Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Ce telefon sa-mi cumpar ???

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
Atunci T310:  pe care-l gasesti in magazine pe la 8.000.000 si un pic!! La baieti il gasesti si in jur  de 150 Euro poate mai putin!!!

Are:
- GPRS
- Infrared Port
- Polifonic 32
- color 256
- WAP 2.0
- nu are Bluetooth


Nu stiu sa-ti rapund la intrebare (tel -> pc -> wap). Dar is curios!!! Daca testezi chestia asta sa ne spui si noua!!!  
Poate trebuie sa fii conectat prin wap si atunci potzi accesa o adresa!! E activ browserul de wap cand nu esti conectat????? Poate nici nu potzi sa accesezi meniul de browser!!!  Oricum m-ai zapacit cu intrebarea asta!!!
Sa-ti verifici situl (off-line) fara sa platesti!!!!!!
Daca afli ceva scrie!!! Te rog!!!!

#20
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003
Salut,

   am vazut ca atzi incercat sa intrati pe site, cu internet explorer nu are rost ca nu merge, merge cu opera sau cu un browser wap de pe net... o sa fac o redirectionare cand cineva incerca sa acceseze pagina de pe un browser IE sa-i de-a un msg de eroare ca acum cred ca apare fereastra de download ... nu shtiu exact.

mai vb

see ya all

#21
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
ovisopa: keep up da'good'werk !

#22
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003
cu ceva timp in urma am inceput sa fac pagina de wap si pt xhtml ... e diferit, altfel arata paginile color :P

voua cum vi se pare ?? merge prea greu (eu m-am jucat cu un v525 si un nokia 6600 .. e diferenta mare intre ele :P) ... sa continui asa sau sa o fac mai simpla ?

http://wap.sibiul.ro/xindex.php (deocamdata merge doar pagina cu bancuri .. restul de linkuri sunt tot in formatul vechi, wml)

see ya

#23
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Deci tu vrei sa faci site-ul pe calculator. Am vazut ca folosesti php din adresa scrisa de tine (nu am intrat pe site inca - p.s.: ma asteptam sa iei toate datele clientului nu stiu de ce :P ).
Tu vrei sa accesezi site-ul de pe calculatorul tau prin ir sau bt? Nu vei reusi, cu telefoane descrise mai inainte.
Stiu ca merge sigur sa navighezi pe net, cu P800, prin conexiunea ta de la calculator ( exemplu: esti conectat la x-net cu pc-ul), dar ce vrei tu nu am auzit.
Legat de ideeile cu calitatea vocii si mai stiu eu ce... forget it! Sa nu-mi spuneti ca atunci cand vorbiti la mobil auziti ca la gramofon ;p In plus, conteaza si cat de ocupata este reteaua. Ma rog, asta este alta treaba.

#24
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003

Quote

Deci tu vrei sa faci site-ul pe calculator.
ar fi culmea sa fac site=ul folosind mobilu  :rolleyes: ... ideea e ca posturilea alea sunt de acum un an daca te uiti la data, de prin a 7'a 2003 ... atunci nu prea stiam multe si am intrebat si eu lumea sa vad daca e posibil asa ceva .. dar acum orange'u are cu 4 dolari optiunea si stai pe net cat vrei .. pacat ca se descarca mobilu dupa cateva ore bune de navigare pe wap :(

Am revenit ieri cu postul ala doar pentru a intreba lumea cum li se pare versiunea color .. restul de probleme care le-am discutat , anu trecut, nu ma mai intereseaza ..

:) .. acum am vazut ce am scris in primul meu post ... optional ecran color :)) ... dupa ce am vazut care e diferenta intre samsung e700 - m v525 si nokia 6600 ... samsungu' e jenant fata de astealalte 2 .. atat timp cat nu ai ceva de comparatie e ok dar cand pui aceasi poza pe toate trei telefoanele ... pai vezi diferente nu gluma ... v525 are culorile chiar mai aprinse decat 6600 ... e mai colorat, dar 6600 e telefonul super destept .. e teroare ;) ai mp3 player, doc reader, pdf reader (nu foarte mari), telecomanda TV pentru ~ 10 marci de televizoare .. si multe altele.

mersi oricum

see ya all

#25
DarkBoy

DarkBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 13.05.2004
Pai daca vrei un tel. cu cerintele din primul post,stai sa iti recomand ceva!:
Erricson R520 parca are tot ce are 6310i inafara de java dar nu are polifonice si ecran color!
aaaaaaa, ar mai fi Sony Erricson T300,ecran color sunete polifonice f.reusite,shi multe altele,sau,tel.de care cred ca ai nevoie privind cerintele tale:
Sony Erricson T68i,care are Bluetooth,irda,mms,sunete poly,gprs 8,hscsd,si cred ca e cea mai buna alegere!
Apropo,site-ul tau de pe wap rullz,dar ar trebui sa pui si jocuri pe el,imi plac f.mult pictures,alea de pe 6600 sunt cam seci,inafara de aia cu pepsi,dar cele de la "Funny"sunt tari!
mult succes in cautarea telefonului!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#26
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003
Cand am scris primul post nu prea stiam mare lucru despre mobile ... si acum am devenit mai pretentios :P ... dupa ce ma joc toata ziua pe un v525 si din cand in cand cu un 6600 ... un T310 e tare nasol .. chiar si la E700 pot zice ca e naspa navigarea pe net din cauza scrisului foarte mare pe care eu nu am reusit sa-l setez mai mic .

Probabil cand imi voi lua telefon voi lua un 6600 sau ceva de la motorola .. am vazut ceva nou aparut .. dar deocamdata ma bucur de linistea pe care o am fiindca nu am mobil ...

In legatura cu site-ul ,

jocuri nu stiu daca o sa fie pt ca nu prea sunt freeware ... chiar daca am acces la multe jocuri bune .. pt v525  cred ca am peste 100 :D nu cred ca o sa le pot pune pe site .. .. mai vad io .. ma mai gandesc.

Galeria foto nu e gata, cand va fii vei intra automat in galeria pentru telefonul tau , daca ai rezolutia de 176x220 vei vedea doar pozele alea .. si probabil un link in caz ca vrei si alte poze .. si tot asa pt aproape toate rezolutiile .. acum inca mai strang USER_AGENTS' ... dupa asta identific telefonul .. doar ca pt un telefon sunt cateva .. la 3510 cred ca am avut vizitatori cu peste 10 tipuri de software instalat... trebuie actualizata baza de date,  este o munca pe care trebuie sa o fac doar in timpul liber .. duminica sau seara tarziu :( .. pt ca nu castig nika din asta. Din cauza asta merge asa incet treaba .

mai vb

see ya all

#27
donbasilo

donbasilo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.05.2004
Caut si eu un T610 de vanzare. Are cineva pe aici?

#28
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Iar tu daca te uitai la ora la care am pus postul, puteai lua in consideratiune si faptul ca poate am fost putin obosit, iar exprimarea mea a fost ambigua!:drac:
La prima ta idee, dupa acel quote, nu inteleg ce ti se pare asa de "culmea" ?
Nu ai facut site-uri pe telefon, pe care sa le uploadezi pe server, tot de pe telefon, prin ftp? Give it a try ;p

#29
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by donbasilo
Caut si eu un T610 de vanzare. Are cineva pe aici?


cauta acolo -> http://forum.softped...?threadid=28030

si mai am si eu la 200euro

#30
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003

Quote

Originally posted by bogdan1978buc
Iar tu daca te uitai la ora la care am pus postul, puteai lua in consideratiune si faptul ca poate am fost putin obosit, iar exprimarea mea a fost ambigua!:drac:
La prima ta idee, dupa acel quote, nu inteleg ce ti se pare asa de "culmea" ?
Nu ai facut site-uri pe telefon, pe care sa le uploadezi pe server, tot de pe telefon, prin ftp? Give it a try ;p


nu am zis ca nu se poate .. am vazut pt N6600 un server http .. adika telefonul functiona ca apachu unui server si probabil putei vedea pozele din telefon prin intermediul IP-ului ...

dar nu cred ca cineva va scrie cod direct pe telefon , poate in caz ca apare un bug sau ceva aiurea pe site si tre' sa modifici urgent .. nu ai aces la un iCafe .. si te apuci de pe mobil ... dar in nici un caz nu lucrezi regulat la cod direct pe mobil.

Cat timp crezi ca ia sa scrii liniile de cod de mai jos pe un mobil ..fie el cu tastatura ??
// VERIFICA USER PROFILE
if($HTTP_USER_AGENT){
	$actual_profile = $HTTP_PROFILE;
	$chk_profil = mysql_query("SELECT * FROM wap_phones_profiles WHERE nume='$userr'") or die(mysql_error());
	$chk_profile = mysql_num_rows($chk_profil);
	switch($chk_profile){
		case '0' : //INSERT NEW PHONE PROFILE
......

numa bine ;)

see ya all

#31
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Asa sunteti toti sibienii?
Eu zic ca nu este total anapoda sa faci un site de pe mobil, iar tu incepi sa desfaci firul in 4.
La faza cu site-ul pe pc, la fel: deci am vrut sa zic ca vrei sa navighezi pe site-ul de pe pc, ca il tii in calculator si ca vrei sa navighezi pe el prin localhost, etc. iar tu zici ca normal ca fac site-ul pe pc.
In fine:
1.trag concluzia ca nu ai ce face, si faci conversatie.
2.ai prea mult timp.
3.daca 2 este adevarat, atunci fa ceva mai util pentru persoanele care iti urmaresc site-ul, si updateaza, sau fa ce-ti cer ei :drac:
Vezi ca am intrat si eu pe site-ul tau sa-ti ofer un user de P800, atata tot :drac:

#32
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003
... Nu am timp de facut conversatie aiurea ..dar incercam sa-ti demonstrez ca ESTE greu sa faci un site pe mobil , si cred ca majoritatea de pe forum sunt de acord cu mine... cine isi permite un mobil de 800Euro cu siguranta are si un computer sau un laptop care ii ofera alt confort in scrierea codului pt un site, nu mai vb de alte mobile care au ecranele mici (176x220) ... in comparatie cu p800.

... ceva util pt vizitatori ... pai tocmai am facut si se pare ca a prins bine, acum vreo 2 luni am facut Ghidul sibiului (hoteluri, restaurante, cofetarii, cluburi ..) luna trecuta am bagat o galerie foto de test .. care a reusit sa aduca multi mai multi vizitatori.. de la 100 - 150 /zi am ajuns la ~500/zi in proportie de 95% sunt de pe mobile .. Nokia rulez ! Traficul a crescut de la 1 - 2 Mb/zi la 60 - 80 Mb/zi asta pt ca pana acum nu aveam poze delok .. acum s-a cam schimbat treaba .. cred ca sunt aprox 700 .. si vor fii mii dar marea problema este timpul ! pe care nu il am !

mai vb

#33
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
OVISOPA...sincer nu te supara ..am stat cam 5 ani in SB si ...stiu sibienii cu mult bun simt...ce stiu sa renunoasca daca gresesc...asa ca imi permit sa te intreb totusi daca toata aceasta discutie nu e cumva OFFTOPIC...aici e aria de telefoane..despre creatie siteuri si alte treburi similare exista o alta arie...! Pe bune acum...eu nu am inteles totusi ce vrei ...dupa titlu vrei un telefon...ok ce vrei sa faca telefonul ala....ce pretentii ai de la el..ce telefon ai acum si cat de mult te nemultumeste/multumeste...etc...astea ar trebui sa fie pricipalele subiecte din topicul tau...si nu cat trafic e pe siteul tau..ce contine el si ...etc si etc

Nu te supara e doar impresia pe care o lasa toata aceasta discutie...repet OFFTOPIC pentru aceasta arie!

#34
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003
intr-adevar am ajuns la o discutie offtpic si in nici un caz nu am vrut sa ma laud cu vizitatorii mei ... dar am incercat sa-i raspund lui bogdan1978buc .

Quote

.ce stiu sa renunoasca daca gresesc..
... nu inteleg unde am gresit ? .. dar nu mai conteaza .. postul asta poate fi inchis .. acum nu mai am nevoie de telefon !

ne mai auzim ... in alte posturi ;)

see ya all

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate