Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Mutarea in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
278 replies to this topic

#73
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,120
  • Înscris: 10.04.2006

Quote

Aşa arată o revistă din Marea Britanie, Rider's Digest
Daca astia nici macar nu stiu sa scrie Reader's Digest cum mai pot sa scrie despre oale sparte? :huh:

#74
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004
Conteaza mai putin cum au scris numele respectiv.Conteaza insa semnalul de alarma tras !

zuppy, nu cred ca am facut nici o generalizare ci am prezentat UN fapt care s-a intamplat intr-o zona centrala a capitalei.Evident se intampla si in alte locuri dar nu vorbim din alte locuri acum ci ...tocmai de capitala.

  Nu e un lucru cu care sa te mandresti evident.Mai ales intr-o capitala.Blocul in care locuiesc nu are cine stie ce istorii...Poate ca a locuit Paula Selling acolo,poate ca in zona mai locuiesc diverse persoane din guvern, S.R.I, S.I.E, doctori, solistul de la Taxi....  intr-un cuvant e o zona ce se vrea cu "pretentii".Pampersii se arunca in spatele blocului.Nu in fata.

Astazi am sa fac niste poze cu ce se poate vedea pe langa blocurile respective si in spatele lor.Poate am sa fac din mai multe locuri. E chiar o idee buna.Voi face un topic separat ca sa nu schimbam destinatia topicului pe care postam acum.


Sesizarile catre anumite institutii nu rezolva mare lucru.Intr-adevar vin repede oamenii sa dea amenzi dar numai cand afla ca nu esti o persoana oarecare.In rest nu se prea deranjeaza.

La mentalitati trebuie umblat, la educatia viitoarelor odrasle, a viitoarei generatii.

Ieri dimineata am deschis geamul sa iau o gura de aer proaspat... L-am inchis repede pentru ca au navalit toate noxele peste mine.Deasupra Bucurestiului se odihnea linistit un smog de mai mare dragul.Mai ales la inceput de saptamana se intampla asta.



So..andy' think again....

#75
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

 Airwaves, on Jul 25 2006, 17:33, said:

Locuiesc si eu in Bucuresti.Zamolxel,tu chiar nu mai scoti nasul din casa? S-a auzit in TOATA EUROPA cat de (NE) educati sunt locuitorii capitalei.Locuiesc la parter.Nu e zi in care niste nesimtiti de la etajele superioare sa nu arunce pe geam cu pampersi folositi,sticle goale,diverse gunoaie.... Ce-i drept nu in cantitati uriase dar se intampla (!!!). Intr-o capitala.... ce se vrea a fi in scurt timp una europeana.. !!!!!!!!!!!!    SI culmea...locuiesc intr-o zona centrala...  Calea Mosilor....

http://www.antena3.r...s...14572&ext=1  Uite o mostra . . .


Mestere, muta-te la mine in bloc, in "mult hulita" rahova si vei scapa de pampersi aruncati in cap (sau unde cad ei)
Singurul lucru deranjant pt mine este comertul stradal de prin zona pietii.
Iar in legatura cu scosul nasului din casa... mai putin in ultimul timp, recunos, mai ales decand am dat de Softpedia  ;)  
Insa banuiesc ca nu se schimba Bucurestiul in 3 luni

#76
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004
Mutarea nu reprezinta o solutie.Nu inca.Si nici "capitularea" in fata unor astfel de evenimente.  :)

Ca si in cazul terorismului.Daca dai un deget, te iau aia cu totul...   :)


  Spre fericirea mea , inca nu mi-au aterizat scutece in cap.Din pacate in noaptea ce tocmai a trecut , unui nene (arab...  stiu ce urmeaza sa spuneti  :P) care nu era acasa i s-a spart conducta cu apa calda la baie.


S-a intamplat pe la ora 3 probabil. Pentru ca la 5 la parter deja ploua prin toate prizele,toti peretii si toate incheieturile.Apa a facut ravagii in apartamentele superioare de pe acelasi tronson cu al meu.Nici la mine situatia nu e mai roza.

Nu imi fac griji pentru ca apartamentul e asigurat si in astfel de situatii.Cel putin cel in care locuiesc.

Am promis niste poze cu dovezi de "buna purtare" a celor care traiesc in capitala (unii dintre ei).
Se pot accesa AICI

Edited by Airwaves, 26 July 2006 - 17:53.


#77
adryyan

adryyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.03.2006
Caut si eu o gazda mai buna (la pret), unde credeti ca as putea gasi (sector/cartier).
Valabil din tomna.

#78
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
de multe ori paradoxul e cu cât e mai mare orașul, cu atât sunt șanse  mai multe să fii mai singur, lumea e mai multă, concurența mai mare,  înghesuiala mai mare, nu se suporta unii pe alții, sunt suspicioși, în  grămadă e mai ușor să-ți pierzi bunul simț, politețea, grija față de  aproapele tău, viața într-o mare metropolă poate duce la tot felul de  probleme mentale, așa că ai grijă în ce te bagi.
  

 andy, on Jul 22 2006, 23:42, said:

Am in plan mutarea in Bucuresti, dispun de ceva bani, dar nu stiu cum ma voi acomoda.
Vreau sa vin singur in B., m-am saturat de orasul meu in care nu se intampla mai nimic, majoritatea prietenilor au plecat din tara, mi-am luat inima in dinti si voi pleca in Bucuresti.


#79
clio2003

clio2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 20.06.2003
Normal , un oras mai mare are mai multe probleme...
Tre sa fii pregatit sa dai din copita ca nu e usor mai ales singur ,
iar daca nu esti atunci te va pregatii viata rapida de aici.... :(
nu trebuie decit sa fii tare si sa rezisti..stringi din dinti ...
...iar in timp dramu de naivitate pe care il mai aveai poate iti va zbura pe geam..de nu, vei zbura tu din Bucuresti
...iar bunatatea din suflet va prinde colti , (asta daca vei reusi sa o pastrezi totusi)...si sa n-o arunci si pe ea pe geam..
In rest zarva mare - mai toata lumea fuge dupa bani , aia care ii au ,  fug dupa distractie - si ocazional le dau peste nas celor care inca nu ii au...

Edited by clio2003, 27 July 2006 - 07:46.


#80
Andrei Andrei

Andrei Andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 24.11.2005
Prietenii sunt mai mult "de bere" si nu sa te poti baza ope ei! Ca baiat vei agata usor multe fete!  :D

#81
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,093
  • Înscris: 07.07.2006
Eu sunt bucurestean nascut, din parinti bucuresteni, si am multi prieteni veniti din alte orase. Ei se pot baza pe mine, si nu sunt pentru ei numai prieten de bere. Si n-oi fi singurul. Asa ca nu generalizati, ca omul isi va gasi prieteni dupa o vreme.

Stiu cum e in alt oras, am stat 2 luni la Cluj singur si era cumplit, pentru ca nu am avut unde sa cunosc oameni cu care macar sa ies la o bere. Dar daca ai serviciu incet incet te integrezi si lucrurile vor merge ca pe roate. Inceputul e simplu, ai ce face: te acomodezi cu locurile, cauti sa inveti unde sunt magazinele de mincare, statiile de transport etc... Intre timp vei cunoaste si oameni.

#82
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004

 Andrei Andrei, on Jul 27 2006, 13:05, said:

... Ca baiat vei agata usor multe fete!  :D


Daaaa ? Cum garantezi asta ? Mie nu imi vine sa cred. No stai ca atunci vin si eu la Bucuresti cel putin o vreme, poate reusesc.  :coolspeak:

Edited by djadi21, 27 July 2006 - 13:00.


#83
adryyan

adryyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.03.2006

 Andrei Andrei, on Jul 27 2006, 15:05, said:

Prietenii sunt mai mult "de bere" si nu sa te poti baza ope ei! Ca baiat vei agata usor multe fete!  :D
Cu fetele din Bucuresti, cum trebuie sa fii, k sa ai norok: aratos, cu papagal, cu bani sau fara?????

#84
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

 add, on Jul 25 2006, 17:45, said:

Bucuresti este primul oras in care am vazut ca lumea scoate punga cu gunoi in fata usei si o lasa acolo.. probabil sa nu-i miroase in casa sau ceva...
Am avut temporar (statea cu chirie) un vecin care facea exact acelasi lucru... ghici din ce oras era? Dap.. Bucuresti. Atunci am aflat si eu de "moda" asta  :puke:

#85
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 bogho, on Jul 25 2006, 14:42, said:

in nici un alt oras din tara nu am intalnit situatia ca un taximetrist sa iti spuna "nu te duc acolo ca merg numai spre cartierul...". mi s-a intamplat de cateva ori.

mi s-a intamplat de atatea ori incat am facut tic verbal: cand iau un taxi din strada spun: "nu va suparati, ma duceti...?"

am reusit sa-i sochez pe taximetristii din orasul meu natal cu intrebarea asta. "pai cum sa nu va duc, domnisoara? da' de ce stau io aici, nu ca sa duc clientii?" nici el nu mi-a putut raspunde de ce unora din bucuresti le convine mai mult sa citeasca ziarul. si in cazul lui era vorba de o cursa la care incepea sa se caute de maruntis cand ii dadeam 20.000  :)

#86
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
de obicei stii cand se intampla asa mianna ?...cand ii prinzi la plecarea spre casa...si daca nu te nimeresti pe directia lor, te refuza, ca nu le convine sa mai faca un drum pana n capatul celalalt tocmai inainte sa se retraga..eu am mers si pe distante de 500.000 si pe distante de 50.000 si uneori cand ii intrebam la fel ca tine, daca merg intr-o anumita directie, multi radeau amuzati..."pai cum sa nu merg...de-asta sunt taximetrist"...asta e..paote-am avut eu mai mult noroc...
cat despre nesimtire..e peste tot..eu stau in dorobanti si in fiecare zi admir o baba care-si scutura TOT...fata de masa, covoarele, traversele..presul de la usa...DIRECT in strada...in "Calea Dorobantilor"..altul..ori se inunda zilnic, ori isi spala balconul zilnic, cert e ca apa...tot in faimoasa cale cade zi de zi..pe langa sediul Zapp, cine site..iar in fata "restaurantului" Perla troneaza 2 containere pline ochi de mizerii si gunoaie pe care nimeni nu se oboseste sa le goleasca mai mult de o data pe luna...
asta e...chiar suntem o capitala de nesimtiti...
cel putin prin rahova nu trebuie sa mergi cu ochii in 7 directii ca trece "bemveu'" cu 200 la ora si te face sushi...aici fac "jmecherii" masinute busitoare aproape in fiecare weekend...

Edited by spare-me, 28 July 2006 - 00:00.


#87
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

 Garfield, on Jul 27 2006, 22:46, said:

ghici din ce oras era? Dap.. Bucuresti.
modul tau de gandire imi provoaca sila. nu are sens sa argumentez, nu ai nici bunul simt sa ai grija pe cine jignesti.

 mianna, on Jul 28 2006, 00:41, said:

mi s-a intamplat de atatea ori incat am facut tic verbal: cand iau un taxi din strada spun: "nu va suparati, ma duceti...?"
si eu am reflexul asta  :lol:

 mianna, on Jul 28 2006, 00:41, said:

si in cazul lui era vorba de o cursa la care incepea sa se caute de maruntis cand ii dadeam 20.000  :)
o sa se ajunga la asta aici cand ingheata iadul ...  -_-

#88
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

o sa se ajunga la asta aici cand ingheata iadul ...

la astia din buc 20.000 e maruntisul in sine...:D si nici un-l cauta...deca daca le dai 100 ron sau 50...si daca te vede ca astepti rest:P

#89
Viezure-1000

Viezure-1000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 02.02.2006

 zuppy, on Jul 23 2006, 15:46, said:

daca vedem pe strada o persoana care nu e de aici, o inconjuram si o muscam. fugiti de noi !

Ei, nu e chiar asa. Am fost de curind prin Bucuresti si nu m-a muscat nimeni. Chiar am primit oferte de fete! :w00t:

#90
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

 zuppy, on Jul 28 2006, 01:05, said:

modul tau de gandire imi provoaca sila. nu are sens sa argumentez, nu ai nici bunul simt sa ai grija pe cine jignesti.
pe cine am jignit? pe bucuresteanul ala nesimtit care statea cu chirie langa mine? asa-i trebuie.

am zis cumva ca TOTI bucurestenii ar fi asa?

sensibil mai esti, dom'le.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate