Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Sfaturi pt schimbarea pc-ului

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
Salut! Trebuie sa-mi schimb pc-ul si am nevoie de ceva sfaturi pentru achizitionarea unor componente. Sunt hotarat sa-mi schimb deocamdata platforma, pastrand doar hdd, dvdrw, cdrom, case. Am ales procesorul, si anume Sempron 2800+/754/64 bit, placa de baza sa aiba chipset Nvidia, SATA II si video incorporat (nu-s gamer), iar in ceea ce priveste memoria cred ca imi vor ajunge 512 Mb.
Am cateva intrebari la care am cautat raspuns pe net, dar nu m-am lamurit prea tare. Sper ca aici voi gasi ceva ajutor.
1. Nu stiu ce placa de baza sa iau. Am de ales intre:
- Asrock K8NF4G-SATA2
- Asrock K8NF4G-VSTA
- Albatron C51G
- Asus K8N-VM
- Biostar GeForce 6100-M7
- Biostar TForce 6100
- Epox 8GF6100-M
- MSI K8NGM-V
Se simte vreo diferenta daca FSB-ul e la 800 Mhz, la 1000 Mhz sau la 1600 Mhz?
Se poate face un pic de oc cu cooler-ul box?
2. Nu stiu ce RAM se va impaca mai bine cu sistemul si daca trebuie sa fiu atent la fazele alea cu ECC/non-ECC, CL 2, 2.5 sau 3. As vrea niste ram bun, dar nu foarte scump (170-190 RON). Ce sa aleg intre Kingston, Kingmax, PQI, A-Data, Geil?
3. Vreau sa-mi iau si un LCD de 17 inch. Ma gandeam la un Samsung sau la un Benq. Ar fi ceva mai bun pe la 600-700 Ron?
In asteptarea raspunsurilor, va multumesc anticipat pentru timpul si sfaturile voastre.

Edited by Mannion, 09 August 2006 - 19:25.


#2
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005

View PostMannion, on Aug 9 2006, 20:23, said:

Salut! Trebuie sa-mi schimb pc-ul si am nevoie de ceva sfaturi pentru achizitionarea unor componente. Sunt hotarat sa-mi schimb deocamdata platforma, pastrand doar hdd, dvdrw, cdrom, case. Am ales procesorul, si anume Sempron 2800+/754/64 bit, placa de baza sa aiba chipset Nvidia, SATA II si video incorporat (nu-s gamer), iar in ceea ce priveste memoria cred ca imi vor ajunge 512 Mb.
Am cateva intrebari la care am cautat raspuns pe net, dar nu m-am lamurit prea tare. Sper ca aici voi gasi ceva ajutor.
1. Nu stiu ce placa de baza sa iau. Am de ales intre:
- Asrock K8NF4G-SATA2
- Asrock K8NF4G-VSTA
- Albatron C51G
- Asus K8N-VM
- Biostar GeForce 6100-M7
- Biostar TForce 6100
- Epox 8GF6100-M
- MSI K8NGM-V
Se simte vreo diferenta daca FSB-ul e la 800 Mhz, la 1000 Mhz sau la 1600 Mhz?
Se poate face un pic de oc cu cooler-ul box?
2. Nu stiu ce RAM se va impaca mai bine cu sistemul si daca trebuie sa fiu atent la fazele alea cu ECC/non-ECC, CL 2, 2.5 sau 3. As vrea niste ram bun, dar nu foarte scump (170-190 RON). Ce sa aleg intre Kingston, Kingmax, PQI, A-Data, Geil?
3. Vreau sa-mi iau si un LCD de 17 inch. Ma gandeam la un Samsung sau la un Benq. Ar fi ceva mai bun pe la 600-700 Ron?
In asteptarea raspunsurilor, va multumesc anticipat pentru timpul si sfaturile voastre.

Poti sa-ti alegi MSI (mi se pare cea mai buna marca dintre cele enumerate), ASUS, Biostar, Epox sau Albatron. Nu prea conteaza. Conteaza sa aiba multe dotari la pretul care iti convine tie. Fa un comparativ. Eu as alege ori MSI ori Biostar (am vazut ca se comporta bine). Uita-te pe http://www.anandtech.com pentru review la Biostar. Eu as alege A-Data pentru RAM. Se poate face OC. Asta pentru un Sempron pe socket 754, pentru unul pe AM2 e alta treaba.

Edited by FadeToBlack, 09 August 2006 - 19:50.


#3
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
BIOSTAR TFORCE6100
il am

pe 754 HT(nu FSB) e fix 800 pe default

512 MB e putin(am,eu asa o simt,ca fiind insuficienta)

meoriile ECC sunt pentru servere...asadar ia-ti memorii normale
cam orice ar trebui sa mearga fara probleme...cauta si tu sa nu le alegi pe cele mai ieftine

Edited by mascotzel, 09 August 2006 - 20:19.


#4
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
mascotzel, eram sigur ca asta o sa scrii (despre placa de baza), ca doar ti-am citit replicile pe acest forum si ne-am mai intalnit si pe un alt forum! Mersi, oricum!

Edited by Mannion, 09 August 2006 - 20:32.


#5
Cosmyn

Cosmyn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 09.03.2006
Placa video : Biostar GeForce 6100-M7
RAM : kingmax
Monitor : te sfatuiesc sa alegi ceva din gama Samsung pentru ca cele din gama Benq sunt cam de proasta calitate , uita-te pe www.price.ro ar trebui sa gasesti ceva bun pentru marimea buzunarului tau  :D

#6
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Tu postezi pentru posturi? Si tu vrei banii? De ce is BenQ proaste? De ce generalizezi? Sunt BenQ care dau in bot unui Samsung oricand. Samsung 740BF sau 730BF ar fi o alegere buna. Te sfatuiesc sa iei modelul 740BF, deoarece este mai nou (si mai scump un pic), are timp de raspuns mai bun si mi se pare ca si gamut mai bun (nu garantez). In general BenQ scot modele bune, mai ieftine decat Samsung, dar cu timp de raspuns mai mic. Daca te pasioneaza filmele si vrei o experienta vizuala cat mai buna in ele ia-ti un Samsung. Daca vrei jocuri si ceva mai ieftin ia-ti un BenQ, dar ai grija la model. Is destul de multe capcane.

Edited by FadeToBlack, 09 August 2006 - 20:26.


#7
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
Stiu ca BF-urile sunt cele mai bune din gama Samsung, dar n-am bani de vreunul, ci mai degraba de 710N (sau 720N, dar nu stiu nici o diferenta intre ele, doar de pret) sau de un Benq FP71G+ sau FP73G (care are in plus fata de 71 portul DVI si timpul de 6 ms). Ce recomandati intre acestea patru?

#8
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
BenQ, pentru ca modelele de la Samsung (alea enumerate de tine) is cam prastie. Cred ca mai bine ti-ai lua FP73G, mai mult pentru timp de raspuns mai mic + unghiuri de vizibilitate mai mari.

#9
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
eu as evita placile cu chipset nforce, am avut numai probleme cu el (din cauza de drivere).

#10
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Cred ca esti primul pe care-l vad ca se plange de nforce.
Sunt cele mai bune si raspandite chipseturi pt. platforma k8. In general stau bine la toate capitolele(utilitati, performanta, fiabilitate, overclock) .

#11
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
M-am hotarat in privinta monitorului: Benq FP73G. Acum insa m-am razgandit in privinta platformei. Cred ca voi merge pe AM2 si caut o placa de baza cu video integrat, pt ca am vazut ca au chipsetul video mai puternic si cu dvi, asta insemnand ca nu va fi nevoie ca mai tarziu sa-mi iau o pv separata (cum planuisem initial). Si cred ca-mi voi cumpara tot sistemul, cautand de asemenea sa aleg intre Maxtor si Western Digital (250 Gb, Sata II, 16 Mb). Sa fie WD?
In privinta placii de baza am gasit doar 2 modele de la Asus bazate pe chipset Nvidia 6150: M2NPV-MX si Asus M2NPV-VM, cea din urma avand posibilitatea de HDTV. Asta inseamna ca are un fel de tuner tv integrat?

Edited by Mannion, 10 August 2006 - 15:22.


#12
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Ia-ti un HDD Seagate dintr-asta nou, SATA2 cu 16 MB cache. Nu cred ca au tuner integrat, ci mai degraba posibilitatea de a avea conectivitate cu dispozitive care suporta HDTV (TV, camere).

#13
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
n-are nici un feld e tunner integrat
HDTV inseamna altceva...calitatea output-ului(cauta si tu pe google)...
insa la noi nu exista televiziune HDTV,si e degeaba...

asadar...stii de ce ti-am recomandat placa
daca ar fi sa pun intr-o ordine
1.BIOSTAR TFORCE6100
2.EPOX 6100
3.ASROCK 6100
4.ASUS 6100

BIOSTAR-ul M7 nu ti-as zice sa-l iei,mai bine iei asrock-ul in loc

cat despre 6150 vs 6100,e ca si cum ai lua un chel cu 11 fire de par in cap fata de unul cu 10 fire si sa speri ca poti sa te lauzi ca-i "pletos"
:D
amandoua sunt placi integrate,diferenta dintre ele mica,sunt de ajuns ca sa joci jocuri mai vechi dar,in primul rand,iti pastreaza banii in buzunar daca nu e joci,si nu-i arunci aiurea in vant...

daca vrei jocuri,strangi bani pentru o placa video separata serioasa...insa aici e partea frumoasa la grafica integrata,daca n-ai bani acum,poti sa-ti iei sistemul si sa-l folosesti(la altceva decat jocuri stresante),si sa iei placa mai tarziu

singurul motiv pe care-l vad sa te indrepti spre 6150 e DVI-ul daca il are si daca e f important pt tine

eu am un Samsung 730BF care sta pe VGA pe 6100 si se vede bine(chiar daca pe DVI se vede ceva mai bine),insa nu ma deranjeaza

LE: platforma AM2 e tanara inca,nu prea stiu ce pot placile cu video integrat
doar la ASROCK am vazut teste

Edited by mascotzel, 12 August 2006 - 08:25.


#14
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 20.05.2006

View PostMannion, on Aug 9 2006, 20:23, said:

Salut! Trebuie sa-mi schimb pc-ul si am nevoie de ceva sfaturi pentru achizitionarea unor componente. Sunt hotarat sa-mi schimb deocamdata platforma, pastrand doar hdd, dvdrw, cdrom, case. Am ales procesorul, si anume Sempron 2800+/754/64 bit, placa de baza sa aiba chipset Nvidia, SATA II si video incorporat (nu-s gamer), iar in ceea ce priveste memoria cred ca imi vor ajunge 512 Mb.
Am cateva intrebari la care am cautat raspuns pe net, dar nu m-am lamurit prea tare. Sper ca aici voi gasi ceva ajutor.
1. Nu stiu ce placa de baza sa iau. Am de ales intre:
- Asrock K8NF4G-SATA2
- Asrock K8NF4G-VSTA
- Albatron C51G
- Asus K8N-VM
- Biostar GeForce 6100-M7
- Biostar TForce 6100
- Epox 8GF6100-M
- MSI K8NGM-V
Se simte vreo diferenta daca FSB-ul e la 800 Mhz, la 1000 Mhz sau la 1600 Mhz?
Se poate face un pic de oc cu cooler-ul box?
2. Nu stiu ce RAM se va impaca mai bine cu sistemul si daca trebuie sa fiu atent la fazele alea cu ECC/non-ECC, CL 2, 2.5 sau 3. As vrea niste ram bun, dar nu foarte scump (170-190 RON). Ce sa aleg intre Kingston, Kingmax, PQI, A-Data, Geil?
3. Vreau sa-mi iau si un LCD de 17 inch. Ma gandeam la un Samsung sau la un Benq. Ar fi ceva mai bun pe la 600-700 Ron?
In asteptarea raspunsurilor, va multumesc anticipat pentru timpul si sfaturile voastre.


-apoi poti sa uiti ca ai deja procesoru, plaforma aia a ta pe 754 e ca si socket a, ala e deja cu jumate de pini in groapa... daca tu crezi ca vei putea rula decent un SO gen vista pe un sistem cu placa video incorporata... si mai ales cu varza aia de procesor... o sa imi fie mila de tine, de ce crezi ca au amanat vista atat de mult? nu cumva pt noile dual core de la intel. sau deca in epoca lu 64biti o sa te multumesti sa mergi cu xp-u ... io iti urez succes. da stiu ca ai proc pe 64 biti da nu uita ca ce ai tu nu e nativ pe 64 biti , e doar o "facatura"

#15
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Rott3n, ai facut tu vreo configuratie din aia si ai vazut ca gafaie in Windows Vista? Macar cunosti cerintele finale pt. Vista?

Cum adica nu e procesor nativ pe 64 de biti, Sempronu` ala are nucleu Palermo, care este un venice castrat de 256Kb L2 Cache. Nici Venice nu e ? (stii ce e aia macar ?)
Ma rog, mereu vor exista specimene convinse ca daca n-ai vreun dual-core si un 7900GT n-ai calculator ...

Totusi ar putea lua un 2600+ sau 2800+, pt. ca acestea nu ar manca FSB pe paine in cazul unui overclock .

#16
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
@r0tt3en: Probabil daca citeai toate posturile ai fi vazut ca m-am razgandit in privinta platformei. Voi merge pe AM2.
@mascotzel: Nu sunt un impatimit al jocurilor si nu pt asta imi iau pc-ul, ci pur si simplu al meu e prea invechit si nu mai functioneaza bine cu noile programe, e prea lent.

#17
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 20.05.2006
@cods : 3 chestii :

1) configuratii :AM2? da,  dar nu in calculatorul meu. prea multe "facaturi" pe piata sub emblema amd...si  cate configuratii ai putea face cu cele cateva componente pt conroe.   la noi in tzara acu e fix tranta,   toata lumea il lauda, e fantastic... da nimeni nu il are, sau poate numai in oferte. prea multi isi dau cu parerea si prea putini chiar au vazut un conroe.  

2)  toti se plang ca is scumpe placile de baza, memoriile ... acu ce vreti , totu dea moaca...  si mai  stiu sigur ca vista  nu e un SO pt aiureli gen 754 , daca nu ma crezi, problema ta. intotdeauna un sistem bun a costat cam 1000 dolari, indeferent de tehnologie. poti sa faci tu mii si milioane de configuratii, nu vei putea bate o configuratie branduita, gen dell sau hp. de ce? te las sa ghicesti.   nu ti se pare curios ca nu a aparut versiunea finala vista odata cu 939 ?si nici cu AM2?   e tot in  beta. acu ca avem deja un dual core  amd la budget...  si?   nimic din partea micorsoft.  posibil un acord intre intel si microsoft? toata lumea stie road map-ul celor 2 firme de procesoare, si totusi microsoft nu a facut nimic sa avem un so pe 64 biti atunci cand 939 era la maturitate.

3)  aporopo de minunatele tale nuclee palermo , ai idee ce e aia evolutie???  daca nu te-ai prins inca, astea noi  is pe alta tehnologie tata... adica mai mici , mai putine tranzistoare in ele , si culmea , mai tari ?  nu e tot una un radio cu lampi fata de unu cu tranziostoare. ei bine, asa e si acu. poti sa te speli pe cap cu nucleu ala... atata timp cat e deja obsolete. Citeste si tu reviste din exterior si vezi ce au aia in prezentari , vezi ce configuratii fac si cam ce se asteapta de la un calculator cat de cat decent. Pacat ca nu stim copia si ce e bun din exterior.

#18
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Ok, sa fim calmi.

1.Ambele platforme sunt de calitate, si nici una nu este o teapa. Este adevarat, ce cu Conroe la baza are un spor de performanta.

2.Placile de baza sunt scumpe pt. ca momentan marea majoritate sunt bazate pe un chipset mai vechi, dar high-end i975x. Cine se plange ca DDR2 e scump ?
Vrei sa zici ca versiunea finala a windows vista nu va rula pe un sempron ? Gandeste-te ca ai posibilitati de overclockare si de optimizare a windows-ului foarte vaste, ce nu cer decat un search pe google. Chiar si asa va rula prost nu ?
Daca folosesti calculatorul pt. internet, muzica, filme, office etc. ai nevoie de configuratie de 1000 $ ?(vezi cazul de fata, eu la el fac referire) .
Pt. un home-user ce nu este total paralel cu pc-ul, un sistem brand nu mi se pare necesar, in alte cazuri da.
In legatura cu lansarea Windows Vista, era destula putere de calcul si la aparitia X2 de la AMD, in nici un caz sa fie nevoie stricta de conroe, daca o avea intel vreo intelegere cu M$ e altceva.
Pana la urma a aparut un sistem pe 64 de biti, cam tarziu, dar uite ca exista.

3.Clarifica-ma tu aici, se pare ca am nevoie  :w00t: .

PS:Hai ca continuam discutia, dar pe PM, ca sa nu facem varza thread-ul omului.

Edited by cods, 12 August 2006 - 22:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate