Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Romanii din Harghita si Covasna, discriminati etnic in propria tara

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
393 replies to this topic

#55
Foreigner

Foreigner

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.07.2003
DeathRipple:nici nu vreau sa te contrazic,ca n-am de ce .Intimplarea face ca sunt de acord cu ce spui tu aici.S-ar putea sa gresesc,dar mie mi se pare,ca aproape de fiecare data cand i se pregateste populatiei o schimbare "in bine",cand urmeaza niste masuri mai putin populare,se lanseaza neaparat si ceva cu Harghita,Covasna,iredentisti unguri,etc.Subiectul asta e absolut minunat,e inepuizabil si va starni intotdeauna controverse si va da nastere unor discutii aprinse.Si de-ar veni o zi in care n-ar mai ramane picior de ungur pe teritoriul Romaniei,tot ar exista dispute.Pentru ca ar fi romani care ar regreta ca nu mai sunt unguri in zona, dar ar fi si altii care s-ar bucura.Asa ca,ar ramane cele doua tabere.
Chestia asta,cu ungurii care vorbesc ungureste in prezenta celor care stiu numai romaneste:Mi se intampla uneori chiar si mie,si te asigur,nu e rea-vointa la mijloc.Uneori se mai scapa omul,eu patesc asa mai ales atunci cand am ceva urgent de spus,o parere,sau o replica spontana.E oarecum instinctiv,doua persoane de aceasi nationalitate tind intotdeauna sa vorbeasca in limba lor materna.Normal,poti controla chestia asta,dar uneori exista si scapari,care nu se explica neaparat prin rea-vointa.Cu toate ca am am facut 12 clase la scoala cu predare in lb maghiara,am invatat destul de bine si romaneste.Prieteni de romani am...multi.Cred ca mai mult de 50% dintre prietenii mei sunt romani.Dar niciodata nu am avut neintelegeri bazate pe criterii etnice.De fapt,daca ma gandesc bine,n-am discutat subiectul.Sincer, pe mine prea putin m-ar interesa in ce tara si sub ce guvernare traiesc,atata timp cat traiesc bine,sau macar decent.Imi este indiferent de ce nationalitate sunt presedintele si guvernantii,atata timp cat isi fac treaba bine.Si atunci cand imi aleg prietenii,nu-i intreb care e limba lor materna,pentru ca nu nationalitatea defineste caracterul.Parerea mea....

#56
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
Descentralizare se cheama ceea ce iti doresti TryCatch si nu are prea multe in comun ce crezi ca iti doresti.

Ceea ce urmeaza se adreseaza "Constipatului medieval": nici un cuvant din finlandeza nu seamana cu ceva din maghiara; doar la nivel de familie lingvistica cele doua se inrudesc; pentru ca am fost si in finlanda si ungaria si am cunoscut oameni din ambele tari pot sa spun ca nu seamana deloc cele 2  natii (surprinzator poate pentru tine este ca le stimez pe amandoua); ce anume ai facut tu ca sa schimbi in bine imaginea romaniei afara daca esti asa de lezat de ce fac altii printre care trebuie sa traiesti si tu?

Legat de alta idee vehiculata aici: daca UDMR nu ar mentine aceasta tensiune atunci acei 6-7% din populatie si-ar vota alesii dupa alte criterii (cele obisnuite). In felul asta ei nu vad decat o singura optiune, care li se pare vitala.

E mare pacat ca exista acest gen de discutii care de multe ori genereaza ura, iar odata ajunsi aici de castigat nu au decat manipulatorii.

#57
BlindGirl

BlindGirl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 06.07.2003
Well.. candva am facut niste cursuri organizate de Uniunea Europeana pentru liderii organizatiilor neguvernamentale de tineret. Dupa care am realizat ceva proiecte pentru tineri tocmai in sensul pomenit mai sus. Finantare s-a gasit de ambele parti. Dar pacat ca nimeni din organizatie nu m-a sprijinit.. ei aveau alte prioritati.. precum organizarea de discoteci..s.a.m.d. E mult de lucru cand vrei sa schimbi mentalitatea unor oameni.. dar e mai simplu sa "formezi" tineri in spiritul UE desi tot complicat ramane... pacat ca eu personal n-am putut face nimic in acest sens. Stiu ca sunt mai optimista de felul meu.. dar cum atatea popoare au trecut peste unele "conflicte" cred ca si noi am putea... sau chiar nu putem???

#58
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002

Quote

Originally posted by BlindGirl
Stiu ca sunt mai optimista de felul meu.. dar cum atatea popoare au trecut peste unele "conflicte" cred ca si noi am putea... sau chiar nu putem???

Sincer si mie imi place sa cred ca se mai poate face totusi ceva, dar am impresia din ce in ce mai mult ca ma amagesc...  :(

#59
Guest_AcidMan_*

Guest_AcidMan_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Foreigner ... faptul ca aici postez nu are legatura ca sunt moderator la AV si security .. textul e din o melodie care se cheama Suicide , cantata de Kay Tracid .. daca ei au facut versurile asa inseamna ca asa suna mai bine pe ritm. n'ar avea rost sa le schimb. partea cu antisemitul am schimbat-o .. scriam de pe tel si ma grabea. pe de alta parte , da-mi voie sa te contrazic. daca ai act ce atesta cetatenia poarta-te ca un cetatean. eu n-am avut loc la facultate cu 7 pt ca trebuiau sa intre bo.. sa nu le zic .. unguri cu 5 ca ei au dreptul. ei au dreptul sa vb in limba lor.. daca as fi crescut in mesopotamia sau aiurea si as fi vorbit sa zicem sanscrita veche as putea sa vorbesc limba mea in tribunal si in scoala?
Mama  fost in Oradea si nu a putut sa isi cumpere de mancare ca e romanca. Ne cred tigani. Eu nu sunt tigan. Sunt roman. In New York traiesc cateva milioane de hispanici .. nu scrie la intrare in new york "bienvenido a nueva York". Think about it.

#60
TryCatch

TryCatch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.06.2003
oare de ce ne cred tigani?Think about it.In orice caz , nu din cauza ungurilor, si daca imi permiti, prea putin din cauza ardelenilor

#61
BlindGirl

BlindGirl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 06.07.2003
Oare cati de pe forum gandesc ca si mine? Unul singur??? Hai sa  lasam un pic deoparte discutia despre cei de 50-80 de ani.. cred ca viitorul se "cladeste" incepand de la cei tineri.. sau nu mai este nimeni sa puna mana sa rezolve ceva..sau macar sa vrea ca pe viitor sa nu mai existe probleme de genul asta? Eu si Aditzanu' ..atat...  Vreti sa fie asta o problema vesnica?
Cred ca orice om rational vrea sa elimine din problemele tarii si face tot ce ii sta in putiinta pt. aceasta.. Asa ar fi normal cel putin...Asta mi se pare una din "datoriile" cetatenilor unei tari.. sau ma insel?

#62
Guest_AcidMan_*

Guest_AcidMan_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
[ANCIENT]Klismo you don't know me .  Don't talk about me. Don't tellm me about the romanians and their believes.  I know them. if you don't believe me .. come into romania. in tother way i have to admit i was wrong . i should talk about the hungarians that consider us gipsies. that say that we were better dead. and they are a lot.. i am talking about the hungarians from romania. [ANCIENT]Klismo if you move into USA will you talk into hungarian or english?? what if i move into Hungary will i speak only in romanian? will i request romanian into c ourt room? will you talk hungarian into a court room in USA? Think.. by the way .. i hate fascists. I really hate hitler .. but thanks.. can i say about you that U are nothing then a barbarian from the mongolian fields. No  i can't because i don't know you. so, please think about what you are writting.
thanks
Pentru restul. poate ati auzit, poate nu, in februarie parca au gasit in podul unui liceu unguresc sute de arpe.. Vor sa impuste potarnichi? sau poate Ciori? de ce ne cred tigani? suntem negri? de ce ne cred prosti? Nu suntem.. cel putin eu asa cred. De ce tipa ca Transilvania e a lor cand de fapt istoric vorbind nici macar Campia panoniei n-ar fi a lor? noi am inceput? Noi avem manifestari regionaliste? nu ! Noi suntem nationalisti, poate unii mai rau, dar avem tor dreptul. e tara noastra. Hai sa le dam Dobrogea bulgarilor si Ucrainienilor, moldova Moldovei si Ucrainei, transilvania ungariei si restul la cine mai vrea.. asa vor fi toti multumiti. aa.. i allmos forget. No mr [ANCIENT]Klismo. Hungarian only relates whit the mongolian language. you were lied in the classes, just the way you were lied about Transilvania. that when yours ancesters come into Europe they did find poipulation and well organised. Read more. and if you like we can talk about world's nations birth's. maby you came into romania. we can chat , have a beer... who knows.. we will start world domination. You just compared me with Hitler :)

#63
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
AcidMan : in afara limbajului "mai colorat", sunt de acord cu tine. Nu este normal ca maghiarii din romania sa nu stie limba tarii in care s-au nascut, in care traiesc si in care (probabil) vor muri. Nu este normal sa nu fii servit intr-un magazin din cauza ca ejti roman (asta culmea, in romania). Dar nu vei rezolva niciodata nimik insultandu-i, chiar daca o merita. Incearca data viitoare cand te vei lovi de aceeasi situatie (sa nu fi servit in magazin, sa zicem) sa incerci sa porti o discutie cu persoana respectiva.. mie mi-a mers intotdeauna.. a doua oara nu am mai avut problema asta. Singura conditie e ca orice discutie sa fie purtat pe un ton civilizat. Neincrederea genereaza neincredere. Furia nu genereaza altceva decat furie.

@[Ancient]Klismo : the hungarian's ancestors (whope i've spelled right) came from asia. take some time to inform youself about that. maybe some time later, a part of the hungarian people mixed with some other people, which is normal.. but tha hungarian language is very similar with mongolish.. no offence man, this is the truth. if u have some other proves, guess you'll be welcomed to reveal them

Ca un fapt divers, acum sunt in postura minoritarului, in afara romaniei. comunitatea romaneasca de aici e destul de inchegata. de fiecare data cand avem intre noi vreun italian.. ghici in ce limba vorbim.. si asta noi fiind emigranti mai mult sau mai putin legali. de ce pentru maghiarii din romania, care s-au nascut aici, au crescut aici, este de cele mai multe ori imposibil sa vb intre ei limba romana? Foreigner, e chiar asha de greu? un proverb romanesc zice: asha cum te-ai invatzat, potzi sa te si dezvetzi.. after all.. e doar o chestiune de respect..

BlindGirl, nu eshti singura care gandeste in directia respectiva.. Si cred ca pe langa noi doi mai sunt si altii pe forum. Poate intr-o buna zi ne vom aduce aminte de problema discriminarii si vom exclama: uite ca am trecut si peste asta..

#64
Guest_AcidMan_*

Guest_AcidMan_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
probabil sunt prea multe de discutat... probabil noi am crescut cu o mentalitate, am fost indopati cu tot felul de gogosi, pe de alt aparte si ei au crescut in aceeasi mentalitate si au fost indopati cu aceleasi gogosi, cum ca noi le-am furat transilvania si ca ar trebui sa fie a lor pe veci (Am auzit asta din gura lor) dar cred ca sunt suficient de matur si suficient de documentat ca sa stiu ceea ce afirm. pe de alta parte... limbajul ... nu ma pot abtine sa nu vorbesc asa legat de acest subiect

#65
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
AcidMan.. pe tema asta is asa de multe de discutat.. si sunt si mai multe de facut. dar atata timp cat politicienii pe care noi i-am ales nu fac nimik in privinta asta.. poporul de rand nici atat.. noi o sa avem ce discuta in continuare.. pacat ca situatia va ramane la fel cum e acum, poate si mai rau

#66
Guest_AcidMan_*

Guest_AcidMan_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
bag mana in foc ca in zece ani o sa avem razboi civil si nu din cauza nostra ci din cauza vecinilor!

#67
TryCatch

TryCatch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.06.2003
Acid man , nu baga mana in foc , pentru ca o sa te arzi daca o faci.Cum am mai spus, nu ii cunoasteti deloc pe ardeleni.Niciodata nu vom fi atat de inepti sa intram intr-un razboi civil.Noi , cei de aici nu suntem asa.Nu stiu daca ai facut armata, dar acolo se vad clar niste lucruri: oltenii sunt morti dupa grade, ardelenii sunt morti de plictiseala, pentru ca armata nu le place.Niciodata nu vom fi atat de idioti sa ne luptam intre noi.Magureanu si restul securistilor , cu Iliescu au incercat asta in martie 90, sa provoace confruntari , si nu au reusit decat in foarte mica masura.Au reusit e drept sa reactiveze securitatea sub pretextul asta, dar asta e alta poveste.Razboi civil intre cine si cine?Intre ungurii si romanii din Ardeal in nici un caz, pentru ca sunt cu totii ardeleni, suntem mult prea calmi si rationali sa facem asa ceva.Apropo , pentru tine si z0z: cum va explicati ca la 1918 romanii de aici vorbeau romaneste, desi voi ziceti ca erau asupriti  de austroungari si nu aveau nici un drept?Si daca ungurii sunt asa cum zici tu, cum iti explici faptul ca dintre toate tarile candidate la integrare in UE au cel mai mare venit mediu pe cap de locuitor?Cum iti explici ca la polul opus este Romania , cu cel mai mic venit pe cap de locuitor?Mi se pare foarte normal ca in aceste conditii ungurii de aici sa priveasca cu nostalgie peste granita, unde nivelul de viata si civilizatie e mult mai bun.Tu nu ai reactiona la fel daca ai fi in locul lor?Fii sigur ca daca Bucurestiul ar oferi o alternativa cat de cat apropiata de ce ofera Cehia, Ungaria  sau Polonia, noi cei din Ardeal , atat romani cat si unguri nu am avea aceste tendinte separatiste.Dar Bucurestiul ofera acum o alternativa apropiata foarte tare de Mongolia, ca tot pomeneai de mongoli...acum, din pacate noi suntem la nivelul economic si civilizatie al mongolilor, nu altii...

#68
Guest_AcidMan_*

Guest_AcidMan_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Daca privesc cu nostalgie la vest de tisa.. sa se mute mama ei de viata... cine ii opreste? eu le dau si flori la plecare daca romani nu le place sa fie!

#69
[ANCIENT]Klismo

[ANCIENT]Klismo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.07.2003
Acid Man: cool you're right i don't know you, i would like too, but probablly i will never have the chance to do so. Well as for me as you probablly see, i understand Romanian well, even if i was what you'd call "bosgor", the main reason i do not write in Romanian is becouse i left Romania as a young child at the age of 14. More then 20 years ago. So i really did not had the chance to use it since. HOWEVER, of curtsey i still read in romanian even if it takes a long time, and strangelly enough i DID not forget where i am from. (So no identity problems there). As for the fact that all romanian citizens (no matter nationaity) should be able to speak romanian is true. But you should be able to use your own native language if you are in a court. There are LAWS for that in all countries, that no matter citizenshi you ALLWAYS have the RIGHT to have an interpreter in any official situation. As for New York and other places, well there is China Town,(good luck with the english), there is Little Italy (try NOT to speak italian there) an so forth.

I mean we all should think globally. Look at the serbs, did they had anything to win by exterminating muslims or other minorities?
And who pays in the end? The common people. All this tension between hungarians and romanians i DO NOT recollect sensing during the dictatorship years, it is a rather new fenomen.

And i would say it is orchestrated from higher authorities to blind the common people, and unite then into a hatered. That is how hitler came to power, uniting the different parties buy giving them a common enemy: the jews.

As for the gypsy part. Well look at this( that you might not have known):

50% of all documentaries about Romania will have a rom carriage in it, and people filmed at the country side, usually romi, since they tend to get attention, the rest of the 50% are documentaries abut childrens living on the streets and under the streets of Bucharest, sniffing glue, and mostly "gypsy" romi children. So the occidental media is to blame?

NO. The Goverment, since the idea with these documentaries is to get easier outside financial aid. I hope i do not need to say that noone but politicians will ever see or use that money. or am i wrong?

What will the future of Romania be? And what will YOU do to hange it into a better place?  

(you can respond in romanian)

#70
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003

Quote

Originally posted by TryCatch
de ce totusi nu se poate discuta fara patima, la rece?Pana acuma am simtit o urma de pasiune in toate replicile care mi s-au dat, si acolo unde e pasiune, ratiunea se diminueaza.Toti cei din sud ne plang de mila noua romanilor de aici, victimele , vezi Doamne, prezente, dar mai ales viitoare ale maghiarilor.De ce nu plang romanii din Ardeal de raul ungurilor , ci doar cei din sud?Se ocupa de problemele noastre CV Tudor si Adrian Porculescu.Ce stiu ei despre Transilvania?Locuiesc aici?Ii cunosc ei pe romanii de aici sau pe unguri?Sau cei care au trecut prin zona cu serviciul sau "au auzit ca..." de unde stiu ei asa de bine?Repet ,eu vorbeam de autonomia locala ca principiu de civilizatie, aplicat in toate tarile dezvoltate, si nu ma refeream doar la Transilvania, ci la orice alta zona, judet, localitate, etc, etc

Tu discuti fara patima, la rece ? Atunci cum de ti-au scapat numele astea "modificate", Porculescu, Adrian nu stiu cum, etc. ? Daca tot iti place sa etalezi faptul ca esti ardelean, da-mi voie sa-ti spun ca prin exprimare, nu te deosebesti de un "mitic".
Mai observ ca istoria cunoscuta de tine, ca ardelean ce esti, merge cel mult pana la 1918; spui ca atunci erati toti catolici....dar pe la 1500-1600, ce erati, catolici ? Dar bisericile alea din lemn de prin Transilvania, alea vechi(le stii ?), cum sunt ? De ce rit ? (Eu cred in Dumnezeu, sunt ortodox, dar mai cred ca Dumnezeu sta undeva, sus si rade mine si de tine si de altii cand ne contrazicem pe tema asta !)
As putea sa-ti dau nenumarate exemple despre mafia din Transilvania(masinile furate care sunt introduse pe acolo si inmatriculate acolo, dupa care sunt vandute "miticilor", Caritas-ul, trebuie doar sa rasfoisti ziarele daca mai vrei exemple), deci coruptia nu este apanajul "sudistilor".
In alta ordine de idei, nu esti foarte consecvent cu ceea ce iti doresti....autonomie, dar de care ? Ba te referi la Transilvania, ca la o "tara" care era deja integrata in UE, daca era autonoma, ba spui ca sprijini autonomia locala, care inseamna cu totul altceva(pe scurt si foarte restrans, inseamna ca anumite taxe se duc la primarii, care fac ce VOR ELE  cu banii, deci inclusiv la primaria orasului in care locuiesti tu). Esti putin confuz...

Revenind la thread, singura data cand chiar mi-a placut la nebunie acest guvern si acest prim-ministru a fost in 2001, cand cu "arme", cu argumente EUROPENE, cu o abordare EUROPEANA, folosindu-se de o institutie EUROPEANA, Comisia de la Venetia, a reusit sa-i linisteasca pe unguri in privinta legii statului maghiarilor de peste hotare. Deci asta e modul de actiune, cu care se vor rezolva si problemele romanilor din HarCov. Este foarte simplu, ma rog, pare simplu, trebuie ca romanii de acolo sa se organizeze si tot ceea ce cer ungurii de la statul roman, sa ceara si ei de la reprezentantii locali. Normal ca astia n-o sa fie de acord si atunci urmeaza Strasborg, Bruxelles, etc. exact cum au facut si ei. Numai ca trebuie sa si doreasca acest lucru, sa-si gaseasca niste lideri, nu Funar(apropos, asta e sudist ?) sau CVT....
Un "hot" din Bucuresti.

#71
TryCatch

TryCatch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.06.2003
am spus ca ar fi putut fi o tara integrata in UE, acum clar nu se mai poate, deci era o ipoteza asupra unui alt posibil parcurs, care ar fi putut avea loc, din pacate nu a fost sa fie.Sigur, coruptia nu este numai intr-un loc este oriunde, dar ma refer la proportiile ei.Bucurestiul a transformat-o in mod de viata.Sigur ca se pot da si foarte multe exemple legate de Ardeal, dar Ardealul este si el condus de Bucuresti, este in acelasi sistem, deci se supune aceluiasi regim, cu aceleasi  consecinte.Eu spuneam cum ar fi putut fi, sau cum ar putea sa fie, nu cum este.Acum si aici se aplica deciziile lui Miki Shpaga.Caritasul, ca multe alte minuni , a fost o creatie a securitatii. Sigur ca sunt bisericutele de care vorbeai, dar asta nu inseamna ca ortodoxismul nostru a fost sau este benefic.Stii cum eram invatati la scoala despre "eroul" Vlaicu Voda, care se zbatea de mama focului, pentru ce?Sa ne mentina in mocirla ortodoxa.Crezi ca ne-ar fi stricat daca sa zicem, doamna Clara ar fi reusit?Crezi ca nu ne-ar fi prins bine in 1990 sa fim catolici si sa avem acelasi statut ca si polonezii in Europa?In legatura cu consecventa: am spus "ar fi putut fi in UE", deci asta era o discutie ipotetica, iar autonomia locala ar putea fi  in viitor, si cred ca va fi.Ce e inconsecvent pana aici?Cu Funar ai drpetate, este o mare tragedie a Clujului, un dezastru ... a distrus orasul, a alungat multe firme straine care ar fi vrut sa investeasca aici, a fondat Caritasul...numai ca vezi tu, Funar este un rezultat al politicii nationaliste, si al agitarii "pericolului maghiar", ...asa ne-am pricopsit cu el  si nu mai putem scapa nicicum.

#72
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
@TryCatch : Bucurestiul a transformat coruptia intr-un mod de viata? Ha!.. Think man, think.. si ai sa realizezi ce infantilitate ai spus.. Cum poti sa spui ca si la voi, la ardeleni, exista corupti numai pt ca Bucurestiul v-a facut asha? Mai ai dreptul la o incercare..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate