Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Despre CAINI

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4362 replies to this topic

#3727
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Acum câinele are 2 luni si 2-3 săptămâni.
Am inceput educația in sensul nevoilor, am scos toate covorasele, am stres bine tot, păzesc catelul destul de mult de când se trezeste sau de când mănâncă si cu toate astea face aiurea imediat cum las garda jos, e suficient sa dispar un minut.
Păduri curate permanent, unul e si cu spray atractant (cam degeaba).

E prea devreme pana in 3 luni sa am asteptarile astea?

#3728
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
depinde f mult si de individ
in acelasi cuib sunt pui super pudici si curati si frati mai zurlii cu care ai de dus o lupta mai lunga .

#3729
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 danghetau, on 06 iunie 2018 - 18:32, said:

De cand am luat puiul (o saptamana) a mancat Royal Canin Mini Starter. Ieri a facut doua luni si mai am hrana pentru 2-3 zile, mi s-a recomandat Hill's, am gasit asta: http://www.zooplus.r..._junior/241829.
Sa iau sau sa raman pe Royal Canin dar Junior, ambele pentru 2-10 luni?
M-am uitat pe compozitia lui Hill’s si e de toata jena.
“Ingrediente:
porumb, făină de pasăre, grăsimi animale, hidrolizat de proteine, sfeclă, gluten de porumb, minerale, ulei de pește, orez.”

Deci ingredientul principal e porumbul si costa si 18lei/kg. Vezi ca la zooplus au mancare excelenta la preturi convenabile. De exemplu Simpson Premium Senzitiv Puppy sau Little Wolf of Wilderness, Taste of the Wild. La Animax gasesti Petkult care este mult peste Royal si Hill’s. Dintre marcile foarte cunoscute Proplanul are o hrana pentru mini puppy cu o compozitie mai buna decat R.C. sau Hills dar costa 20lei/kg.
Uite si compozitia lui Petkult mini junior

Compozitie: miel deshidratat, curcan deshidratat, orez brun, orez, grasime de curcan, cicoare (sursa naturala de fructooligozaharide si inulina) 2%, mar deshidratat, faina de roscove 1%, crustacee deshidratate din Antarctica (sursa naturala de EPA si DHA) 1,25%, drojdie de bere (sursa naturala de mananoligozaharide), glucosamina sulfat, condroitina sulfat, merisor deshidratat, Yucca schidigera, Rosemarinus sp, Vitis sp, Curcuma sp, Citrus sp, Syzygium sp.

Edited by Freddy12, 17 June 2018 - 23:44.


#3730
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Mi-am adus aminte de o alta hrana de calitate foarte buna si anume cele produse de firma Oasis Shadrin. Se numeste wolf’s mountain. Pretul e pana in 20lei/kg dar calitatea e similara cu  a Orijenului care e cu cel putin 50% mai scumpa.

http://www.petfoodpl...ountain-1000001

#3731
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Sarumana.

#3732
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Puiul meu a facut ieri 3 luni, am incheiat grila de vaccinare cu ultimul vaccin plus antirabicul. Am luat ham si lesa, am facut rost de o carte despre dresaj si nu am inteles daca recompensele se dau in afara meselor din zi (eu ii dau la 8, 12, 16 si 20 cate 25-30 de grame de bobite) sau pot suprapune o masa cu recompensele.

#3733
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Catelul nu se scoate la plimbare imediat dupa ultimul vaccin, ci dupa 10-14 zile de la vaccin. Recompensa ii dai doar atunci cand executa corect o comanda, nu se da asa, degeaba. Parerea mea este ca nu e bine sa manance decat la ore fixe fiindca exista riscul sa faca gastrită.

#3734
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Tot ce ai spus stiu, eu am intrebat altceva: pot suprapune o masa cu un program de exercitii dandu-i astfel o masa sub forma de recompensa?
Daca are 4 mese pe zi (am spus deja ca mananca la ore fixe), ii mai dau suplimentar recompense si cat daca toate mesele pe zi insumeaza 100 de grame?

Sa fiu foarte clar: daca in loc de masa de la ora 16 execut un program de antrenament, pot sa ii dau acea masa sub forma de recompensa (normal, daca executa corect)???
Daca pe zi se recomanda 100 de grame si ii mai dau suplimentar cateva zeci ca recompensa nu e incorect?

Edited by danghetau, 06 July 2018 - 17:30.


#3735
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Am comandat astazi HRANA USCATA PENTRU CAINI TASTE OF THE WILD HIGH PRAIRIE CANINE FORMULA, 13 kg pentru ca se termina RC Puppy.

Pret final 16,5 lei/kg adus la poarta.
A facut vineri ultimele doua vaccinuri: DHPPI si antirabicul. Peste 10 zile (weekendul urmator) o scot la iarba in curte la facut gropi.

Edited by danghetau, 09 July 2018 - 19:16.


#3736
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
A venit dar spre surprinderea mea vad ca desi am setat hrana pentru junior/puppy apare si acest sortiment care in descriere e catalogata drept hrana uscata completa pentru caini adulti cu bizon si vanat. Sau asta se da da capo al fine indiferent de varsta?
Bun, hai sa spunem ca e asa dar la indicatii de hranire apar si varste fragede, de la cateva saptamani.
Pentru schnauzer pitic de cca 3,5 kg si 3 luni si jumatate care e incadrarea la indicatiile de hranire din tabel? 122-187 g?
https://www.megapet....ula-13-kg-p531/

#3737
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Voi tineti mortis sa faceti din hranirea cainilor o mare stiinta ...zici ca hraniti cosmonauti pe marte
In functie de individ aceeasi, rasa, varsta, sex ,frati de cuib sa fie - fiecare asimileaza in felul lui , pt unul  ajung 122,99 grame pt altul nu ajung 250 in aceleasi conditii si cu acelasi spor mediu .
Unul este mai activ implicit are alte arderi calorice altul mai sedentar si cu aceeasi cant de hrana va deveni rapid grasut .
Nu mai faceti atata caz dati-le la caini mancare si urmaritii cum cresc- ajustati in functie de rezultate
Prostiile astea cu esenta de nucsoara salbatica si enzime din roscoave asiatice,splina de bizon si ''icre de balena'' sunt pt naivii care platesc dublu mancarea la sac decat cea mai buna carne , si har domnului vad ca sunt destui inclusiv aici pe forum.
Invata-l de mic sa manance orice  alterneaza-i mancarea si vei avea un caine sanatos cu un stomac de caine adevarat -care trebuie sa poata digera tot ce l-a invatat natura - nu zic ca e inca la starea lupului din padure dar nici f departe nu trebuie sa fie .

#3738
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Hrana uscata se administreaza usor si in aceeasi cantitate la fiecare masa. Nu necesita timp pentru preparare, o poate administra oricine, instant.
In plus nu exista riscul sa aduni rahatul cumopul daca schimbi ceva.
Daca pana acum am mers pe un RC care la un yorkie nu a creat nici cea mai mica problema si am primit recomandari despre alte marci mai bune (care nu au cereale), daca pretul per kg este mai redus decat al carnii crude (care mai trebuie si preparata) lasa-ma sa cred ca pentru mine e mai ok sa-i dau hrana uscata. Unii au experimentat si e ok. Ca supliment va primi cate o leguma cand si cand.
Da, cand te gandesti ca ADN e diferit doar in proportie de 0,2% intre lupul cenusiu si orice javra domestica...
Am comandat Acana junior/puppy, aia de sus e pentru adult, si-au cerut scuze cei de lamagazin dar asta nu rezolva problema.

#3739
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Tocmai pt ca diferenta de ADN e atat de mica -cainele poate manca linistit carne cruda nepreparata , poate manca o data pe zi la varsta adulta si poate sari cate o zi si fara mancare -te asigur ca nu pateste nimic dimpotriva va deveni un animal mai rezistent si mai sanatos
Eu nu zic ca nu e mai comod pt stapan sa il hraneasca din sac - zic doar ca faceti mult prea mult caz din continutul sacului si ma tem sa nu apara o noua religie

Edited by pimi, 12 July 2018 - 07:00.


#3740
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Luam de bun ce spun vanzatorii ca e in sac, cu siguranta nu stim chiar daca pe etichete se prezinta compozitia. Pe mine ma intereseaza sa NU fie cereale in hrana, daca astea sunt firmele care pretind ca respecta, aia iau. A explicat cineva mai sus cum e cu aceste cereale.
La fel si la hrana naturala (chiar si pentru consumul uman): nu stim ce mancam...
Eu nu am timp sa prepar, nici nu as sta. Deocamdata cat e inca junior ii dau Acana.

#3741
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Hi, hi, oamenii si cimpanzeii au 98% ADN comun! 😀😀 Hai sa mâncam doar ce mananca maimuțele!
Una din diferențele dintre caine si lup este ca la primul, pancreasul secreta amilază, o enzima care ajuta la digerarea amidonului iar lupul nu secreta amilază. Aceasta modificare genetica a aparut in urma cu foarte multi ani, in jur de 30 de mii.
E adevarat, sunt unii caini care nu suporta cerealele cum e si labradorul fiului meu dar suporta mancarea cu cartofi.

@danghetau : trebuia sa returnezi sacul iar ei sa-ti trimita ce ai comandat. E clar ca au facut o greșeală. Dar TOTW adult e o hrana care se poate da la un pui de 3 luni. Problema ar fi ca e de talie mica si s-ar putea ca boabele sa fie prea mari pentru dințișorii lui.

Edited by Freddy12, 12 July 2018 - 11:18.


#3742
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Au acceptat sa le returnez sacul chiar daca e doar desfacut. La prima vedere se uita ciudat la ele apoi am amestecat cu RC Puppy si la final am dat din mana doar TOTW... Rupere. E adevarat ca nu mai poate inghiti cate 4-5 granule o data dar le mananca.
Costurile de retur sunt de cca 50 de lei, un sfert din pretul produsului. Le pastrez pana dupa ce termin macar un sac de Acana care vine maine. Asta e, vrand-nevrand am hrana pentru un an.
Dupa cateva luni pot sa incep sacul de TOTW desi nu e adult? Daca e doar dimensiunea granulelor nu e problema, schnauzerul pitic nu e tocmai pitic...

Cu ADN-ul tocmai asta intaream: desi diferenta este extrem de mica (in procente) nevoile sunt diferite.
Noi suntem cel mai apropiati ca ADN de bonobo ca subspecie.

Edited by danghetau, 12 July 2018 - 13:24.


#3743
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Normal nu trebuia sa-ti ia nici un ban pentru retur . Mi s-a intamplat si mie de cateva ori sa-mi greșească cate un produs si nu am platit nimic pentru schimb. Probabil din cauza ca ai desfăcut sacul sau poate chiar ai comandat TOTW Adult. In opinia mea, sortimentul de adult comandat de tine are cam multe proteine si grasimi, ar fi fost bun pe timpul iernii pentru un caine care sta afara. Sortimentul puppy era mai echilibrat cu 28% proteine si 17%grasimi. Daca incepe sa se scarpine sau sa faca matreata sa-i schimbi mancarea . Mie mi-a zis un medic veterinar sa nu le dau hrana hiperproteica.

#3744
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Se cam scarpina cu RC Puppy dar e pe terminate (hrana si probabil si scarpinatul). Cam 4-5 momente pe zi are, nimic de speriat. Urmeaza prima baie saptamana viitoare.
Referitor la comanda, le-am explicat clar, au confirmat ca filtrele de cautare duceau catre un produs gresit, au acceptat returul desi era scaul desfacut dar nu imi convine sa pierd atat, nu are sens. Pastrez pentru la iarna.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate