Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Administrator SRL - angajat cu carte de munca sau...

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Neata
Am o intrebare pentru voi, cei mai priceputi la aceste aspecte :) . Daca la deschis srl m-am descurcat fara notari, juristi, etc :proud: aici nu-mi mai merge...
Pe scurt, am un srl la care i se apropie timpul sa angajez pe cineva ( sper ca timpul in care trebuie sa angajezi dupa infiintare nu s-a modificat, e tot de 2 luni ). M-am gandit sa angajam administratorul ( in acelasi timp si asociat unic ) cu carte de munca. O mica problema: doamna administrator este in prezent angajata cu carte de munca, part-time, in alta parte, cu sanse destul de mari sa fie full-time in maxim o luna. Banuiesc ca un administrator/asociat unic poate fi angajat ca director general sau alta functie asemanatoare ca denumire. Nu stiu cat de mult ar coafa-o pe persoana in cauza ca pe cartea de munca sa apara aceasta denumire pompoasa si care sa poata fi vazuta usor de cei de la resurse umane de la celalalt loc de munca... dar trecem noi peste asta cumva.
O intrebare ar fi: pot fi trecute pe cartea de munca 2 servicii, deocamdata unul cu 1/2 norma si unul full time? Daca ar fi posibil, sau daca sunt probleme in cazul de mai sus, as apela tot la 1/2 norma si la acest srl, desi suna "interesant" director cu 1/2 norma :)
Daca nu este posibil sa ai 2 joburi pe CM, ce alte variante ar mai fi? Vreun contract de colaborare sau cum altfel?
Mentionez ca varianta cu jobul trecut pe cartea de munca ar fi mai buna. In cazul unui credit, bancile banuiesc ca se uita pe CM, nu stiu cat de flexibile sunt in realitate cu acele "alte surse de venituri", dividende, etc.

Am recitit si vad ca e cam stufos ce am scris. Sper sa intelegeti. Nu prea am abilitatile de comunicare la mine azi.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri. O zi si o saptamana fara incidente va doresc.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Din cate stiu eu, poti avea o norma full time si alte N de 2ore/zi :)

#3
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Multumesc de raspuns :)
Sper sa nu faca probleme domnii aia de la ITM, tinand cont ca deocamdata e vorba de 1/2 norma la actualul job... dar pana la urma facem aici norma intreaga si cand se schimba situatia dincolo reducem norma aici la srl.

Courage, probabil esti si administrator si asociat la Soft News NET SRL. Din experienta ta, imi poti spune daca, in cazul unui credit pe persoana fizica, pot face bancile probleme, daca te vad salariat la firma de unde iei adeverinta de salariu, si te mai vad si director acolo ( adica ai posibilitatea de a-ti stabili singur salariul  :D   ), iar firma sa aiba sediul social la aceeasi adresa cu cea a solicitantului de credit?
...anyone else?  :)

#4
andana

andana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.03.2005
Asociatul unic nu se poate angaja pe el insusi. Numai daca sunt doi asociati se pot angaja unul pe celalalt (aberatie). In cazul asta, unul din ei putea fi angajat chiar si cu contract de 2 ore (minimul admis), ca sa nu platiti impozit degeaba la stat. Si nu neaparat pe functia de director.

#5
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Da, asa mi-au spus si mie ieri la ITM, ca un asociat unic nu se poate angaja singur...  :) , dar daca sunt doi asociati, atunci fiecare poate sa il anagajeze pe celalalt. Cum era sloganul ala, "Romania - mereu surprinzatoare" ? Macar nu ne plictisim, cei care ( mai ) suntem aici.

#6
DaMelk

DaMelk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.08.2006
Deci pana la urma cum se procedeaza?
Am creat impreuna cu un prieten o firma si acum trebuie sa ne gandim la pozitia de administrator. Problema este ca amandoi suntem angajati la alte companii cu carte de munca, contract full time. Se poate ca administratorul sa fie unul dintre noi cu un contract aditional?Daca da, cum anume se procedeaza?
Multumesc pentru informatii

#7
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
DaMelk, decat sa iti spun prostii, mai ales ca e foarte posibil ca aceste reguli/legi sa nu fie aceleasi pentru toata tara  :w00t:  , mai bine arunci o privire pe site la ITM Timis . Dai clic si intri direct la pagina de contact, da un telefon acolo, lamureste-te si zi-ne si noua ce ai facut. Succes.

P.S. La ITM Suceava am avut ieri un adevarat soc, vazand cu cata amabilitate si promptitudine am fost primit, ascultat si ajutat. Mai ca-mi venea sa ies din cladire sa ma uit, sa fiu sigur ca am nimerit la ITM  :)

#8
andana

andana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.03.2005

 DaMelk, on Oct 3 2006, 15:37, said:

Deci pana la urma cum se procedeaza?
Am creat impreuna cu un prieten o firma si acum trebuie sa ne gandim la pozitia de administrator. Problema este ca amandoi suntem angajati la alte companii cu carte de munca, contract full time. Se poate ca administratorul sa fie unul dintre noi cu un contract aditional?Daca da, cum anume se procedeaza?
Multumesc pentru informatii

Pai, la infiintarea firmei nu s-a stabilit un administrator? Ca trebuie trecut in statut, nu? Oricum, administratorul nu e angajat al firmei si nu e musai sa aveti pe cineva angajat daca nu sunteti microintreprindere. Daca vreti ca societatea sa functioneze ca micorointreprindere (pana la 1 ianuarie 2007, ca oricum dupa aia e posibil sa dispara), in doua luni de la infiintare trebuie sa aveti macar un angajat. Atunci unul dintre voi poate fi angajat cu contract part-time pe doua ore, care nu afecteaza in nici un fel contractul full-time de dincolo, cu salariul minim pe economie (80-90 RON - nu mai stiu exact cat e), ca sa nu platiti impozit mare degeaba. Si nu neaparat ca adminstrator. In contractul de munca puteti trece orice, chiar si paznic  :D

#9
bisquit

bisquit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 13.10.2007
Eu am o alta intrebare, daca cineva chiar cunoaste o situatie similara, sau macar sa imi dea o indrumare spre o lege, un paragraf, ceva...
Deci, un srl, micro, 2 ascociati si totodata ambii administratori. Se poate carte de munca sau neaparat contract de management?
Cu mii de multumiri.

#10
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007
se poate, cf. noii legi ai societatilor comerciale, adica l 31/1990, nu gasesc acum articolul; revin daca il gasesc

#11
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006

 Courage, on Sep 18 2006, 08:31, said:

Din cate stiu eu, poti avea o norma full time si alte N de 2ore/zi :)

8 ore+ N sa nu depaseasca totusi 24 ore
oricum nici asa nu este corect
dar ce sa facem daca nu se poate un contract pe mai putin de 2 ore

#12
Nino2006

Nino2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 25.11.2006
Legea privind societatile comerciale
(LSC - Legea societatilor comerciale)
nr. 31/1990 - actualizata iulie 2007
(inclusiv cu Legea 441/2006, Legea 85/2006,
Decizia XXII/20.11.2006, OUG 82/2007)

Art. 196_1

(1) In cazul societatilor cu raspundere limitata cu asociat unic, acesta va exercita atributiile adunarii generale a asociatilor societatii.

(2) Asociatul unic va consemna de indata, in scris, orice decizie adoptata in conformitate cu alin. (1).

(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este.

(4) Dispozitiile privitoare la administrarea societatilor pe actiuni nu sunt aplicabile societatilor cu raspundere limitata, indiferent daca sunt sau nu supuse obligatiei de auditare.

#13
bisquit

bisquit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 13.10.2007
va multumesc de raspunsuri, voi citi legea.
oricum eu intrebasem despre varianta de 2 asociati, nu asociat unic, si de varianta in care ambii asociati sunt si administratori.
va multumesc oricum :)

Edited by bisquit, 30 October 2007 - 19:20.


#14
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Intrucat am deschis de curand o alta firma, am ( cred ) un raspuns la intrebarea lui @bisquit.

Firma noua are 2 asociati, eu si altcineva. La Registrul Comertului am intrebat daca eu pot fi si administrator si angajat, ca stiam de anul trecut ca nu se poate, mi s-a raspuns ca intre timp s-a modificat legea. Si ca acum e ok sa fii si administrator si angajat cu carte de munca la aceeasi firma.


Intrebare: pot avea pe cartea de munca doar 2 joburi part-time ? Sau e musai sa am unul cu norma intreaga ? Multumesc.

#15
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Da , asa este, eu sunt unic asociat si m-am si angajat ca si director

#16
More

More

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 23.04.2007

 DjAdi, on Oct 31 2007, 02:56, said:

Da , asa este, eu sunt unic asociat si m-am si angajat ca si director
Si administrator esti tot tu? Sau ai numit pe altcineva?

#17
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Si administrator am ramas

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate