Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Despre CAINI

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4361 replies to this topic

#3691
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View Postsomething00, on 10 decembrie 2017 - 09:36, said:

Skyspy pretul unui caine este cel mai mic cost pe care o sa il ai cu ingrijirea. Mersul regulat la veterinar, costa. Mancarea cat de cat ok, costa. Niste lectii de dresaj macar cand sunt mici, costa. Etc etc etc.

Evident ca poti sa nu le faci vaccinurile. Sa le dai mamaliga. Si sa ii tii in lant. Si atunci iesi ieftin. Dar atunci de ce iti iei caine? Si mai important: de ce trebuie sa fie neaparat de rasa pentru asta?

Intr-un caine trebuie sa investesti. Bani. Timp. Energie. Afectiune....din pacate prea putini inteleg asta.

Din pacate in momentul asta nu am posibilitatea fiind in strainatate.Abia peste 4 ani cand voi iesi la pensie ma voi putea ocupa mai pe-ndelete.Primul caine care l-am avut a fost vaccinat numai o data si deparazitat pe dinauntru si a trait bine merci pana acum,adica vreo 8 ani.Daca nu fugea de acasa sa-l rupa ciobanestii ar mai fi trait mult si bine.

Edited by Skyspy, 11 December 2017 - 03:30.


#3692
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postpimi, on 10 decembrie 2017 - 16:49, said:

daca le scrii in ordine inversa e chiar adevarat

Nu le-am scris in ordinea importantei. Am inceput cu banii pt ca despre asta discutam aici.

View PostSkyspy, on 11 decembrie 2017 - 03:27, said:

Din pacate in momentul asta nu am posibilitatea fiind in strainatate.Abia peste 4 ani cand voi iesi la pensie ma voi putea ocupa mai pe-ndelete.Primul caine care l-am avut a fost vaccinat numai o data si deparazitat pe dinauntru si a trait bine merci pana acum,adica vreo 8 ani.Daca nu fugea de acasa sa-l rupa ciobanestii ar mai fi trait mult si bine.
Nu ai posibilitate dar vrei neaparat "de rasa" luati de la samsari. Mda...

#3693
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007
Din curiozitate am vreificat niste informatii legate de speranta de viata a diferitelor rase de caini..
Asa am aflat ca ciobanescul meu german,  a avut o viata buna, depasind baremele cu aproape un an.
Al meu a trait 14 ani fara 3 saptamani. Dar in ultima parte din viata deja era greu,  lua medicamente scumpe si felurite, pentru  inima , reumatism..

Insa altceva m-a mirat tare: rasa "Great Dane"  mi se pare ca are o viata ridicol de scurta. Doar 6-8 ani! Asta ar fi un motiv major pentru  a reunta din start la ideea de a detine un companion din rasa asta.

https://en.m.wikiped.../wiki/Zeus_(dog)

Cu mici exceptii depasesc 10 ani de viata.

https://en.m.wikiped...wiki/Great_Dane
Attached File  Screenshot_2018-01-04-12-50-17.png   58.13K   16 downloads

Edited by tfmercedez, 04 January 2018 - 12:55.


#3694
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Asa e, din pacate. Cu cat sunt mai mari, cu atat traiesc mai putin. Verișoara mea a avut doi dogi germani(aceasta e denumirea oficială a rasei Great Dane) si au murit la 7 ani si jumatate -unul si la 6 ani - celalalt. Se maturizează la peste 3ani si ii pierzi in cativa ani. Sunt caini cu o personalitate minunata. Păcat ca au o viata asa de scurta. Chihuahua, in schimb, ajung la peste 20 de ani. O prietena a avut un caniche care a trait 21 de ani. Alta prietena avea doua cățelușe care aduceau cu rasa corgi si au trait 24 de ani.

Edited by Freddy12, 04 January 2018 - 13:59.


#3695
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007

View PostFreddy12, on 04 ianuarie 2018 - 13:57, said:

Asa e, din pacate. Cu cat sunt mai mari, cu atat traiesc mai putin. Verișoara mea a avut doi dogi germani(aceasta e denumirea oficială a rasei Great Dane) si au murit la 7 ani si jumatate -unul si la 6 ani - celalalt. Se maturizează la peste 3ani si ii pierzi in cativa ani. Sunt caini cu o personalitate minunata. Păcat ca au o viata asa de scurta. Chihuahua, in schimb, ajung la peste 20 de ani. O prietena a avut un caniche care a trait 21 de ani. Alta prietena avea doua cățelușe care aduceau cu rasa corgi si au trait 24 de ani.
Pai sincand te gandesti ca elefantul trece de 30 de ani.. sau cat traieste el? Sa ma uit.  Aaa uite ca ajung la 70 de ani!

Attached File  Screenshot_2018-01-04-21-46-32.png   59.02K   13 downloads

#3696
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Da, e ciudat. De obicei animalele mai mari traiesc mai mult.

#3697
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007
Se poate "animal pe firma"?
Imi poveste un prieten, ca in Germania, la firma unde lucra nevasta-sa aveau un ciobanesc german.  Acest caine era plimbat zilnic de acest prieten,  pentru ca ii placea sa o faca, se plimba si el, etc.
In timp acel caine a fost ajuns de bolile caracteristice, displazie de sold, dureri, interventii chirurgicale.
Operatia, zicea prietenul, a costat 5800 de euro, si a fost achitata de firma.
Minse oare ciudat ca o firma sa deconteze servicii veterinare, cand obiectul afacerii este cu totul altceva, vopsele, pigmenti etc.  
De ce spun asta? Pentru ca am avut o discutie cu contabila odata, in care  zicea ca pot deconta unele cumparaturi, care pot fi trecute la cumparaturi de protocol, dar sa nu apara pe bon tigari, wiskas, sau " croante"  pentru caini.  Uite ca la nemti a decontat operatia pentru caine, si o suma destul de grasa.  
Pot sa imi trec cainele pe firma? La departamentul deparazitare/deratizare/paza? E soricar, sobolani a prins, am dovezi!

#3698
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Poate ar fi bine sa intrebi pe aria de contabilitate
https://forum.softpe...a-codul-fiscal/

#3699
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 02.02.2007
posibil sa fi avut asigurare! este ceva comun in torile vestice!

#3700
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008
De unde pot lua un Schnauzer pitic negru? Nu sare si piper, nu argintiu, nu alb. Se pare ca nu prea exista crescatori.

#3701
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Uita-te  aici, suna-i pe crescatori si prenoteaza un pui.

http://achmb.com/20-...schnauzer-pitic

Edited by Freddy12, 14 March 2018 - 21:32.


#3702
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008
Am primit urmatorul raspuns, daca un pedigree costa doar 60 de lei de ce diferentele astea mari de pret intre un caine cu pedigree de tip A (850 de euro) si unul fara pedigree, ambele situatii cu parinti cu pedigree?



Pretul unui catel Schnauzer Pitic, fara pedigree, din parinti cu pedigree, teste de sanatate la zi, cu livrare in maxim 30-45 de zile:
- linie genetica europeana clasica, blana mai scurta, culoare stearsa, calitate mediocra - 290 euro, transport 100 ron.
- linie genetica americana de mai buna calitate, mai stabil din punct de vedere al sanatatii, linie Golf - 390 euro, transport 50 ron.
Contract cu valoare juridica, avans 50%.
*********************************************

Pretul unui catel Schnauzer Pitic, fara pedigree, din parinti cu pedigree, teste de sanatate la zi, cu livrare in 15-30 de zile:
- linie genetica europeana clasica, blana mai scurta, culoare stearsa, calitate mediocra - 410 euro, transport 50 ron.
- linie genetica americana de mai buna calitate, mai stabil din punct de vedere al sanatatii, linie Golf - 470 euro, transport gratuit.
- Contract cu valoare juridica, avans 50%.
**********************************************

Pretul unui catel Schnauzer Pitic, fara pedigree, din parinti cu pedigree, teste de sanatate la zi, prin comanda rapida, livrare in 7-15 zile:
- linie genetica europeana clasica, blana mai scurta, culoare stearsa, calitate mediocra - 480 euro,
- linie genetica americana de mai buna calitate, mai stabil din punct de vedere al sanatatii, linie Golf - 540 euro
Contract cu valoare juridica, avans 50% cu transport gratuit.
****************************************

Pretul unui catel Schnauzer Pitic, cu pedigree de export tip A, calitate performanta, reproducere, show incepe de la 850 euro. Contract cu valoare juridica, avans 75%.
***********************************************
Cateii provin de la crescatori straini inregistrati FCI sau AKC, monte controlate, parintii cu pedigree tip A, toate testele de sanatate specifice rasei la zi.
Varsta minima 7 saptamani, masculi si femele, deparazitati, minim un vaccin facut.

#3703
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Toate anunțurile găsite de tine sunt de la samsari, nu de la crescatori. De ce nu te-ai uitat pe linkul trimis? Sunt multi crescatori de schnauzer pitic autorizați AChR, trebuie sa iei legatura cu ei.  Doar ca acestia nu au fabrica de caini, nu-si Ă®nmulțesc cățelele la foc continuu asa ca pentru a-ti lua un catel trebuie sa-i intrebi cand vor avea pui si sa prenotezi unul plătind un avans. Eu asa am facut cand mi-am luat schnauzerul . Am discutat in noiembrie, prin februarie a avut loc monta, in aprilie s-a născut puiul si l-am luat cand a Ă®mplinit 8saptamani. Am fost personal sa-l iau, peste 500km fiindca puii nu trebuie sa aiba contact cu alti caini pana nu-si termina schema de vaccinare. Ori daca ar fi fost trimis cu cine stie cine, exista riscul sa ia parvoviroza si sa-mi moara dupa o saptamana, asa cum au patit-o multi.
In afara de cei din București, mai e un crescator in Cluj, unul in Timișoara si unul in Turnu Severin.
Uite un link pentru crescătorul din Timișoara
Se pare ca mai are pui
http://www.standard-schnauzer.ro
Iar acesta este un crescator din Bucuresti
http://www.brissard.ro/ro/contact/

Edited by Freddy12, 16 March 2018 - 01:14.


#3704
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Canisa Terra Grifonis din Turnu Severin avea o femeluta neagra de vânzare in data de 15februarie.
https://ro-ro.facebo...14279658658887/

#3705
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdanghetau, on 15 martie 2018 - 23:03, said:

Am primit urmatorul raspuns, daca un pedigree costa doar 60 de lei de ce diferentele astea mari de pret intre un caine cu pedigree de tip A (850 de euro) si unul fara pedigree, ambele situatii cu parinti cu pedigree?

samsari care aduc caini, nu sti de unde, de la niste inmultiori... stai departe de ei...

#3706
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008
Sa inteleg ca pe Softpedia toti userii au Windows cu licenta si câini cu pedigree.
E clar ce e cu ei, multa lume stie, întrebasem de ce difetenta asa de mare in cazul eliberării perigreeului daca parintii au pedigree. E posibil sa nu aibă sau sa aibă dar sa nu ii intereseze expozitiile.

#3707
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdanghetau, on 16 martie 2018 - 11:25, said:

Sa inteleg ca pe Softpedia toti userii au Windows cu licenta si câini cu pedigree..
eu da, si e si cu vaccinurile la zi.

Edited by arg, 16 March 2018 - 11:59.


#3708
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Un caine cu pedigree de la un crescator nu este mai scump decat unul fara pedigree de la samsar. Schnauzerul meu a costat 350€ si bunicul lui era campion pe Germania si tarile Nordice. Si hai sa-ti explic de ce prefer cainii cu pedigree. Cel mai important aspect este ca acesti pui provin de la mame hrănite si îngrijite foarte bine si care au calificativ de minim FB iar tatii trebuie sa aiba calificativ Excelent fiindca nu te poti duce cu o catea prăpădită la expo. In al doilea rand o catea de crescator are voie sa faca pui o data la trei cicluri de calduri. In caz contrar,  puilor rezultați nu li se va elibera certificatul de origine (pedigree-il, adica). De ce sa cumpar de la samsar un pui facut de o mama hrănită ca vai de capul ei, epuizata de fătări la fiecare ciclu de calduri deci implicit  un pui cu imunitate zero cand cu aceiasi bani iau un pui sanatos si in standarde? Nu tu iti luasei un bichon de la un inmultitor si care la 4luni avea 9kg?
Decat sa iau caine de la samsar sau inmultitor, mai bine imi iau un maidanez.
Deci nu e vorba de snobism asa cum sugerezi ci e vorba ca pe aceiasi bani sa primesc un exemplar optim din toate punctele de vedere. E ca diferenta intre Adidas si Adibas. Si apropo de Adidas contrafacut : i-am cumparat fiului meu cand avea 8 ani o pereche care l-au tinut fix 2 saptamani. Apoi i-am luat din State o pereche originali si l-au tinut 2ani si i-ar mai fi purtat dar ii rămăseseră mici.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate