Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 

Despre Zugrăveli

- - - - -
  • Please log in to reply
1670 replies to this topic

#127
George_90

George_90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 22.08.2007
pana la urma o sa dau culoare diferita in living si hol ,si la bucatarie o las asa . probabil ca la bucatarie o sa pun o usa culisanta sau ma mai gandesc daca mai pun altceva  ! acuma ce culori imi recomandati pt living si hol ?

Edited by George_90, 01 April 2008 - 19:47.


#128
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,572
  • Înscris: 10.05.2007
Poti pune 2 usi ca la bar care sa respecte curbura arcadei, bucataria fa-o tare cum cu predominant albastru si alb.
In living poti face ceva mai indraznet, un verde spre cenusiu si alb pe tavan sau acelasi verde dar mult mai deschis. Gasesti paletar si vopsea pe comanda la policolor. Acum tine si de gust.

#129
George_90

George_90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 22.08.2007
interesanta idee , ai avea cumva niste poze cu asemenea culori , merci anticipat

#130
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Subscriu total la ce a zis moderatorul, as adaugaca, la cum arata bucataria acum, eu as merge pe pereti in sus da la faianta cu piersica precum faianta, iar tavanul aceeasi reteta cu pigmentii redusi cu 50-70 %, si as pune o gresie maro in ton cu fereastra, eventual modelul care imita dusumeaua de lemn, si se monteaza ' tesuta', la fel ca parchetul. Pt living, EU m-as gandi simultan si la mobila, si la parchet, in acelasi timp cu zugraveala. In orice caz, as folosi 2 culori, (una pe scafa), in contrast cu culoarea de pe pereti, si NUas folosi galben pai. Eu unul, acasa la mine, merg pe principiul : NU-I FRUMOS CE E FRUMOS, E FRUMOS CE-MI PLACE MIE , dar, recunosc ca tot am fost influentat de tendinte, si am folosit culori de exterior (combinatii de culori de pamant : variatiuni de galben oxid si rosu oxid). La o casa noua, eu in living mi-as face pe un perete o vopsea decorativa (velatura, damascato, terre del borgo, veneziano, una din ele) Ca sa ai o idee ce inseamna reteta redusa cu 50 %, iti atasez o poza cu ce-am facut eu in ' livingul ' meu da la bloc, in care vezi o buc de perete cu o buc de tavanAttached File  miltonia.jpg   291.21K   221 downloads Si ca sa-ti faci o idee despre ce se poate obtine din vopsea, iti mai atasez o poza cu un efect de caramida, ca varianta de contrast cu mustarul de pe pereti (asta nu inseamna neaparat ca tre sa faci la fel) Attached File  PICT0004.JPG   740.03K   241 downloads   Parerea mea...

View PostGeorge_90, on Apr 1 2008, 21:46, said:

interesanta idee , ai avea cumva niste poze cu asemenea culori , merci anticipat
Extrem de important: culorile tre sa le alegi dupa paletare, nicidecum dupa poze sau imagini de pe monitor!

Edited by mutulica_41, 01 April 2008 - 21:05.


#131
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Marca KNAUF se bate pt locul intai cu marca CERESIT, parerea mea! Dar pt acelasi adeziv puteti gasi mai multe preturi, in f de unde il luati, ca orice bun de larg consum, dealtfel
PS : nu ma deranjeaza ca insistati, altfel n-as mai intra pe forum

#132
George_90

George_90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 22.08.2007
tin sa precizez ca am luat si niste imitatie de piatra si unde credeti ca ar fi mai bine sa o pun ? sub scara?

#133
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View PostGeorge_90, on Apr 1 2008, 22:32, said:

tin sa precizez ca am luat si niste imitatie de piatra si unde credeti ca ar fi mai bine sa o pun ? sub scara?
Daca aveti in plan un semineu, pe acel perete

#134
George_90

George_90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 22.08.2007
pai este si acela , pe peretele de la bucatarie si ma gandewsc sa il fac fara focar , simplu , doar de efect si poate sa-i mai dau foc asa din cand in cand ca tot am horna

#135
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View PostGeorge_90, on Apr 1 2008, 22:45, said:

pai este si acela , pe peretele de la bucatarie si ma gandewsc sa il fac fara focar , simplu , doar de efect si poate sa-i mai dau foc asa din cand in cand ca tot am horna
Semineu in bucatarie??? Mi s-a blocat softul!

#136
George_90

George_90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 22.08.2007
nu in bucatarie:)) pe perete cu arcada de la bucatarie

#137
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008

View PostAstra_rullz, on Apr 1 2008, 20:26, said:

... Nu poti pune orice fel de culori ca se duce efectul unei ferestre de calitate....... Daca o dai si cu galben pai, iese sigur catastrofa...parerea mea :photo:
George ne-a cerut niste pareri...nu sa ne comentam intre noi!
Stiam ca dv sunteti constructor de case, si va respect sfaturile in acel domeniu, dar la culori, poate ii lasati pe cei care chiar au o pregatire in acest sens!

#138
George_90

George_90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 22.08.2007
merci Doina da nu m-am descurajat , am rezolvat-o. no problem !! am dat un fel de ocru , o sa revin cu niste poze

#139
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View PostGeorge_90, on Apr 2 2008, 13:07, said:

nu in bucatarie:)) pe perete cu arcada de la bucatarie
asa cum vad configuratia livingului din poze, eu as pune semineul pe peretele opus ferestrei, ce parere aveti? Iar piatra ar merge placata fie pe tot peretele, fie sa incadreze semineul pe o latime de 1.5-2m inclusiv pe deasupra

#140
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Buna ziua, vreau sa lipesc tapet intr-o camera ai carei pereti sunt acum vopsiti cu lavabila . Pot lipi peste sau trebuie sa curat pana la glet ?
Ma gandeam sa matuiesc bine inainte peretii cu un smirgher cu granulatie mare.
Multumesc.

#141
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008

View PostMig VWFan, on Apr 4 2008, 11:04, said:

Buna ziua, vreau sa lipesc tapet intr-o camera ai carei pereti sunt acum vopsiti cu lavabila . Pot lipi peste sau trebuie sa curat pana la glet ?
Ma gandeam sa matuiesc bine inainte peretii cu un smirgher cu granulatie mare.
Multumesc.
Ideal ar fi: smirghel, amorsa aracet, tapet....dar cum operatiunea smirghelul face mare mizerie, poti sa dai direct amorsa de aracet peste lavabil, lasi sa se usuce bine, si apoi tapet fara probleme! Asta cu conditia ca lavabilul sa fi fost corect aplicat, adica sa fi aderat bine la glet (sa nu fi fost dat peste huma si sa aiba zone de desprindere....

Edited by doina-manuela, 04 April 2008 - 12:08.


#142
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Lavabila e bine aplicata si e superweiss, cred ca o sa lipesc o bucata de proba sa vad daca adera.

#143
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
N-aveti nevoie de nici o slefuire, nici amorsa, iar intre timp s-au inventat adezivi speciali pt tapet, cu aracet lipeam in '89
Mai rau va fi daca va plictisiti de tapet peste cativa ani, si o sa vreti iar lavabila...

#144
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005
salut
ieri am fost la prietena mea sa o ajut sa dea tapetul jos pentru a pregati terenul zugravului da foarte greu a mers...
am udat peretii si nimic...cred ca a fost lipit foarte bine...
nu mai stiu ce sa fac ca sa imi usurez munca...
alte sfaturi...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate