Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Salinele din România

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#19
esperando

esperando

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 27.06.2006

View Postcorina_0874, on Jul 3 2007, 21:22, said:

Buna! Peste 2 saptamani intentionez sa merg impreuna cu sotul si cu baiatul de 7 ani la Slanic Prahova pentru tratament in salina. A fost cineva recent acolo? Stiti vreun loc unde ne putem caza curat si la pret rezonabil? Stiti ce putem vizita prin imprejurimi si ce putem face sa nu ne plictisim? Multam!
Salut!

Statiunea este mica , linistita, foarte multe nu aveti ce face , sunt 3 bai sarate in weekend fiind nebunie mare la fiecare dintre ele , poti merge la manastire la Crasna , dar e de mers pe jos... de urcat, la vreo ora de mersi cu masina este statiunea Cheia, cazare nu stiu sunt ceva locatii , daca vrei poate ma interesez si iti pot spune!

#20
dnstefania

dnstefania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.08.2006
Am fost anul trecut si am ramas uimita de linistea de acolo. Am gasit cazare la un hotel in centru. Camera costa 40 RON, unde era un pat 2 persoane si dus in camera, dar nu avea toaleta care era pe hol. Tot pe hol era si televizorul.
De  vizitat am vizita salina fireste, muzeul de sare, bisericile din zona. Mancarea super ieftina, la fel si bauturile.Sunt tot felul de magazine, de terase in zona asa ce vei gasi tot ce vrei sa cumperi acolo. Referitor standuri cel mai civilizat este cel de la Grota Miresie un de intrarea costa 12 ron de persoana. Este foarte sarata apa din stand asa ca atentie (la ochi.) :D

#21
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
un hotel nou de 3 stele gasesti aici: http://www.roturism....ahova-4839.html

dnstefania: hotel coop sau hotel  / vila orizont ?

#22
corina_0874

corina_0874

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.02.2007
Multumesc mult! M-am uitat si eu pe net, am gasit ceva locatii pentru cazare, cred ca cel mai bine o sa vad la fata locului unde e mai bine sa stau. Cat despre mancare si bautura, ma bucur sa aud ca sunt destul de ieftine.

#23
dnstefania

dnstefania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.08.2006
Hotel coop.

#24
bully

bully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.11.2003
Tocmai ce m-am intors din Praid...marfa , nene...singura chestie enervanta e ca se vorbeste ungureste in Romania dar asta e...mancarea beton armat ( s-a ingrasat toata familia ) , drumul impecabil ( Gheorgieni - Praid - Tg.Mures ) , salina de exceptie , strandul nu m-a interesat caci a cam plouat...am fost cazati la o pensiune selecta (aleasa de pe net ) unde nu ne-a deranjat nimeni 4 zile din 5 cate am stat )...au pana si sala de net in salina pentru impatimitii compurilor...se merita o mini vacanta sau un mini concediu fara doar si poate in zona...

#25
floryn_fresh

floryn_fresh

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 60
  • Înscris: 18.07.2007

View Postbully, on Jul 15 2007, 14:40, said:

Tocmai ce m-am intors din Praid...marfa , nene...singura chestie enervanta e ca se vorbeste ungureste in Romania dar asta e...mancarea beton armat ( s-a ingrasat toata familia ) , drumul impecabil ( Gheorgieni - Praid - Tg.Mures ) , salina de exceptie , strandul nu m-a interesat caci a cam plouat...am fost cazati la o pensiune selecta (aleasa de pe net ) unde nu ne-a deranjat nimeni 4 zile din 5 cate am stat )...au pana si sala de net in salina pentru impatimitii compurilor...se merita o mini vacanta sau un mini concediu fara doar si poate in zona...
Deci ai fost de curand la Praid . Poti sa-mi spui cat e acum pretul de intrare in salina? Zilele astea ajung si eu pe acolo sper sa am ce face... sa nu ma plictisesc :) Multumesc anticipat!

#26
bully

bully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.11.2003
Nu stiu per persoana ca nu m-a interesat...insa eu plateam asa : 2 adulti si un copil - 380.000 lei...fa o deducere tu ca probabil la copil se acorda ceva reducere...vreo 150.000 lei ar veni de persoana...in plus daca te vede un medic si-ti da tratament acolo ( minim 6 zile ) e mai ieftin biletul...oricum e destul de aglomerat...la statia de unde iei bilete e afisat un orar de intrare si iesire a autobuzelor...in realitate e ca depinde si cat de aglomerata e treaba...pot fi mai dese sau mai rare autobuzele...pricepi ? e misto ca in salina e semnal la orange ( asta am eu ) , au un repetitor de semnal cat toate zilele instalat pe un perete , am vazut oameni cu laptopul dupa ei...au si sala de net daca te plictisesti , poti juca o minge , badminton , tenis de masa , etc...dar tre` sa-ti iei tu echipamentele...ei au doar mese...aerul de acolo e incomparabil...poate doar aerul marii sa rivalizeze , dar avantaj are salina unde e temperatura constanta , nu sunt curenti de aer , etc...

#27
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Am ajuns si eu weekendu' trecut p-acolo, intr-adevar pretul e de 15 ron pentru un adult,
noi i-am dat 10 ron/pers la omu care pazeste usa din spate de la autobuz, la 4 persoane am castigat 20 ron.

In rest ce sa zic, e foarte misto, da' dupa vreo ora te cam ia plictiseala... daca ai laptopu cu tine, cred ca te poti da pe net prin Wifi, am vazut o antena omni pe un perete (peste drum de antena GSM de care zicea bully).

La iesire, pe drumu' catre bazinu cu apa sarata, am gasit o terasa unde am mancat cel mai bun snitel de pui din viata mea! Era mai mare decat jumate farfuria si a costat doar 10,5 cu garnitura de cartofi prajiti inclusa! Il recomand cu caldura!

Poate revin cu niste poze cand ies de la munca!

#28
floryn_fresh

floryn_fresh

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 60
  • Înscris: 18.07.2007
Am ajuns si eu pe acolo vara asta , dar la tratament . E aiurea sa stai zilnic timp de 10 zile cate 4 ore in salina pe zi...daca nu joci pingpong sau batminton te ia rau de tot plictiseala ... ce sa zic macar e racoare acolo jos :D eu am prins chiar zilele alea caniculare.... si ma duceam dupamasa cand era mai cald :D . Oricum a fost interesant :) PS: Vedeti ca la computer club-ul ala va fura fraierii aia cu aproximativ 10min la o ora de stat , is porci.

#29
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
am fost asta-vara la praid si anul asta voi merge iar pt. jr.
fata de sovata este mult mai linistita zona dar nici nu prea
ai multe de facut... salina, strand, plimbari pe jos prin padure
iar cu masina vizitat korund cu cea mai frumoasa ceramica posibila
am stat la o pensiune superba cu de toate prin curte parcare
chiosc acoperit, gratar, teren fotbal, livada, acces la bucatarie liber
am mancat la rest. hotelului iar mancarea a fost excelenta-
in special pastravul prajit, clar mai buna ca la sovata
am gasit la plecare si o pensiune cu piscina in curte...
oamenii au fost foarte primitori si atmosfera placuta
nu am regretat alegerea facuta si nici sovata
nu mi-a mai placut asa mult dupa ce am stat la praid...
singura mea problema: ziarele vin doar marti si vineri...?!!!

#30
PeterPan 42

PeterPan 42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 15.06.2007
Pareri si pareri....

Am facut un revelion la Praid si nu m-a dat din piele-afara.
Chestiile cu "ramai nemancat daca nu stii ungureste", sunt cioace ! Ganditi-va, oameni buni, ca cei de acolo traiesc din turism ! Cum naiba sa fie asa ?!!!
Zona nu-i cine-stie-ce, peisajul fiind unul colinar si-n mare parte, despadurit. Salina , ce sa zic, ai vazut una, le-ai vazut pe toate, iar daca te duci la Corund, mai multe chinezarii ai sa gasesti, decat "vestita"  ceramica locala.
Cu mancarea, iar nu-sh'  ce sa spun ; portiile-s mari, insa bucataria secuiasca nu-i taman pe gustul meu, asa ca ...

#31
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View PostPeterPan 42, on Feb 19 2008, 18:53, said:

Pareri si pareri....

Am facut un revelion la Praid si nu m-a dat din piele-afara.
Chestiile cu "ramai nemancat daca nu stii ungureste", sunt cioace ! Ganditi-va, oameni buni, ca cei de acolo traiesc din turism ! Cum naiba sa fie asa ?!!!
Zona nu-i cine-stie-ce, peisajul fiind unul colinar si-n mare parte, despadurit. Salina , ce sa zic, ai vazut una, le-ai vazut pe toate, iar daca te duci la Corund, mai multe chinezarii ai sa gasesti, decat "vestita"  ceramica locala.
Cu mancarea, iar nu-sh'  ce sa spun ; portiile-s mari, insa bucataria secuiasca nu-i taman pe gustul meu, asa ca ...
ai fost pe muntele de sare?
mie mi-a placut tare mult :coolspeak:

#32
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
Eu am stat asta vara la Covasna,hotel Montana,peisaj super, mancarea insa cam aiurea la gust,bagam eu sare,piper si altele....
  Cu ungurii n-am avut nici o treaba, ei vb pe limba lor noi pe a noastra,o singura faza am avut la o carciuma cand lor le lua rapid comenzile iar noi cam asteptam , in rest multa saracie in zona,

#33
kitty2008

kitty2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 22.03.2008
Buna.... va rog ajutati-ma.... vreau sa merg la Salina a Cacica... problema e ca nu mai retin cand se deschide sezonul in ceea ce priveste piscina.... :rolleyes:
Am fost si anul trecut sipot spune ca apa sarata are un efect bnefic asupra organismului  :OK: :coolspeak:
:worthy:

#34
dansta

dansta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 07.05.2007
la sfarsitul lui august o sa ajung si eu in zona si as vrea sa vizitez Salina Cacica
avand in vedere ca vreau sa vizitez manastirile din zona intr-un timp scurt (2 zile), merita sa pierd cateva ore la Cacica
recunostinta maxima daca impartasiti ceva impresii (acces, program de vizitare etc)

#35
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postdansta, on Jun 25 2008, 10:43, said:

la sfarsitul lui august o sa ajung si eu in zona si as vrea sa vizitez Salina Cacica
avand in vedere ca vreau sa vizitez manastirile din zona intr-un timp scurt (2 zile), merita sa pierd cateva ore la Cacica
recunostinta maxima daca impartasiti ceva impresii (acces, program de vizitare etc)
http://cacica.bucovi...ubteranului.htm
hint : use google

#36
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
ce tenis de picior am tras acolo la ultimul nivel. Era foarte cald afara si racoros inauntru :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate