Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

300 (2006)

- - - - -
  • Please log in to reply
721 replies to this topic

#127
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postromaximusro, on Mar 24 2007, 13:08, said:

nimic nu e intamplator pe lumea asta M0n0 :) is convins ca dizee are dreptate cu mesajul pe care il promoveaza americanii, e ceva specific industriei media americane
Nu zic ca nu...da filmul din '62 tot asta facea? Ca e despre acelasi lucru si nu stiu daca erau in razboi atunci americanii cu irakienii...

#128
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai nu e neaparat sa fie vs irakieni ci americani vs all :) stii tu, cine nu e cu noi e impotriva noastra. Stii doar ca e plina cinematografia americana de filme in care ridica in slavi america, soldatii ei, politica ei, incercand sa negativeze adversarii momentului.

#129
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006
Persanii sunt stramosii IRANIENILOR.    Babilonienii sunt stramosii IRAKIENILOR.   Dar pt. multi americani nu conteaza, ei invatza istoria din filme facute dupa benzi desenate.   Ca la inceput nu scrie ca e o pura fantezie de-a regizorului.

http://www.zortal.gr...t...=8&lid=6175

Edited by fiberspeeder, 24 March 2007 - 13:17.


#130
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postfiberspeeder, on Mar 24 2007, 13:17, said:

Persanii sunt stramosii IRANIENILOR.    Babilonienii sunt stramosii IRAKIENILOR.
Greseala mea, atunci...
Dar cred ca sunt inclusi si irakienii...avand in vedere ca se spune ca au cucerit mult pamant si alte civilizatii...

#131
dizzee

dizzee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 20.07.2006

View PostM0n0, on Mar 24 2007, 13:02, said:

Da, stiu, persanii au fost stramosii irakienilor...dar spartanii erau greci, ce treaba au cu americanii?

Daca te-ar auzi vreun iranian ce-ai zis, ar exploda fara bombe bagate sub haine..  :lol:
Persanii au fost o natie ariana, din care se trag iranienii. Irakienii sunt arabi. Pentru un iranian, sa-l confunzi cu un arab e cea mai mare jignire.

Ce treaba au cu americanii? Pai, fara a lua in consideratie cine a facut filmul (ca sigur nu-i grecesc), sa aruncam un ochi asupra conflictului intre civilizatii ce sta la baza povestii: pe de-o parte reprezentantii civilizatiei vestice: spartanii cei perfecti, muschiulosi, sumar imbracati, democratici (din cate stiam eu societatea spartana, ca toata civilizatia greaca, era bazata pe sclavagism , dar whatever), liberi, albi, inteligenti, vorbind engleza, etc.. de partea cealalta persanii malefici, tuciurii, unii din ei monstruosi, cu turbane pe capatana, cufundati in tiranie si misticism, aruncand cu bombe in culturistii cei perfecti, etc etc... Oare n-o fi nici un substrat politic aici?  :rolleyes:


Ah, si inca o observatie: Interesant cum in film persanii sunt tuciurii iar spartanii albi ca laptele. Pai, desi armatele lor erau formate din diverse natii de prin imperiul lor, persanii adevarati (e.g: Xerses) erau la fel de albi ca mine si ca tine. In schimb, grecii care "studiaza" medicina la mine in oras sunt la fel de albi ca Banel Nicolita. Cum am zis, doar o observatie, nu o critica.

edit: mi-a luat-o fiberspeed inainte cu iranienii/irakienii. nu dadusem refresh..

Edited by dizzee, 24 March 2007 - 13:43.


#132
simocris

simocris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 01.03.2006
pai si eu am invatat ca spartanii aveau sclavi.daca toti barbatii erau luptatori,cine dreak le dadea sa-mbuce?

#133
robert_anul2006

robert_anul2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 17.08.2006

View PostM0n0, on Mar 24 2007, 10:53, said:

Exact...de asta sunt si asa revoltat :lol: ...
Da in felul asta ii vad si eu in sfarsit pe astia care dau nota 1 pe imdb, fara rost...


Daca tie ti-a placut filmul nu inseamna ca cei care ii dau nota 1 o dau fara rost.

#134
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005

View Postrobert_anul2006, on Mar 24 2007, 15:53, said:

Daca tie ti-a placut filmul nu inseamna ca cei care ii dau nota 1 o dau fara rost.
Nota 1 dai unui film cu Don "the Dragon" Wilson sau unui film cu Hilarry Duff. Nu acestui film, din păcate. Și nu fără argumente.  Nu mi-a placut, 1, nu e de ajuns.

#135
robert_anul2006

robert_anul2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 17.08.2006

View Postnaughtydream01, on Mar 24 2007, 15:58, said:

Nota 1 dai unui film cu Don "the Dragon" Wilson sau unui film cu Hilarry Duff. Nu acestui film, din păcate. Și nu fără argumente.  Nu mi-a placut, 1, nu e de ajuns.

Un film cu Hilarry Duff pare capodopera pe langa asta. Iar argumente au fost oferite cu sutele pe acest forum, daca nu esti de acord cu ele este treaba ta. Singurul lucru de apreciat la filmul acesta este faptul ca ca mi-a oferit un raspuns la o intrebare arzatoare pt mine: cum o fi aratand Rambo acum 2500 de ani?

Edited by robert_anul2006, 24 March 2007 - 17:35.


#136
kimi

kimi

    Pândar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,575
  • Înscris: 04.05.2005
a vazut cineva The 300 Spartans din '62 ? Mono ?

#137
Dapoikum

Dapoikum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 31.07.2006
voi ati vrut o ora si ceva de muta contemplatie la un film facut dupa benzi desenate?  :wallbash:

akuma, no, au si studiourile de p-acolo o multime de (d)efecte spectaculoase, o fost musai sa le praduiasca intr-un film si pe niste oameni de actiune.

astia care se autoinvestesc cu functie de reflectori sau reflectoare a la 21th Century Fox, cei cere au pregatirea si limbajul necesar analizei, continuati, filmul asta nu numai ca-i un subiect generos, ba chiar va da voie sa-l despicati in mii de fluxuri psihologice.  :roflmaofast:

#138
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Eu nu inteleg o faza: de ce persanii aia nu puteau fi tot oameni? Cred ca realizatorii filmului visau la un succes precum cel al Gladiatorului si Stapanul Inelelor combinand cele 2 filme, dar a iesit o dezamagire... :down:

#139
Parapluies

Parapluies

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 03.11.2006

View PostCutzu, on Mar 24 2007, 11:53, said:

Ma refer la trailer, arata foarte bine, a fost promovat din timp si psssssssssssss :) .
Bai pssss, tu faci parte din categoria celor care se uita la film si verifica cu degetul consistenta "sangelui" de pe mutrele alora?
WTF? Tu stii ce inseamna film?

#140
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View PostParapluies, on Mar 24 2007, 19:30, said:

Bai pssss, tu faci parte din categoria celor care se uita la film si verifica cu degetul consistenta "sangelui" de pe mutrele alora?
WTF? Tu stii ce inseamna film?
Nu! Da ce? Ma pricep  ?.
WTF?! Alta treaba nu ai? Spune si tu  o parerea despre film, nu despre ce cred altii.

Edited by Cutzu, 24 March 2007 - 19:48.


#141
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006
Nu inteleg de ce personajele care au fost incantate de acest film sunt asa de irascibile... V-a placut f. bine, acum aflati si ce puncte slabe are, gratis, ca suntem generosi. :P

#142
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postkimi, on Mar 24 2007, 18:05, said:

a vazut cineva The 300 Spartans din '62 ? Mono ?
Nu...nu l-am vazut, dar nu cred ca e despre altceva decat ce ar putea fi  ... :P

si @ robert_anul2006 ... hai sa nu exageram totusi. Cand un film cu Hilary Duff e bun? Cand ar putea fi bun? Si ce e bun in el?  :deadtongue:

si @ fiberspeeder ... inca n-am auzit nimic altceva decat ca nu e legat de istorie...si asta e evident inca din benzile desenate. Acuzatia asta e cea mai grava ca fiecare care au ales sa critice filmul au mentionat-o.

Mentionez ca trebuie vazut si banda desenata...si cred ca e la indemana tuturor...chiar daca nu e cel mai legal lucru pe care poti sa il faci.

#143
kimi

kimi

    Pândar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,575
  • Înscris: 04.05.2005

View PostM0n0, on Mar 24 2007, 23:03, said:

Nu...nu l-am vazut, dar nu cred ca e despre altceva decat ce ar putea fi  ... :P

totusi, filmul din '62 nu a fost realizat dupa niste benzi desenate. sunt curios, o sa-l caut sa facem o comparatie[nu vorbim de efecte speciale].

#144
robert_anul2006

robert_anul2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 17.08.2006

View PostM0n0, on Mar 24 2007, 23:03, said:

Nu...nu l-am vazut, dar nu cred ca e despre altceva decat ce ar putea fi  ... :P

si @ robert_anul2006 ... hai sa nu exageram totusi. Cand un film cu Hilary Duff e bun? Cand ar putea fi bun? Si ce e bun in el?  :deadtongue:

si @ fiberspeeder ... inca n-am auzit nimic altceva decat ca nu e legat de istorie...si asta e evident inca din benzile desenate. Acuzatia asta e cea mai grava ca fiecare care au ales sa critice filmul au mentionat-o.

Mentionez ca trebuie vazut si banda desenata...si cred ca e la indemana tuturor...chiar daca nu e cel mai legal lucru pe care poti sa il faci.

Cheaper by the Dozen e material de Oscar pe langa 300

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate