Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre Zugrăveli

- - - - -
  • Please log in to reply
1669 replies to this topic

#55
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,860
  • Înscris: 31.10.2002

View PostCyclops, on Oct 5 2007, 11:08, said:

Salut,

Vin si eu cu o problema, ca am citit p'aci dar tot nu sunt lamurit, si in plus situatia la mine difera putin.

Am zugravit recent toata casa.. ma rog, renovare totala cu gresie, faianta, termopane, zugravit, etc...
Problema a intervenit aseara cand am observat nishte pete de apa la baza peretelui si se umflase lavabila. Am zis ca nu-i nimic, am pus mana pe shpaclu si m-am apucat sa racai in zona respectiva (lunga cam de 30-40 cm si lata de 10 cm) si s-a intamplat nenorocirea... a inceput sa se ia lavabila foarte usor de pe perete... am zis sa continui pana devine greu de luat ca sa pot sa repar cum trebe sa nu cada tot peretele.. si s-a tot luat pe o suprafata de 1-1,2 mp iar in unele zone s0a luat si gletul sau ce era pe perete pana la beton. Aici m-am oprit. Mentionez ca nu m-am chinuit deloc sa dau jos astea cu spaclul (alte dati cand am mai zugravit prin alte parti nu se lua asa usor.. era munca grea sa dai jos peretele cu spaclul.. iar aici a durat 2 minute sa dezbrac peretele pana la beton)

Mai departe pp ca va trebui sa "dezbrac" peretele pana la beton unde se poate.. unde vad ca e gletul "lipit bine" nu insist si dupa aia ce fac? Cu ce dau pe beton sa readuc la nivel tot peretele? pun amorsa direct pe beton si dupa aia glet? pun glet si dupa aia amorsa? sunt incurcat la faza asta :( Care e ordinea materialelor pe perete?

Multumesc anticipat.

Cu stima,

In primul rand trebuie sa descoperi de unde vine apa aia!

Pe urma iti povestesc din experienta mea, ca trec prin aceleasi etape de renovare. Dupa montarea termopanelor am avut un meserias sa repare colturile zidului; am cofrat cu lemn, a tencuit grosul apoi am ajuns la gletuire; m-a pus sa cumpar un glet de gips (Rigips) pe care l-a intins ca haplea si peste lavabila (zugravisem eu in prealabil) din jurul geamului ca sa piarda diferenta de nivel (pentru ca a montat niste coltare de metal peste zid sa refaca colturile); dupa vreo 2 zile de uscat cand sa-i dau cu shmirgel am observat ca n-am nici un spor (se incarca in draci foaia); mai aveam eu luat niste glet Atlas care l-am folosit la astupat gauri si prinde excelent si peste lavabil si se shmirgheluieste belea; am dat jos tot gletul dat de meserias (am inteles citind ca asta e doar de umplutura) + lavabila de sub si cu gletul de sub ea (care era din constructia blocului, tot de ipsos); gleturile astea de gips sunt cele mai ordinare; pe unde am mai avut probleme cu umflat lavabila si m-am uitat sub era glet de gips si beton cu sau fara panarama de HUMA (se recunoaste ca e usor sfaramicios, probabil ca daca l-au dat mesterii foarte diluat in faza de priza de-aia e asa prost); am facut eu tot un glet Rigips dar corect preparat si l-am dat peste betonul din jurul geamului; am pus 2 ventilatoare si in 12h era uscat (altfel astepti 2 zile); peste asta am dat un strat subtire de Atlas ca sa pot shmirghelui; oricum Atlasu l-am facut moale (ca o smantana) si aproape l-am uns pe perete asa incat a iesit brici; am smirgheluit asa... usor, ca sa fie perfect; lavabila am dat-o cam la 3h dupa ce am gletuit; a iesit perfect dupa ce am dat jos foliile de pe termopan mi-a mai luat cam 1h sa ma joc cu cutterul pe la colturi (bibileala).

Ca un postulat general. Spalati huma daca vreti sa dati cu lavabil pe perete; spalati huma chiar daca vreti sa dati cu huma; daca aveti un meserias care va spune "lasa ca merge asa" puteti sa-l trimiteti din start la plimbare; altfel o sa regretati amarnic cand se va umfla vopseaua; am avut surpriza sa gasesc niste rectificari prin pereti dupa ce indepartasem huma; erau niste benzi de ranforsare pentru niste pereti de bca crapati; erau facute de niste meseriasi cu 20 de ani in urma; mesterii dadusera peste fasia aia de fibra si ciment cu niste glet de ispos, si se intinsesera peste huma (ca le-a fost lene sa o curete); eu n-am vazut huma ca era sub glet; eh bine mi-a crapat lavabila exact pe fasiile alea de glet care erau date si peste huma.

o noapte intreaga 2 ventilatoare sufla sa se usuce gletul
Attached File  DSC00122.JPG   368.16K   636 downloads

rezultat final:
Attached File  DSC00123.JPG   432.65K   611 downloads

ps: uite cum ma facura meseriasii din medic zugrav :D

Edited by christig, 08 October 2007 - 19:55.


#56
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
As dori sa zugravesc o bucatarie , clasica de bloc fara mari pretentii , dar doresc o culoare vesela , intensa , placuta la privit. Pina acum am avut alb dar m-am plictisit de aceasta culoare + ca se vede tot pe ea (vechime 3 ani).
Citeva detalii , mobila este de culoare maro roscat deschis , gresia la fel cu mobila , orientare Sud - Vest , deci luminoasa .
Eu am ales , ca preferinte , nuantele de rosu sau de portocaliu . Sunt deschis si astept sfaturi
multumesc anticipat ,
numai bine

#57
Gam3

Gam3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 04.05.2007
Ce culoare merge mai bine in dormitor dintre galben si verde? mobilierul esti deschis la culoare, parchetul laminat la fel.
Pun niste poze cu fiecare culoare:

Galben

Galben2

Verde

se mai poarta doi pereti albi, doi de culoare si tavanul alb ?
sau toti peretii de culoare si tavanul alb ?

astept pareri.

Edited by Gam3, 19 November 2007 - 20:03.


#58
pluciro

pluciro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.11.2006
Eu in living am asa: tavanul alb, 2 pereti portocalii deschis, si 2 pereti galben lamai f. deschis.
Toti care intra prima data in el se mira ca are culori diferite dar le place. Personal simt ca e mai calda camera decat o singura culoare peste tot.
Personal cred ca galbenul merge mai bine decat verdele chiar si pentru dormitor.

Edited by pluciro, 19 November 2007 - 21:37.


#59
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Verde tot.

#60
Loreley

Loreley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 14.07.2007
Depinde si de culorile ce le mai ai in camera (obiecte, asternuturi). Galbenul da bine la o mobila mai inchisa (maro inchis). E bine sa iti alegi si o culoare de contrast ca sa iti iasa in evidenta. In general am observat ca in dormitor se aleg culori calde sau calme (albastru deschis e considerat o culoare calmanta). Verdele e o culoare vesela, energizanta. Din ce ai aratat mi-a placut galben prima poza.

#61
Fish-22

Fish-22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 15.11.2007
Verde 100 %

#62
Loreley

Loreley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 14.07.2007

View Postpluciro, on Nov 19 2007, 21:36, said:

Eu in living am asa: tavanul alb, 2 pereti portocalii deschis, si 2 pereti galben lamai f. deschis.
Toti care intra prima data in el se mira ca are culori diferite dar le place. Personal simt ca e mai calda camera decat o singura culoare peste tot.
Personal cred ca galbenul merge mai bine decat verdele chiar si pentru dormitor.
M-ai facut curioasa. Nu pui o poza? ;)

#63
Gam3

Gam3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 04.05.2007
nu prea sunt incantat de toata camera o culoare
"jumate alb(ori alta culoare)/jumate culoare + tavan alb" ori "toti peretii culoare + tavan alb" ?
ce ziceti ? care merge mai bine ?
astept pareri (cat mai multe :D)

#64
pluciro

pluciro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.11.2006

View PostLoreley, on Nov 19 2007, 22:02, said:

M-ai facut curioasa. Nu pui o poza? ;)
Pun si poza, cat de curand.

Tavanul alb iti da impresia ca ai o camera mai inalta decat in realitate.
Daca nu esti horatat ce culoare ar merge...poti face in felul urmator...cumpari o galeata mica de lavabil alb si niste pigmenti (flacoane mici de 5-10ml). Faci un amestec cu care dai aproximativ 1mp de perete.  Poti incerca mai multe combinatii pe acealsi perete. Lasi la uscat o zi, si apoi apreciezi care pare mai ok. Cand te-ai hotarat, poti merge la magazin sa-ti mixeze cu aparatul culoarea aleasa.

#65
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
Ca alternativa la o camera doi pereti de o culoare si doi de alta, poti vopsi toi peretii aceeasi culoare si fie peretele din spatele patului fie alt perete care sa fixeze privirea, il poti accentua prin aplicarea peste culoarea de fond a unor acente de alta culoare, in genere contrastanta dar care comunica cu cea de baza. Poti face cu sablonul motive florare, poti face motive geometrice etc...

Poti aplica lavabila vernil in tot dormitorul ( e o culoare relaxanta) si pe un perete poti aplica tot felul de dreptunghiuri de dimnesiuni diferite si pozitii diferite, care se intrepatrund, de culorile urmatoare: negru, gri, alb si galben.. Un astfel de perete liber va atrage privirea cand se intra in camera si va inviora putin atmosfera.

#66
Gam3

Gam3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 04.05.2007
gata, m'am hotarat maine zugravesc camera. fac peretii cu verde si tavanul alb, acesta fiind despartit de ei de o bagheta de polistiren.
sa vedem ce o iesi :D

#67
Aya

Aya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 19.03.2006
Intru si eu in discutie desi probabil camera e zugravita. :)
Tot pentru un vernil total as fi optat si eu.E o culoare linistitoare si nu e dificil de asortat.
De ce si tavanul intr-o culoare?Pentru ca nu se vad eventualele imperfectiuni intre imbinarea peretilor si tavan
Din punctul meu de vedere dormitorul ar trebui sa emane linistea.Accentele se pot da prin lumina (aplice ,lustre) care sa atraga atentia si prin mobilier.
Imi plac mult petele de culoare insa repet nu in dormitor.
Mult succes si sa ne pui poze cu dormitorul.

#68
Gam3

Gam3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 04.05.2007

View PostAya, on Nov 24 2007, 12:06, said:

Intru si eu in discutie desi probabil camera e zugravita. :)
Tot pentru un vernil total as fi optat si eu.E o culoare linistitoare si nu e dificil de asortat.
De ce si tavanul intr-o culoare?Pentru ca nu se vad eventualele imperfectiuni intre imbinarea peretilor si tavan
Din punctul meu de vedere dormitorul ar trebui sa emane linistea.Accentele se pot da prin lumina (aplice ,lustre) care sa atraga atentia si prin mobilier.
Imi plac mult petele de culoare insa repet nu in dormitor.
Mult succes si sa ne pui poze cu dormitorul.

doar inspre usa am putut sa fac poza, in rest e deranj mare ca trebuie sa imi monteze parchetu laminat.. o sa mai adaug poze cand termin cu totul
poza nu prea a iesit foarte bine ca am facut-o cu telefonu, in realitate se vede mai misto culoarea

Attached File  Image003.jpg   331.34K   563 downloads

astept pareri.

Edited by Gam3, 24 November 2007 - 15:24.


#69
razviku

razviku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 11.11.2007
hey..as dori niste sugestii pentru zugravirea camerei mele personale...as vrea niste culori care sa exprime dinamism, optimism, dar mai ales sa para camera mai incapatoare ptr ca e mica:((mersi anticipat

#70
vassy_d

vassy_d

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.01.2006
Am gasit aici( http://www.incasa.ro...159_593_1.html) niste sfaturi.
Poate te ajuta...

#71
Aya

Aya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 19.03.2006
Imi permit sa intervin din nou cand vine vorba de culori.
Neohori pentru bucataria descrisa de tine ti-as sugera culoarea piersicii si tavanul sa fie in acelasi ton cu peretii(acesta e piticul meu :) de pe creier).avand in vederea faptul ca ai o incapere luminoasa poti sa incerci o nuanta mai puternica.Iti scanez din paletarul de la Baumit.Desi ca ti-as recomanda zugravelile de la SanMarco (sper sa nu fie considerata reclama).Am scanat din paletar nunatele aproximative de care spuneam.

Razviku...daca iti permite configuratia camerei poti sa incerci sa accentuzei un perete intr-o culoare mai puternica si eventual daca poti sa pui pe acesta o lumina care sa il spele gen aplica...Ce nuanta are mobilierul?

Attached Files



#72
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostNeohori, on Nov 18 2007, 19:39, said:

As dori sa zugravesc o bucatarie , clasica de bloc fara mari pretentii , dar doresc o culoare vesela , intensa , placuta la privit. Pina acum am avut alb dar m-am plictisit de aceasta culoare + ca se vede tot pe ea (vechime 3 ani).
Citeva detalii , mobila este de culoare maro roscat deschis , gresia la fel cu mobila , orientare Sud - Vest , deci luminoasa .
Eu am ales , ca preferinte , nuantele de rosu sau de portocaliu . Sunt deschis si astept sfaturi
multumesc anticipat ,
numai bine


poate ar trebui sa faci  poza mobilei si gresiei de pe jos, ca sa vedem cum arata exact acest maro roscat deschis si apoi putem sa iti sugeram ceva. celasi lucru si pentru razviku: o camera se mobileaza si in functie de culoarea mobilierului. de stilul mobilei ( moderna, clasica, traditionala)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate