Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Remote shutter release pt Nikon (varianta "El Cheapo")

- - - - -
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#1
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Am ajuns la concluzia ca s-ar potrivi de minune D50-ului meu o telecomanda IR pt declansator. Asa ca intru pe f64.ro, caut Nikon ML-L3 si mi se taie brusc cand vad pretul: 1.200.000 pt o amarata de telecomanda... yeah right!  :death:

So, am cautat pe google si am vazut ca baietii de pe nikonians si dpreview folosesc cu succes unele telecomenzi universale si niste telecomenzi mici si sexy "pogo prc 200" dar care nu le-am vazut deloc pe la noi.

Se pare ca merg telecomenzi compatibile cu televizoare Sanyo. Din pacate cu singura telecomanda universala pe care am gasit-o acum (NSE URC11B-8) n-am avut succes deloc desi am incercat toate codurile de la Sanyo + modul de cautare automata.

Rugamintea mea este: daca cineva a mai incercat asa ceva (si a si reusit) sa scrie pe forum ce model de telecomanda a folosit, ce cod, si unde a gasit-o, si evident la ce pret :D. Thanks!

#2
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
daca ai cumva un telefon cu os symbian vezi ca era un programel pentru acesta care il facea sa functioneze ca o telecomanda pentru o varietate imensa te TV/VCR/DVD. cine stie poate o merge si pe d50. din pacate mi-am vandut 6600-le ca tare as fi fost curios sa incerc.
de asemenea cred ca s-ar putea face aceasta telecomanda fara costuri prea mari. poate te ajuta cineva de pe aria de electronica. tot ce e important e sa afli ce semnal da telecomanda standard.
bafta

#3
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
OK. Am gasit un model de telecomanda universala care functioneaza perfect. Este modelul din imagine. Pentru setup urmariti urmatoarele instructiuni:

Apasati simultan butonul "SET" + "TV". Ar trebui sa se aprinda ledul rosu. Apasati succesiv tastele 182 (cod pentru televizoare Sanyo). Ledul rosu ar trebui sa se stinga. Folositi tasta 1 pentru declansare.

In caz ca nu functioneaza incercati alte coduri pt televizoare Sanyo (consultati manualul telecomenzii pentru lista completa). Si incercati toate tastele telecomenzii. Eu am incercat vreo 15 coduri pana l-am nimerit pe cel corect.

LE: Modelul din imagine m-a costat 15 lei, platibil in bere la un prieten :D

Attached Files


Edited by Pac_Man, 14 October 2006 - 20:50.


#4
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Eu am telecomanda originala, dar chestia asta e tare de tot. Cred ca arata foarte haios un fotograf langa aparat cu o telecomanda de televizor.

#5
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001

View PostTudor_DX, on Oct 14 2006, 21:55, said:

Eu am telecomanda originala, dar chestia asta e tare de tot. Cred ca arata foarte haios un fotograf langa aparat cu o telecomanda de televizor.

O fi haios, dar e al naibii de eficienta: Am declansat din spatele aparatului, de la aproximativ 3 m (atat aveam spatiu in camera la mine). Din cate am citit, modelul original nu chiar asa "performant" :P

#6
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Incearca cu cod de VCR marca JVC, mie asa mi-a mers.
Acum am renuntat la telecomanda mare si folosesc o telecomanda universala breloc, model ca acesta:
http://www.telecomen...age.php?id=3390
Trebuie un pic de rabdare ca sa gasesti codul potrivit, dar functioneaza.
Partea faina la aceasta telecomanda e ca are si lanterna cu led, asa ca daca ai nikon d50 ai rezolvat si problema lipsei iluminarii LCD-ului.

Edited by bchendran, 14 October 2006 - 23:01.


#7
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Mersi pt link. Asa ceva cautam initial. Cand mai am drum pe Maica Domnului  o sa caut magazinul respectiv.

#8
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Sa ne zici si noua ce-ai ispravit.

#9
FLv123

FLv123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 06.10.2006
Eu am remote original pentru Canon... dar cand am citit ce zicea Pac_Man simt nevoia sa ma duc pana la Vitacom (importator electronice) sa ma uit un pic pe la ce au.
Telecomanda originala nu bate decat frontal (ca ir-ul de la un telefoanele mobile).
bchendran: merge bine brelocul? merge si daca nu e frontal?

#10
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Merge si reflectat daca ai pereti albi in apropiere. per ansamblu e multumitor cum merge. Merge si sub un unghi de aproximativ 60-70 de grade fata de aparat.

#11
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
pt canon nimic? :)

#12
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
pentu canon vazusem un softulet pt palm-uri (care au ir port). mi-a fost lene sa-l testez :D
edit: pentru unele canon se poate face un declansator cu cablu foarte simplu cu o mufa jack standard si un intrerupator (si evident un fir).

Edited by deejay86, 15 October 2006 - 16:35.


#13
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
stiu de alea cu cablu dar eu am 20D si sincer mi-ar fi placut mai mult prin IR :)

10x deejay86

#14
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005

Quote

pt canon nimic?
Merge si pe Canon telecomanda universala. Nu breloc cum am eu (nu poate genera cod de Canon), dar o well 7-in-1 cum sunt pe la Vitacom ieftine merge sigur. Nu stiu ce cod, dar poate ne spune ftraian. El foloseste o telecomanda universala pe Canon.

#15
FLv123

FLv123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 06.10.2006
Remote-ul original de la canon bate doar daca dai in senzor din frontal la aproape lateral... deci nu merge din spate... nici calumea din lateral.
Ca si distanta nu bate mai departe de 5 m (e nasol cand vrei sa fac un autoportret
)
Mai are cineva telecomanda originala Canon? puteti sa-mi spuneti din experienta voastra/d-voastra?

#16
melcu

melcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 04.10.2006
Salutare.

Interesat, am incercat si eu cu o telecomanda universala (Pilot). N-a vrut sa functioneze nici in TV, nici in VCR, AUX sau SAT. Drept urmare am comandat o telecomanda de buzunar, la fel ca cea pe care o foloseste bchendran. Maine o am si o sa pot sa ma joc cu ea. Oricum, chiar daca nu functioneaza, la 10 RON nu e un capat de tara  dry.gif

#17
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Ai incercat toate codurile care le stie telecomanda ? Sau eventual modul de cautare? Iti trebuie ceva rabdare, ce-i drept.


Din cate zicea bchendran telecomanda-breloc nu merge pe Canon, dar nu strica sa incerci.

#18
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
QUOTE(FLv123 @ Oct 16 2006, 02:24) <{POST_SNAPBACK}>
Remote-ul original de la canon bate doar daca dai in senzor din frontal la aproape lateral... deci nu merge din spate... nici calumea din lateral.
Ca si distanta nu bate mai departe de 5 m (e nasol cand vrei sa fac un autoportret
)
Mai are cineva telecomanda originala Canon? puteti sa-mi spuneti din experienta voastra/d-voastra?


eu am un RC-1 si imi bate din spate intre 20cm si 2m (depinde de conditii), fatza ~5m, lateral dreapta 2m, lateral stanga 20cm. Probabil e ca la TV si depinde foarte mult si de curentul din baterie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate