Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Despre CAINI

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4361 replies to this topic

#3709
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
problema principala nu e hranirea si de cate ori fac pui.
problema este ca parintii nu sunt selectati si puii pot avea o multime de probleme genetice inclusiv instincte nedorite (cum ar fi sa-si muste stapanii).

#3710
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 danghetau, on 16 martie 2018 - 11:25, said:

Sa inteleg ca pe Softpedia toti userii au Windows cu licenta si câini cu pedigree.
E clar ce e cu ei, multa lume stie, Ă®ntrebasem de ce difetenta asa de mare in cazul eliberării perigreeului daca parintii au pedigree. E posibil sa nu aibă sau sa aibă dar sa nu ii intereseze expozitiile.
Astea sunt cazuri rare. Cele mai multe anunțuri sunt de la firme de samsari care cumpara pui de la niste ferme de caini din Ungaria sau Ucraina.  Pedigree-il acestor caini este fals profitând de faptul ca romanii nu cunosc maghiara sau ucraineana. Stiu mai multe persoane care atunci cand s-au dus cu pedigree-ul ungar la COR pentru nostrificare, au avut surpriza sa afle ca era falsificat.
http://www.zooland.r...-si-profit-3742

Edited by Freddy12, 16 March 2018 - 13:16.


#3711
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008
Mai era unul care de prin 39 si pana in 45 o tot ardea cu "rasa pura" la oameni.
Greu de spus, exista oameni care nu dispun de sumele astea de cca 800-1000 de euro pentru un caine cu pedigree. Mai ales ca nu merg la expozitie sau sa scoata bani de pe urma lui. Sunt si oameni care cumpara cele mai scumpe telefoane dar habar nu au sa le foloseasca.

Spunea cineva ca e mai bun un maidanez decat unul din asta fara pedigree. Pai si maidanezului poti sa-i faci pedigree daca te tii de asta si stii parintii/bunicii. Ma gandesc ca rasele astea tot din incrucisari "ciudate" au fost create, poate la vremea respectiva multi s-au crucit dar acum accepta rezultatul ca fiind o noua rasa.
In cazul oamenilor care este rasa pura si care e "maidanez"? De ce ar fi asa doar la animale (caini/pisici)? La pasari este?

Acum 5 ani am cumparat un Yorkie care dupa 5 ani abia atingea 2 kg greutate, nu avea pedigree dar era tot din asta "din parinti cu pedigree, caini controlati genetic, bla-bla-bla.
Sunt multe de spus pe tema asta, un crescator niciodata nu va fi de acord cu un samsar (si viceversa) iar oamenii sunt liberi sa isi cumpere in functie de buget si de preferinte.

Pana acum am avut un Schnauzer standard (fara pedigree), unul urias cu pedigree, inca o femela de urias doar cu tatal cu pedigree si acest yorkie care nu avea dar era in standardele rasei.

Edited by danghetau, 16 March 2018 - 13:53.


#3712
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
dane, pedigree-ul e o marca de mancare pentru caini.... vorbim de cartea de origine.. in care sunt trecute 4 generati

[ http://3.bp.blogspot.com/-IC4frVWb9yk/UWkxt9px5rI/AAAAAAAAABI/smrPFDNX_iY/s1600/429231_201558216608608_1002513650_n[1].jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by arg, 16 March 2018 - 14:12.


#3713
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008
Am scris pedigree nu Pedigree. Nu se vede ce ai pus in poza.
Unii zice pedigriu, stiu.

#3714
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
https://www.ach.ro/s...-origine-romana

[ https://www.ach.ro/site/images/cor/2.SAMPLE-intern.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

pe mine ma intereseaza la un caine sa stiu cum se comporta parintii ca sa stiu cum se va comparta cainele meu.

Edited by arg, 16 March 2018 - 15:26.


#3715
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008
Eu nu cred in asta, cati parinti normali (si la cap si foarte ok dpdv profesional) nu au niste panarame de copii?
Si la animale e la fel... Noi avem peste 99% din materialul genetic asemanator cu bonobo (o specie de maimute) si totusi cata diferenta este, nu?

#3716
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
fiecare linie are anumite caracteristici....
putem sa intram in detalii dar nu cred ca e cazul...

#3717
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Poate asta te va lumina un pic in legatura cu diferenta intre inmultitor si crescator.
https://ro-ro.facebo...572840336147059

#3718
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008
Nu am facebook dar eu am pus câteva argumente in postari diferite la care nu am primit răspuns. Retoric.
Cred ca am spus extrem de clar opinia mea, fiecare dintre categoriile mentionate are un business pe care cauta sa-l apere cu fel de fel de argumente.
Oricum, nimeni nu iti poate garanta nimic, am dat exemplul cu părinții care au beizadele.

#3719
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
exemplul tau e prost pt ca  selectia inseamna potrivirea perechilor sau consangvinizarea controlata pt fixarea unor caractere , asta in lumea animala
la oameni nu se aplica , daca talentele muzicale ar face copii numai intre ei ,in mod sigur in cateva generatii am avea o linie/familie de super muzicieni dar la oameni cupidon face potrivirea perechilor si asta mai greseste.

#3720
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Selectarea si hibridizarea se aplica la toate organismele...

#3721
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Nimic nu-i sigur. Nici mama arborelui genealogic nu-ti garanteaza ca o sa ai caini sanatosi si la caracter asa cum vrei tu. Acum au facut afacere si din expozitiile canine.  Nu stiu daca mai lucreaza cineva din pasiune. Citisem un caz despre un Amstaff pe nume Hill. A fost campion la expozitii de caini dar avea o problema genetica, nu mai tin minte exact ce, pe care a transmis-o la o multime de pui. A avut multi clienti, fiecare amator de Amstaff vrea un pui din campion. Nu mai spun de caracterul de oaie plouata ( nu ma refer la Hill aici, ca nu cunosc) al majoritatii cainilor selectati pentru expozitii. Acolo ei au nevoie de papusi nu de caini. Eu as cumpara de la cineva care produce caini utilitari daca as vrea unul din rasele astea, evident ca nu ma refer la cainii de tip jucarie.

Un exemplu concret. Eu am un pitbull cu parinti luptatori, am avut o pereche de Amstaffi fara pedigree si un vecin a avut doi cu pedigree plus inca doi pitbulli fara. Diferente destul de mari intre ei desi practic e vorba de aceeasi rasa. Dintre toti acesti 7 caini pe care i-am cunoscut foarte bine, pot spune cu tarie ca pitul actual e cel mai Pitbul dintre toti sa-i spun asa. E foarte curajos dar totodata si cel mai echilibrat dintre toti. Amstafful vecinului cu parinti campioni de expozitii s-a facut foarte frumos dar nu prea avea caracter in el. Fugea când il latrau cainii pe drum si era foarte cuminte si timid. Amstafful meu fara pedigree era salbatic rau. Facea spume la vederea unui caine, oaie, capra, vaca nu conteaza. Era extrem de agresiv cu animalele. S-a incaierat de mai multe ori cu caini de ai ciobenilor. Când vedea ca adversarul e prea mare si nu poate face nimic se enerva rau de tot si isi iesea din fire. Pitul actual, provenit din parinti de lupta e total diferit. Pe drum, când il plimb in lesa desigur, nu ataca pe nimeni si e foarte calm. Incredibil de calm chiar, il latra cainii, ies pitici de pe la oameni din ograzi si latra din urma lui dar el nu le acorda nicio atentie. Când avea vreo 10 luni a fost atacat de un metis ciobanesc mai mare decat el. Eu am ramas cu gura cascata  când l-am vazut ce face. Fara latrat, fara nervi, exact ca un luptator profesionist, desi era mai mic si tanar l-a apucat pe acela de gat s-a intors si l-a lovit cu corpul de la pus la pamant si il tinea sa-l sugrume. Am intervenit rapid si l-am salvat pe celalalt care nu mai avea nici un chef de bataie, era zburlit, speriat si schelaia ca un catelus desi era cat o oaie.
Pitbulul vecinului, cumparat de la cineva de acasa, fara nici un istoric al parintilor, e diferit si acela. E foarte agresiv cu tot ce misca si spre deosebire de amstafful meu care era agresiv doar cu animalele insa iubea foarte mult oamenii, acesta e agresiv si cu oamenii. E tulbur rau cainele. Nu stiu ce-i de capul lui. Si la urma femela mea amstaff o salbataciune de caine. Stia doar sa vaneze gaini si atat. Nu avea nicio treaba cu nimeni si nimic. Exact ca un animal salbatic. Despre parintii ei nu se stie nimic.

Am mai vazut diferente mari si la alte rase. Ciobanesc german luat de la crescatori pentru expozitii si altul care avea parinti selectati pentru paza. Diferenta enorma. Chiar si la aspect.

Era sa uit. Spunea cineva care creste caini pentru expozitii. Cica, desi ambii parinti sunt campioni, dintr-un cuib de 5 pui doar unul sau doi ies ca la carte.

#3722
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Corect.
Cel mai clar e la ciobanescul german unde lina de show nu mai are legatura cu lina de lucru.

#3723
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008
Am comis-o din nou, de data asta cu un Schnauzer pitic.
Am avut prin 1995 unul standard, din 2001 unul urias si de aseara am o femela de Schnauzer pitic. Pana acum cateva luni am avut Yorkshire, dupa cel urias.
Nascuta pe 5.04, are un vaccin si doua deparazitari conform imaginilor de mai jos. Teoretic ar trebui sa fac maine al doilea vaccin dar parca trebuie tinut o perioada in carantina in noua locuinta, are vreo importanta lucrul asta sau trebuie facut obligatoriu acel vaccin la data stipulata de primul veterinar? In acest caz se mai face inainte deparazitarea interna?
Va rog sa vedeti datele din imagini, sunt doar doua. Voi cum ati proceda? A picat cam aiurea cu weekendul asta prelungit, sper sa nu fie probleme.

Attached File  31.05.2018+08-13+Office+Lens.jpg   182.5K   5 downloadsAttached File  31.05.2018+08-13+Office+Lens 1.jpg   307.21K   5 downloads

#3724
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Obligatoriu ii faci vaccinul la data recomandata fiindca risti sa nu se imunizeze. Iti iei un prosop cand mergi la veterinar si il pui pe prosop nu direct pe masa de consultații. Ce s-a intamplat cu Yorkie?

#3725
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008
Am facut vaccinul astazi.
Yorkie are alt propitar.

#3726
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008
De cand am luat puiul (o saptamana) a mancat Royal Canin Mini Starter. Ieri a facut doua luni si mai am hrana pentru 2-3 zile, mi s-a recomandat Hill's, am gasit asta: http://www.zooplus.r..._junior/241829.
Sa iau sau sa raman pe Royal Canin dar Junior, ambele pentru 2-10 luni?

Edited by danghetau, 06 June 2018 - 18:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate