Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Mutarea in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
278 replies to this topic

#37
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Zamolxel, chiar nu credeam ca trebuie sa-ti explic ca la copii: cand cineva decide sa vina in Bucuresti (de a carui reputatie presupun ca e constient, ca au avut grija toti aia cu masini de DJ care incurca traficu prin Militari sa zica ca e haos etc etc etc :naughty: ), principalele motive pentru care o face sunt posibilitatile de avansare in cariera si cele financiare. In general, ce "trasee" am vazut eu sunt  fie direct Moldova-Bucuresti, fie Moldova-Timisoara-Bucuresti.

Mai nou, au aparut (cel putin in IT) posibilitati si in Brasov, Timisoara, Sibiu etc, dar oferta de acolo nu se compara dpdv financiar cu ofertele din Bucuresti.

Deci asta e: iti sacrifici viata linistita (vorba aia, liniste o sa avem cu totii la 2m sub pamant  :naughty: ) pentru o bucata de "cozonac" sau stai la locul tau si ii invidiezi pe altii, manifestandu-te evident corespunzator  :D

#38
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004
Andy', o intrebare...  De ce vrei sa vii in Bucuresti? Doar pentru ca in orasul tau "nu se intampla nimimic"  ?

Ai armata facuta ? Ai mai trait pe cont propriu inainte de a face acest pas ? Daca nu... va fi foarte dificil.

Daca vrei sa vii aici doar pentru ca ti se pare ca te plictisesti acolo,mai bine lasa-o balta.In general vii in Bucuresti daca e vorba de facultate sau de un loc de munca.Daca vii sa il cauti aici trebuie sa ai buzunarul potent si rabdare multa.Nu umbla cainii cu covrigii in coada daca asta e ceea ce crezi tu. Bineinteles e un alt nivel de trai dar si costurile sunt pe masura. Cantareste bine decizia.


  Ai macar un loc de munca la activ pana acum ? Daca raspunsul este NU, atunci e nasol pentru tine.
Esti la varsta la care crezi ca toata lumea iti apartine si poti face chiar tot ce vrei. Din pacate realitatea demonstreaza ca nu e deloc asa. Iti recomand sa incepi cu Brasovul si ..apoi mai vezi tu.

  Nu inteleg de ce unii spun ca Brasovul este uin oras ""in care nu se intampla nimic". Ma intreb ce anume ar trebui sa se intample ? Bombe, atentate sau ce dracu' ?  Discoteci,distractii ...? la asta se facea referire ?  Hehehe :D :D  Cu munca cum ramane.


Andi', in concluzie, asculta pe unu' mai batran ca tine, trecut prin destule...  Da la o facultate in Bucuresti,asta e singura ta sansa sa reusesti sa prinzi niste "radacini" pe aici.Lasa"prietenii" care pleaca pe afara sa fie sclavi (cei mai multi dintre ei). Crezi ca aia o duc asa stralucit precum se lauda ? :D :D. Nu exista roman plecat in afara care sa nu stie cat de greu e acolo mai ales in primii 2- 3 ani.Tu mai bine vezi de viata ta.

Asa cum te vad eu pe tine din cele descrise de tine, capitala iti va lasa un gust tare amar daca nu esti inca pregatit pentru ea ...    Succes.

#39
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
in primul rand iti trebuie bani ! prietenii costa bani. distractia costa bani in buc...costa peste tot, dara ici costa mai mult.de obicei conceptul de prieten se asaza pe niste fundatii...nu poti sa ajungi azi in buc si maine sa ai prieteni...poate in cel mai bun caz cunostinte... depinde ce intelegi prin distractie.plus ca pentru un outsider, viata in rahova sau in ferentari poate fi extrem de dificila. la fel cas i iesitul din zonele respective...

#40
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004

View Postspare-me, on Jul 23 2006, 20:13, said:

fa-ma si pe mine sa inteleg...cei din provincie sunt nemanierati...cei din provincie sunt manierati dar bucurestenii nu...cei din provincie si 'noua' generatie de bucuresteni (75 % din afara bucurestiului) sunt manierati, iar vechea (!?) generatie e nemanierata...? cati ani inseamna 'veche' ?
chiar u reusesc sa inteleg ce vrei sa afirmi. :w00t:

Daca vei pune mana pe o carte de istorie si o vei citi pe cea recenta, de acum 50 de ani, iti vei da seama ce vreau sa spun.

Da, o mare parte dintre bucuresteni sunt "nemanierati", la fel o mare parte dintre cei din provincie. Daca vrei neaparat sa vezi, du-te la gara de nord si stai o zi intreaga sa vezi cati "tarani" intra si ies din Bucuresti.

#41
Konte

Konte

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 286
  • Înscris: 23.03.2004
Du-te si tu in Timisoara, Cluj, ce-ti veni cu Bucuresti?
Stau de 8 ani aici si nu mai vreau... dar n-am ce face.
Daca vrei, incearca, ceva temporar, insa nu veni acum, ca e putina lume. Prin septembrie, cand se face refilu, si vine lumea din concedii, si stai, si stai in trafic, la cozi, etc.
De fapt, de ce vrei sa te muti aici? ca se intampla ceva? Ce? Spune-mi tu ceva bun ce gasesti aici si nu gasesti in Brasov.

Edited by Konte, 24 July 2006 - 10:35.


#42
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
recunosc, prefer si eu Brasov decat Bucuresti :(

#43
andy'

andy'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.07.2006
in BV nu se intampla nimik deosebit. Majoritatea din Fagaras pleaca spre Bucuresti, Ploiesti, Sibiu.

#44
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postandy, on Jul 24 2006, 14:19, said:

in BV nu se intampla nimik deosebit. Majoritatea din Fagaras pleaca spre Bucuresti, Ploiesti, Sibiu.


si totusi n-ai raspuns la intrebare (ai circumstante atenuante, e destul de grea  :D  ):

View PostKonte, on Jul 24 2006, 11:35, said:

De fapt, de ce vrei sa te muti aici? ca se intampla ceva? Ce? Spune-mi tu ceva bun ce gasesti aici si nu gasesti in Brasov.


#45
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005

View Postandy, on Jul 24 2006, 14:19, said:

in BV nu se intampla nimik deosebit. Majoritatea din Fagaras pleaca spre Bucuresti, Ploiesti, Sibiu.

pleaca spre Bucuresti, li se apleaca dupa o vreme, si se intorc inapoi...   :D

#46
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,192
  • Înscris: 13.07.2005

View Postandy, on Jul 24 2006, 14:19, said:

in BV nu se intampla nimik deosebit. Majoritatea din Fagaras pleaca spre Bucuresti, Ploiesti, Sibiu.

Off topic:
Corect este: din Fagaras pleaca spre Bucuresti via Ploiesti sau Sibiu.

Acum la modul serios; din ce am citit pe aici, am senzatia ca, tu vrei sa pleci in Bucuresti numai de dragul aventurii sau in cautarea a "ceva" ce-ti lipseste acasa.
Din pacate, nu cred ca ai definit acel "ceva". Incepe cu asta.

Este adevarat, un oras mare (si Bucurestiul este cel mai mare din Ro), ofera mult mai multe oportunitati decat un oras mic.
Dar si mult mai multe capcane.

Parerea mea este ca, in cazul in care nu ai pe nimeni / nimic (in sensul de rude / job) in Bucuresti, sa incerci mai intai, sa mergi la facultate acolo. Va fi mult mai usor - ai 4-5 ani in care sa te "adaptezi" si "sa simti pulsul".
In plus, o diploma poate sa-ti ofere mai multe sanse la un job bun.

Bafta !

#47
dumis

dumis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 11.06.2006
Mie chiar mi-ar placea sa locuiesc in Bucuresti ! Sper sa fac facultatea in Bucuresti !

#48
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
mai gandeste-te

#49
bogho

bogho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 02.04.2004
eu am venit din Craiova in Bucuresti. Nu am prea vrut insa serviciul m-a adus in Bucuresti. In Craiova nu prea aveam ce face, insa cum prin o ocazie cum ma intorc in oras.
Probabil la fel va fi si cu Bucuresti-Brasov. Acum ti se pare ca e mic, ca nu ai ce face, dupa care de abia astepti sa mai ajungi pe acolo.
Nu are cu ce sa te sperie bucurestiul. Oricum nu cred ca sunt chiar asa multi bucuresteni get-beget :)  (in 6 ani de zile am cunoscut mai multi bacauani si craioveni decat bucuresteni.) Si de adaptat vei reusi pana la urma.
Asa cum citeam posturilor anterioare: incearca sa fii cat de cat sociabil, sa nu ai prea multa incredere in oameni pe care nu ii cunosti. in timp vor veni si prieteni.

Edited by bogho, 24 July 2006 - 15:31.


#50
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

View Postblackcat, on Jul 23 2006, 17:09, said:

Bucurestenii sunt prea grabiti.

In comparatie cu cine?

#51
dumis

dumis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 11.06.2006

View Postalexei, on Jul 24 2006, 16:19, said:

mai gandeste-te
deci sunt hotarat 100% !!!

#52
andy'

andy'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.07.2006

View Postdumis, on Jul 24 2006, 16:38, said:

deci sunt hotarat 100% !!!
pot spune si eu kam la fel, dar tu esti f. aproape de Bucuresti si banuiesc ca ai fost de multe ori pe acolo.

#53
bogho

bogho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 02.04.2004
pai daca tot vii sa te astepti ca in Bucuresti sa gasesti cea mai mare nesimtire (pe mp)

#54
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005

View Postdumis, on Jul 24 2006, 16:38, said:

deci sunt hotarat 100% !!!

pana ajungi la 200% mai ai....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate