Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...
 Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...
 Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga
 Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 

Despre Zugrăveli

- - - - -
  • Please log in to reply
1673 replies to this topic

#163
laurentiu_206

laurentiu_206

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 08.10.2006
Mi-am luat si eu o rola de tapet pentru un perete si zilele astea dau sa cumpar si adeziv pentru el. In schimb am o nelamurire. Exista coltare de tapet? Sau ce se poate face la coltul peretelui ca sa se vada frumos tapetul si sa nu se dezlipeasca cu timpul?

#164
Brudu

Brudu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 21.12.2006
tocmai m-am mutat in casa noua si as dori sa-mi zugravesc dormitorul. din pacate peretii sunt facuti in calciu si nu am timp sa-l dau jos. as dori sa aplic vopseaua lavabila peste acesta. se poate? daca da cum trebuie sa procedez? culoarea acamerei este un verde si as dori sa o schimb intr-un galben.

#165
catalin80

catalin80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 20.05.2005
la vechea locuinta si eu am avut calciu si am dat cu lavabila.cel mai bine ar fi intai sa dai cu alb si apoi culoarea dorita. iei un trafalet mai "pufos" si dai cam in toate directiile ( sa intre printre granulele de calciu). spor la treaba :P

#166
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
De dezlipit nu se dezlipeste si nu vad de s-ar vedea urat. Exista o banda gen bordura dar nu cred ca e ceea ce cauti.
Poate bagheta din aceea din polistiren , una subtirica, ori o lasi alba ori o imbraci in tapet si o lipesti sau o vopsesti in culoarea celorlalti pereti.

#167
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View PostBrudu, on Apr 12 2008, 14:48, said:

tocmai m-am mutat in casa noua si as dori sa-mi zugravesc dormitorul. din pacate peretii sunt facuti in calciu si nu am timp sa-l dau jos. as dori sa aplic vopseaua lavabila peste acesta. se poate? daca da cum trebuie sa procedez? culoarea acamerei este un verde si as dori sa o schimb intr-un galben.
Daca calciul vechi e sfaramicios, iti recomand cu caldura sa-ti faci timp pentru el..., ai si varianta sa plachezi cu gipscarton peste el, altfel, se poate vopsi fara probleme mari ( daca nu e calciu cu moate ft mari), recomand trafalet de ext cu fir de lana-are firul mai lung. In alta ordine, daca galbenul pe care il vrei e o noanta de galben lamaie, trebuie sa dai un strat de alb inainte, pt ca acest galben nu are putere de acoperire, nici la 4 straturi nu o sa-ti placa, daca in schimb e o nuanta de galben oxid, merge direct peste verde, dar retine ca lavabila nu acopera fisuri!
Poate ne aratati si noua cum a iesit...

#168
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View Postlaurentiu_206, on Apr 12 2008, 11:17, said:

Mi-am luat si eu o rola de tapet pentru un perete si zilele astea dau sa cumpar si adeziv pentru el. In schimb am o nelamurire. Exista coltare de tapet? Sau ce se poate face la coltul peretelui ca sa se vada frumos tapetul si sa nu se dezlipeasca cu timpul?
Exista niste coltare de plastic-eu am vazut doar albe-, le poti lipi peste tapet cu silicon transparent, iti va proteja muchia peretelui, dar aspectul estetic e decizia ta

#169
cagh

cagh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 25.11.2004

View PostBrudu, on Apr 12 2008, 14:48, said:

tocmai m-am mutat in casa noua si as dori sa-mi zugravesc dormitorul. din pacate peretii sunt facuti in calciu si nu am timp sa-l dau jos. as dori sa aplic vopseaua lavabila peste acesta. se poate? daca da cum trebuie sa procedez? culoarea acamerei este un verde si as dori sa o schimb intr-un galben.

Daca calciu se tine pe perete poti sa dai cu lavabila dupa ce aplici un grund de fixare. Cel mai rau lucru e ca iti va intra extrem de multa lavabila: de la 2-5 ori mai mult decat pe un perete drept (in functie de acoperirea culorii si de cat de mare e calciu).

#170
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
[quote name='mir2006' date='Apr 12 2008, 09:44' post='4404476']
Exista vopsea lavabila speciala pt. baie si buc., antimucegai, este intr-adevar mai scumpa, dar cred ca merita. Eu am folosit-o preventiv, si in buc. si in balcon, care este izolat si inchis in termopan. Am aerisire directa afara, aerisesc destul de des si arata toti peretii impecabil, la un an dupa renovare. Bineinteles ca se mai formeaza condens in baie, este firesc, insa prin aerisire imediata se rezolva. Am vazut apart. renovate, la care a aparut mucegaiul. Cauze sunt multe si tin si de tabieturi - nu se aeriseste cat ar trebui, nu se utilizeaza hota, tocarie si geamuri de calitate proasta,  vopseluri lavabile de calitate si mai proasta, sau folosirea unei amorsse din alta gama decat a vopselei lavabile.
[/quote
Intr-adevar exista vopsea antimucegai, care ar trebui folosita in sistem, cu amorsa ei, care e si ea antimucegai, si cu fixativul de rigoare, dar cred ca putina lume stie ca are o eficienta cam de 2 ani. Daca se face o minima ventilare iarna (20 min dupa fiecare dus), nu ar trebui sa apara mucegai, decat daca esti la ultimul etaj, caz in care poate sa apara si daca e dat cu vopsea antimucegai, daca nu se face izolatie la tavan-un vecin de-al meu a patit-o, desi i-am adus sistemul antimucegai sa-si dea( in conditiile in care exista si o fereastra mica)
Ca si concluzie, eu zic ca problema e diferita de la caz la caz, la casa e una, la bloc e alta, exista fereastra sau nu, exista un ventilator sau nu...baia are vreun perete la exterior sau nu...

#171
malis

malis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.11.2004
Salut,
Vreau sa schimb culoarea bucatariei, dar m-am lovit de urmatoarea problema:e foarte greu de dat jos lavabila veche.Incerc cu spaclu si cu apa, dar se pare ca merge destul de greu.Aveti alte sugestii ? Share with me.

Stefan.

#172
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View Postmalis, on Apr 20 2008, 17:22, said:

Salut,
Vreau sa schimb culoarea bucatariei, dar m-am lovit de urmatoarea problema:e foarte greu de dat jos lavabila veche.Incerc cu spaclu si cu apa, dar se pare ca merge destul de greu.Aveti alte sugestii ? Share with me.

Stefan.
Nu inteleg de ce n-ai vopsit direct peste cea veche, se cojea? In mod normal se slefuieste cu abraziv, ca daca bagi spaclul in ea, risti sa te bagi si in glet, si ai mai mult de munca apoi

#173
jojo1

jojo1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.04.2008

View Postmutulica_41, on Apr 20 2008, 20:08, said:

Nu inteleg de ce n-ai vopsit direct peste cea veche, se cojea? In mod normal se slefuieste cu abraziv, ca daca bagi spaclul in ea, risti sa te bagi si in glet, si ai mai mult de munca apoi

daca se coscoveste razuie cu spaclu locurile respective,apoi repara cu glet dupa care dai o mana cu amorsa si apoi cu noul var.Succes

#174
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
poate vrea omu glet nou!!de-aia cred ca da jos . :huh:

#175
romaok

romaok

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.12.2007
sau aplica altul nou peste !!! o tema personalizata ... vad ca estem grei de cap.ro

Edited by Astra_rullz, 23 April 2008 - 14:17.


#176
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View Postcerbra, on Apr 10 2007, 17:01, said:

mX,
L-am dat jos foarte frumos. Mi-a luat cam 6 ore dar a iesit misto. Am dat cu o carpa foarte umeda peste el si apoi am pulverizat apa din belsug. Apoi il trageag cu mana si iesea bine. Unde mai ramanea, il luam usor cu spaclu ca sa nu stric gletul.

Urmeaza pasul 2. Trebuie sa vopsesc si inca nu mi-a raspuns nimeni la intrebarea legata de straturi. Mai dau sau nu cu vopsea alba inainte?
Pasul 2 : glet de ipsos (ipsos de modelaj)
pasul 3 : slefuit ipsosul-grosul cu p100-120, apoi finisezi cu p 150
pasul 4: amorsa
pasul5: glet de finisaj (ex : APLAFILL)
PASUL 6: slefuit gletul de finisaj cu p 150, sau mai fin
pasul 7: verifici suprafata si mai dai cu gled de finisaj unde e nevoie (operatia asta se poate repeta de cateva ori, pana la satisfacerea pretentiilor)
pasul 8: amorsa (daca amorsa trage imediat, mai dai odata)
pasul 9: lavabila- 2 straturi la distanta de o zi
NOTA o mana de alb se aplica inainte de culoare doar daca reteta e compusa din pigmenti organici care nu au putere de acoperire- ex: galben lamaie, oranj, rosu coca-cola, albastru marin, violet
Problema s-a mai dezbatut, daca dadeai un SEARCH, gaseai

#177
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postmutulica_41, on Apr 23 2008, 13:36, said:

Pasul 2 : glet de ipsos (ipsos de modelaj)
pasul 3 : slefuit ipsosul-grosul cu p100-120, apoi finisezi cu p 150
pasul 4: amorsa
pasul5: glet de finisaj (ex : APLAFILL)
PASUL 6: slefuit gletul de finisaj cu p 150, sau mai fin
pasul 7: verifici suprafata si mai dai cu gled de finisaj unde e nevoie (operatia asta se poate repeta de cateva ori, pana la satisfacerea pretentiilor)
pasul 8: amorsa (daca amorsa trage imediat, mai dai odata)
pasul 9: lavabila- 2 straturi la distanta de o zi
NOTA o mana de alb se aplica inainte de culoare doar daca reteta e compusa din pigmenti organici care nu au putere de acoperire- ex: galben lamaie, oranj, rosu coca-cola, albastru marin, violet
Problema s-a mai dezbatut, daca dadeai un SEARCH, gaseai
mutulica il complici prea mult!! :P
nu uita ca sunt oameni din afara termenului ''constructii''
e deajuns amorsare,reparatii locale sau doua maini de glet nou CT126,CT127,slefuit usor pana la netezire ci 120,amorsare a doua oara si lavabil cate maini cere peretele!!

#178
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
imi vine sa rad, moderatorul a avut dreptate, ESTEM GREI DE CAP!, acum am vazut ca ajutorul cerut era anul trecut, m-am luat dupa cel dinainte!

#179
sunflowergirlo

sunflowergirlo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.10.2007
Da, da, te rog mult sa pui poze si sa ne spui cum a iesit.
Am si eu asa ceva in sufragerie si chiar sunt curioasa daca iese bine.
Am inteles ca e fff greu de dat calciul ala jos de pe perete si nici eu nu prea m-as baga la asa ceva, mai bine sa ramana sanatos acolo un e :D.
Daca are cineva poze din astea va rog mult sa le postati sa vedem si noi ce iese cu lavabila peste calciu :)

#180
satcodx2002

satcodx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 06.01.2007
In multe dintre topicuri se vorbeste despre partea tehnica, dar mult mai putin de partea de design...

Unde ați găsit resurse  (inclusiv fotografii) interesante în acest domeniu? Mie pt. start mi s-a părut OK http://www.bbc.co.uk/homes/design/ Remarcabila mi se pare imparțirea pe tipuri de amenajari, de exemplu

Pentru CULORI site-ul are un capitol special. Dar pt. culori e bine să mergeți și pe la http://www.paintqual...com/index2.html ei vă spun care sunt tendințele și au chiar și un Color Designer care s-ar putea să răspundă la unele dintre întrebările voastre (atunci când funcționează, când am postat era indisponibil serviciul :( ) .



Unde ati găsit voi imagini de interioare moderne, grupate pe tipuri de încăperi? Au și unele site-uri autohtone câte ceva, de ex. casesigradini.ro sau decostyle.ro

Eu vreau de exemplu un living modern, chiar am fost tentat sa merg pe mov-liliachiu , dar cred ca pentru a ma relaxa tot un portocaliu (-galben)-verde aș alege. Având în vedere că parchetul e deschis (frasin sau stejar) ce nuanțe ar fi potrivite? Ce reguli sunt la alegerea culorilor pt. eventualii stâlpi și scafe/grinzi ale livingului? Am văzut de exemplu grinda vopsită la fel cu peretele paralel cu ea. e corect? E valabil și pentru culori tari și pentru tonuri mai moi?

Edited by adi_master, 09 June 2008 - 21:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate