Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Facultatea de Drept UB

- - - - -
  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#217
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Nu, nu e usor dar nici greu daca te duce capul. De invatat este mult, asta asa e, de ordinul miilor de pagini in fiecare an, dar cam totul e logic si corespondent. In caz "ca stii", dar "stii" bine de tot, da, e usor sa te remarce cineva daca participi la concursuri, dezbateri, etc. Daca esti printre cei mai buni te angajezi fara probleme cam in ce ramura doresti. Majoritatea e pe "cont propriu" ...


PS: Nu-mi place deloc cum scrii. :)

#218
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Loox, on 16 ianuarie 2013 - 19:14, said:

de ordinul miilor de pagini in fiecare an
Sa nu inteleaga ca invata precum o poezie. Ci logic. Si asta tine de capacitatea intelectuala de a intelege fenomenul.

#219
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Se invata ca pe o poveste, iar in final povestesti ce ai inteles si cateodata schimbi tu firul, personajele fac parte din alte ipostaze, etc. :)

#220
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

 neagu_laurentiu, on 16 ianuarie 2013 - 19:31, said:

Sa nu inteleaga ca invata precum o poezie. Ci logic. Si asta tine de capacitatea intelectuala de a intelege fenomenul.

Ei, nu toata lumea apeleaza la logica, stai linistit. :D
Si cateodata chiar daca ai vrea sa apelezi la logica nu prea poti, vezi Drept Roman.

 hwa, on 16 ianuarie 2013 - 16:57, said:

Buna .. multumesc pt raspunsPosted Image  .. vreau sa te intreb pt ca dupa cate spui tu este foarte usor la aceasta facultate .. altii spun ca este foarte greu , si este mult de invatat ... este adevarat ? , iar in caz ca sti ( felicitari ca esti in anul 2 !Posted ImagePosted Image   ) este destul de usor sa fi remarcat si sa-ti gasesti un job , sa te ajute cineva sa te dezvolti ( ma refer la aptitudini) desi nu ai relatii cu alte organe judiciarePosted Image  ... pt ca eu sunt pe cont propriu .. nu cunosc pe nimeni .. iar de meditatii vreau sa ma apuc la romana din primavara iar la econ din vara Posted Image ...

Este mult de invatat dar asta nu inseamna ca trebuie sa pui accentul pe toate materiile, cel mai bine este sa inveti la Procesual Penal, Procesual Civil, Penal si Civil.
Ce relatii ai vrea sa ai cu organele judiciare si la ce joburi te referi? Ca doar nu ai vrea acum sa poti sta pe langa un procuror in timp ce-si desfasuara activitatea.

#221
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010

 Loox, on 16 ianuarie 2013 - 02:48, said:



Well, si eu ziceam la fel in cls a 12 a, chiar si in primul an. Anul II... ehhee. :D

Eu am luat meditatii decat la gramatica, de la profa, nu din vreo carte anume... si le-am luat mai in gluma asa. Serios m-am apucat cu 2-3 saptamani inainte de admitere

DOAR la gramatica, chiar ai luat meditatiile in gluma.
HWA, eu iti recomand sa inveti gramatica bine, o sa te ajute mult.
Cat despre invatat, e mult... Nu neaparat greu!

#222
hwa

hwa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.10.2012

 xxz, on 22 ianuarie 2013 - 05:17, said:

DOAR la gramatica, chiar ai luat meditatiile in gluma.
HWA, eu iti recomand sa inveti gramatica bine, o sa te ajute mult.
Cat despre invatat, e mult... Nu neaparat greu!



multumesc asa o sa fac ... sunt intr-a 11 a si prin aprile oo sa ma apuc de gramatica .. pana la admitere ...Posted Image

#223
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Nu tie ti se adresa mesajul.

#224
hwa

hwa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.10.2012
poate nu vezi ca a zis nume le meu HWA..

numele*

#225
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Ai dreptate. Credeam ca i se adreseaza lui Loox.

#226
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008

 xxz, on 22 ianuarie 2013 - 05:17, said:

DOAR la gramatica, chiar ai luat meditatiile in gluma.

Bine ba` nazistule! Eu NU am luat meditatii DECAT la gramatica... Multumit?

#227
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010
Nazist ai fost tu cand ai corectat-o pe ea si ai spus ca nu iti place cum scrie. Asigura-te ca stii tu sa scrii inainte sa ii corectezi pe altii, mie asa mi se pare corect.
Si nu e nevoie sa te ataci, era o simpla observatie.

#228
hwa

hwa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.10.2012
am crezut ca Loox e fata .. :)))

#229
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008

 xxz, on 22 ianuarie 2013 - 20:12, said:

Nazist ai fost tu cand ai corectat-o pe ea si ai spus ca nu iti place cum scrie. Asigura-te ca stii tu sa scrii inainte sa ii corectezi pe altii, mie asa mi se pare corect.
Si nu e nevoie sa te ataci, era o simpla observatie.

I-am spus ca nu imi place cum scrie per ansamblu pentru ca, din cauza redactarii, imi era greu sa citesc mesajele. Tu insa n-ai gasit ceva pentru care intr-adevar erai indreptatit sa-mi faci observatie si a iesit la iveala frustrarea ta, din dorinta de a-ti dovedi... nu stiu ce.

Si nu "ma atac", doar ca m-am saturat de cacanarisme de genul, din moment ce fac o greseala substantiala la o mie de mesaje... iar daca nu stiam sa scriu/vorbesc, nu intram la facultate si nu comentam in topicul asta.


HWA, daca dai click pe nick-ul meu, vezi ca scrie "masculin".

Edited by Loox, 24 January 2013 - 18:24.


#230
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010
Deci eu sunt frustrat pentru ca te corectez pe tine, marele student la Drept, care da sfaturi, dar nu stie cand sa foloseasca "decat"...
"In caz "ca stii", dar "stii" bine de tot...", aici ai facut aceeasi chestie pe care am facut-o eu cu tine. Nu iti place cand ti se face la fel?
Hai ca te las, nu are rost sa te enervezi si sa faci riduri! Bafta in sesiune!

#231
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Nu ma consider "mare student", eu dau doar cateva sfaturi celor care nu stiu la ce sa se astepte de la facultatea asta.

Si n-am facut nicio chestie pe care ai facut-o tu ci m-am exprimat generic si cu o oarecare rezerva, in ideea ca "a sti" tot ce tine de teorie nu este suficient. In primul rand trebuie sa te duca cerebelul, trebuie sa inveti logic, nu mecanic, sa ai tupeu, sa iti infrangi emotiile, sa inveti oratoria si sa nu te pierzi in discurs, sa te faci placut colegilor si profesorilor, samd. La asta m-am referit, e ca si cum ai spune ca trebuie "sa ai scoala in tine", ceea ce nu inseamna nici pe departe sa ai nu stiu ce studii...

Daca era sa fiu "grammar nazi" ca tine, faceam corectura cap-coada (pt ,  sa fi , greu , si , econ).

Nu ma enervez pe forum din cauza unor anonimi, poate as fi facut-o daca stiam ca esti cineva important si ai ce lectii sa-mi dai, insa ce ai scris pana acum nu mi-a demonstrat nimic.

Multumesc, sa fie!

Edited by Loox, 24 January 2013 - 23:55.


#232
Tmad

Tmad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 16.06.2009
In caz ca aveti intrebari / nelamuriri legate de Facultatea de Drept, Universitatea Bucuresti, imi puteti lasa mesaj privat. De asemenea, in caz ca vreti sa  incepeti meditatii la lb. romana / economie, va pot recomanda 2 meditatori ( eu am facut meditatii cu ei de la sfarsitul lunii februarie pana in iulie, cand a fost admiterea, cu o pauza de 3 saptamani pt bac ). Va salut si va doresc succes :)

#233
HighStake12

HighStake12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.02.2013
Mai e cineva pe aici care este la facultatea asta? Sau da admitere anul asta? Am si eu cateva intrebariPosted Image

#234
rossi46

rossi46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.08.2007
Sunt studenta in anul 2,Drept Unibuc si vreau sa va zic o chestie:nu e deloc cum va asteptati.
Nu va ganditi la faptul ca o sa invatati prea multe de la cursuri sau seminare.
Intr-adevar,sunt si asistenti de la care puteti invata,dar majoritatea n-au nicio treaba cu materiile respective.
In anul 1 e multa toceala.
Romanul este o materie frumoasa,cuprinde multa istorie,nu este foarte grea,la examen nu trebuie decat sa scrii ce ai invatat,nimic de gandit.Nu trebuie sa scrii chiar tot.Am luat 10 fara probleme
ISDR-ul mi-a mancat jumatate de an,cursurile au vreo 50 de pagini dar materia nu e foarte frumoasa,ca sa ma exprim frumos.La fel ca la roman,nimic de gandit.Profesorul Jean Andrei corecteaza la sange.
La TGD trebuie sa scrii mult,ca sa iei nota buna.O sa aveti 3 subiecte.Unul va fi o definitie simpla,un alt subiect de teorie de o intindere mai mare iar cel de-al treilea subiect va fi descrierea unui sistem de drept.Sunt vreo 5 sisteme
Am luat 10 fara prea mare bataie de cap.
La metodologie juridica e simplu,aveti cursul de id cu grile deja rezolvate,inveti grilele de acolo si scapi in 5 min la examen
La OPJ,la fel,aveti cursul cu niste grile rezolvate,mai citit de 2-3 ori materia si gata.
Constitutionalul,primul examen oral.Depinde de ce subiecte extrageti.Eu am avut noroc de subiecte usoare.
La seminare o sa vi se spuna frecvent ca e um examen greu,asa si este.Aveti grija
Asta a fost semestrul 1
Pe semestrul 2 o sa aveti:
Drept roman-aceeasi chestie ca si in primul semestru.
Doctrine juridice-o porcarie de materie.O sa faceti tot cu profa cu care se face si TGD-ul
Cu toate ca e colocviu,sunt note mai mici decat la TGD
Sociologie juridica-aceeasi chestie ca la metodologie.
Administrativ-nu e foarte greu,aveti 6 subiecte de 1,5 pct
La noi s-au luat note mai mici pentru ca ne-au schimbat structura examenului.
La marire/restante se iau note mult mai mari.
Civilul-partea generala
O sa aveti 3 subiecte constand in grile,teorie si speta.Fiecare cate 3 puncte.La marire speta a fost mai usoara.Teoria si grilele,nu.
Institutii-sperietoarea semestrului 2
La fel ca la civil-3 subiecte(grile,teorie,speta)
Poti lua maxim 8 in examen,2 pct din seminar(0,5 pct prezenta;0,5 pct teme;0,5 pct lucrarea la care trebuie sa iei peste 7 ca sa primesti acest punctaj;0,5 pct activitate)
La examenul asta am avut marele noroc de a lua 5,45 in examenul din vara si tot 5,45 si la marire.
Cam asta pentru anul 1
In anul 2,semestrul 1,treburile stau cam asa:
Civil-persoanele-aceeasi structura ca in anul 1.Numai ca e mult mai usoara materia
Penal-cursurile de pe care am invatat eu aveau 40 de pagini.Aveti o ora la dispozitie,trebuie sa scrieti ce e important
Financiar-vi se da o lista cu 32 de subiecte,le invatati papagaliceste si luati 10 destul de usor
Administrativ II-8 subiecte,1 pct fiecare.O sa aveti 2 pct din oficiu
Vi se dau 8 propozitii.Spuneti daca sunt adevarate sau false si argumentati.
Drept International Public-o materie frumoasa simpla.Se poate lua maxim 8 in examen.2 pct din seminar.Se obtin usor:)
Management-colocviu,se copiaza
Cam asta e


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate