Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Facultatea de Drept UB

- - - - -
  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#181
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008

 Madalina07, on 6th June 2012, 15:45, said:

Vreun sfat?
Fa tot ce poti si lasa frica deoparte. ;)

 Scimitar1, on 7th June 2012, 13:26, said:

Sunt la jumatatea materiei la economie din pacate, din cauza unor probleme and stuff, sper sa am timp sa o termin pana la bac cu 3-4 ore pe zi invatat.

Economia o inveti la perfectie in doua saptamani, dpmdv.

Edited by Loox, 07 June 2012 - 12:58.


#182
Madalina07

Madalina07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.06.2012
E cineva la Drept la Bucuresti?

#183
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Ããããã...eu. Cred. :lol: De ce intrebi?

#184
printmath

printmath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 03.07.2012
scrie in programa asta cu 40 de vocabular?:|

#185
jojo2305

jojo2305

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.07.2012
Buna. Am si eu o intrebare pentru studentii la drept la bucuresti sau pentru cine ma poate lamuri. :)
Am dat admitere luni si am intrat la id. Si nu stiu cum ar fi mai bine pentru mine. Sa-mi confirm locul la id, sa ma duc la cursuri la zi si sa incerc sa ma transfer de anul viitor, sau sa ma duc la titulescu si sa dau admitere din nou anul viitor? Stiu ca in amble situatii imi este recunscut primul an..dar nu stiu cum ar fi mai bine. Un sfat...? :confuzzled:

#186
eross_92

eross_92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.07.2012

 jojo2305, on 25th July 2012, 16:55, said:

Buna. Am si eu o intrebare pentru studentii la drept la bucuresti sau pentru cine ma poate lamuri. :)
Am dat admitere luni si am intrat la id. Si nu stiu cum ar fi mai bine pentru mine. Sa-mi confirm locul la id, sa ma duc la cursuri la zi si sa incerc sa ma transfer de anul viitor, sau sa ma duc la titulescu si sa dau admitere din nou anul viitor? Stiu ca in amble situatii imi este recunscut primul an..dar nu stiu cum ar fi mai bine. Un sfat...? :confuzzled:

Buna,
  si eu am intrat la ID . Deja m-am inscris si o sa incerc sa merg si la cursurile de la ZI . Nu m-am gandit prea mult la titulescu desi parea ca o sa ies mai ieftin . Ma simt ciudat cu esecul asta partial. Nici nu stiu cum sa abordez problema in momentul asta . Poti sa imi dai add daca vrei sa mai vorbim ([email protected]) .  :confuzzled:

#187
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Stati la ID, duceti-va si la cursuri si la seminarii, apoi dati admitere la anul si intrati la zi. Daca va duceti la privat, cine stie ce cerinte o sa aiba profesorii in anul II, tre sa dati diferente, prostii... Asa, stati la ID, taxa tot platiti (e mai mare intr-adevar), dar e mai bine.

#188
roxana0604

roxana0604

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.08.2012

 Madalina07, on 6th June 2012, 14:45, said:

Dau si eu anul asta la Drept Bucuresti.. si pot spune ca invat continuu ptr admitere. Totusi sunt foarte speriata, nu numai din cauza nr mare de canditati pe loc dar si din cauza admiterii la Rom. Partea de fonetica si vocabular ma omoara. Vreun sfat?
Buna! Tot la drept am dat si eu in iulie. Sti cand aflam grupele si alte detalii, ca pe site sunt numa despre anu 2011-2012?

#189
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Prin septembrie. Le afli la timp, stai linistita!

#190
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

 Loox, on 30th July 2012, 19:44, said:

Stati la ID, duceti-va si la cursuri si la seminarii, apoi dati admitere la anul si intrati la zi.
Zicea un tip ca, in functie de cati renunta din primul an sau ceva de genul asta, poti intra la zi fara admitere, daca ai media mare.

#191
IoanaCosma

IoanaCosma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.08.2012
Salut! Sunt in clasa a 12 a si vreau sa dau si eu la drept, in cadrul universitatii din Bucuresti. Am citit in mare parerile voastre (sunt noua pe aici :D) si m-au ajutat sa imi fac o parere. Oricum sunt hotarata ca asta vreau sa urmez, insa ma ingrijoreaza zvonurile, care probabil sunt si adevarate, ca e foarte greu si putini reusesc sa o termine cu brio, iar apoi sa faca o cariera in domeniu..
As dori sa stiu voi cum v-ati descurcat, sau cum va descurcati in continuare, cam cat timp alocati invatatului?
Merci!!

#192
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003

 IoanaCosma, on 31 august 2012 - 00:14, said:

sunt hotarata ca asta vreau sa urmez

 IoanaCosma, on 31 august 2012 - 00:14, said:

insa ma ingrijoreaza zvonurile
Ori alba ori neagra ! Cand ai o pasiune pt. ceva restul nu conteaza. Altfel intri in capcana "zvonurilor" si nu faci nimic in viata.

#193
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

 neagu_laurentiu, on 31 august 2012 - 08:02, said:

Cand ai o pasiune pt. ceva restul nu conteaza.
Da, numai sa stii sigur ca aia ti-e pasiunea. Ori in cazul asta, nu poti afirma ca dreptul e pasiunea ta decat cand ai habar cu ce se mananca.

Eu eram hotarata din a 9-a ca vreau la drept si la fel ziceam: "visul meu", "cariera mea" bla bla bla...dar se pare ca nu-i chiar asa. Inca sper ca poate  lucrurile interesante abia acum urmeaza, ca altfel imi vine sa-mi zbor creierii de fiecare data cand trebuie sa deschid o carte.

@Ioana, nu e usor, dar nici imposibil. Daca tragi de tine, probabil termini cu brio facultatea, nu asta e problema. Ideea e sa-ti placa.

#194
IoanaCosma

IoanaCosma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.08.2012
Da, intr-adevar! am sa dau tot ce-i mai bun :)) si o sa fie bine :)

#195
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Eu deja sunt sictirit de Drept, de Stang, de toate... la ce cacat e pe plaiurile noastre... Ma apuca si greata, si teama, de ce probabil o sa urmeze. Da, stiu ce se zice, fii optimist, bla bla...

#196
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011

 malls, on 31 august 2012 - 09:50, said:

(..) dar se pare ca nu-i chiar asa. Inca sper ca poate  lucrurile interesante abia acum urmeaza, ca altfel imi vine sa-mi zbor creierii de fiecare data cand trebuie sa deschid o carte.

Ce asteptari aveai de la facultatea de drept, mai exact, la ce te referi cand spui ''lucruri interesante'' si cu ce-ai avut de-a face pana acum?

Inca ceva: de unde sa stiu eu, ca eleva, ca Dreptul ar putea fi o pasiune pentru mine, din moment ce nu am nici o tangenta cu materiile predate acolo? Dac-as fi pasionata de istorie, intr-adevar, as spune ca facultatea de istorie se potriveste manusa cu aspiratiile mele, daca m-ar atrage fizica, la fel as spune, adica as fi sigura ca mi-ar placea si nu m-as duce la cursuri in scarba, din moment ce am habar cu ce se mananca, insa cum as putea sti de pe acum ca dreptul e o alegere buna? Istoria, romana, economia, astea tre' sa-ti placa?

Te intreb pentru ca raspunsul tau de mai sus s-a ciocnit de framantarile mele din ultima vreme.

Edited by Jesssica, 01 September 2012 - 15:22.


#197
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003

 Jesssica, on 01 septembrie 2012 - 15:22, said:

de unde sa stiu eu, ca eleva, ca Dreptul ar putea fi o pasiune pentru mine, din moment ce nu am nici o tangenta cu materiile predate acolo?
Ai vazut filme, citesti Monitorul Oficial sa vezi cum arata o lege, ce vrea ea de la viata, vezi materiile predate la facultate, intrebi studentii/absolventii/avocatii/judecatorii/procurorii ce e cu domeniul asta s.a.m.d. Asta daca te pasioneaza.

Edited by neagu_laurentiu, 01 September 2012 - 15:33.


#198
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
Nu m-as baza chiar pe filme in ceea ce priveste decizia mea, recunosc ca n-am prea citit MO, m-am uitat pe diverse site-uri la cum suna materiile predate la facultate, mare branza n-am castigat (bine, n-am alocat mult timp), tocmai asta fac, intreb si eu pe unde pot.

In alta ordine de idei, este in liceu vreo materie care se regaseste intr-o mare masura in sablonul dreptului? Care-s calitatile pe care trebuie sa le ai? (fara alea cliseice, tre' sa inveti, sa fii muncitor, sa fii responsabil, bla bla)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate