Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Ce ma sfatuiti ?

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
rodxtr

rodxtr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.02.2006
Salut
Ce sistem  ma sfatuiti sa  achizitionez pentru ca sa  prind  diferite posturi de pe satelit( inclusiv cele romanesti). Din cate am vazut pe  forum mi-ar trebuie o antena parabolica (la dimensiune nu ma pricep), un LNB si un receiver. Sunt nou in receptia programelor pe satelit si de aceea va rog sa ma corectati daca mai trebuie ceva in sistemul pe care l-am enumerat.  
Din cate am inteles trebuie sa mai achizitionez o cartela (de decodare a frecventelor) de la unul din cei 4 mari distribuitori (DIGi,Focusat,MaxTv si inca unul .. :D ).

Si acum vin intrebarile:
1) Ce sistem (antena,recever,lnb) ma sfatuiti sa cumpar.( sa zicem pana in 500 roni, momentan).
2) Cati sateliti poate receptiona un astfel de sistem. Din forum am vazut ca pe teritoriul  Romaniei parca doar 3. (Scuzati-mi nestirea dar asa  am inteles).
3) Posturile romanesti sunt FTA?(Free to air). De aici asa reiese:FTA Romania
3') Daca sunt FTA atunci de ce mai trebuie sa platim la un distribuitor  cartelele?
4) Cate posturi straine pot sa receptionez,  si cum FTA sau cu cartela?
5) Care dintre cei 4 distribuitori este mai bun( competititv)?
6) Care sunt preturile de conectare?

Va mai spun ca am vazut pe site-ul maxtv  oferta lor,  si mi-ar face cu ochiul grila lor de programe. Ce nu stiu este daca si ceilalti distribuitori ofera aceelasi tip de grila de programe (si ma refer la numarul programelor romanesti si straine(FTA)).

Apropo de grila, se pot receptiona canalele italiene de la MEdiaSET free to air? Posturi din Asia, Australia se pot  receptiona?

Va rog sa imi scuzati nestiinta mea in acest domeniu, dar vreau sa invat si sa ma documentez ca poate  reziliez contractul cu RCS-ul ca m-am saturat de  grila lor de programe. :)

#2
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,174
  • Înscris: 05.05.2003
Daca citesti macar in primele 3-4 pagini de aici, o sa devii in curand expert in domeniul asta...

Mediaset se poate receptiona la liber dar totusi unele emisiuni/filme/meciuri (nu chiar multe) sunt codate... pe acelasi satelit insa se pot receptiona la liber si celalalte canale italiene (rai-urile) dar si acelea codeaza unele emisiuni

Studiaza grilele operatorilor DTH aici:
http://www.rdi-sat.com/canale_dth.php
si aici preturi & info:
http://www.rdi-dth.com/

Unele posturi romanesti sunt fta, deci se pot receptiona si fara abonament
Problema e ca atunci cand vrei sa vezi posturi gen HBO, AXN, ProCinema, TV Sport, Acasa, etc nu le gasesti fta pe satelit ci trebuie sa faci abonament la una din platformele DTH pentru a le putea viziona

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate