Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Romanii din Harghita si Covasna, discriminati etnic in propria tara

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
393 replies to this topic

#19
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
zOz, fara suparare dar cu discursuri patriotice-stramosesti ma faci sa vars

#20
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
Tarzy: traim intr-o tara libera. Atat de libera incat eu pot sa scriu ceea ce cred, si tu sa versi in voie. Eu i-am spus individului ce anume cred eu, si nu vad de ce m-ar interesa daca tu versi sau nu. Boraste linistit, copile :D

TryCatch: am spus eu ceva despre Ungaria in post-ul meu ? Eu am vorbit despre granite, iar autonomia (indiferent ca te referi la cea teritoriala sau la cea administrativa) asta presupune. Granite = delimitari.
Nu imi aduc aminte, nu am citit decat printre randuri, si te rog sa ma corectezi daca gresesc, dar in "proclamatia" aceea de la Cluj nu era oare specificat ceva si despre autonomia teritoriala ?

#21
TryCatch

TryCatch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.06.2003
Eu nu am nici o legatura cu proclamatia aceea , am spus doar ce gandesc eu.Si autonomia nu vad de ce ar fi rea.Nu doar pentru Transilvania, eu la asta ma refer ca locuiesc aici.Dar nu am nimic impotriva autonomiei oricarei zone, provincii.Uita-te la Elvetia: e rau acolo?E un principiu simplu: unde se colecteaza banii, acolo se cheltuiesc, fara intarzieri.La noi este ruta: colectare local-Guvern(cu tot ce inseamna asta: birocratie, furati de Mikki Shpaga sau Hrebengiuc, intrati in Bancorex si furati cu inginerii financiare, etc)-distributie(campanie electorala PSD, combinate energoface nerentabile, gaini Adrian Nastase, stadion fratii Oprisan, etc, etc)-prefecturi(cu deturnarile de rigoare)-comunitati locale(ultima data, atati cati au mai ramas.Asta e problema principala, plus inca vrEo cateva, (aprobari, licente de export, etc, etc).Repet eu nu am absolut nimic impotriva autonomiei locale a Timisoarei, Iasului, si cum spunea tovarasu` , mai ales a judietzului Uolt.Am pus in discutie autonomia Transilvaniei, pentru ca eu sunt ardelean, dar daca Tuca de exemplu vrea acelasi lucru pentru Caracal sunt perfect de acord cu el.

#22
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
Si tu crezi ca asta ar rezolva ceva ? Biet copil necopt ... Cu alte cuvinte tu spui ca in fapt coruptia nu ar exista sau ar lipsi cu desavarsire in Transilvania, nu ? Sau ca toti coruptii s-au mutat in "Sud" si ca nu o sa se mai intoarca la origini in veci ?

Afla ca nu a fost inventata coruptia nici la Bucuresti si nici in Romania. E un cuvant vechi de cand lumea. Iar coruptii si hotii la care faci tu referire nu o sa se sfiasca sa urmeze calea banilor. De fapt asta si fac ei, asta e "meseria" lor.

Nu mai da exemple, Romaniei i se tot arata exemple de la o vreme, dar asta nu duce la nimic cu adevrat bun. Ca sa iti dai seama ca gresesti da tu singur exemple de tari care nu au autonomie adminsitrativa la nivel local.

#23
TryCatch

TryCatch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.06.2003
Nu am spus ca ar disparea coruptia , ci doar ca posibilitatile de deturnare a banilor publici ar fi mai scazute, deci coruptia ar scade, normal ca nu ar disparea.Repet, am exprimat o opinie, am incercat sa o argumentez, dar vad ca mi se raspunde cu argumente patriotarde, lacrimogene,, mai putin cu argumente rationale.Nu am adresat vreun cuvant jignitor nimanui de pe forum, desi vad ca mi se raspunde cu jigniri.Daca vrem sa ajungem la niste concluzii trebuie sa discutam "la rece" fara iesiri sentimentale de genul "stramosii nostri", fara discursuri patriotarde.Autonomie administrativa la nivel local exista in SUA, Franta, Italia, Elvetia, etc, etc.Eu sustin ca este buna si ca este de dorit si la noi.E adevarat , mi-am dat si in petic, exacerband un pic sentimentul de ardelean...dar repet: privit pragmatic, logic, pentru noi cred ca ar fi mai bine cu autonomie.Poate si pentru ceilalti.Cat despre acuzele care le-am adus legate de coruptie, nu de mult o statistica guvernamentala, repet guvernamentala, arata ca furturile, cele dovedite in instanta, sunt de 6,6 ori mai numeroase in Oltenia decat in Maramures de exemplu.

#24
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
z0z: e bine ce zici....macar de-ar avea urechi sa auda; la istoria care se face in scoli si la dorinta de imbogatire spirituala care a cotropit natia de vreo 10 ani incoa, mira-m-as sa mai fie vreuna ciulita la ce spui.....oricum, mai sunt inca destui care gandesc la fel.

#25
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
discursuri patriotice? :)

#26
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
TryCatch: in mod evident, nu esti atent deloc la ceea ce am spus eu. Nu ti-am zis sa imi dai exemple de tari cu administratii similare Elvetiei, ci Romaniei.
In ceea ce priveste "discursurile", arunca tu o privire peste ale tale, eu nu am spus nimic de care sa imi fie rusine, indiferent de eticheta pe care vrei tu sa o insinuezi. Iar in ce priveste furturile dovedite sau nu ... cel care nu a gresit sa arunce primul cu piatra.
Personal cred ca ai ales un exemplu gresit cu "furturile dovedite in justitie" cu totii stim ca justitia din Ardeal este corupta bine de tot, vezi scandalul recent de la Tg. Mures, in care sunt implicati o groaza de "magistrati".
Poate ca judecatorii olteni sunt doar mai ... eficienti :P

#27
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
On topic: Cu serviciul am ajuns si in zona de care spuneti. Peste tot am vazut denumirirle in romaneste si maghiara. La posta din Odorheiul Secuiesc majoritatea lucrurilor erau scrise in romana.
In sate am vorbit de cel putin 10 ori cu diferiti oameni pentru a ma indruma. Unii nu stiau f bine romana dar au incercat si practic m-am inteles cu toti.
Nu am simtit in nici un fel vreo ura din partea lor spre mine.

Despre maghiari am o parere mai moale decat a voastra.
Fenomenul politic de autonomizare mi se pare monstros. Un partid care se vrea a fi constitutional vine si cere autonomia. UDMR-istii nu imi aduc aminte sa aiba vreun aport la vreun proiect din indiferent ce domeniu. Singura lor grija este sa spuna ca sunt maltratati si sa se planga. Astia trebuie batuti cu lantu.

Offtopic: Sunt din Bucuresti si cred "Tara Bucuresti" ar duce-o mai bine fara strainii din ardeal, moldova si chiar muntenia.
Daca e asa bine in ardeal de ce vin unii in Bucuresti. Si cei din sud ingroziti de darile uriase care le dau se pot gandii ca poate ii sustin pe altii din nord.

Daca au inceput unii sa se gandeasca la autonomie imi este frica ca politica UDMR isi atinge scopul.

#28
TryCatch

TryCatch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.06.2003
prea se exacerbeaza sentimente: frica, "monstruos", etc.Autonomia este ceva firesc si benefic, peste cativa ani sunt convins ca va fi acceptata ca atare.Multe alte lucruri dupa 90 au fost privite la inceput cu aceleasi sentimente, vezi"nu ne vindem tara", iar acum sunt privite normal.Sunt convins ca peste cativa ani si autonomia va fi tratata drept fireasca si benefica

#29
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
Tare ma amuza ignoranta a ardelenilor, care idolatrizeaza o atmosfera care este cu totul si cu totul falsa. Intamplarea face sa cutreier destul de mult zona (sunt multi clienti ai firmei in zona respectiva) si stau de vorba cu directori de companii puternice de pe acolo. Tot ce aud este: coruptie, furturi, frica, amenintari, mafie. In ultimul timp din ce in ce mai mult cuvantul MAFIE. Exista formatiuni mafiote puternice in Ardeal, pe care o autonomie administrative nu ar face decat sa le bucure, caci si-ar putea baga picioru' in teritoriul ala fara sa le mai fie frica ca vin mafiotii de la Bucuresti peste ei. Gestiune frauduloasa... din cauza Bucurestiului ? Sa fim seriosi. Se fura din greu acolo... chiar mai mult, caci in bucuresti le e frica de un ziar, de "concurenta" care ii poate da in gat. Acolo, totul se rezolva pe plan local, media e controlata, concurentii putini, samd.

Autonomia intr-o tzara ca Romania nu ar face decat sa duca la dezvoltarea relatiilor de tip mafiot, care, lipsite de control din afara "zonei de influenta", s-ar putea "integra" la toate nivelurile, atat pe orizontala cat si pe verticala.

Ardelenii ar trebui sa-si repete proverbul cu "saritu din lac in putz" inainte sa ceara ce ar putea sa regrete amarnic :)

#30
Zubaida

Zubaida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 19.05.2003
Scenariu: Transilvania se separa de Romania, presedintele noii republici este numit din oficiu dl TryCatch, care se confrunta cu o mare problema: trebuie sa guverneze noul stat. Drept pentru care organizeaza alegeri parlamentare.

Minoritatea maghiara (20% din populatia noului stat) voteaza disciplinat ca intotdeauna, cu UDMR. Romanii participa doar vreo jumatate la vot, iar din astia voteaza: PSD 45%, PNL 16%, PRM 15%, PD 10%, etc.

Rezultatul? UDMR va forma primul guvern al Transilvaniei independente si va decide printr-o ordonanta de urgenta destituirea presedintelui, pe motiv ca un tip atat de maiv incat sa puna botul la propaganda separatista nu merita nici sa fie luat in bascalie, daramite sa ramana presedinte.

#31
TryCatch

TryCatch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.06.2003
de ce totusi nu se poate discuta fara patima, la rece?Pana acuma am simtit o urma de pasiune in toate replicile care mi s-au dat, si acolo unde e pasiune, ratiunea se diminueaza.Toti cei din sud ne plang de mila noua romanilor de aici, victimele , vezi Doamne, prezente, dar mai ales viitoare ale maghiarilor.De ce nu plang romanii din Ardeal de raul ungurilor , ci doar cei din sud?Se ocupa de problemele noastre CV Tudor si Adrian Porculescu.Ce stiu ei despre Transilvania?Locuiesc aici?Ii cunosc ei pe romanii de aici sau pe unguri?Sau cei care au trecut prin zona cu serviciul sau "au auzit ca..." de unde stiu ei asa de bine?Repet ,eu vorbeam de autonomia locala ca principiu de civilizatie, aplicat in toate tarile dezvoltate, si nu ma refeream doar la Transilvania, ci la orice alta zona, judet, localitate, etc, etc

#32
mihaicris

mihaicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 03.03.2003
Mai intai de toate nu trebuie sa credeti tot ce scrie in ziare. Apropo, in ce ziar era articolul ala? Ca nu am vazut nici o sursa pomenita in postul initial.
Tot asa de bine s-ar putea posta un articol din care sa reiasa ca maghiarii sunt oprimati in propria tara. Ca doar e si tara lor, nu? Sau faptul ca sunt numai 6-7% ne indreptateste sa spunem ca e mai putin tara lor si mai mult a noastra?
Probleme in coabitarea cu maghiarii au fost dintotdeauna si vor mai fi destule. Exista disensiuni si in aceeasi familie, unde din 2 frati la recensamant unul s-a declarat maghiar si unul roman. :)
Extremisti sunt si de o parte si de alte. Oare de ce nu au fost probleme in coabitarea cu sasii sau cu lipovenii sau mai stiu eu cu ce minoritate?
Probleme de coabitare sunt multe si diverse si romani cu romani, darmite romani cu alte nationalitati. Si asa ne uitam stramb unii la altii si daca nu ne intelegem noi intre noi nu vom progresa niciodata. Sunt o gramada de provinciali veniti in bucuresti, de olteni veniti in ardeal, de banateni in oltenia si toate combinatiile. Nici unii nu suntem mai breji. Evident ca ardelenii au impresia ca bucurestenii se cred mai deosebiti, dar in sinea lor isi spun "noi suntem altfel", nu? Care ardelean nu ar putea da o lista cu defecte ale "sudistilor"? Fiecare este asa cum e, ar trebui sa ne obisnuim sa ne acceptam unii pe altii.
Maghiarii sunt o specie aparte, ei au fost nedreptatiti asa cum si romanii au fost nedreptatiti atata timp de catre maghiari. Si acuma noi tebuie sa le raspundem cu aceeasi moneda? Deocamdata ne descurcam bine suntem mai blanzi decat au fost ei cand aveau ardealul, vremurile sunt altele si oamenii sunt altii... Permanenta stare de minoritate i-a adunat, sunt mai uniti decat noi si politiceste si in mai multe feluri.
Ideea e ca ne grabim sa facem separatisme si sa acuzam pe principii nationaliste. Daca stai o ora la un ghiseu dupa un functionar care barfeste la telefon cu un prieten nu-ti sare mustarul? Nu te simti desconsiderat? Dar daca functionarul e maghiar?
Sunt de acord cu anumite libertati si drepturi pe care orice minoritate ar trebui sa le aiba, inscriptii, etc. Dar sa ne gandim si la ponderea acelei minoritati in zona data ! Trebuie sa ajungem la un consens. O minoritate de 6% nu poate sa uite ca e minoritara, si sa se supuna majoritatii pe ici pe colo. Unele lucruri sunt posibile, altele nu, asa cum unii doresc sa dea examene in limba materna si nu doresc sa invete in limba romana, trebuie sa se gandeasca ca s-ar putea sa nu existe profesori la acea materie la un anumit nivel, si nu pot fi obligati profesorii sa invete limba maghiara numai pentru a corecta lucrari de admitere de exemplu. Drepturile sunt drepturi, indatoririle le cam uitam. NU poti fi favorizat pe criterii etnice, nu poti sa ajungi sa ai drepturi mai multe decat populatia majoritara. Drepturile le ai ca sa te ajute nu ca sa-ti inlocuiasca abilitatile.

Asta e... Libertati exista peste tot si e normal asa, in Miami de exemplu majoritatea oamenilor vorbesc spaniola, nu te intzelegi cu ei pe aeroport in engleza si esti in America. In germania poti opta la testul teoretic ptr. carnetul de conducere sa dai examenul in limba romana ! s.a.m.d

Inchei postul ca pana la urma o sa ajung sa ma plictisesc pe mine insumi. :)

#33
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by TryCatch
de ce totusi nu se poate discuta fara patima, la rece?Pana acuma am simtit o urma de pasiune in toate replicile care mi s-au dat, si acolo unde e pasiune, ratiunea se diminueaza.Toti cei din sud ne plang de mila noua romanilor de aici, victimele , vezi Doamne, prezente, dar mai ales viitoare ale maghiarilor.De ce nu plang romanii din Ardeal de raul ungurilor , ci doar cei din sud?Se ocupa de problemele noastre CV Tudor si Adrian Porculescu.Ce stiu ei despre Transilvania?Locuiesc aici?Ii cunosc ei pe romanii de aici sau pe unguri?Sau cei care au trecut prin zona cu serviciul sau "au auzit ca..." de unde stiu ei asa de bine?Repet ,eu vorbeam de autonomia locala ca principiu de civilizatie, aplicat in toate tarile dezvoltate, si nu ma refeream doar la Transilvania, ci la orice alta zona, judet, localitate, etc, etc

pai ca ca dl Funar e sudist din mosi stramosi, iar mai inainte nenea Maniu era oltean get beget.
noi astia din sud nu prea avem de unde sa stim chestii ardelenesti decat din povestile voastre si din ce mai prindem si noi in excursii, delegatii, nunti si vizite la preteni.

personal eu nu am avut necazuri cu maghiari de nici o culoare, ba din contra, colegul meu de "sector" in armata era maghiar, dar nici nu prea am fost prin ardeal. o singura data prin '96 parca am fost in Covasna, unde este adevarat ca primul cuvant cand intrai in magazin era "tashek" dar apoi vanzatoare trecea imediat pe romaneste.
in schimb foarte multi cunoscuti ardeleni (colegi de facultate, colegi de serviciu, etc) se plang de comportamentul ungurilor.

nu cred ca pb-le legate de "paparea banilor publici" ar putea fi rezolvata asa de usor (administrare locala) ba din contra, totul ar deveni un fel de administarea a Bucurestiului (sectoare si capitala) unde nimeni nu ar face nimic concret aruncand vina de o parte si de alta.

#34
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
TryCatch pana la ce nivel te intereseaza sa aiba virtualul proces de autonomizare? Doar Ardealul sa se rupa de restul tarii sau fiecare judet sa fie autonom. Merg mai departe pe timpul dacilor erau triburi. Propun ca fiecare sat sa fie autonom ca sa nu existe mai multe etape daca tot asa e la moda. Oare niste impo***ti mentali care nu stiu cum sa-si puna ass-ul pe nu stiu ce pozitie nu sunt singurii care vad autonomizarea ca pe o sansa "de mai bine".

Cu siguranta ca cel mai simplu sa iesim din saracie este o masura majora, iar masele orbite de acesta solutie nu vad mai departe.

Orasul in care se vorbeste cel mai mult de mafie este Timisoara. Ce ar insemna acum? Sa-mi doresc sa fie proclamat oras unguresc ca sa ne scada noua rata de infractionalitate si in schimb sa creasca la ei.

As vrea sa-mi spui parerea ta personala, nu ce se aude, ci chiar ce crezi tu despre motivele care sa sustina autonomizarea si care ar fi rezultatul unei asemenea   actiuni?

#35
TryCatch

TryCatch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.06.2003
pai am enumerat motivele , si am spus ce cred eu.Lucrurile sunt clare si simple, aplicate la altii de zeci de ani, nu trebuie inventii deosebite.Sunt de exemplu la elvetieni legi :x% din taxe si impozite folositi pentru comunitatea locala(drumuri, curatenie, parcuri, etc, etc), (100-x)% pentru tara(armata si alte dracii).x este mult mai mare de 50% la astia.Cand se colecteaza taxele si impozitele x ramane la comunitate, se asfalteaza, se deratizeaza, se ....La noi, se colecteaza, merge 100% la Miki Shpaga shi Adrian Tancase, si sufletu` lui cuza voda, de acolo traseul cunoscut descris intr-un post mai sus: casa ministrul justitiei , gaini adrian nastase, combinate energofage, emisiuni adrian paunescu.Nu ti se pare mai realist modelul elvetian?

#36
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
poate ptr Elvetieni.
ca t% din fondurile incasate de o administratie locala sa fie returnate acesteia nu este nevoie de "federalizare"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate