Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Filtru lumina polarizata Canon Poweshot A40

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,270
  • Înscris: 05.06.2002
Are cineva idee unde pot gasi un filtru pt lumina polarizata pt Canon Powershot A40 si eventual ce accesorii mi-ar trebui la acest filtru?

#2
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
In primul rand ai nevoie de un adaptor de la Canon care se monteaza in locul inelului din jurul obiectivului si care iti permite sa atasezi diverse accesorii (filtre, convertoare etc.) pe filet de 52mm.

Cat despre filtru in sine, merge orice filtru de 52 mm. Nu stiu exact sa-ti spun unde ai putea gasi asa ceva in RO, dar in principiu ar trebui sa se gaseasca la magazine cu profil foto.

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,270
  • Înscris: 05.06.2002
merci Aditzanu pt raspuns.
Am gasit in .ro adaptorul, dar nestiind de standardul cu 52mm nu stiam daca e bun sau nu. Zici ca toate filtrele foto sunt standard pe 52 mm, si pot sa comand adaptorul si ce filtru imi place?

#4
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Filtrele sunt pe mai multe dimensiuni, insa la tine se potrivesc cele pe 52mm pentru ca asa e adaptorul.
http://powershot.com.../accessory.html

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,270
  • Înscris: 05.06.2002
Conversion Lens Adapter LA-DC52B il gasisem si in .ro de cumparat. Maine dau telefon sa vad daca il au si pe stoc. Acu o alta dilema: nu stiu ce filtru sa-mi iau. Cu polarizare liniara sau cu polarizare circulara. Am niste articole de unde am sa incerc sa ma informez, dar va intreb si pe voi: ce ati cumpara in locul meu. Orice informatie despre diferentele dintre cele doua tipuri de filtre pe care o stiti va rog sa o postati aici.

#6
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Nu, exista multe feluri de obiective, iar filtrele se cam fac pe aproape toate dimensiunile; partea nasoala la tine este ca obiectivul este f. mic shi retractabil pe deasupra; asha ca nu prea cred ca o sa scapi fara adaptator...
Fiindca metering-ul este TTL, itzi recomand polarizor circular fiindca altfel o sa foloseshti camera numai pe manual.
Oricum, nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca itzi opreshti camera cu filtrul pe obiectiv...

#7
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
filtree de polarizare circulara eu nu le gasesc eficace. polarizarea e lineara, de aceea trebuie tratata pe o anumita directzie. am avut polarizator circular da' l'am dat URGENT inapoi. Filterele de polariazare sunt EXCELENTE daca sunt bune shi lucreaza. de pilda, o groaza de straluciri shi reflexii sunt eliminate din fotografie daca filtrul e bun. eu nu fac asta decat cu polarizare liniara shi rotesc filtrul pana obtzin efectul dorit. Asta pe un canon EOS 10d. La Nikoane nu am incercat inca polarizoarele. ce face la un canon mic, habar n'am... de incercat. Fane, dane feedback cad ai jucariile

#8
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

Quote

Originally posted by arty
eu nu fac asta decat cu polarizare liniara shi rotesc filtrul pana obtzin efectul dorit. Asta pe un canon EOS 10d.
Pai shi eu am polarizor circular (cel putzin asha scrie pe el  ;) ) shi trebuie sa-l rotesc ca altfel nu are nici un efect.

#9
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002

Quote

Originally posted by mtest

Nu, exista multe feluri de obiective, iar filtrele se cam fac pe aproape toate dimensiunile; partea nasoala la tine este ca obiectivul este f. mic shi retractabil pe deasupra; asha ca nu prea cred ca o sa scapi fara adaptator...

La A30-A70 obiectivul nu este prevazut cu filet, deci nu exista posibilitatea directa de a monta accesorii. In schimb, in jurul obiectivului pe aparat este un soclu de montare a acestui adaptor de care vorbeam mai sus. Adaptorul e de fapt o piesa cilindrica ce cuprinde obiectivul si care are la capat filet pe 52mm.
Nu vad care e problema daca obiectivul e mic si retractabil.

Quote


Oricum, nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca itzi opreshti camera cu filtrul pe obiectiv...

Nu se intampla absolut nimic daca opresti aparatul cu filtrul atasat, pentru ca acesta nu e atasat de obiectiv ci de adaptor, obiectivul deplasandu-se liber in interiorul adaptorului. Din contra, e chiar indicat sa lasi adaptorul cu filtru montat pe aparat intrucat impiedica patrunderea prafului.

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,270
  • Înscris: 05.06.2002
Mda m-am orientat pana la urma spre un filtru Rodenstock:http://www.focus94.r...duse/filtre.htm  Din pacate pt adaptor tebuie sa astept doua saptamani fiindca se comanda special la Canon si nu am reusit sa-l gasesc in .ro pe stoc.
Aditzanu' tot acelas raspuns voiam sa-l dau si eu lui Mtest dar mi-ai luat-o inainte.

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,270
  • Înscris: 05.06.2002

Quote

Originally posted by arty
Fane, da-ne feedback cad ai jucariile
Arty tocmai am adaugat in galerie o fotografie facuta cu filtrul nou sosit pe care a trebuit sa-l tin cu mana inaintea obiectivului fiindca adaptorul inca nu a venit de la Canon. Nu o mai atasez si aici, pun doar linkul:
http://forum.softnew...=&postid=127567

#12
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
hmmm, parca nu prea lucreaza.... nu shtiu, nu prea imi dau seama, ai putea sa faci aceashi imagine cu shi fara filtru...

#13
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

Quote

Originally posted by arty
hmmm, parca nu prea lucreaza.... nu shtiu, nu prea imi dau seama, ai putea sa faci aceashi imagine cu shi fara filtru...
AFAIK polarizoarele nu filtreaza reflexiile metalice (testat cu al meu); din ce am testat eu, cel mai bine se vede diferentza la reflexia in apa.
Gasisem undeva (nu mai am link) o explicatzie cum ca metalele nu polarizeaza lumina la reflexie asha ca filtrul de polarizare nu prea are cum sa te ajute.

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,270
  • Înscris: 05.06.2002
Despe filtre de polarizare aici:
http://www.fotomagaz.../polarizare.php
Arty am atasat si o imagine fara filtru. Filtrele de polarizare nu elimina reflexiile date de metale ci numai pe cele date de suprafete nemetalice. Cititi in articolul de mai sus. Sunt f bune pt fotografii in care apare cerul. Inca nu am apucat sa ma plimb sa fac niste fotografii afara cu cer senin dar daca vreti postez cu prima ocazie.

P.S. Vedeti aici si de unde am luat modelul la fotografia de mai sus.....

Attached Files



#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,270
  • Înscris: 05.06.2002
ca sa fie mai evidenta postez si similara cu filtru.

Attached Files

  • Attached File  222.jpg   70.33K   18 downloads


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate