Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Facultatea de Drept UB

- - - - -
  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#163
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011
Iti explic pe mess  :lol:

#164
georgiana109

georgiana109

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.03.2012
buna. As vrea sa vorbesc si eu cu cineva care e in anul 2. Voi ati primit programe analitice la materii?

#165
dandan453

dandan453

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.06.2008
Catre moderator: Pot cere contra cost editarea unor texte aici ?

#166
Tmad

Tmad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 16.06.2009
Da cineva la Drept anul asta ?  :D  Pe unde sunteti cu materia la Economie si Lb. Romana ?

#167
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Evident ca dau ca in fiecare an 1500-1700. :lol: Am primit un chestionar pe mail din care se subintelegea ca s-ar dori introducerea in cadrul admiterii a unui test/examen de logica. Roaga-te sa ai bafta sa nu se schimbe nimic pana in iulie. :P

#168
Tmad

Tmad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 16.06.2009

 Loox, on 20th April 2012, 21:51, said:

Evident ca dau ca in fiecare an 1500-1700. :lol: Am primit un chestionar pe mail din care se subintelegea ca s-ar dori introducerea in cadrul admiterii a unui test/examen de logica. Roaga-te sa ai bafta sa nu se schimbe nimic pana in iulie. :P

Mda, stiu cati dau in fiecare an. Anul trecut au fost 1200 la zi, deci 2 / loc. Sper sa fie asa si anul asta :D. Legat de ce ai spus tu, cred ca o asa schimbare este anuntata cu mult timp inainte, nu cu 1-2 luni inainte. Dar cum  orice e posibil in Romania,  nu m-ar mira.

#169
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

 Tmad, on 21st April 2012, 20:44, said:

Mda, stiu cati dau in fiecare an. Anul trecut au fost 1200 la zi, deci 2 / loc. Sper sa fie asa si anul asta :D.
Nup, au fost cam 5-6 pe loc anul trecut.
De aia a crescut si media de intrare cu 10 puncte, de aia au dat admiterea in 3 facultati diferite, pt ca n-au avut loc toti la drept.
Suna sa intrebi, eu asta am facut dupa ce m-am contrazis cu Loox de mama focului si s-a dovedit a fi ca MINE :D

Iar cu testul de logica, se vrea de fapt inlocuirea grilelor de economie cu cele de logica. Dar clar nu de anul asta.

#170
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Au fost 1635 de inscrisi. Daca iei doar locurile de la buget, au fost 5,5 / loc. Daca le iei pe toate, cum E NORMAL, adica 600 de locuri, au fost 2,7 / loc. Tu ziceai ca au fost fo` 2000 de inscrisi si vreo 298374 / loc. <_<

#171
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

 Loox, on 3rd May 2012, 13:55, said:

Tu ziceai ca au fost fo` 2000 de inscrisi si vreo 298374 / loc. <_<
:bandit: :bandit: :bandit:

#172
Tmad

Tmad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 16.06.2009
Din cei 1600 de candidati, unii au optat pt ID, unde sunt 400 de locuri.

#173
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011
Dai anul asta, Tmad?

Stii ca au schimbat un pic pograma, da? In sensul ca din alea 60 grile la romana, numai 20 vor testa cunostintele gramaticale, restul de 40 fiind de vocabular.

Edited by malls, 03 May 2012 - 20:49.


#174
Tmad

Tmad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 16.06.2009

 malls, on 3rd May 2012, 20:49, said:

Dai anul asta, Tmad?

Stii ca au schimbat un pic pograma, da? In sensul ca din alea 60 grile la romana, numai 20 vor testa cunostintele gramaticale, restul de 40 fiind de vocabular.

Da, anul asta dau.Chiar sper sa intru, avand in vedere ca n-am o a doua facultate care sa prezinte interes. In legatura cu schimbarea programei, stiu, insa mie imi convenea mai mult vechea structurare; gramatica o mai inveti cum o mai inveti in cateva luni, insa cu vocabularul e mai dificil  ( m-am decis pt Drept abia acum 2 luni, inainte voiam la UNATC, regie-film ).  Oricum, mersi pt sfaturi, cu putin noroc  vom fi colegi de la toamna :)

Edited by Tmad, 04 May 2012 - 21:01.


#175
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

 Tmad, on 4th May 2012, 21:58, said:

( m-am decis pt Drept abia acum 2 luni, inainte voiam la UNATC, regie-film ).
INCREDIBIL! :coolspeak:
Regie si film am vrut si eu, ba chiar am inceput sa ma pregatesc serios pentru admitere, sa ma uit la filme, sa iau la rand regizorii din programa de admitere, sa caut cursuri, sa citesc etc.
Totusi, inca din a 9-a ma gandisem serios la drept si as fi vrut si aici la fel de mult, deci n-a fost un plan de rezerva, ci unul paralel...asa ca mi-a fost usor sa renunt la ideea UNATC-ului.

Acum revenind la admiterea la drept, si mie imi pare mai nasoala noua programa, dar sa speram ca o sa fie bine si la anul o sa ne ceri cursurile :P
Ai materiale de pe care sa inveti sau vrei sa-ti imprumut maculatura? :D

#176
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

 malls, on 5th May 2012, 00:25, said:

Regie si film am vrut si eu, ba chiar am inceput sa ma pregatesc serios pentru admitere, sa ma uit la filme, sa iau la rand regizorii din programa de admitere, sa caut cursuri, sa citesc etc.
normal, daca esti... figuranta!  :naughty:

#177
Altair_dsc

Altair_dsc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.08.2008
Aveti noroc ca dati anul asta si nu ati intrat mai devreme. Altfel ati fi invatat dupa vechile coduri si ati fi dat liceenta dupa cele noi  :death: Admiterea este usoara o sa vedeti, facultatea e mai grea. Stiti cum se zice, primii 6 ani sunt grei pana ajungi in anul 3. Un mic sfat, nu lasati prea multe restante pe anul 4, o sa constatati ca unii profesori nu or sa va mai primeasca atunci si o sa dati liceenta in iarna...:(

#178
Tmad

Tmad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 16.06.2009

 malls, on 4th May 2012, 23:25, said:

INCREDIBIL! :coolspeak:
Regie si film am vrut si eu, ba chiar am inceput sa ma pregatesc serios pentru admitere, sa ma uit la filme, sa iau la rand regizorii din programa de admitere, sa caut cursuri, sa citesc etc.
Totusi, inca din a 9-a ma gandisem serios la drept si as fi vrut si aici la fel de mult, deci n-a fost un plan de rezerva, ci unul paralel...asa ca mi-a fost usor sa renunt la ideea UNATC-ului.

Acum revenind la admiterea la drept, si mie imi pare mai nasoala noua programa, dar sa speram ca o sa fie bine si la anul o sa ne ceri cursurile :P
Ai materiale de pe care sa inveti sau vrei sa-ti imprumut maculatura? :D

Haha, nu ma asteptam sa aud asta, nu prea multi vor la UNATC :). Legat de materiale, materiale am, nu pot sa zic insa acelasi lucru despre timp si chef de invatatura. Dar asta e, trebuie, ma descurc eu cumva. Uite din ce invat:

Limba Romana ( gramatica, fonetica, vocabular, ortografie si ortoepie ) - Ion si Marinela Popa
Teoria si practica analizei gramaticale - G.G. Neamtu
Pentru o limba romana corecta - Aida Todi
Dictionar de capcane ale lb. romane - Rodica Lazarescu
Dictionar de paronime - Silviu Constantinescu
DOOM2

Iar drept culegeri am " Limba Romana - Admitere la Drept  - 1200 de intrebari si raspunsuri " si  " Teste grila pentru concursul de admitere la Facultatea de Drept - Lb. Ro. si Economie ".

Eu cred ca sunt de ajuns cartile astea. Tu din ce ai invatat ? Daca vrei, lasa-mi un id sau facebook-ul, sa mai vorbim acolo. Mersi :)


 Altair_dsc, on 5th May 2012, 08:42, said:

Aveti noroc ca dati anul asta si nu ati intrat mai devreme. Altfel ati fi invatat dupa vechile coduri si ati fi dat liceenta dupa cele noi  :death: Admiterea este usoara o sa vedeti, facultatea e mai grea. Stiti cum se zice, primii 6 ani sunt grei pana ajungi in anul 3. Un mic sfat, nu lasati prea multe restante pe anul 4, o sa constatati ca unii profesori nu or sa va mai primeasca atunci si o sa dati liceenta in iarna...:(

Stiu de  faza cu codurile, foarte aiurea. In legatura cu zicala ta, sper sa nu se adevereasca.  :thumbup: . Mersi pt sfaturi!

#179
Madalina07

Madalina07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.06.2012
Dau si eu anul asta la Drept Bucuresti.. si pot spune ca invat continuu ptr admitere. Totusi sunt foarte speriata, nu numai din cauza nr mare de canditati pe loc dar si din cauza admiterii la Rom. Partea de fonetica si vocabular ma omoara. Vreun sfat?

#180
Scimitar1

Scimitar1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.06.2012
Dau si eu intr-o luna jumate + bacul. Sunt la jumatatea materiei la economie din pacate, din cauza unor probleme and stuff, sper sa am timp sa o termin pana la bac cu 3-4 ore pe zi invatat.

La gramatica reusesc cam 60%-70% dintr-o grila. Poate cu noroc o sa iau 17-18/20.

La vocabular si exprimare corecta m-am gandit ca ar fi semnificativ mai greu, dar nu e chiar asa. Recomand invatarea indreptarelor DOOM.

Un mic truc ce ar putea ajuta multi aspiranti (hah, imi fac competitie mai acerba : ) - invatati "cuvintele zilei" de pe dexonline. Le-am citit pe toate si-am observat ca cinci au aparut in subiecte. Oricat de mare ar fi masa vocabularului, e un numar limitat de neologisme obscure.

Si un ultim sfat : cartea lui Neamtu nu e sfanta. Proful respectiv are multe abordari gramaticale ce contrazic gramatica scolara. Cand analizati o varianta cu ajutorul lucrarii "Distinctii si Distincii" nu uitati sa comparati cu raspunsul corect dat de autorul grilei.

Dictionarele de paronime si neologisme nu va ajuta. Sunt efectiv prea multe, iar paronimele nu sunt foarte greu de ginit.

Desi multe grile contin determinarea auxiliarelor predicative sau pronumelor semi-independenet, acestea sunt notiuni ce tin de noua gramatica a Academiei si nu vor aparea in grila. De asemenea, variantele din carti nu sunt facute cu aceeasi rigoare ca subiectele la drept asa ca daca observati ambiguitati si exemple interpretabile, nu va speriati ca nu apar in examen.

Mai am cateva trickuri, dar le scot la lumina generatiei viitoare. Mwahaha.

Multa bafta.

Edited by Scimitar1, 07 June 2012 - 12:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate