Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Argumente pentru Ateism

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2494 replies to this topic

#37
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 sorin2007, on Nov 28 2008, 20:24, said:

Ain, nu te dore capul cateodata? E bine sa fii intelept si in acelasi timp scolit, insa, se pare, ca nu e asta viata. Totul e bun cu masura.
Sorin, nu e o durere de cap atata timp cat operezi cu lucruri pe care le intelegi. Evident, profesia-i profesie si nu e asta toata viata. Dar cum ai fi procedat tu daca venea unu care amesteca decalogul, mai inversa mesajul, si-ti spunea ca aste-s noile reguli si, n-ai ce face, trebuie sa le respecti de acum incolo?  Sunt si eu un biet om, cu slabiciunile mele.

#38
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

 ain, on Nov 28 2008, 22:32, said:

Sorin, nu e o durere de cap atata timp cat operezi cu lucruri pe care le intelegi. Evident, profesia-i profesie si nu e asta toata viata. Dar cum ai fi procedat tu daca venea unu care amesteca decalogul, mai inversa mesajul, si-ti spunea ca aste-s noile reguli si, n-ai ce face, trebuie sa le respecti de acum incolo?  Sunt si eu un biet om, cu slabiciunile mele.
Il ignoram in fixismul meu, cum credeti voi. Respectam decat invataturile Parintilor, adaptate bineinteles.

#39
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008

 sorin2007, on Nov 29 2008, 21:07, said:

Il ignoram in fixismul meu, cum credeti voi. Respectam decat invataturile Parintilor, adaptate bineinteles.

Fixismul meu Corect De ce il impui?
Invațaturile...adaptate!!!!!
Păi cine iți da ție dreptul sa ”adaptezi”invațaturile?

#40
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

 sorin520, on Nov 30 2008, 14:17, said:

Fixismul meu Corect De ce il impui?
Invațaturile...adaptate!!!!!
Păi cine iți da ție dreptul sa ”adaptezi”invațaturile?
Arata macar un singur exemplu unde am impus. Si daca impuneam ce, chiar ma baga cineva in seama. Ori e de la sine ori nu e deloc.

#41
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007

 Trinfidelity, on Oct 17 2006, 18:46, said:

Aceasta va fi o dezbatere a motivelor Ateismului.

   In calitate de creator al acestui Topic, am alcatuit un set de reguli de dezbatere care trebuie respectate de orice utilizator care doreste sa posteze aici. Aceasta pentru o mai buna comunicare si o ordine a dezbaterii. Daca o persoana nu este de acord cu una sau mai multe reguli, nu va posta aici.

  Vom merge pe urmatoare definitie.
  Ateism = Lipsa de credinta intr-unul sau mai multi zei.

  Aceasta lipsa de credina are mai multe motivatii.

  Vom discuta despre motivele ateismului, pe rand, si se vor aduce argumente pro si contra acestor motive.
  Nu se va face referire la o religie teista in special.

  Va fi o dezbatere bazata pe argumente.  Fiecare mesaj trebuie sa contina cel putin cate un argument pentru sau impotriva motivului in discutie.
  Aceste argumente trebuie sa fie logice si demonstrative.
  Argument = propozitie pe care se intemeiaza o demonstratie.

  Mesajele vor fi cat mai concise si clare. Natura acestui topic, exclude posibilitatea postarii de mesaje prea lungi, de zeci de randuri.
  
  Orice citat din Biblie (Koran, Cartea Mormonilor, etc.)  este exclus ca fiind argument, la fel orice citate din Nietzsche -de exemplu- este exclus ca fiind argument. (Unul se poate inspira din spusele unui autor, sau din orice altceva, si poate formula un argument, cu cuvinte proprii.)
  Nu se va discuta despre ce scrie in Biblie (Koran, etc.) si nu se va discuta despre Dumnezeul crestin si nici despre oricare altul.  La fel, nu se va discuta despre opera lui Nietzsche sau a altor reprezentanti ai ateismului.

  Va fi un topic unde se va face o dezbatere de calitate pe tema: "Motivele Ateismului". Vor participa doar cei care au de adus un argument sau contra-argument la unul din motivele Ateismului.

  Se va discuta despre cate un singur motiv in parte.  Ateii vor ilustra pe rand cate un motiv pentru ateism.
  Se va discuta despre acel motiv si se vor aduce argumente si contra-argumente, pana cand cele mai solide rationamente vor ramane in picioare. Apoi, impreuna vom putea trage o concluzie referitoare la motivul respectiv aflat in discutie.

  Vom trece mai departe, la urmatorul motiv pentru ateism, doar dupa ce vom trage, impreuna, o concluzie referitoare la motivul in discutie.

  Desigur, vorbim despre lipsa de credinta in zeitati. Oameni diferiti au idei diferite despre Dumnezeu.
  Astfel o dezbatere pe aceasta tema, trebuie sa contina, ca premisa, o definitie a divinitatii.
  Pentru evitarea unui impas, voi da eu o definitie care ne va permite sa facem aceasta dezbatere.

  Divinitate: Fiinta supranaturala, atotputernica, considerata in credintele religioase drept creatoare a lumii si cea care determina destinul oamenilor.   (este din dictionarul limbii romane)
  


  Vom merge pe aceasta definitie.
  
  A se evita postarea de mesaje OFF-TOPIC. Repet. Fiecare mesaj trebuie sa contina un rationament, un argument sau contra-argument. O demonstratie.
  
  Foarte important, nu se va discuta despre persoanele participante la dezbatere, ci se va discuta doar despre motivele ateismului.

  Eu voi posta primul motiv pentru dezbatere. Asta si ca exemplu.


Lenea de a cauta , de a citi , de a gandi , de a trai si experimenta .

Interesul atras excesiv de alti stimuli.

Teribilismul.

Edited by ryanna, 05 December 2008 - 19:31.


#42
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008

 ryanna, on Dec 5 2008, 19:31, said:

Lenea de a cauta , de a citi , de a gandi , de a trai si experimenta .

Interesul atras excesiv de alti stimuli.

Teribilismul.


Sau ....„ Învațați de la mine adevărul:in piață nimeni nu crede...Daca vreți să vorbiți în piața publică,treaba voastră,dar gloata îsi v-a face semn cu ochiul zicînd:Cu toții suntem egali!”

#43
Vyck

Vyck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 17.04.2007

 Trinfidelity, on Oct 17 2006, 17:46, said:

In calitate de creator al acestui Topic, am alcatuit un set de reguli de dezbatere care trebuie respectate de orice utilizator care doreste sa posteze aici. Aceasta pentru o mai buna comunicare si o ordine a dezbaterii. Daca o persoana nu este de acord cu una sau mai multe reguli, nu va posta aici.

Putem spune ca ai dat cu pumnul in masa ?

#44
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007

 Vyck, on Dec 5 2008, 20:43, said:

Putem spune ca ai dat cu pumnul in masa ?


e topicul lui ...e dreptul lui.


 sorin520, on Dec 5 2008, 20:39, said:

Sau ....„ Învațați de la mine adevărul:in piață nimeni nu crede...Daca vreți să vorbiți în piața publică,treaba voastră,dar gloata îsi v-a face semn cu ochiul zicînd:Cu toții suntem egali!”



:blink:

nu am inteles nimic. ce vroia sa demonstreze citatul asta ?

Edited by ryanna, 05 December 2008 - 19:48.


#45
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008

 ryanna, on Dec 5 2008, 19:46, said:

e topicul lui ...e dreptul lui.






:blink:

nu am inteles nimic. ce vroia sa demonstreze citatul asta ?


De ce crezi că era o demonstrație?
Era o simplă afirmație!

#46
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007

 sorin520, on Dec 5 2008, 20:58, said:

De ce crezi că era o demonstrație?
Era o simplă afirmație!


nu te-am provocat. cuvantul ,,demonstreze" a insemnat doar ca NU AM INTELES ! in general nu prea inteleg ce scrii in comentariile tale . fii mai clar te rog.         :)            :peacefingers:

Edited by ryanna, 05 December 2008 - 20:02.


#47
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 ryanna, on Dec 5 2008, 20:01, said:

nu te-am provocat. cuvantul ,,demonstreze" a insemnat doar ca NU AM INTELES ! in general nu prea inteleg ce scrii in comentariile tale . fii mai clar te rog.         :)            :peacefingers:
somebody is on fire today :naughty:

#48
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007

 AMAN_SER, on Dec 5 2008, 21:03, said:

somebody is on fire today :naughty:


ma intrebam eu cand o sa observe cineva !        :lol:

#49
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 ryanna, on Dec 5 2008, 20:04, said:

ma intrebam eu cand o sa observe cineva !        :lol:
Something like this.

Edited by AMAN_SER, 05 December 2008 - 20:09.


#50
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008

 ryanna, on Dec 5 2008, 20:01, said:

nu te-am provocat. cuvantul ,,demonstreze" a insemnat doar ca NU AM INTELES ! in general nu prea inteleg ce scrii in comentariile tale . fii mai clar te rog.         :)            :peacefingers:


Promit că voi incerca să fiu mai explicit!
Rămîne să mă hotărăsc de cînd
Ai recitit ultimele 4 posturi ale tale?

#51
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007

 AMAN_SER, on Dec 5 2008, 21:09, said:

Something like this.

Exact !        :P


 sorin520, on Dec 5 2008, 21:11, said:

Ai recitit ultimele 4 posturi ale tale?

de ce ? le gandesc fffffffff. bine cand le scriu si le recitesc de 7 ori dupa ce le-am postat.

Edited by ryanna, 05 December 2008 - 20:14.


#52
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008

 ryanna, on Dec 5 2008, 20:12, said:

de ce ? le gandesc fffffffff. bine cand le scriu si le recitesc de 7 ori dupa ce le-am postat.


Am avut impresia ca nu bat cu concluzia
De obicei folosec cuvintele cu sensul din Dex Daca „evadez” fac atenționare!
Să revenim la postul 41 Ok?

#53
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007

 sorin520, on Dec 5 2008, 21:23, said:

Am avut impresia ca nu bat cu concluzia
De obicei folosec cuvintele cu sensul din Dex Daca „evadez” fac atenționare!
Să revenim la postul 41 Ok?

:blink:

esti prima persoana de pe forumul asta care ma baga in ceata . niciodata nu mi-e clar ce vrei sa spui. cred ca e de vina neuronul ala obosit al meu despre care vorbea cineva ieri .

#54
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008

 ryanna, on Dec 5 2008, 20:26, said:

:blink:

esti prima persoana de pe forumul asta care ma baga in ceata . niciodata nu mi-e clar ce vrei sa spui. cred ca e de vina neuronul ala obosit al meu despre care vorbea cineva ieri .


Putem continua mîine
Ajută-ma sa înțeleg modul cum gîndesti!
Alege:logică,rațiune,pasiune,devotament,apatie

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate