai acum, in prezent instalate...poate unul dintre ele iti face problema asta, si-a facut un fisier pe acolo si nu il detectezi tu...

uite n-am cine stie ce programe mancatoare de resurse iti pun un print cu prog din start..aste-s toate

poate sa fie o eroare dea win? ca am mai citit pe undeva pe aici si a zis omu ca dupa ce a umplut partitia, ia aparut eroarea aia cu not enought space si apoi sa rezolvat .tot win xp sp2

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  print.jpg   176,56K   24 download-uri


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate