Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Povesti din ZoolooPedia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
140 replies to this topic

#19
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 28.12.2005
tare domle tare..

#20
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,064
  • Înscris: 10.04.2006
Mai vrem , mai vrem :D

#21
cicilone

cicilone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.06.2006
Ora doisprezece . miezul noptii. Lumina s-a stins in tot tribul. S-a intamplat ceva tragic, dar inca nu se stie ce anume.

"Domnule Contorix, fratiorul dvs. genial a sosit la usa palatului, il las sa intre?"
" Ce cauta Fricosage la ora asta?  e trecut de doua noaptea ... bineinteles ca sa intre, ce intrebari pui si tu..."
" Nu domnule, Estedegete e la usa si bate napraznic cu cele doua degete magice"
" Ah, el ... sa intre"
Deoarece era doar in chilotii cu inscriptia "ZoolooPedia rocks da joint", Contorix s-a repezit la dulapul cu camasi de noapte din piele de corumisti vanati de-a lungul timpului si a ales una la intamplare.
Intotdeauna camasa Burgi ii statea bine, ea fusese facuta cadou de LessEnd cu ocazia zilei sale de nastere. Chiar LessEnd o croise cu mana lui razboinica.
S-a auzit la usa un ciocanit insistent.
" Parola!"
" Sunt eu, Estdegete, ce parola sa zic, fratele meu? "
" Fara parola nu intra nimeni aici... de cand cu virusul adus din tarile calde care a tinut ZoolooPedia 3 ani in carantina tribala mondiala, nu ma mai joc. Praf ne-a facut sistemul de aparare"
" Ok... parola este : Conitox rulz, he's da genius"
" Ok, intra"
" Estedegete, mai arde acumulatorul?"
" Nu mai arde, frate"
"Ok, deci merge"
"Nu , nu merge frate, a ars pana acum doua ore cand s-a topit, acum nu mai arde. N-ai simtit cand s-a luat lumina in tot tribul?"
" Pai atunci e problema mare. Toti banii din visterie i-am cheltuit pe capacul din marmura cu inscriptia "ZoolooPedia best of" din baie. Fricosage inca nu stie, ca nu i-am zis... cu ce cumparam alt acumulator?"
"Am eu o solutie... am luat legatura cu organizatia Mondiala Tribala si au promis sponsorizare"
"Bun atunci"
"Nu e prea bun atunci frate ... primim banii dar trebuie sa facem compromisuri care ii vizeaza pe zooloopedisti"
"Ce anume?"
"Trebuie sa afisam in fata fiecarei usi zooloobase un afis mare cu inscriptia "Mai sunt 30 zile pana la Marea Intrunire Tribala inutila si indezirabila" Fiecare zooloobas se va trezi cu ea in fata cand va deschide usa. Veti avea iar revolte spontane"
" Daca avem acumulator nu conteaza nimic altceva... de efectele secundare ma ocup eu. Acum te rog sa ma lasi sa ma odihnesc. Maine merg sa ma intalnesc cu zooloobasi in centrul tribului ca sa discutam despre concurs"
Dupa ce a plecat Estedegete din camera, Contorix s-a repezit la telefon:
" Alo, Bro"
"Bro, iar ma suni cu noaptea in cap? Te plictiseti?"
"Nu Bro, stai sa vezi ce geniu tehnic sunt... mi-a venit o idee cum cumparam noi un alt acumulator... Estedegete crapa de ciuda cand aude ce idee mi-a venit, sa-i fie ciuda ... sponsorizare, Bro"

!!! ATENTIE   Povestirea este un pamflet si trebuie tratata ca atare !!!

Edited by cicilone, 11 July 2006 - 19:20.


#22
cicilone

cicilone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.06.2006
Contorix s-a trezit vesel dimineata, urma sa explice zooloobasilor despre concurs.
A mers spre geam sa ridice jaluzelele. Cand colo ce sa vezi? Un balon imens plutea pe cer. Pe el se puteau citi cu litere uriase si rosii :" Kill Adi, nu il vrem pe Ad, E STRESANT!"
Enervat de aceasta priveliste, Contorix a tras repede jaluzelele si s-a grabit spre usa palatului. Cand a ajuns acolo pisica tribala regala era agatata cu capul in jos si avea un mar in gura pe care scria clar : " Adi sucks!"
Si mai enervat, Contorix a dat fuga la grajdul tribal ca sa-si ia caruta sa ajunga repede in centrul tribal. In fata grajdului il astepta grajdarul tribal
"Repede , adu-mi calul zooloopedist regal!"
"Nu pot, alteta prealuminata, calul a fost tuns la zero de niste zooloopedisti agitati si au scris pe el cu vopsea galbena: " Ori Adi, ori noi!"
" Atunci adu-o pe martzoaga tribala de ultima si disperata rezerva!"
"Nu pot, preaistetimea dvs, i-au legat revolutionarii picioarele unul de altul si au inscriptionat pe ceafa : "BotAdi, LASA-NEEE, LASA-NEEE!"
"Si ce anume avem noi disponibil?"
"Aeroplanul de zboruri externe cu singur sens: dus. Pe asta l-au crutat"

In cele din urma Contorix a ajuns totusi in centrul tribal unde il astepta o multime de zooloobasi care purtau pancarte ale caror mesaje puteau fi clar impartite in doua categorii si pe care le agitau frenetic.

!!! ATENTIE   Povestirea este un pamflet si trebuie tratata ca atare !!!

Edited by cicilone, 11 July 2006 - 20:29.


#23
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postcicilone, on Jul 11 2006, 21:22, said:

[...]


:worthy:  :worthy:  :worthy:  :worthy:  :worthy:  :worthy:
tell us more, you wise storyteller...

#24
kimi

kimi

    Pândar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,575
  • Înscris: 04.05.2005
dar cu batranul si supusul zooloobas artyx ce s-o fi intamplat ? de ce a fost linsat pe ascuns si nu executat in piata tribului asa cum e obiceiul, sa vada si sa ia aminte tot zooloobasu'...? Beheaded by Moderators  :death:  :deadtongue:

tell us, The Wise One ! :worthy:

#25
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
keep it up....nu am mai citit povesti de mult :P

Edited by shumilica, 12 July 2006 - 12:05.


#26
cicilone

cicilone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.06.2006
Cand a ajuns Contorix in centrul tribalistic deja acolo erau Fricosaje , Bufa si LessEnd.
Pancartele erau agitate de zor de catre zooloobasii stransi in 2 gramezi in centru.
Pe o parte din pancarte erau scrise chestii de genul : "Adi este imposibil" "Jos Adi!" " Adi este un monstru!" si pe celelalte se aflau inscriptii de genul : " Concurs, vrem premii!" "Hai la concurs neamule!" "Vrem castiguri!"
Cocotat pe un butoi pe care il sustineau cu patos Bufa si LessEnd, Contorix si-a inceput discursul :" Inainte de a incepe vreau sa zic : " DACA VOI NU VRETI PREMII, EU TOT VA DAU!""
"URAAA, sa curga recompensele!"
"Huuuuooo, jos Adi nesuferitul!"
O voce din multime: " De ce ati pus afisul ala in fata caselor noastre, vreti sa ne intoxicam?"
Alta voce : "DA, cred ca o sa facem icter, toata ziua numai asta vedem pe fereastra!"
La aceste plangeri Contorix a intrebat multimea filosofic : " Vreti lumina?"
O voce pitigaiata din multime: " Dar tu vrei sa respiri?"
Alta voce intrigata: " Ce legatura are asta cu Adi si afisele?"
" Are, vreti lumina, nu putem avea lumina decat daca bagam afise in tot tribul"
Aceeasi voce pitigaiata : " De ce nu le bagi tu in baie , langa capacul din marmura?"
Vocea intrigata : " Da , o sa aveti lumina , dar degeaba ca nu o sa mai stam noi in trib, mergem dincolo , trecem dealul!" Si in acelasi moment inspre Contorix a zburat o papusa fara urechi si picioare pe care scria "Adi"
Vazand ca nu face fata singur multimii, privirea lui Contorix s-a indreptat inspre Bufa , care tocmai lua numarul de telefon de la o zooloopedista din multime. Simtind ca trebuie sa intervina Bufa zise: " Domnilor, dar mai ales doamnelor, domnisoarelor ( moment in care a facut cu ochiul unei blonde din primele randuri ) nu gasesc nemultumirea dvs. intemeiata. Inchid aici discutia, domnisoarelor sunati-ma!"
Concizia raspunsului l-a determinat pe LessEnd sa se faca remarcat : " E simplu, asa vrem noi... nu sunteti de acord, va sparg pe toti! Va inchid pe toti si pe vreo zece ii deportez in Himeria "
" Huooooo! Cenzura! Jos Adi!"
Observand ca cei doi super ciontoristi au fost de ajutor ca sarea la rana deschisa, Contorix i-a dat un ghiont lui Fricosage care dormea de zor.
Trezindu-se brusc , acesta a inceput explicatia: "Dragi zooloopedisti, in fiecare luna vom oferi cate o gulie fiecarui  zooloopedist care ara zilnic campul cu drujba. La sfarsitul anului oferim un jeg-top"
" Si cum vom stii care si cand castiga? Jos Adi! Vrem premii!"
Simplu : " O barza va zbura zilnic pe deasupra caselor voastre si se va gainata aleator. Voi doar iesiti afara zilnic si uitati-va in sus. Veti stii daca ati castigat.
" Si daca am instalat un scut anti-barza & barzoi pe casa, ce ma fac? Huoooo Adi! Vrem jeg-top!"
" Dezinstalezi scutul ca sa se poata gainata barza pe moaca ta. Ati inteles? Acum mergeti la tertiarii nostri sa va inscrieti... scrieti fiecare clar si citet marimea la pantof, lungimea limbii si gabaritul sotiei si amantei dupa caz"
"HUUUUO , ne omorati cu Adi! Ura , de maine noi scriem doar la jeg-top"

!!! ATENTIE   Povestirea este un pamflet si trebuie tratata ca atare !!!

Edited by cicilone, 12 July 2006 - 16:31.


#27
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,579
  • Înscris: 30.10.2003

View Postcicilone, on Jul 12 2006, 17:20, said:

Dragi zooloopedisti, in fiecare luna vom oferi cate o gulie fiecarui  zooloopedist care ara zilnic campul cu drujba.

E taareeeee!!!  :roflmao:  :roflmaofast:

#28
cicilone

cicilone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.06.2006
EXECUTIILE PUBLICE

Au trecut cativa ani de cand spionul Burgi fusese prins si decapitat public in Piata Vesela. Capul i fusese trimis in tinutul controlat de tribul CG Zooloo, picioarele au fost trimise la tribul Sun Club , iar mainile fusesera trimise catre Janul Janutei desi cei de acolo nu au cunoscut ispravile acestui breaz spion.
De atunci pana acum nu au mai existat executii publice... pana acum. In mintea lui Contorix prinsese contur ideea ca executiile publice vor disciplina pe zooloopedistii razvratiti.
In ultimul timp au aparut afise in tot tribul "Veniti saptamanal in Piata banatilor, vor avea loc executii de educare a tineretului razvratit. Saptamana aceasta va fi executat: Gatthew. Motivul : Denigrarea tribului si nesupunere fata de administratie "
In ziua executiei s-au strans in piata zeci de oameni insetati de sange. Printre ei puteau  fi usor recunoscuti : Happygurlnightmare cea cu tatuaje ce prezentau sadisme de neimaginat, divortata de 30 ori pana acum din cauze de sadisme la adresa fostilor soti pe care i-a macelarit metodic pe rand, Zone darkMilkaEliphant cel cu zeci de implante la nivel neuronal, Naga Do Something, vrajitorul cu blestemele si incantatiile drakonice, Macsi tacsi, iubitor de chestii snageroase, htk, locuitorul permanent al turnului cu ceas, iubitor de luna plina si altii...
Gatthew era asezat pe masa de tortura si langa el erau gadele si Contorix
" Spune pacatosule, te lepezi de pacat , renunti la pangarirea Zooloopediei prin toate regiunile?"
"Nuuuuuuu..."
Gadele rupea cate o pagina din Regulamentul de functionare a tribului si o baga in gura lui Gatthew.
" Spune pacatosule, te convertesti la religia Zooloo Conitox?"
"Nuuuuuuuu..."
"Ce spuneti multime, sa-l execut sau sa-l iert?"
Multimea : "IARTA-L!"
Happygurlnightmare : "Tortureaza-l si apoi beheaded! Sangeeee, vreau sangeee!"
Zone darkMilkaEliphant : " whatever"
Naga Do Something : " Sa-l chemam pe Mamona! O tu acest Lord al zonei negre..."
"Inca o data, nu am auzit!"
Multimea : "INDURARE!"
Happygurlnightmare : "Bagati-i tzepusca in behind si apoi un ardei iute!"
Zone darkMilkaEliphant : " Eu? "
Naga Do Something : " Sa urle iadul si Belzebut, O nor negru si cetos..."
Contorix a ridicat mainile in sus si s-a adresat multimii
"Decapitat 4ever.. Nu face decat sa denigreze imaginea acestui trib pe oriunde apuca si in plus sa starneasca scandaluri aici 4 fun... Adio
catre voi toti cei aflati in piata: orice zooloopedist care denigreaza imaginea acestui trib va fi decapitat daca acest lucru ne va fi adus la cunostinta cu PROBE. CHiar nu pot sa inteleg.. ce naiba sa cauti aici daca nu-ti place ?!? Stay away... si gata."
Dupa care a facut un semn gadelui...

Happygurlnightmare : "Sangeeeeeee! Uau!"

!!! ATENTIE   Povestirea este un pamflet si trebuie tratata ca atare !!!

PS: La cererea domnului kimi : despre decapitarile publice.  :)

Edited by cicilone, 12 July 2006 - 18:49.


#29
Naga

Naga

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 29.03.2005
Fain, superfain. :lol:  :peacefingers: Dar daca tot m-ai pomenit pe mine, ar fi trebuit sa ii pomenesti si pe "my archenemies", fulgerica si fanul maresalului. :naughty: Fulgerica e chiar un personaj de dimensiuni hiperbolice, arhetipale, in comunitatea tribala a zoolopediei, cum de l-ai uitat? :huh:  :P Sau l-ai pomenit deja si nu m-am prins eu? :scratchchin:

#30
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
Cicciolina, rezultatul pamfletului tau presarat, piperat, leusteanizat, patrunjelizat si nu in ultimul rand morcovizat este urmatorul: esti iuzarul cel mai interesat de topicul tau.
Spre cinstea ta, ti-ai dat seama ca nu ai ce cauta la aria creatii, dar nu ti-ai dat seama ca nu ai ce cauta la fun.
Statistica spune totul, esti singurul postas care iti aduce posta. Restul voyeur-istilor te-au incurajat in speranta ca te tii de cuvant si pleci de pe forum. Tu ai ras, n-ai zis nimica.
Ai scuipat unde-ai lins si-ai si regurgitat.
Cand Dumnezeu se va plictisi de lumea asta o sa te inventeze pe tine ca sa fie sigur ca are motive pentru Armaggedon.
Zornaieste-ti pintenii in continuare, dar mai departe, ca ne doare.
Te-au bagat in seama 3 useri. Nici monitox, nici courage nu s-au numarat printre ei, deci inseamna ca te-ai masturbat.
O sa te intrebi de ce te-am bagat eu in seama.
Eu filmam, nu trageti in pianist.

Edited by naughtydream01, 12 July 2006 - 20:38.


#31
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postnaughtydream01, on Jul 12 2006, 21:36, said:

Cicciolina, rezultatul pamfletului tau presarat, piperat, leusteanizat, patrunjelizat si nu in ultimul rand morcovizat este urmatorul: esti iuzarul cel mai interesat de topicul tau.
Spre cinstea ta, ti-ai dat seama ca nu ai ce cauta la aria creatii, dar nu ti-ai dat seama ca nu ai ce cauta la fun.
Statistica spune totul, esti singurul postas care iti aduce posta. Restul voyeur-istilor te-au incurajat in speranta ca te tii de cuvant si pleci de pe forum. Tu ai ras, n-ai zis nimica.
Ai scuipat unde-ai lins si-ai si regurgitat.
Cand Dumnezeu se va plictisi de lumea asta o sa te inventeze pe tine ca sa fie sigur ca are motive pentru Armaggedon.
Zornaieste-ti pintenii in continuare, dar mai departe, ca ne doare.
Te-au bagat in seama 3 useri. Nici monitox, nici courage nu s-au numarat printre ei, deci inseamna ca te-ai masturbat.
O sa te intrebi de ce te-am bagat eu in seama.
Eu filmam, nu trageti in pianist.

Attached File  insane.gif   1.1K   17 downloads
mie-mi place ce scrie.

daca nu-ti place, vezi-ti de creatile tale literare si nu mai intra la fun.

Edited by shumilica, 13 July 2006 - 04:09.


#32
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 28.12.2005
hai mai ca e fun..nu va mai atacati asa..

#33
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005
Cui nu-i place să nu citească.

#34
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 03.08.2004
Bravo cicilone, desi nu credeam, ai talent dom'le, ai talent. Continua, nu te lasa intimidat, ca materia prima pentru sursa de inspiratie e inepuizabila. Ai gija sa nu mai vi cu idei "geniale" gen "mutati comentariile in alt topic" ca moare si asta intr-o dulce resemnare. Unde mai pui ca vine si @none si intreaba (pe buna dreptate): "Da pozele unde-s?"

Edited by shumilica, 13 July 2006 - 04:10.


#35
patrician

patrician

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 19.10.2005
S-ar putea ca ce scrie cicilone sa fie comic asa cum s-ar putea sa nu fie, e o chestie absolut subiectiva care priveste la un moment dat exclusiv pe cel care citeste. Un lucru e cert, comic sau nu acest thread a fost pus undeva in zona V.I.T la incepuntul sectiunii... comentariile sunt deci de prisos.
Ce e si mai clar e ca daca cicilone va continua sa introduca in relatarile sale forumisti care nu sunt admini sau moderatori sau sm interventiile userilor de genul happynightmare se vor intensifica si vor fi extrem de purulente. Personal mi-e indiferent daca cicilone va continua, dar daca tot a inceput , ar fi pacat sa nu mai scrie cand mai apar "evenimente". Parerea mea. :photo:

Edited by patrician, 13 July 2006 - 04:37.


#36
cicilone

cicilone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.06.2006
Imbracat in haine de camuflaj, Contorix isi admira in oglinda noua infatisare. Nu se mai vedea nimbul din lemn plasat fortat si inestetic peste peruca sura. Acum se deghizase intr-un zooloopedist de rand si avea de gand sa ia pulsul vulgului obisnuit intr-o misiune sub acoperire.
Urma sa mearga prin trib si sa auda ce vorbesc zooloobasii, sa afle care este parerea lor despre tribul construit de el & brothers.
Plimbandu-se el asa incognito, a ajuns in partea sudica a tribului in fata unui panou pe care scria " Zona sentimentala". Stia ca pe aici isi are resedinta fidelul lui prim ajutor Bufa Sexogenexpert II. A intrat extrem de curios pe teritoriul sentimental tribal si a batut la prima usa. Usa s-a deschis si a aparut o tanara cu burtica umflata, era insarcinata.
" Buna ziua, stimata zooloobasa"
" Buna ziua, cu ce vant prin zona sentimentala?"
" Am niste probleme de corazon si ma gandeam ca cineva de aici ma poate ajuta"
" Pai trebuie sa pui un afis in mijlocul zonei in care sa-ti expui problema si vei gasi raspuns"
" Inca ceva, am observat ca toate femeiele si domnisoarele sunt insarcinate si au burtica mare, de ce ?"
" Asta e opera super prolificului Bufa, isi cam petrece noptile pe unde apuca. Mai nou a depasit zona Sentimentala si doarme si pe la zooloobasele din alte zone. Cam toate de pe aici l-am cunoscut de aproape"
" Care este numele tau, doamna?"
" FAyame"
Mirat de activitatea adjunctului sau, Contorix deghizat a ajuns in centrul zonei sentimentale. Acolo vreo zece femei scriau de zor afise.
" Pot si eu sa scriu afise pe aici ?"
" Mai intai scriem noi si apoi restul"
" Dar cine sunteti voi si de ce voi scrieti primele?"
" Pai noi avem abonamente la scris afise in zona sexuala, suntem experte in sex. Eu sunt Corticia, cea blonda si rujata excesiv este Helena 2T, cea cu codita si blana de iepurica este JEpurica, mai incolo sunt Ginana, prima iubita oficiala a lui Bufa si langa ea Lianna, noua iubita oficiala a super dupperului"
In acest timp o femeie urata imbracata cu o geaca de piele si tatuata cu semne fasciste incerca sa se bage in fata inghiontind in mod brutal pe doamnele care se aflau deja in fata.
" Corticia, cine e mumia aceea hidoasa care se inghesuie in fata? Observ ca e singura neinsarcinata de pe aici"
" Este naughtynightmare02 , singura de care Bufa nu s-a atins datorita hidoseniei ei. Nimeni nu vrea sa vorbeasca cu ea, toate zooloopedistele o ignora si zooloobasii arunca cu pietre dupa ea. Se zvoneste ca ar fi vrajitoare neagra"
Consternat ca in tribul sau exista specimene hidoase, camuflatul Contorix a scos un carnetel in care-si nota de obicei elementele perturbatoare ce urmeaza sa fie executate si a scris ceva in dreptul rubricii " Vrajitoare sataniste" Nu a mai asteptat sa-si scrie afisul si a plecat grabit catre alte zone.
Tot cautand sa intre intr-o zona tribala, peste Zooloopedia s-a asternut seara. Era tarziu si nu putea sa se intoarca spre palat acum, trebuia sa-si caute adapost prin apropiere. In fata lui a aparut dintr-o data un panou stralucitor pe care scria cu roz " Welcome to Fun - Zona Nebunilor Liberi, no limits here"
Aici urma sa-si petreaca noaptea si poate si ziua urmatoare ...

!!! ATENTIE   Povestirea este un pamflet si trebuie tratata ca atare !!!

Edited by cicilone, 13 July 2006 - 06:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate