Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Proprietar de insula cu 35.000 de dolari

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
citizenx

citizenx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Tot mai multe insule sint scoase la vinzare in ultimii ani. Pe linga farmecul unei astfel de idei, aceasta a devenit si o oportunitate de afaceri. Cumpararea unei insule pentru construirea unui resort si pentru inchirierea ulterioara persoanelor dornice de aventura este o practica din ce in ce mai des intilnita, acest gen de investitie fiind considerata foarte profitabila. Singura conditie pentru a avea succes este alegerea potrivita a insulei care urmeaza sa aiba o astfel de destinatie. Pretul pe acest sector de piata este in continua crestere. Acest fapt este generat de cresterea cererii in timp ce oferta ramine neschimbata de la an la an. Preturile insulelor scoase la vinzare variaza in functie de buzunar. O astfel de proprietate se poate achizitiona la numai 35.000 de dolari, pret care este destul de mic, insa pentru o proprietate pe masura. Pretul pentru o insula de dimensiuni mai mari si bine „utilata“ poate ajunge si pina la 45 de milioane de dolari. Cele mai mari cresteri de preturi s-au inregistrat in zone precum Caraibe, acolo unde pretul la insule a crescut in ultimii zece ani cu pina la 300%.

Atentie la neatentie
Pe linga profitabilitatea destul de mare a unei astfel de investitii sau pe linga farmecul pe care o astfel de tranzactie il are, cumpararea unei insule trebuie sa se faca in functie de mai multe criterii. Nerespectarea acestora poate duce la dezamagiri din partea celui care cumpara o astfel de proprietate. Cumpararea unei insule se va face in functie de utilitatea ei ulterioara sau in functie de compatibilitatea intre nevoile cumparatorului si conditiile oferite de insula.

In ultimul timp, gasirea unei insule frumoase, accesibile si in zone in care acest sector (vinzarea si cumpararea de insule) nu este cunoscut a devenit una dintre cele mai bune afaceri. Valoarea unei astfel de proprietati este calculata in functie de mai multe criterii. Locatia, marimea, distanta fata de tarm, accesibilitate, clima si topografia sint factorii naturali care trebuie luati in calcul. Pe linga acestea, mai exista o serie de criterii care trebuie bine analizate inainte de efectuarea unei astfel de tranzactii. Infrastructura sau constructiile existente pe insula influenteaza foarte mult pretul. Chiar daca prin mijloacele moderne existenta electricitatii, a apei potabile sau a comunicarii prin telefonia mobila nu mai sint atit de greu de obtinut, acestea trebuie luate in calcul din cauza pretului lor. Politicul este un alt domeniu care influenteaza pretul insulelor. Stabilitatea politica din zona respectiva, nivelul taxelor si al impozitelor sau existenta unor comunitati pe acel teritoriu se pot transforma in restrictii pentru achizitionarea unei insule. Toate acestea sint factori care influenteaza pretul.

Sursa si articolul complet: Cotidianul

Edited by Courage, 14 August 2006 - 10:05.


#2
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
am o veste bună: ăia 35.000 pentru insula aia ieftinească sunt dolari canadieni, aşa că în USD ar face doar 31.000

#3
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
schimb masina, cu insula super avantajos... si caut sa inchiriez sclav pe nume VINERI ...

chiar sunt curios cum arata una in jur de 35.000
pot s-o declar teritoriu si sa revendic spatiul aerian ? :D

#4
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004
35000$ pt 3,5 acri. cat inseamna asta in m2 sau ha?

#5
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
In insule isi investesc banii bogatii pentru care pierderea a zeci de mii , sute de mii de $ sunt o chestiune de noroc nu unui parlit care daca a pierdut 100.000 $ e mort.

Iar chestia cu 3x.000$ ;iti iei doar insula ... si stai si te uiti la ea. Poate dupa ce bagi 1 milion de $ o sa-ti vina turistii.
Si daca nu iti vin , sau daca ai catastrofe naturale ( investitie sigura huh?) ca inundatii  (e insula remember) afirmatiile redactorului palesc.

Pe termen foarte lung o insula  de 3x.000 $ poate chiar sa dispara sub ape

#6
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Probabil insula buruienilor la banii astia!
Cine stie cum arata ?

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
e o insulă, ca oricare alta... se numeşte atlantida :w00t:

#8
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu cred ca foarte multi isi cumpara insule ca sa ivnesteasca in ele
adevaratii bogatasi si-o cumpara ca sa fie exclusiv domeniul lor
una..."la cheie" stiam ca e cam 700-1 mil de $  asta incluzand casa, amenajarea domeniului, inclusiv domeniu de vanatoare, ponton, heliport etc...
deci daca o iei ca sa investesti...slabe sanse...trebuie bagati multi bani dupa
daca ai cateva mil, sau zeci sau de ce nu sute de milioane de parai, e o modalitate excelenta de a te relaxa "la tine acasa" in mijlocul pacificului...de ex...

#9
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Eu ma intreb daca ai ghinionul sa naufragiezi si ''norocul'' sa vezi si sa ajungi pe o astfel de insula, oare vei fi impuscat pentru incalcarea proprietatii ?!! :D

#10
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006

View Postjedialex1985, on Aug 15 2006, 11:36, said:

35000$ pt 3,5 acri. cat inseamna asta in m2 sau ha?


3,5 acri inseamna cam 1.5 Ha. E ceva teren!
Am gasit la un moment dat un site cu insule de vanzare (nu il mai stiu acum, dar promit ca il postez aici cand il regasesc). Cea mai ieftina insula era 60.000 $ si era o insula anosta cu trei copaci pe langa Norvegia (daca nu ma insel).
Insulele care puteau atrage turisti erau cel putin 1 milion $. Era si una cu un diametru de vreo 6-7 km care avea si pista de aterizare (pentru avioane mici), o vila si alte facilitati. Pret peste 20 mil. $
Asa ca ideile de investitii ale respectivului jurnalist sunt doar vise frumoase, dupa parerea mea. O insula de 30.000 $ sigur nu e atractiva sau nu ai loc de facut vreo atractie acolo.

#11
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Eu ma intreb daca ai ghinionul sa naufragiezi si ''norocul'' sa vezi si sa ajungi pe o astfel de insula, oare vei fi impuscat pentru incalcarea proprietatii ?!!

eu consider ca atat timp cat iti 'justifici' prezenta si aceasta incalcarea proprietatii ai mari sanse sa primesti o masa, un adapost si-o mana d ajutor pentru intoarcere...
daca e sa aberam asa...si pe gradina din fata blocului esti pe proprietatea cuiva si poti fi impuscat...totusi nu traim intr-o societate de animale

#12
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
ASTA mi-a zis Google despre vanzarea de insule. Am vazut una interesanta in Brazilia, 2403 hectare pentru 508000 USD. Am cautat si n-am gasit Insula Serpilor de vanzare nicaieri... aaa, adica da, da' era un site in limba rusa.  :)

#13
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
Am gasit si insula de 35.000 $  :lol:
E cam mica si urata, nu stiu ce bani s-ar putea scoate de acolo. O vinzi la anul cu 45.000$ cel mult. Mai bine cumperi o garsoniera in Bucuresti si o vinzi cu 50.000 $ la anul....

Attached File  Insula_Charmcook.jpg   10.38K   144 downloads

Copacii de acolo sunt doar molizi si pini. Cred ca ar iesi un revelion si un Craciun super..!!  :D

Edited by Adi_B, 15 August 2006 - 15:43.


#14
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
la 35 de mii o iei ca sa te joci Counter cu prietenii si cu pistoale cu apa
nu ca sa faci profit din ea

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate