Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Despre CAINI

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4363 replies to this topic

#3655
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,677
  • Înscris: 24.10.2015

 tfmercedez, on 16 noiembrie 2017 - 15:54, said:

Caine utilitar , nu este cel folosit pentru adulmecat mirosuri, cautari de orice, de la persoane disparute pana la explozibili?  Se folosesc si acolo ciobanestii germani.

Si acela dar nu numai.

#3656
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006

 tfmercedez, on 16 noiembrie 2017 - 15:54, said:

Caine utilitar , nu este cel folosit pentru adulmecat mirosuri, cautari de orice, de la persoane disparute pana la explozibili?  Se folosesc si acolo ciobanestii germani.
Ciobănescul german, schnauzerul, precum și alte câteva rase de ciobănești, au mai rămas ciobanesti doar cu numele/originea :). Nu mai sunt de foarte mult timp utilizați pentru scopul lor inițial.
Ma referam la Ciobănescul (gen) mioritic, e vina mea ca nu am fost suficient de explicit.

Edited by richelieu, 21 November 2017 - 17:21.


#3657
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,201
  • Înscris: 13.07.2005

 Freddy12, on 15 noiembrie 2017 - 13:58, said:

Au si astia micii farmecul lor, nu te plictisești niciodata cu unu d’asta. Cand il vezi cat e de mic si cat e de amarnic, iti vine sa mori de ras.
.....piticania s-a repezit drept la gâtul lui . Nu-l mai puteam desprinde. Bietul ciobanesc nici nu-si dădea seama ce se intampla.
....Alta faza a fost cu catelusa cu care eram la plimbare si ne-au înconjurat 3-4 ciobanesti germani masculi ...

Ahaa !
Astia-s terrierii !
Caracteristica lor numarul unu este lipsa fricii !
Am si eu doi terrieri - o amstaff-ita si un Yorkie.
Daca de la catelusa nu am surprize - e Amstaff si te astepti sa fie infipt si sa nu dea inapoi - cu piticania de Yorkie, lucrurile sunt chiar distractive !
Am avut cu el faze similare cu ce povestesti tu.
Avea o perioada in care se haraia cu labradorul - asta-i bland de felul lui, dar are niste fixuri ... si atunci face urat de tot !
E.. nu stiu de la ce sau luat astia doi, si brusc ala micu' ( si e chiar mic - e un Yorkshirre Terrier mini, are 4 kile netuns si cu blana uda) a sarit si s-a infipt cu dintii in coada aluia mare !
Imi pare rau ca nu am filmat faza, cu labradorul invartindu-se disperat si asta micu agatat ca un scaiete de coada lui, maraind ca o fiara !
Abia l-am luat de acolo !

Cu amstaff-ita am avut alta - iesisem cu ea la plimbare prin cartier cand, nu stiu cum, si-a smuls capul din lesa si a tasnit la un mastiff aflat intr-o curte imprejmuita cu gard din plasa de sarma care facea ca toti dracii prin gard..
A fost primi si singura data cand nu am putut sa o opresc.
Am crezut ca darama gardul !
Dupa vre-o 5 minute de clantaneala si haraiala prin gard, cu ture nebune de la un capat la altul al curtii, animalu' de mastiff, si-a varat coada intre picioare si a zbughito in casa !

Si am mai observat o chestie interesanta la amstaff-ita - nu are treaba cu cainii de talie mica ( pudel, bichon, etc). Ii ignora complet. Cand insa este vorba despre caini de talie mare ,,, sa te tii !

#3658
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006
Cea mai inteligenta atitudine in fata femeii 😇

#3659
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,677
  • Înscris: 24.10.2015
Exat asa face si pitum meu. Initial credeam ca ceva nu-i in regula cu el, stiind ca pitbullii sunt agresivi la caini nativ. Al meu cane vede caini mai mici decat dansul nu are nicio treaba, il latra astea pe la spate il inconjoara dar el parca e si mai bucuros ca ii acorda cineva atentie. Treaba se schimba cand vede un caine mai mare decat el.

P.S. parintii lui sunt luptatori. Despre mama nu stiu mare lucru dar tat-sau si neamul lui chiar sunt pro.

Am avut un amstaff insa  acela nu ierta nimic. Turba chiar si cand vedea un pitic de jumate de kil.

#3660
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
am si eu ceva similar...
prima a tinut aprope 10ani, asta de acum are ccc 3, nene e o bomboana de catel, dar nu refuza o tranta....
sta cuminte si rabda doar doar o iesi de-o crontaneala.... nu musca si inca nu a facut priza dar a zgariat destui caini....

#3661
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,754
  • Înscris: 15.06.2007

 arg, on 29 noiembrie 2017 - 15:25, said:

am si eu ceva similar...
prima a tinut aprope 10ani, asta de acum are ccc 3, nene e o bomboana de catel, dar nu refuza o tranta....
sta cuminte si rabda doar doar o iesi de-o crontaneala.... nu musca si inca nu a facut priza dar a zgariat destui caini....
Apropo de "priza".. cu ani in urma soneria brrrrrrr. Se uita mama la poarta , nimeni, soneria suna .  Iese afara, grozavie! Cainele soricar si-a bagat nasul in doza unde erau firele pentru sonerie si a rontait la ele pana bîzzzzzz si suna soneria.. s-au inclestat dintii pe fire. A incercat sa-l ia si a curentat-o si pe ea, apoi a dat cu piciorul si a zburat cainele si s-a oprit si soneria..
Au ceva cu firele electrice unii catei..

#3662
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,754
  • Înscris: 15.06.2007
Apropo de "priza".. cu ani in urma soneria brrrrrrr. Se uita mama la poarta , nimeni, soneria suna .  Iese afara, grozavie! Cainele soricar si-a bagat nasul in doza unde erau firele pentru sonerie si a rontait la ele pana bîzzzzzz si suna soneria.. s-au inclestat dintii pe fire. A incercat sa-l ia si a curentat-o si pe ea, apoi a dat cu piciorul si a zburat cainele si s-a oprit si soneria..
Au ceva cu firele electrice unii catei..

#3663
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TEkFOGqvZHc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3664
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,677
  • Înscris: 24.10.2015
Eu am avut o pereche de amstaffi si exact asa se jucau insa la un moment dat se luau la bataie, desi erau de sex opus. Fix cum acestea au rupt mingea ai mei au rupt un arici doua, mai bine zis l-au dezbracat, unul a ramas cu blana in gura si altul cu corpul.

#3665
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017
Vreau sa cumpar un Cane Corso pentru paza la casa de la tara.Problema e ca nu pot sta cu el mai mult de 1-2 luni pe an,in rest numai persoana care o hraneste.Am citit ca sunt foarte sociale si au un simt al proprietatii dezvoltat.Credeti ca ar putea rezista 4 ani asa "singurel" pana as iesi la pensie?

#3666
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
Da, doar ca dupa 4ani o sa te infulece cu tot cu fulgi...
Ia un ciobanesc german, nu te complica cu cane corso ca-i un caine prea puternic si temperamental...

#3667
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Cand Corso e caine de ordonanța deci  trebuie declarat la politie. Daca il lasi singur, fara sa te ocupi de educatia lui, se va sălbatici si nu te vei putea înțelege cu el. In plus aceasta rasa, fiindca provine de prin sudul Italiei nu suporta bine gerul si viscolul. Toate cunoștințele mele care au Cane Corso le-au amenajat adăpost încălzit. Orice caine ai lua, nu-i face bine la psihic  sa-l lasi izolat undeva. Se tâmpește, poate avea reacții imprevizibile. Cainii sunt animale de haita asa ca sfatul meu este sa-ti iei doi caini de talie mai mica. Decat unul de 60 de kile, mai bine doi de 30de kile.

#3668
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017
Am avut unul pana acum de 8 ani care n-a murit de "singuratate" dar din pacate acum o luna s-a desfacut din lant a sarit gardul si s-a dus la gagici in sat.O fi intrat la harta cu niste cobanesti ca-i placea sa se bata si probal aia fiind mai multi l-au rupt.

 Freddy12, on 01 decembrie 2017 - 01:46, said:

, Cainii sunt animale de haita asa ca sfatul meu este sa-ti iei doi caini de talie mai mica. Decat unul de 60 de kile, mai bine doi de 30de kile.

Cred ca asa voi face.

Attached Files



#3669
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Am citit undeva ca ideal pentru paza e sa ai un caine mare si unul micuț. Cel mare e mai lent si doarme buștean pe cand aia mici sunt niste sonerii umblătoare si latra la orice zgomot suspect. Tind sa cred ca e adevarat deoarece verișoara mea care avea doi dogi germani dormeau buștean in casa, in timp ce hotii cotrobăiau in garaj. Pun pariu ca daca ar fi avut si un pechinez sau un chihuahua, ar fi dat alarma. Catelusa mea, metis de chihuahua, e cea mai vigilenta dintre toti cei 5caini pe care ii am. Bine, la tine nu se pune problema sa-ti iei vreo piticanie, dat fiind ca il vei tine afara.
Daca iti iei doi caini, sa fie de sexe opuse fiindca exista riscul ca la maturitate sa se bată pentru șefie. La 7-8 luni sterilizezi femela si nu vei avea grija ca-ti vor umple curtea de pui. In plus, unei femele sterilizate ii creste agresivitatea din cauza scăderii titrului de estrogen din organism deci nu se pune problema sa se blegeasca asa cum gresit cred foarte multi.

Edited by Freddy12, 01 December 2017 - 12:44.


#3670
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Confirm cele scrise mai sus. Am exact haita descrisa de tine.
Un CG si o flocoasa mica sterilizata. Cand vine careva mi-e mai teama de reactiile piticaniei care il poate starni si pe ala mare.

Edited by camsonat, 01 December 2017 - 13:09.


#3671
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am o flocoasa mai maricica, cred ca e rasa Barak bulgaresc (Bulgarian  hound-copoi pe romaneste) . E rea, neascultatoare, alintata, lipicioasa, ii persecuta pe băieți si astia nu ripostează. Arata exact ca astia tinuti in lesa de tipul cu geaca neagra. Poza e preluată de pe site-ul Asociației chinologice bulgare

Attached Files



#3672
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

 Freddy12, on 01 decembrie 2017 - 12:39, said:

, La 7-8 luni sterilizezi femela si nu vei avea grija ca-ti vor umple curtea de pui. In plus, unei femele sterilizate ii creste agresivitatea din cauza scăderii titrului de estrogen din organism deci nu se pune problema sa se blegeasca asa cum gresit cred foarte multi.

Se pot steriliza numai prin legarea trompelor uterine,sau se scot cu ovar cu tot,ca ma gandesc sa poata si ea prinde cateva orgasme daca va fi catea de nadejde?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate