Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Despre Zugrăveli

- - - - -
  • Please log in to reply
1669 replies to this topic

#73
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Uitati ce " minunatie" am facut   :lol: - e numai un test. Dar oare peretii ce culoare sa-i fac pt ca m-a lasat inspiratia ? Eu ma gindeam sa-i fac rosii , oare cum ar iesi ? Orice sfat e binevenit , multumesc de recomandarile anterioare.

#74
Aya

Aya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 19.03.2006
Hmmm rau nu arata (se leaga tavanul de culoarea mobilei) daca schimbi neonul acela cu un corp de iluminat care sa aiba un cuvant de spus in incapere.Mie rosu mi se pare un pic prea mult desi (scuze daca ma repet) iubesc toate culorile care ies in evidenta.Poate un bordeaux...dar asa cu emotii.:)Acum depinde cum e restul locuintei.
Ca alternativa cuminte la bordeaux as merge pe un crem o nuanta care sa fie din aceeasi poveste cu tavanul dar mai deschisa.
Succes!

#75
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Banuiesc ca mobila este cires cu vanilie (sau ulm), asa pare, iar deasupra are spoturi incastrate. Eu as folosi o plafoniera rotunda, cu spoturi, ceva zbangiu, care sa rupa din liniile drepte ale bucatariei (masa ce forma are?).
E interesanta ideea cu pata de culoare pe tavan, eu insa nu as combina-o cu bej, e prea terna combinatia mai ales ca se regaseste si in mobila. Daca peretele opus celui cu mobila este gol, fara mobila suspendata, eu as incerca un bordeaux sau un ocru.

#76
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Multumesc celor care m-au ajutat in luarea acestei decizii
Atasez si ultimele poze cu "noua" mea bucatarie . Desi vopseaua a fost extrem de scumpa sper sa va placa , dar si daca este ceva de criticat sa-mi spuneti .
Neonul am sa-l schimb , dar deocamdata nu am gasit nimic pe plac

Edited by Neohori, 02 December 2007 - 18:06.


#77
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 Neohori, on Dec 2 2007, 18:06, said:

Multumesc celor care m-au ajutat in luarea acestei decizii
Atasez si ultimele poze cu "noua" mea bucatarie . Desi vopseaua a fost extrem de scumpa sper sa va placa , dar si daca este ceva de criticat sa-mi spuneti .
Neonul am sa-l schimb , dar deocamdata nu am gasit nimic pe plac


culorile de rosu si portocaliu nu sunt indicate pentru bucatarie deoarece au influenta negativa asupra poftei de mancare , mai ales folosite in combinatie. Tu tocmai asta ai facut. In plus, tavanul se vopseste in culori aprinse ( portocaliu acesta nu este unul tocmai pal), in conditiile in care camera este foarte inalta, iar peretii sunt zugraviti in culori sau tonuri foarte deschise, ceea ce la tine nu este nici unul din aceste cazuri.

daca tie iti place, foarte bine, tu stai acolo, insa dupa parerea mea, nu este un design fericit.

#78
Aya

Aya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 19.03.2006
Neohori sa stapanesti sanatoasa bucataria!
Mie imi place si asta chiar daca nu sunt un fan al vopselilor tip stuco venetian(banuiesc ca asta ai folosit).Si eu am in bucatarie un bej cald combinat cu bordeaux intr-o doza mult mai mica bordeauxul insa.:)
Un tavan intr-o culoare intensa eu personal as simti ca imi sta in crestetul capului...
Nu cred in teoriile generalizate ale culorilor aparute pe net si in tot felul de publicatii desi la un moment dar recunosc ca am fost vrajita de ideea asta.Dar suntem atat de diferiti in modul in care percepem ccoloristica din jur!S
Important e sa te simti bine si sunt convinsa ca e totul  pentru ca prea mult ai cautat o solutie pentru acesta bucatarioara...
Da sa schimbi neonulllll :)).

#79
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

 Aya, on Dec 3 2007, 20:53, said:

Neohori sa stapanesti sanatoasa bucataria!
Mie imi place si asta chiar daca nu sunt un fan al vopselilor tip stuco venetian(banuiesc ca asta ai folosit).Si eu am in bucatarie un bej cald combinat cu bordeaux intr-o doza mult mai mica bordeauxul insa.:)
Un tavan intr-o culoare intensa eu personal as simti ca imi sta in crestetul capului...
Nu cred in teoriile generalizate ale culorilor aparute pe net si in tot felul de publicatii desi la un moment dar recunosc ca am fost vrajita de ideea asta.Dar suntem atat de diferiti in modul in care percepem ccoloristica din jur!S
Important e sa te simti bine si sunt convinsa ca e totul  pentru ca prea mult ai cautat o solutie pentru acesta bucatarioara...
Da sa schimbi neonulllll :)).
Ha ha , turbata bucatarie . Oricum la mine mai mult de 1-2 ani nu rezista , rad tot si iar ghicesc ceva , asa sunt eu cu zugravitul , i-mi si place asa ca hoby , nu sunt zugrav .
De ce am ales aceste culori ?  pt ca niciodata nu am avut asa ceva si am dorit foarte mult sa vad cum arata . Pe cine intrebam zicea "cum??? rosu intens nu esti normal" , da , dar acel cineva vorbea in necunostinta de cauza pt ca nu stia pe viu cum arata , e , uite ca eu mi-am implinit visul  :lol: , chiar daca la vara rad tot si zugravesc "normal". Si daca voi zugravi ca tot omul neonul tot il voi schimba pt ca ma enerveaza , parca e atelier nu bucatarie.
Va doresc numai bine si Sarbatori Fericite ! (fara bucatarie rosie cu neon  :lol: )

#80
Patitul

Patitul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.12.2007
Buna ziua!

Imi pare rau ca trebuie sa apelez la forumuri pentru a indemna alte persoane sa evite anumiti asa zisi zugravi dar am patit-o anul acesta cu 2 la rand si casa mea tot pe dos a ramas.

Desi se lauda ca sunt foarte buni .. am avut surpriza sa vad cum isi pot bate jos de munca cei de la SC AMF CONSTRUCT SRL (AMENAJARI INTERIOARE) cu FLORIN MOLDOVAN in frunte (cantor la biserica in TURDA). Va recomand sa il evitatie pentru ca pe cat de prost lucreaza pe atat de arogant si hot este. Am ramas fara o parte de materiale de constructii si cu munca neterminata.

Credeam ca cei care sunt implicati in biserica sunt totusi cu frica de Dumnezeu .. dar se pare ca FLORIN MOLDOVAN nu o are ci doar se foloseste de biserica pentru a castiga clientii.

Inaintea lui Florin Moldovan a mai fost si Pop Radu din Satul MIHAI VITEAZU de langa TURDA jud. CLUJ care "a incercat" sa puna gresie si faianta si a ajuns sa puna faianta in perete pentru ca, cica, peretele e stramb si trebuie sa mearga drept cu faianta.  :D . Am crezut ca innebunesc cand am vazut ce prostie este in acel om.  Si cum i-am spus sa repare .. a fugit si dus a fost.

Mare atentie sa nu faceti greseala mea de a da banii inainte de ultima zi de lucru si niciodata sa nu-i lasati sa lucreze la negru pentru ca nu puteti face nimic dupa ce au fugit.

#81
kenywind

kenywind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.05.2007
ajutatima si pe mine sa imi pot zugravi apartamentul cu 3 camere, as dori niste combinatii , asa sa arate cat de cat modern. va rog mult .


ce am zis eu , in dormitoare sa fac un perete rosu si restul alb , dar nu stiu cum sa fac sa arate si bine , poate ce am zis eu nu arata bine, si de aceea va rog popate aveti voi idei mai bune....
astept raspunsuri

#82
kenywind

kenywind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.05.2007
macar poze sa imi dati sa ma pot inspira

sau un site cu asa ceva

#83
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 kenywind, on Dec 13 2007, 11:20, said:

macar poze sa imi dati sa ma pot inspira

sau un site cu asa ceva


ca sa zugravesti trebuie sa armonizezi culorile cu mobila. Apartamentul este gol? sau ai si mobila. daca ai mobila, ce culoare este?

#84
kenywind

kenywind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.05.2007
nu am mobila , asta nu e problema , le-as combina cu mobila daca as sti ce sa combin la culori pe perete , imi trebuie sa ma inspir de undeva , sa fac cat de cat modern , de ex. intr-o camera sa fie un perete rosu si 3 albi sau eu stiu , asa ceva nu neaparat ce am zis dar sa fie ceva combinatii si mai modern asa....

#85
fulgerica

fulgerica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.01.2007
pai o sursa de inspiratie ar fi sa cumperi diverse reviste si sa te uiti prin ele

eu asa am facut si o sa mai fac in continuare pt ca decizia e luata doar partial

in alta ordine de idei, am o intrebare...

se poate zugravi iarna?

parerea mea e ca nu prea se poate...nu se evapora apa, fiind diferenta intre temp interioara si cea exterioara, astfel pot aparea condensul si, apoi, igrasie/mucegai

as vrea si parerile voastre in acest sens

#86
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 kenywind, on Dec 14 2007, 15:43, said:

nu am mobila , asta nu e problema , le-as combina cu mobila daca as sti ce sa combin la culori pe perete , imi trebuie sa ma inspir de undeva , sa fac cat de cat modern , de ex. intr-o camera sa fie un perete rosu si 3 albi sau eu stiu , asa ceva nu neaparat ce am zis dar sa fie ceva combinatii si mai modern asa....

in primul si in primul rand trebuie sa ai o idee despre mobila pe care o vei achizitiona. Nu poti sa te apuci sa zugravesti si apoi sa cauti mobila, pachet, tamplarie si usi interioare asortate cu vopseaua de pe pereti, pentru ca vopseaua este cea mai ieftina dintre toate.

in al doilea rand, daca ai cumva zone libere, fara usi, pereti sparti, va trebui ca aceste spatii sa fie zugravite in culori complementare pentru ca privirea sa treaca usor de la un spatiu la altul, sepratarea camerelor sa nu fie brusca. peretii cei mai luminosi, eventual opusi ferestrelor se vor putea decora cu o nuanta putin mai inchisa decat restul.

In dormitoare se preteaza culori soft, de relaxare, pale, mai ales ca dormitoarele la bloc nu sunt foarte generoase. Merg tonuri de bleu, de vernil, crem, lila.

Livingul poate primi si culori mai aprinse ( combinatie rosu burgund, sangeriu cu cremul unt), sau combinatia lila deschis, cu violet si accente de gri.

Exista mii si mii de combinatii, dar fara sa proiectezi in acelasi timp si mobila este greu de decis. Totul trebuie sa fie un tot unitar.

#87
fulgerica

fulgerica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.01.2007
este indicat sa se efecuteze zugraveala unui apartament pe timpul iernii?

este indicat sa se puna gresia/faianta pe timpul iernii?

multumesc!

#88
scooby

scooby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 19.07.2002
aceeasi dilema am avut-o si eu ,dar  am inceput reparatiile.

Daca ai caldura in casa asa incat sa asiguri un minim 18 grade nu ar trebui sa fie nici o problema , singura chestie creste putin timpul de uscare/intarire al suprafetelor ( sape ,gleturi ,adezivi ).

Bafta !

#89
racoarea

racoarea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 04.01.2005
Salut,

Peste o aproximativ o luna voi intra si eu in febra zugravelilor. Apartamentul a fost al parintilor si nu a mai fost zugravit de ... cred ca sa tot fie 15 ani. Peretii sunt acoperiti cu calciu si sunt foarte crapati. In foarte multe locuri, este desprinsa tencuiala pana la placile de BCA. Am tot citit pe diverse site-uri cam ce trebuie sa fac pt ca as vrea sa am o idee de unde trebuie inceputa treaba, inainte de a gasi o echipa de meseriasi. O sa va scriu mai jos etapele care le-am identificat eu si va rog sa-mi spuneti daca am inteles ok si eventual daca imi puteti raspunde la cele cateva intrebari.

1. curatarea peretilor: pe asta am vrea sao facem noi, nu de alta dar suntem la buget redus si poate scapam mai ieftin. am inteles ca se poate curata cu un trafalet umezit si apoi cu un spaclu. Pana unde trebuie curatzat si ce fac cu zonele unde s-a ajuns la BCA.

Am inteles ca se poate pune plasa pe pereti daca sunt foarte deteriorati, pentru intarirea rezistentei. ce credeti despre asta? cum se procedeaza?

3. se da cu amorsa
2. se gletuiesc peretii si se acopera gaurile (se repara peretii) pt a indrepta peretii
4. se gletuieste pt finisaj
5. se da iar amorsa
6. se da cu lavabila

Am enumerat asa simplist pasii care i-am retinut eu. Va rog daca imi puteti spune care este parerea voastra, cum as putea proceda cu acesti pereti ..care mai au un pic si cad pe noi (exagerez putin :) ).

Multmesc anticipat.

#90
florrin

florrin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.06.2006

 fulgerica, on Dec 18 2007, 15:49, said:

este indicat sa se efecuteze zugraveala unui apartament pe timpul iernii?

este indicat sa se puna gresia/faianta pe timpul iernii?

multumesc!
Trebuie sa ai minim 4 grade constant pana la uscarea suprafetelor, daca temperatura coboara sub 4 grade exista riscul cristalizarii apei in materiale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate