Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

pro sau anti manele ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
82 replies to this topic

Poll: sunteti "pro" sau "anti" MANELE ? (164 member(s) have cast votes)

pro sau contra manele ? ce ziceti ?

  1. Manelist (9 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  2. Ocazional (23 votes [14.02%])

    Percentage of vote: 14.02%

  3. Antimanele (132 votes [80.49%])

    Percentage of vote: 80.49%

Vote

#55
sicko

sicko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 01.11.2004

View PostTheGrudge, on Sep 29 2006, 23:18, said:

Mda,eu unu,sincer chiar nu inteleg de ce daca un om asculta manele este luat drept incult.Ca multi din cei care asculta manele sunt tigani,inculti,vai de capu lor,nu inseamna ca toti care asculta manele sunt asa.E un gen de muzica pana la urma,chiar nu inteleg care parte din muzica asta sugereaza inferioritate,prostie.Daca tiganii s`ar reprofila pe house inseamna ca house`ul ar insemna incultura sau?

Inca ceva,chiar e deschis un topic pe tema asta.Cum e un chef fara manele?Poti sa asculti numai Rap,Hip-hop,dance in cazu asta?Nu prea cred.



God... Chef fara manele? Se poate? Duuuh! Emigreaza,baiete. Spre Spania,sau wherever. Fii shmecher,ia-ti mertzan dar nu mai veni inapoi. Scuteste-ne,te rog frumos.

#56
otto_toxic

otto_toxic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.11.2006
După părerea mea acest gen de muzica reflecta și nivelul de cultura a celui care asculta așa ceva.
Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar ași propune un test de cultura generala între maneliști și antimaneliști după care sa se facă publică acest grafic care reflecta incultura
La 1 ianuarie 2007 intram în Europa în rândul oamenilor civilizați după părerea mea ar trebui sa intram atunci când ne si schimbam mentalitatea si totodată ne îmbunătățim nivelul de cultura nu cel de incultura

#57
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postotto_toxic, on Nov 19 2006, 14:40, said:

La 1 ianuarie 2007 intram în Europa în rândul oamenilor civilizați după părerea mea ar trebui sa intram atunci când ne si schimbam mentalitatea si totodată ne îmbunătățim nivelul de cultura nu cel de incultura.

Manelistii vor fi cei care vor distruge uniunea europeana. :lol:

#58
iRol

iRol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 18.02.2006
Salutari
Postezi un mail, compus de mine, mai demult, care din pacate nu am resuit sa-l trimit la destinatar, dar poate fi si un mesaj pentru comunitate, sau pentru forumuri.

Dupa un timp indelungat de 'googleari' m-am oprit la . Am inteles ca mai mult se mai aduna cate o mica comunitate anti-manele pe internet, care sperand ca se va inlargi. Despre votarea codului de lege, posibil este singura solutie macar pentru oprirea, acestui 'virus' care ne-a invadat in ultimele 5 ani socieatea, multumind oamenilor inculti si care posed un IQ cu valoarea, numarului de pantofi care poarta. (sper ca nu am facut o greseala, din pacate stau in Transilvania, si na... nu cred ca mai aveti nevoie de alte explicatii din cauza asta ) In ultimul rand va sustin cum pot (incerc sa inlatur mizeria de cultul manelist, din cercul prietenilor ((mai mult semi-prietenilor sau a cunostintelor indepartate)) nu consider prieteni, sau greu le consider, cei care sunt ascultatorii, acestei 'boli'.
Prin alte modalitati, distrug fara mila cd-urile care contin fisiere
manele..) Deci suportul meu sper ca va fi binevenit pentru voi.
Respect,

Toti ne dorim o tara fara mizerie asta culturala care se numeste manele.

Sper ca m-am exprimat destul de correct, omul straduieste...

Sa fiiti iubiti

#59
MadMike.Mitza

MadMike.Mitza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,956
  • Înscris: 01.03.2006
ANTIMANELE 4 ever!!

Edited by MadMike.Mitza, 29 November 2006 - 15:20.


#60
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View PostMadMike.Mitza, on Nov 29 2006, 15:19, said:

ANTIMANELE 4 ever!!
Mie cel putin nu imi plac manelele,ascult mai mult muzica house/club si dance.
Manele le canta toti inculti si prosti,TarafTv e plin de ei,de ce nu le canta persoane cat de cat inteligente si educate?; pentru ca sunt penibile,si de dansat nu mai vorbesc trebuie sa dai putin din maini si picioare si gata sa rezolvat :roflmaofast: Mai bine bag o sarba, o hora romaneasca decat sa dansez pe manele ^_^

Edited by stokarit_s, 07 January 2007 - 01:35.


#61
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
sunt anti-scarba, anti-rasismul purtat de catre minoritati

#62
shukara_girl

shukara_girl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.01.2007

View PostTheGrudge, on Sep 29 2006, 23:18, said:

Mda,eu unu,sincer chiar nu inteleg de ce daca un om asculta manele este luat drept incult.Ca multi din cei care asculta manele sunt tigani,inculti,vai de capu lor,nu inseamna ca toti care asculta manele sunt asa.E un gen de muzica pana la urma,chiar nu inteleg care parte din muzica asta sugereaza inferioritate,prostie.Daca tiganii s`ar reprofila pe house inseamna ca house`ul ar insemna incultura sau?

Inca ceva,chiar e deschis un topic pe tema asta.Cum e un chef fara manele?Poti sa asculti numai Rap,Hip-hop,dance in cazu asta?Nu prea cred.

ai dreptate!fiecare asculta ce vrea,cui nu ii convine sa nu mai asculte ca nu il obliga nimeni!e adevarat ca unii manelisti nu vorbesc corect dar ei vorbesc doua limbi :tiganeasca si romana!parerea mea !sper ca nu am suparat pe nimeni!

#63
mynameis

mynameis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.02.2007
www.antiromi.locdespam.ro

#64
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postshukara_girl, on Jan 24 2007, 01:22, said:

ai dreptate!fiecare asculta ce vrea,cui nu ii convine sa nu mai asculte ca nu il obliga nimeni!e adevarat ca unii manelisti nu vorbesc corect dar ei vorbesc doua limbi :tiganeasca si romana!parerea mea !sper ca nu am suparat pe nimeni!

"ai dreptate!fiecare asculta ce vrea,cui nu ii convine sa nu mai asculte ca nu il obliga nimeni!" foarte adevarat .
"e adevarat ca unii manelisti nu vorbesc corect dar ei vorbesc doua limbi :tiganeasca si romana" parca ar vorbi germana,engleza sau franceza  :lol: .
Chestia e ca sunt inculti din nastere (sunt si unele exceptii) si nu au capacitatea de a vorbi corect nici una din cele 2 limbi. Pune un manelist sa vorbeasca in engleza sau franceza si faci pe tine de ras (sau in romana) :deadtongue: .

#65
ind0ril

ind0ril

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 17.02.2007
Lipseste din chestionar optiunea "neutru". Eu sunt neutru. Nu inteleg chestia asta ca cineva e anti-manele. Care-i problema cu aceasta muzica? De ce sunteti "anti"? Eu daca nu imi place un gen de muzica, atunci sunt neutru, nu anti. Poate sunteti anti-romi (deci sunteti rasisti), dar nu inteleg cum poate sa fie cineva anti-manele.
Ce nu va plac la manele? Muzica sau versurile?
Muzica(numai instrumentele, fara voce) este orientala, unora le place, altora nu, dar nu e un motiv sa fii "anti".
Versurile nu va plac? De ce? Se canta despre bani, femei, iubire intr-un mod destul de simplist. Asta e motivul pentru care sunteti "antimanele"? Asta e motivul pentru care aveti asemenea reactii pe forum? :

Quote

Eu zic ca e normal sa fii anti-grotesc.
mi se par niste aberatii sonore
manea=cel mai bun vomitiv
eu nu consider maneaua un gen muzical,e o aberatie zgomotoasa,enervanta si stresanta.Nu pot sa le suport!
urasc chestia asta din originile inexistente pana la ultimul om care le asculta
daca s-ar putea da o lege de interzicere
etc. - mai sunt foarte multe asemenea comentarii pe acest topic
OK, sunt de acord ca versurile in manele nu sunt prea inteligente, dar de exemplu decat copilul meu sa asculte muzica rock a unor satanisti care canta ca ca bine e sa te sinucizi, atunci mai bine sa asculte manele.
Si majoritatea versurilor melodiilor house sunt mult mai tampite decat versurile manelelor, de ex:

Quote

Put your hands up
Put your hands up
Put your hands up
Put your hands up
Put your hands up
Put your hands up
Put your hands up for Detroit
Our lovely city
Nice lyrics :death:
Deci am lamurit ca muzica si versurile din manele nu pot fi cauza unor asemenea reactii ca cele din primul quote. Atunci care e motivul? Cu totii stim: problema e ca manelele sunt cantate de romi. Bineinteles ca rasisitii urasc manelele, pt. ca sunt cantate de romi. Mie nu imi plac manelele, dar nu urasc manelele, nu zic ca e "grotesc", nu zic ca e "cel mai bun vomitiv". Nu consider normale asemenea reactii despre un gen de muzica care doar nu imi place, oamenii astia nu cu muzica au probleme, ci cu cine le canta.

#66
bsavantu

bsavantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 27.11.2006
Crede-ma ca mai bine ar asculta "muzica rock a unor satanisti"(ai fost mult prea aiurea la faza asta). Ai spus ca nu iti plac manelele dar ai gandit exact ca un manelar. Un om cat de cat om nu ar gandi astfel. Si da ... eu unul urasc manelarii nu conteaza daca sunt sau nu rromi.

Edited by bsavantu, 14 March 2007 - 02:03.


#67
ind0ril

ind0ril

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 17.02.2007

View Postbsavantu, on Mar 14 2007, 02:01, said:

Crede-ma ca mai bine ar asculta "muzica rock a unor satanisti"(ai fost mult prea aiurea la faza asta). Ai spus ca nu iti plac manelele dar ai gandit exact ca un manelar. Un om cat de cat om nu ar gandi astfel. Si da ... eu unul urasc manelarii nu conteaza daca sunt sau nu rromi.
Am spus eu ca toti rockerii sunt satanist? nu! Dar consider ca rockerii satanisti care sugereaza in melodii ca sinuciderea e solutia, e un lucru mai rau decat manelele. Poti sa imi explici ce e "aiurea" in asta?  :rolleyes:
Cu postul tau doar demonstrezi ca am dreptate, nu muzica(manelele), ci pe oameni(manelistii) urasti.  
PS: Oare nu conteaza ca sunt sau nu romi? Amandoi stim raspunsul  :naughty:

PS2:

Tot nu am aflat inca de ce urati voi manelele? Aveti si alte motive, sau singurul motiv este pentru ca e cantat de romi?

#68
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006

View Postind0ril, on Mar 14 2007, 03:15, said:

Am spus eu ca toti rockerii sunt satanist? nu! Dar consider ca rockerii satanisti care sugereaza in melodii ca sinuciderea e solutia, e un lucru mai rau decat manelele. Poti sa imi explici ce e "aiurea" in asta?  :rolleyes:
Cu postul tau doar demonstrezi ca am dreptate, nu muzica(manelele), ci pe oameni(manelistii) urasti.  
PS: Oare nu conteaza ca sunt sau nu romi? Amandoi stim raspunsul  :naughty:

PS2:

Tot nu am aflat inca de ce urati voi manelele? Aveti si alte motive, sau singurul motiv este pentru ca e cantat de romi?
rokeri sunt satanisti auzi tu :huh: , cine a mai inventat-o si pe asta?Si eu ascult o gramada de muzica rock dar nu cred ca sunt satanist.Sa fu on topic, manelele merg, dar ocaziional la chefuri :rolleyes:

#69
ind0ril

ind0ril

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 17.02.2007

View Postaiptek, on Mar 14 2007, 07:35, said:

rokeri sunt satanisti auzi tu :huh: , cine a mai inventat-o si pe asta?Si eu ascult o gramada de muzica rock dar nu cred ca sunt satanist.Sa fu on topic, manelele merg, dar ocaziional la chefuri :rolleyes:
OMFG, ce inteligenta :roflmao:  Cei ca tine au tupeul sa spuna ca manelistii sunt prosti? LOL! Learn to read:

View Postind0ril, on Mar 14 2007, 03:15, said:

Am spus eu ca toti rockerii sunt satanist? nu!


#70
glory

glory

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 12.02.2007

View Postdizzee, on Aug 5 2006, 14:52, said:

manea=cel mai bun vomitiv. macar e buna si maneaua la ceva.. :deadtongue:



DA CRED K I BUNA LA TAIAT VENE
K YO AM NISTE MANELIST IN CASA SI CREDEMA CHIAR IMI VINE SA MA OMOR KND AUD ASA CEVA BINE K SA INVENTAT HIP HOP SI REGGAETON K SA MA CALMEZE CHIAR IMI FACE BINE LA SANGE SA ASCUL REGGAETON SI HIP HOP

#71
glory

glory

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 12.02.2007

View PostTheGrudge, on Sep 29 2006, 23:18, said:

Mda,eu unu,sincer chiar nu inteleg de ce daca un om asculta manele este luat drept incult.Ca multi din cei care asculta manele sunt tigani,inculti,vai de capu lor,nu inseamna ca toti care asculta manele sunt asa.E un gen de muzica pana la urma,chiar nu inteleg care parte din muzica asta sugereaza inferioritate,prostie.Daca tiganii s`ar reprofila pe house inseamna ca house`ul ar insemna incultura sau?

Inca ceva,chiar e deschis un topic pe tema asta.Cum e un chef fara manele?Poti sa asculti numai Rap,Hip-hop,dance in cazu asta?Nu prea cred.



BAI FRAIERE HAI K MAI ENERVAT
IA ZIMI TU MIE UN HIP HOPE CARE ASCULTA MANELE ?
STI UNU K YO UNA NU CUNOSC NICI UN HIP HOPER CARE SA II PLACA O MANEA
DA YA ZIMI TU MIE UN MANELIST CARE NU II PLACE O MEL HIP HOP?
K IS O GRAMADA DE MANELISTI CARE ASCULTA HIP HOP
BAI STI CUM STA TREABA
AI DREPTATE NU EXISTA ''CHEF'' FARA MANELE
DA FI SIGUR K UN ''PARTY'' SUNA MAI BINE NUMA CU HIP HOP
HA ASA CA TACI SI NU VORBI FARA SA NU STI

#72
glory

glory

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 12.02.2007
HAI SA VA ZIC YO O CHESTIE
CIK MAI NOU SA INVENTAS ''HOT MAIL''
SI CEEA CE MA FACUT PE MINE SA RAD DE SA MOR A FOST FAZA KND MA INTRBAT UN MANELIST DAK AM YAHOO IAR EU IAM RASP K AM ''HOT MAIL'' LA CARE FRAIERU MIA SPUS : '' CE II ALA UN CHAT UNDE FACI SEX''?
GOD ASTA DA PROSTIE
NOI HIP-HOPERI VB PE  HOT MAIL CEEA CE II FOARTE NOU PT INCULTI(MANELISTI)
IAR FRAIERI(MANELISTI) VB PE YAHOO
K ABIA ACU AU AFLAT CE E AYA YAHOO
JEJEJEE
CUM PUTETI SA SPERATI K VA COMENTA UN MANELIST AICI DAK EI HABAR NU AU CE I AYA HOTMAIL
NU CREDETI K LE CERETI PREA MULT?
YO ZIC K DA
HAI PA PA

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate