Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Despre Zugrăveli

- - - - -
  • Please log in to reply
1669 replies to this topic

#91
Clerval

Clerval

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.02.2008
Poate gasesti cateva sugestii aici, daca nu te-ai apucat deja:

http://www.colormixc.../_fr/index.aspx

I-am gasit pe et si am avut surpiza sa-i si gasescu la mr. bricolaj unde au o masina care iti scoate ce nuanta vrei tu din catalog.
Atata doar ca te costa un pic mai mult. Mucho!

#92
fulgerica

fulgerica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.01.2007
multumesc pt informatii!

inca nu am inceput cu zugraveala...maine sau poimaine se termina cu instalatia electrica...apoi vine instalatorul si abia apoi gresie si faianta

dupa ce termin cu astea si raschetez parchetul o sa incep si zugraveala...deci peste cca o luna...si sper ca atunci sa fie mai normale temperaturile

#93
sunflowergirlo

sunflowergirlo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.10.2007
Salut
Si eu as vrea sa zugravesc un ap cu 2 camere. Problema este ca in sufragerie am calciu pe pereti si toata lumea mi-a spus ca este foarte greu de curatat, insa nu mi-a explicat nimeni in ce sens este greu de dat jos si cam ce probleme ar putea sa apara.
Daca este cineva care s-a lovit de chestia asta imi poate spune si mie la ce sa ma astept.
Multumesc

#94
Harris

Harris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 05.01.2008

View Postsunflowergirlo, on Feb 23 2008, 21:23, said:

Salut
Si eu as vrea sa zugravesc un ap cu 2 camere. Problema este ca in sufragerie am calciu pe pereti si toata lumea mi-a spus ca este foarte greu de curatat, insa nu mi-a explicat nimeni in ce sens este greu de dat jos si cam ce probleme ar putea sa apara.
Daca este cineva care s-a lovit de chestia asta imi poate spune si mie la ce sa ma astept.
Multumesc
Incearca pe prima pagina de pe http://www.deancas.aaz.ro .  
Au vopsele fosforescente pe intuneric.

Edited by Harris, 24 February 2008 - 16:40.


#95
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008

View Postsunflowergirlo, on Feb 23 2008, 21:23, said:

Salut
Si eu as vrea sa zugravesc un ap cu 2 camere. Problema este ca in sufragerie am calciu pe pereti si toata lumea mi-a spus ca este foarte greu de curatat, insa nu mi-a explicat nimeni in ce sens este greu de dat jos si cam ce probleme ar putea sa apara.
Daca este cineva care s-a lovit de chestia asta imi poate spune si mie la ce sa ma astept.
Multumesc
Pai sa te astepti la multa mizerie!
Intai trebuie dat jos "calciul", care este de fapt echivalentul unui glet mai gros si rugos.
Apoi trebuie tras din nou glet!
O solutie ar fi sa aplici rigips, dar asta mananca cate 10 cm pe fiecare dimensiune a camerei.

#96
dana3262

dana3262

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 19.10.2007

View Postsunflowergirlo, on Feb 23 2008, 21:23, said:

Salut
Si eu as vrea sa zugravesc un ap cu 2 camere. Problema este ca in sufragerie am calciu pe pereti si toata lumea mi-a spus ca este foarte greu de curatat, insa nu mi-a explicat nimeni in ce sens este greu de dat jos si cam ce probleme ar putea sa apara.
Daca este cineva care s-a lovit de chestia asta imi poate spune si mie la ce sa ma astept.
Multumesc
noi (eu si sotul) am dat calciul jos singuri si... nu am murit!!! asa ca fa-ti curaj si da-l jos, sau daca ai bani in plus, plateste pe cineva...

#97
topolino

topolino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.03.2008

View Postalinc, on Sep 6 2007, 14:50, said:

O alta problema pe care o am este vopseaua in ulei din bucatarie.Am un galben pe care nu pot sa il suport si as vrea sa imi spuneti daca trebuie sa aplic ceva inainte de lavabila pe pereti dupa ce slefuiesc? E posibil sa nu prinda lavabila pe vopseaua in ulei?

Si eu am o problema similara, dupa ce in urma cu multi ani a fost facut un glet in ulei si lacuit (de culoare maron) pe peretii din bucatarie si hol, de la jumatatea peretelui in jos. Acum as vrea sa aplic o lavabila de culoare deschisa pe tot peretele. As vrea sa stiu daca pot sa aplic lavabila direct peste gletul lacuit si cum sa pregatesc cat mai bine peretii pentru aceasta operatiune.
Alinc, poate imi spui tu ce a functionat in cazul tau.

Mersi

#98
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View Posttopolino, on Mar 5 2008, 17:01, said:

Si eu am o problema similara, dupa ce in urma cu multi ani a fost facut un glet in ulei si lacuit (de culoare maron) pe peretii din bucatarie si hol, de la jumatatea peretelui in jos. Acum as vrea sa aplic o lavabila de culoare deschisa pe tot peretele. As vrea sa stiu daca pot sa aplic lavabila direct peste gletul lacuit si cum sa pregatesc cat mai bine peretii pentru aceasta operatiune.
Alinc, poate imi spui tu ce a functionat in cazul tau.

Mersi
daca nu te deranjeaza iti explic eu (cu vopsele imi castig painea). daca folosesti amorsa acrilica si vopsea lavabila acrilica poti sa le aplici direct peste vopseaua de ulei cu conditia ca peretele sa fie curat si desprafuit, si fara urme de grasimi. Daca peretele necesita reparatii, evident le faci p-astea intai.Ordinea operatiilor este corecta. Plasa se pune pe peretii de BCA, ca sa nu-ti apara fisuri( in timp tot mai apar microfisuri, mai ales la bloc). Daca vrei sa elimini total riscul microfisurilor (pe peretii de bca), dai cu structurata (texturata)- cea care se niveleaza cu trafalet de burete; tot d-asta iti recomand si in bucatarie pt ca o poti spala cu peria de paie fara probleme (datorita cuartului din compozitie, vopseaua texturata este mult mai rezistenta la zgarieturi si spalari dacat o lavabila normala). Si cel mai important sa tii cont ca rolul principal al vopselei este sa protejeze suportul cat mai mult timp.Asta se poate obtine numai cu vopsele de calitate care au pretul lor.La masini sau pantofi toata lumea intelege si vede diferenta de pret si calitate, la vopsele nu vrea nimeni sa inteleaga- tot culoarea aia e si aia scumpa ,si aia ieftina- ete ca nu-i asa, numai profesionistii inteleg. Cele mai scumpe si mai bune sunt cele italienesti, nu dau nume ca nu e voie, si eu tot italienesti vand, si concurentii mei cei mai buni italieni sunt. Daca mai ai intrebari, iti raspund cu placere ps: Acum am vazut, era vorba de operatiile (ordinea lor) postate de RACOAREA inaintea ta

View Postracoarea, on Jan 15 2008, 16:37, said:

Salut,

Peste o aproximativ o luna voi intra si eu in febra zugravelilor. Apartamentul a fost al parintilor si nu a mai fost zugravit de ... cred ca sa tot fie 15 ani. Peretii sunt acoperiti cu calciu si sunt foarte crapati. In foarte multe locuri, este desprinsa tencuiala pana la placile de BCA. Am tot citit pe diverse site-uri cam ce trebuie sa fac pt ca as vrea sa am o idee de unde trebuie inceputa treaba, inainte de a gasi o echipa de meseriasi. O sa va scriu mai jos etapele care le-am identificat eu si va rog sa-mi spuneti daca am inteles ok si eventual daca imi puteti raspunde la cele cateva intrebari.

1. curatarea peretilor: pe asta am vrea sao facem noi, nu de alta dar suntem la buget redus si poate scapam mai ieftin. am inteles ca se poate curata cu un trafalet umezit si apoi cu un spaclu. Pana unde trebuie curatzat si ce fac cu zonele unde s-a ajuns la BCA.

Am inteles ca se poate pune plasa pe pereti daca sunt foarte deteriorati, pentru intarirea rezistentei. ce credeti despre asta? cum se procedeaza?

3. se da cu amorsa
2. se gletuiesc peretii si se acopera gaurile (se repara peretii) pt a indrepta peretii
4. se gletuieste pt finisaj
5. se da iar amorsa
6. se da cu lavabila

Am enumerat asa simplist pasii care i-am retinut eu. Va rog daca imi puteti spune care este parerea voastra, cum as putea proceda cu acesti pereti ..care mai au un pic si cad pe noi (exagerez putin :) ).

Multmesc anticipat.
ordinea este corecta, daca nu e prea tarziu, iti dau si amanunte

Edited by mutulica_41, 07 March 2008 - 22:44.


#99
gflufy

gflufy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.03.2008
unde gasesc si eu un mester care sa se priceapa, in timisoara?

#100
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postgflufy, on Mar 8 2008, 17:44, said:

unde gasesc si eu un mester care sa se priceapa, in timisoara?
publitim--e plin de ei ^_^

#101
topolino

topolino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.03.2008

View Postmutulica_41, on Mar 7 2008, 22:46, said:

daca nu te deranjeaza iti explic eu (cu vopsele imi castig painea). daca folosesti amorsa acrilica si vopsea lavabila acrilica poti sa le aplici direct peste vopseaua de ulei cu conditia ca peretele sa fie curat si desprafuit, si fara urme de grasimi. Daca peretele necesita reparatii, evident le faci p-astea intai.

Mersi pentru raspuns.
Sa inteleg ca amorsa o dau pe tot peretele, de sus pana jos, chiar daca in partea de sus e zugravit cu lavabila, si in partea de jos e vopsea in ulei? Dupa amorsa, aplic vopseaua lavabila, la fel pe tot peretele?

Mersi

#102
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008

View Posttopolino, on Mar 10 2008, 15:00, said:

Mersi pentru raspuns.
Sa inteleg ca amorsa o dau pe tot peretele, de sus pana jos, chiar daca in partea de sus e zugravit cu lavabila, si in partea de jos e vopsea in ulei? Dupa amorsa, aplic vopseaua lavabila, la fel pe tot peretele?

Mersi
Topolino, sfatul este bun dar nu s-a tinut cont de culorile peretelui! Cam cate maini de lavabil deschis la culoare trebuie sa dea peste uleiul maron ???? O fi comod sa nu dea uleiul jos dar ce putere de acoperire sa aiba lavabilul?

#103
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View Posttopolino, on Mar 10 2008, 15:00, said:

Mersi pentru raspuns.
Sa inteleg ca amorsa o dau pe tot peretele, de sus pana jos, chiar daca in partea de sus e zugravit cu lavabila, si in partea de jos e vopsea in ulei? Dupa amorsa, aplic vopseaua lavabila, la fel pe tot peretele?

Mersi
Imi cer scuze ca am neglijat sa mai intru pe topicul asta, peste lavabila nu mai este nevoie de amorsa, dar acum imi dau seama ca s-ar putea vedea du pa aplicarea lavabilei diferenta de textura intre portiunea unde a fost lavabila, si portiunea unde a fost emailul. Daca n-ai posibilitatea sa faci o proba cu putin lavabil , sa dai peste ambele suprafete o suprafata mica, sa vezi daca se vede urat dupa uscare, atunci mai bine nu risti sa cumperi lavabila, si dai cu o vopsea texturata, tot in dispersie apoasa, i se spune in mai multe feluri, noi la ale noastre le spunem 'bucciato' (fiind italienesti), este, ca sa intelegi, o vopsea superlavabila cu continut de cuart care, de la producator la producator poate fi de granulatie mai mica sau mai mare. Asta se aplica cu gletiera fara sa se dilueze cu apa, apoi se uniformizeaza cu un trafalet de burete care in functie de marimea gaurilor din burete, poate scoate o textura mai discreta sau mai rugoasa. avantajul cu acest tip de finisaj este ca, pe langa faptul ca e impermeabil la apa (daca rasina din continutul vopselei este copolimer acrilic), poti sa-l speli de mii de ori cu peria de paie, ceea ce poate fi binevenit pentru o bucatarie sau baie. Si asta se poate colora dupa paletarul fiecarei firme, iar in privinta puterii de acoperire a culorilor-problema ridicata de DOINA-MANUELA inaintea mea, exista intr-adevar anumite culori care prin definitie sunt transparente si n-au putere de acoperire, e valabil oriunde in lume si la vopseaua auto, si la cele industriale si la cele de constructii, e vorba de rosu coca-cola, galben lamaie, oranj, violet, albastru, verde intens, si bineinteles combinatii din acesti pigmenti care intra in reteta.In aceste situatii, trebuie aplicat un fond alb inainte, iar daca culoarea e rosu intens, culoarea nu se va uniformiza decat in 3-4 straturi.Eu, unul, p-astea le vad cam 90 % din experienta, iar pt restul de 10% intru pe calculator sa vad ce pigmenti intra in reteta si in ce proportie, si apoi dau verdictul. As vrea sa te previn, ca daca alegi sa dai TU cu texturata, si n-ai mai facut, sansele sa nu-ti placa ce-ai facut sunt ft mari, nu ca ar fi mare inginerie, dar daca n-ai mana exersata pe gleturi, e ca si cum ai vrea sa canti la pian, dar n-ai incercat niciodata

#104
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008
Mai poti incerca sa folosesti lavabila DULUX VINYL MATT. Eu mi-am zugravit bucataria cu ea, este lavabila ca si uleiul, este mata-satinata...se coloreaza dupa paletar. Bucataria mi-am facut-o acum 1.5 ani si arata super in continuare...Am pus si poze ape forumul acesta, la topicul despre mobila de comanda...

#105
DarkMan03

DarkMan03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.06.2007
caut si eu un program care combina culorile ptr zugravit...
un program care sa iti arate exact cum sa combini culorile...ptr nuantza dorita, probabil stitzi la ce ma refer....astept si eu un raspuns...

multzumesc anticipat :)

#106
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
in mare parte cea ce vrei tu se gaseste pe un site(daca mi-l aduc aminte ti-l trimet prin pm ,dar un soft dedicat nu stiu sa fie,poate ma insel!

#107
DarkMan03

DarkMan03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.06.2007
exista cu sigurantza...pt ca firmele care se ocupa cu asa ceva....au pentru vopsea si pentru culoarea din var....
ideea e daca e si un program nelegat la o masinarie :) ptr ca acolo combinatziile sunt facute printr'un calculator si transmise la o masinarie.....

oricum e bun si situ....atata timp cat are o gama variata :)

Edited by DarkMan03, 27 March 2008 - 21:41.


#108
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
oooooooooo,stai ca nu mere asa:Eu ca si producator de ''mixere'' pt vopsea,platesc si un programator care sa-mi faca softul respectiv,deci aceste softuri nu sunt libere pe piata ci numai insotite de acele masinerii!!

iar acele softuri contin combinatii de culori tip reteta,iar aceasta reteta este de la producator la producator,la cumpararea de vopsea gata facuta primesti un ''cod''pe galeata,e acest cod n-o sa bata in veci cu alt ''cod''identic dar de la o alta firma!!
Iti doresc succes in gasirea softului!!

Edited by adi_master, 27 March 2008 - 21:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate