Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

Florile,pasiunea mea!

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
alit

alit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 04.04.2005
cum se ingrijeste leandrul?

#38
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Am nevoie de ajutor.
Am primit de la matusa mea un trandafir japonez (ea asa ii spune, cred ca e o specie de hibiscus) foarte mare (are 1,5 metri inaltime si cam 1.3 circumferinta, e ditamai tufa) pe care ea nu mai poate sa-l ingrijeasca. L-am primit prin septembrie, si probabil pentru ca i-a schimbat locul i-au cazut aproape toate frunzele. Il ingrijesc asa cum mi-a spus, frunzele i-au crescut la loc, are o multime de flori, chiar daca aici e cam frig; am insa o problema: mi-a zis ca trebuie tuns la sfarsitul lui ianuarie - inceputul lui februarie in sensul ca ar trebui sa-i tai toate ramurile lasand doar 2-3 frunze la baza. Asta ar insemna insa sa tai din el ca 30-40 cm, si mi-e cam mila de el. Ajutati-ma si pe mine cu un sfat, matusa-mea e foarte bolnava si nu poate veni sa-l vada, nici nu prea e coerenta acum, nu sunt sigura ca va sti despre ce vorbesc daca o intreb din nou.

#39
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006
Buna,

Pentru alit...
Leadrul este o planta de origine mediteraneeana, care s-a adaptat foarte bine si in climatul nostru (temperat).
Nu este o planta extraordinar de pretentioasa, ba mai mult, se "prinde" relativ repede, infloreste din primul an (nu trebuie sa astepti ani de zile ca sa te bucuri de el).
Daca ai o astfel de planta foloseste ca substrat in ghiveci de la pamant de gradina bine drenat.
In timpul verii poate sta si in soare direct si la semiumbra (desigur cantitatea de lumina va influenta si numarul de flori).
In habitatul lui natural poate atinge inaltimi destul de mari 5-6 m, acasa la noi ar trebui sa il tinem sub control (personal, am un leandru cu flori roz, care atinge 1,50 m si unul cu flori albe de aproape 1 m).
Poate inflori toata vara, este rezistent la uscaciune...
In timpul iernii poate fi tinut cam la 5 - 10 grade C (eu il tin in pivnita), si este musai obligatoriu sa il fortam sa intre in repaus (temperatura scazuta, udari mai rare).
Isi pastreaza frunzele pe timpul iernii.
Ca si daunatori, cel mai frecvent este paduchele testos (se poate ajunge la infestare) pe care il poate "lua" de prietenul lamai (tot de clima mediteraneeana). Pe frunze de la dejectiile paduchilor poate aparea o ciuperca neagra (imi scapa numele momentan).
Ca tratament: mergeti la Boli si Daunatori, cineva de acolo explica mai bine decat mine ce si cum...

O seara placuta

#40
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006
Pentru adadoi,

Cum ar spune fostii mei profi si cum fac si eu: taiati, taiati si iar taiati ...Ca si gluma, de cate ori iau foarfeca de ramuri in mana si ies la plante, bunica vine dupa mine si ma intreaba : "ce mai tai? ce mai chelesti?". Plange un pic, dar dupa un timp se arata rezultatele: lastari noi, coroane mai echilibrate, flori si dupa caz, fructe...
Folosita cu masura, foarfeca, respectiv taierea la plante nu le poate face decat bine.
Matusa ta are dreptate, trebuie sa il tai, altfel are tendinta sa creasca prea inalt. Si ce e si mai bine de stiut, el face flori pe lastarii tineri, asa ca: GO FOR IT!
Prima data e mai greu: alegi punctul de taiere, deasupra unui mugure orientat catre exteriorul tufei, si cu foarfeca bine ascutita tai cam la 1 cm deasupra... Daca ti-e greu, inchide ochii ;).
Daca ramura este groasa, dupa taiere ia un pic de pamant umed si pune pe rana (eviti pierderea de apa prin sectiune respectiva).
:)
Take care

#41
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
multumesc tare mult. O sa revin, ca mai am intrebari.

#42
Cela

Cela

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.07.2006
De CORDYLINE ați auzit?

Este originară din Australia și când ajunge la maturitate are aspectul unui palmier. Planta este longevivă și dacă este bine îngrijită te răsplătește cu un frunziș bogat și viu colorat.
Are nevoie de un amestec de pământ format din pământ de flori și nisip grosier.
În timpul verii, nu se expune planta în plin soare și suportă temperaturi de 24-27° C, iar iarna 14-15°C.
Nu suportă curenții reci de aer și nici strângerea apei, ce i-ar provoca putrezirea rădăcinilor.

Attached Files



#43
roxana.zenit

roxana.zenit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 08.07.2007

View PostCela, on Aug 13 2007, 01:48, said:

De CORDYLINE ați auzit?

Este originară din Australia și când ajunge la maturitate are aspectul unui palmier. Planta este longevivă și dacă este bine îngrijită te răsplătește cu un frunziș bogat și viu colorat.
Are nevoie de un amestec de pământ format din pământ de flori și nisip grosier.
În timpul verii, nu se expune planta în plin soare și suportă temperaturi de 24-27° C, iar iarna 14-15°C.
Nu suportă curenții reci de aer și nici strângerea apei, ce i-ar provoca putrezirea rădăcinilor.
Ce planta superbaaa! Vreau si euuuuuuuuuu!

#44
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Plantele mele iubite, care imi ocupa jumatate din timpul zilei (deocamdata cealalta jumatate o ocupa sotul si 1 buc miau si 1 buc ham- urmeaza inca 1 buc ham ). Incep cu cele de interior:
1. Am 3 buc Bougainvillea, mov, alb, visiniu si 1 buc Sundaville rosu. Toate 4 sunt plante agatatoare; eu le-am transplantat in ghivece de teracota si le-am instalat la geamul de la bucatarie, e spatiu generos pentru toate 4, au lumina din belsug. Doar ca au si soare in plina zi, de pe la 10 dimineata pana pe la 16, adica au cel mai puternic soare.
a. Nu stiu daca e ok expunerea pentru tipul acesta de plante
b. Vreau sa le prind pe sarma speciala de la ghivece pana la o teava de perdea pe care am instalat-o extra in spatele celei care sustine perdeaua (de fapt o jaluzea pe  care o tin ridicata deasupra florilor, ca sa le vedem). Am achizitionat sarma, e verde, "garden wire", dar nu stiu cum trebuie prinsa si dispusa pentru o crestere buna a florilor.
Astea 4 sunt de fapt de exterior, dar eu as vrea sa creez o perdea din ele... E mai bine sa le tin la exterior? Nu mor peste iarna?
2. 1 buc Spatyphillium, despre care am povestit la sectiunea aferenta, care are o problema la frunze, se maronesc la varfuri si pe margini.
3. 1 buc ardei
4. 1 buc bambus pus in pamant (si despre acesta am vorbit la sectiunea lui)
5. 1 buc maghiran
6. 1 buc lavanda
7. 1 buc crizantema inflorita, o splendoare
8. 1 buc Gaulteria procumbens inflorita, care e foarte mica, dar rpomite multe
9. 1 buc mandarin
10. 1 buc dracaena marginata
11. 2 buc trandafir chinezesc, 1 galben si 1 orange, care nu vor sa infloreasca de cand cu santierul, stagneaza, cred ca le trebuie soare mult, nu?
12. 1 buc orhidee care e pe duca, nu mai stiu ce sa ii fac, am primit-o de ziua mea (feb) si a tot inflorit, cred ca acum e suparata pe mine
13. 1 buc craciunita inflorita
14. 1 buc cactus care nu stiu cum se numeste, are tulpina inalta si plina de tepi si frunze face doar sus, lungi, nu a inflorit niciodata
15. 1 buc planta cu frunze verde cu alb, o sa pun poze

Plantele mele de exterior:
1. trandafiri pitici rosii, roz, albi, galbeni
2. tisa
3. thuya
4. gura leului
5. jardiniere cu cercelusi
6. sporul casei batut si simplu, rosu si roz
7. busuioc
8. muscate albe si rosii

O sa revin cu poze, acum trebuie sa plec, sa va infloreasca toate florile si sa aveti noroc de ele!

#45
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Mi-am cumparat din alte tari 2 buc crin (Lillium), unul galben si unul rosu.
Cand i-am cumparat erau imbobociti, ne-am bucurat cam o luna de florile superbe.
Acum, cel rosu are cam 10 boboci mici, dar uscati, iar cel galben mai are vreo 3 flori deschise si nici un boboc.
Eticheta spune sa-i tin la lumina, dar nu in plin soare, sa tin pamantul umed, le-am si pulverizat din cand in cand... Am respectat toate indicatiile, dar nu inteleg de ce mi se usuca bobocii.
Ma poate ajuta cineva?

#46
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
sper sa nu ajung ca anna' s studio cautand raspunsuri si deocamdata va spun ca in balconul meu sta de vre-o 3 zile o gardenie splendida ditamai tufa si e plina de boboci .era una chiar cu 3 flori deschise ,sotu' ar fi vrut s-o luam pe aceea insa m-am gandit sa nu am parte doar de ele si ceilalti boboci ... stiind ca e o floare foarte greu de crescut .fac ce fac si mai dau prin balcon ,acum unul dintre boboci si-a desfacut putin acoperisul verde si se vad petale -culoarea mai mult de un alb galbiu .simteam ca mor daca nu cumpar o gardenie .la cora era 25 ,in obor cam festelita -la florarie , era 27,5 in selgros era 50 pe site-uri cu plante la comanda era peste 100 ( ron) .asa ca am luat din cora nici n-aveam cum sa aleg ca toate erau frumoase ,aduse atunci ,desi n-as putea sa jur ca nu-i fusese rupta o crenguta ...deocamdata sunt topita de admiratie si sper sa-i mearga bine .alte flori frumoase si chiar pline de flori sunt gloxiniile la care am un noroc teribil la inmultit ,,2 dracena - una e roasa toata de pisici si una nou nouta dar care si ea  e vizitata ,3 ficusi benjamin ,o poinsettia careia am inceput sa-i pun un sac negru in cap ,si foarte multe muscate -daca nu le rupi frunze nu miros ,nici mie nu -mi placea mirosul lor dar acum nu ma deranjeaza si cred ca garoafele au miros de mort .anul trecut am prins o frunza de epiphilium ,n-are nimic expresiv planta asta dar cand infloreste e ceva incredibil .

#47
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Chiar asa rau am ajuns, cautand raspunsuri? ;)

Am gasit ceva in cartea mea de flori, dar acolo scrie ca lilium traieste in ghiveci cam cat este inflorit si dupa aceea ideala este transplantarea in gradina. Sa incerc transplantarea?

Multam de raspunsuri si sa ai o gardenie minunata de care sa te bucuri cat mai mult timp!  :kisstogether:

#48
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
nu era ceva personal ,doar ca sunt unele flori care nu traiesc prea mult luate din conditiile de sera cum sunt crinii tai ca si gardenia mea ,adica orice le-ai face nu le dai de capat . as vrea sa ma bucur de floarea mea si sa se adapteze acasa .imi cer scuze daca ...

#49
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
... nu, doamne fereste, era o gluma... dar cand ai numai la interior 35 de bucati, basca exteriorul, uneori ai senzatia ca nu le mai dai de cap...
chiar radeam cand am citit  :P
o seara faina tuturor

#50
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
trebuie sa va mai spun ce face gardenia mea ,sa zic ca o am de vre-o 19 zile ,e o splendoare desi i-am schimbat de cateva ori locul si acum de vre-o 10 zile o tin pe un balcon inchis cu usa de la camera deschisa .era formata din 4 plante ,dar una dintre ele era foarte mica gen lastar insa avea radacina proprie asa ca m-a ros curiozitatea despre starea ei si am scos-o si plantat-o separat in pamant special ,de unde avea o culoare verde crud acum vad ca i s-au mai ingrosat frunzele si i-au mai crescut .planta mare era pusa intr-un ghiveci prea mic si parea usor " pamantul "  asa ca i-am cumparat altul potrivit pentru ea am pus pamant special si i l-am scuturat cat am putut pe cel care il avea si vad ca ii merge bine .are cate  2-3 flori care se deschid la cateva zile una dupa alta si au un miros foarte puternic si deosebit ,boboci are cred pana la primavara .ingrasemant i-am pus din cel pentru gloxinii ca am apucat de am luat o sticla de 500 ml .acuma planta mica se afla in casa si ii merge bine - e dat drumul la centrala  ,planta mare e mai la racoare si ii merge bine ce sa fac in continuare cu planta mare ? locurile luminoase din casa - pe pervaz ,inseamna langa calorifer .balconul inchis e cu cornier si geam mai gros dar nu e etans ,mai intra frigul si cu toata caldura din casa ...n-am deocamdata idee ce sa fac .gloxiniile prinse anul asta ,pline de flori si boboci stau tot pe balcon si par in regula .in schimb muscatelor obisnuite bagate in balconul inchis li s-au ofilit florile si li s-au ingalbenit /trecut bobocii .

#51
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Si eu am bagat muscatele in casa si s-au suparat pe mine ca au trecut tot bobocii. POate ca asa e normal...
Ma bucur ca gardenia ta e bine  :) Cred ca daca ii e bine acolo ar trebui sa o lasi acolo. Din cate stiu eu nu e bine sa o muti prea des... dar sunt convinsa ca iti vor spune fetele mai concret.

Toate bune,

#52
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View Postanna's studio, on Oct 22 2007, 19:10, said:

Si eu am bagat muscatele in casa si s-au suparat pe mine ca au trecut tot bobocii. POate ca asa e normal...
Ma bucur ca gardenia ta e bine  :) Cred ca daca ii e bine acolo ar trebui sa o lasi acolo. Din cate stiu eu nu e bine sa o muti prea des... dar sunt convinsa ca iti vor spune fetele mai concret.

Toate bune,


Muscatele rezista la temperaturi joase dar la cat de frig a fost zilele acestea, nu as sfatui pe nimeni sa riste...
Ana, vezi ca ti-am trimis frunzele de gloxi... mergi miercuri sau cel tarziu joi la posta si intreaba de colet... ti-am trimis mp.

#53
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
muscatele mele curgatoare stau tot afara si sunt deosebit de frumoase - bucuresti ,dar nu pot sfatui pe nimeni cum sa faca .in alta ordine de idei ,Valentina30 ca vad ca esti mai priceputa ,cum arata semintele de gloxinii ,ce culoare au si pe unde stau in floare ,eu le cam banuiesc ,insa am inteles ca sunt gen petunii si negre ,ce cred eu ca sunt seminte sunt albe -neuscate ? si destul de maricele in comp cu semintele de petunii .nu ca m-ar interesa sa scot gloxinii din seminte ,ca am pus la frunze ... ,dar asa sa stiu .

Edited by HADE 61, 23 October 2007 - 10:33.


#54
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Da, saru'mana, am citit si am raspuns. :kisstogether:  Abia astept. Nu mai am loc in bucatarie pe blat de canutze, paharutze si alte recipiente in care sunt puse la prins radacinutze diverse. Am facut insa loc deja pentru frunzele de gloxinii  :worthy:
Din ce am tuns din cercelusi am umplut o galetusa, asa ca daca vreti va pot trimite cu drag.
Am tuns si bougile, cu simt de raspundere.
Zilele astea ma delectez cu hibiscusii mei care infloresc incontinuu, sunt foarte fericita pentru ca nu am sperat sa-i mai vad inflorind. Deci nu ma urasc dragii de ei...

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate