Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Romanii din Harghita si Covasna, discriminati etnic in propria tara

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
393 replies to this topic

#37
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Chestia cu autonomia....

Ungurii o promoveaza iar daca asta se va intampla, Ungurii vor rule transilvania... romanii vor deveni "Budos olah" shi poate ca o merita....

obiectiv vorbind, cetatzenii HU o duc mai bine decat cetatzenii RO, so, cine are dreptate la o adica ? ca nu pare fair dpdv RO, asta e alta poveste, dar asha cum ROmanilor le place sa rule, asha place oricui, mai ales daca e vorba de o halca drumoasa de teren (ardealul)

vorbind deschis, cea mai tare afacere pe lumea asta esta sa'tz faci o tzara... sa colectezi impozite etc... so, e o oportunitate grozava... iar la capitolul oportunitate ungurii au premiu cu coronitza iar rumânii.. repetentzi (a treia oara).

#38
Guest_AcidMan_*

Guest_AcidMan_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
/fire/ AU BULETIN SAU ACT DE IDENTITATE CE LE ATESTA CALITATEA DE ROMAN INSEAMNA CA SUNT ROMANI. NU LE CONVINE, SA ISI IA IURTELE (CORTUL ACELA DIN PIEI DE CAL) SI SA SE MUTE IN MONGOLIA CA DE ACOLO AU VENIT SA INTINEZE ( MURDAREASCA 0 EUROPA. SINGURA LIMBA INRUDITA CU UNGARA E MONGOLA. BOZGORI = OAMENI FARA TARA, FARA IDEALURI .. N-AU NIMIC PE LUME. BOZGORI     

#39
Guest_AcidMan_*

Guest_AcidMan_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
nu sunt rasist .. chiar nu. dar pana aici.

#40
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
O mica observatie la aceasta disputa: ungurii (din Ungaria) ii trateaza cu mai mult respect pe romani, decit romanii pe unguri. Si asta cred ca spune MULTE... :)

#41
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Quote

Originally posted by AcidMan
nu sunt antisemit .. chiar nu. dar pana aici.

antisemitismul se refera EXCLUSIV la evrei...

iar daca tu ai atitudinea gen "Bozgorii" ... sa nu te miri ca o sa ajungi "Budos Olah"...

#42
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
imi amintesc si acum de o faza...eram copil...clasa a 4-a cred..cu parintii la Baile Tusnad. Mi-au dat ai mei bani sa cumpar inghetzata, am fost la coada, si cand mi-a venit randul am cerut si eu "o inghetzata". Tipa m-a ignorat, desi am spus de cateva ori si a servit in continuare, copii de bozgori. Deh, eu nu stiam sa cer in ungureste. Faza s-a repetat cand am fost sa cumpar paine. Sa-mi explice si mie ce vina aveam eu la varsta aia.

PS: dar evident, sunt oameni si oameni. Am stat de ex o saptamana la Baile Ciuc (de pe langa Miercurea Ciuc), dus de un prieten ungur, o statiune in care NU se vorbeste romaneste, in care 90% din populatia nu prea a coborat la oras in viata lor si nu stiu romana. Am stat la o gazda care habar nu avea romaneste, dar saraca facea eforturi sa ne inteleaga, impreuna cu o vecina mai "evoluata". A fost tare haios.

Partea nasoala e oricum ca... sunt mult mai multi extremisti si idioti la 100 de locuitori unguri decat la suta de locuitori romani. That's all...cifre, statistici.

#43
Foreigner

Foreigner

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.07.2003
AcidMan:"nu sunt antisemit .. chiar nu. dar pana aici."
Antisemitism=prejudecati in ceea ce ii priveste pe evrei;teama sau aversiune fata de evrei si fata de tot ce este legat de ei;discriminarea si/sau persecutia evreilor.
Asa ca antisemitismul nu are nici o legatura cu ungurii.
"AU BULETIN SAU ACT DE IDENTITATE CE LE ATESTA CALITATEA DE ROMAN INSEAMNA CA SUNT ROMANI. NU LE CONVINE, SA ISI IA IURTELE (CORTUL ACELA DIN PIEI DE CAL) SI SA SE MUTE IN MONGOLIA CA DE ACOLO AU VENIT SA INTINEZE ( MURDAREASCA 0 EUROPA. SINGURA LIMBA INRUDITA CU UNGARA E MONGOLA. BOZGORI = OAMENI FARA TARA, FARA IDEALURI .. N-AU NIMIC PE LUME. BOZGORI "
Buletinul sau actul de identitate atesta calitatea de cetatean roman.Dar asta nu inseamna ca toti posesorii de acte de identitate eliberate de autoritatile romane,toti cetatenii romani sunt si de nationalitate romana.Am impresia ca in opinia ta,  e bine ca  in Romania toti cetatenii sa fie egali atata timp cat cetatenii romani de nationalitate romana sunt mai egali decat cetatenii romani de alta nationalitate.Adica,daca cetateanului roman de nationalitate romana nu-i convine ceva,ii este permis sa-si verse naduful pe unde apuca,dar daca un ungur comenteaza,atunci "afara,afara,cu ungurii din tara."
Chestia asta cu "daca nu le convine..." e rasuflata nene,rau de tot,am constatat ca majoritatea celor care spun asta o fac pentru ca pur si simplu nu au alte argumente logice.Dar cine stie,poate tu esti exceptia care intareste regula.
Definitia cuvantului bozgor,aia da,e corecta.Niciodata n-am inteles de ce li se spune ungurilor din Romania bozgori.De ce ar fi ungurii din Romania fara tara?Eu sunt de nationalitate maghiara,dar nu ma simt absolut deloc fara tara si fara idealuri.M-am nascut aici si daca tu consideri ca ai dreptul sa spui ca Romania e tara ta pentru ca te-ai nascut aici,ei bine,e si tara mea,pentru ca si eu m-am nascut aici,si nu sunt cu nimic mai prejos decat tine sau toti ceilalti care s-au nascut aici.
AcidMan,atitudinea ta e naspa.Pana acum nici unul dintre participantii la aceasta discutie n-a folosit limbajul pe care-l folosesti tu,au fost si altii care au spus ca nu le plac ungurii..dar...parca au spus-o cu stil.Macar de n-ai fi moderator....halal moderator,taica.Tocmai cel care ar trebui sa linisteasca spiritele si sa atraga atentia celor care nu stiu sa-si exprime opiniile intr-o maniera civilizata,da cu batul in balta.
"Have you ever think about commiting suicide?"-nici cu engleza nu stai prea bine...ar suna mai bine "do you ever ...."...well,take my advice:don't think about it...just do it.

#44
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Foreigner
Eu sunt de nationalitate maghiara,dar nu ma simt absolut deloc fara tara si fara idealuri.M-am nascut aici si daca tu consideri ca ai dreptul sa spui ca Romania e tara ta pentru ca te-ai nascut aici,ei bine,e si tara mea,pentru ca si eu m-am nascut aici,si nu sunt cu nimic mai prejos decat tine sau toti ceilalti care s-au nascut aici.

FARA CUVINTE.... :yeah baby  :oK:

#45
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
citesc de ieri threadul asta.. hai sa ma bag si eu..

is pe jumate oltean (tata) si jumate ardelean (mama - sighisoara). pana la 14 ani, vacantele de vara le-am petrecut numai in ardeal. ultimii doi ani practic i-am trait in ardeal, prin natura serviciului avut (o luna intr-un oras, 3 zile acasa, iar o luna in alt oras/sat samd). 3 luni le-am petrecut in 3 sate de maghiari. pur si simplu am fost singurul roman de acolo. la un moment dat, chiar aveam o iubita maghiara (cu care incepusem sa imi fac nishte planuri). deci pot spune ca ii cunosc si pe olteni si pe aredeleni (fie ei romani sau maghiari). NU am avut probleme cu populatia de etnie maghiara in ardeal; cateva incidente, normale de altfel in viatza de zi cu zi, dar nimic grav. nici atunci cand eram singurul roman intr-o comunitate de maghiari NU am avut probleme cu populatia.. imi aduc aminte ca erau persoane care ma salutau in limba romana de fiecare data, desi nu ne cunosteam absolut deloc. si cand spun populatie de etnie maghiara, incep de la femeie de serviciu intr-o scoala pana la primar.

intr-adevar, in multe magazine, institutii din ardeal intai auzi "tesek" (nush cum se scrie exact) si mai apoi "va rog".  am vazut cazuri de profesori (nu multi, ce-i drept) care aveau liceu si facultate facute in cluj, dar vorbeau limba romana asa cum vorbesc eu limba spaniola (adika 5 cuvinte). hai ca pe ala care sta intr-un sat maghiar si nu are de gand sa faca altceva in viata decat sa sape acolo, la el in sat, pe ala il inteleg ca nu are de unde sa stie o boaba romaneste.. e normal, traieste in comunitatea in care nu se aude un cuvant in lb romana si nu are nici un folos daca invata limba romana, dar pe profesorul / profesoara care, dupa 6-7 ani petrecuti intr-un centru universitar habar nu are sa spuna in limba romana "Vrei sa vii la mine la cina?".. s-avem pardon..  cum e posibil una ca asta? si mai ai si pretentia ca esti intelectual.
la polul opus, primar maghiar, comuna maghiara, sat 100% maghiar. omul asta isi obliga copii sa invete limba romana. da, este adevarat. copii erau de scoala generala, urmau la scoala din sat, impreuna cu ceilalti copii maghiari. numai cu cativa elevi de clasa a 8 a te puteai intelege in romana. de ce acest primar isi invata copii limba romana? pt ca atunci cand vor fi majori, sa poata merge oriunde in romania si sa nu fie precum pestii pe uscat. (asta era undeva pe langa zalau)
  am petrecut 8 ore in compania unui pictor maghiar, din toplitza (eram in tren spre bucuresti). omul asta vorbea excelent limba romana, desi era din "zona fierbinte", unde populatia maghiara este foarte numeroasa.

ca sa nu o mai lungesc cu exemple.. parerea mea este ca NU se doreste altceva decat mentinerea acestei stari de tensiune intre romani si maghiari. cineva de sus asta urmareste, pur si simplu.. de ce? intrebati-i voi.. discutiile purtate cu destui romani de etnie maghiara m-au adus la concluzia asta. oameni buni, majoritatea populatiei de etnie maghiara NU este interesata de altceva decat sa traiasca bine. nu ii intereseaza ca traiesc in romania sau intr-o "rezervatie" in zona covasna-harghita. nu. am lucrat cu maghiari.. profesional, nu am ce sa le reprosez.. intr-adevar, m-a deranjat faptul ca foloseau limba maghiara atunci cand nu era cazul. ma refer la faze de genul: 10 romani (olteni care nu stiau decat 3 cuvinte in maghiara) impreuna cu 2 maghiari (care stiau perfect romaneste).. ghiciti in ce limba comunicau maghiarii.. asta tzine de bunul simt (parerea mea). cum naiba sa nu ma gandesc ca maghiarii aia doi ma barfesc? e chiar asha de greu pt ei sa vb in limba romana? nu stiu..
am intalnit si reversul medaliei.. eu singurul roman intr-un grup de maghiari, ei abia rupeau romaneste dar au facut eforturi pt a vorbi in limba romana in prezenta mea.. pacat ca is putini din astia..

am petrecut o luna intr-un sat 90% de ucrainieni (maramures). nu am avut niciodata problema sa nu inteleg ce se vorbeste in jurul meu.. la fel in familii de tzigani din sud..

deci, parerea mea este ca starea asta este intretinuta voit.. si daca cineva nu pune piciorul in prag.. va fi simai rau. cat timp noi, romanii sudisti sau nu, vom permite intretinerea ei, sa nu ne miram de discutiile pe tema separarii unor judete de romania, sau ca suntem discriminati in propria tzara..

#46
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
si.. daca se poate.. hai sa evitam folosirea cuvintelor dure la adresa unora sau altora.. ce naiba, nu se poate discuta fara sa iasa scantei? in felul asta nu dam dovada decat de rasism, antisemitism, xenofobism si alte paste fainoase.. chiar trebe sa va invetze cineva cum se poarta o discutie la modul constructiv? sau nu doriti altceva decat sa ne plangem de mila ca suntem discriminati? este cineva dintre voi care a facut vreodata ceva mai mult decat sa se planga ca este discriminat?
si eu nu am fost servit in magazine din ardeal din cauza ca nu am cerut in limba maghiara etc.. dar nu stau sa ma plang de "bozgorii care se cred mari si tari in tzara mea"... nu ma laud, dar de fiecare data cand se vorbea maghiara in prezentza mea si stiam ca respectivii cunosc limba romana am incercat sa le atrag atentia.. de multe ori a mers. si nu m-am limitat numai la atat..


astept sa vad acum de ce voi fi acuzat  :drac:

#47
BlindGirl

BlindGirl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 06.07.2003
Si eu urmaresc threadul de la aparitie.. dar m-am abtinut pana acum de la expunerea parerii  personale..
Sunt moldoveanca dar am stat in Ardeal ( in orasele Alba-Iulia si Cluj-Napoca) timp de un an , in 1999. Am batut si eu tara in lung si-n lat cat mi-a permis buzunarul.. am stat ceva timp si in Tg. Mures si in Sovata..etc
Nu neaparat multi doresc mentinerea acestei stari.. eu m-as exprima un picut altfel.. multi intretin aceasta stare tocmai fiind de o parte sau alta a baricadei..o pozitie pro sau contra duce la crearea unui "front".etc. Si in functie de pozitie in stat etc ai "mijoace" diferite de manifestare...(daca te consideri pe vreun "front")
De mica am auzit in Moldova doar de rau despre cei de nationalitate ungara. Am ajuns in "asa-numitele" zone de conflict si..surpriza..am ajus sa cunosc destui cetateni romani de nationalitate maghiara si majoritatea s-au dovedit a fi oameni extraordinari pe care ii respect si astazi. Acum.. padure fara uscaturi nu exista... asta stie toata lumea. Multi sunt "inraiti" cum le zic altii.. tocmai pentru ca fiind tratati urat de multi romani au ajuns sa fie de o parte a frontului..Unde a inceput conflictul cine a creat baricada nu conteaza... ideea e ca noi  si generatiile care vin putem sa punem capat unor probleme ce se formeaza si iau amploare zi ce zi fara o motivatie.. Sa lasam aia cu Ardealul bla bla deoparte..ca asa si Franta si Anglia se vor ura tot timpul (hihi) , sa nu mai vorbim la ce ar trebui condamnata Germania ...
Tin sa te corectez.. Xtreme.. poate in trecut or fi fost oameni cu studii universitare ce nu stiau romaneste... sau poate mai nou..desi cum acolo e Funar nu cred sa fi "evoluat "astfel situatia in 3 ani. Am avut un prieten de nationalitate maghiara din Miercurea Nirajului de loc, Jud. Mures; la ei in localitate..invatamant la tara.. doar invatatoarea mi se pare ca era de nationalitate romana si pe langa faptul ca vorbea corect romaneste inca de la inceputul anului I de facultate.. mi-a si zis ca profesorii il picau daca avea in examen vreo greseala de limba romana. ( si nu era la Litere!-asta ca sa nu vina careva cu pretexte) Studia la Univ. "Babes Bolyai" .
Acu tin sa va zic asa.. in trecere ca ma pasioneaza cultura si civilizatia tuturor "natiilor" lumii.. si la un moment dat mi-am dat seama de unul din golurile mele pe aceasta tema.. nationalitatea ungara si poporul maghiar... asa ca am vorbit cu multi unguri, am studiat .. si am ajuns chiar sa ii admir pentru unele trasaturi . ( sunt mult mai uniti, cu un suflet deosebit dar greu de inteles...etc) Acum.. vrem sau nu sa negam originile noastre... sangele tot ala de roman, maghiar, francez..etc. e...putem sa cizelam unele aspecte..dar asa cum americanii au caracteristicile lor, francezii pe ale lor, romanii pe ale lor.. si ungurii au si ei un temperament specific. Ca  unora nu le place asta.. vor sa fim toti pe acelasi calapod.. sau vor sa faca fronturi si flameuri...e altceva.

#48
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
oarecum offopic...

Tg.Mures RULZ !!!

#49
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
Xtreme_ : nu pot sa zic decat ca subscriu la opiniile tale (da fapt cam la modu' asta m-am exprimat si io in posturile din thread). ii chestie intr-adevar de bun simt. am avut prietena din bm de nationalitate maghiara. nici macar o singura data bunicii ei din partea tatalui (maghiari 100%) sau ea nu vorbeau o boaba maghiara cand ma apropiam. procentu' in bm cre' ca e pe undeva pe la 20%. in tg mures de ex, e un pic altfel.....gradul de nesimtire e mai mare. acolo toata lumea stie si romana si maghiara, insa sunt anumite persoane care nu vor efectiv sa vorbeasca romana. "nem tudom" sau cum se scrie, desi stiu ceea ce-i intrebi. asta e rau, pt ca romanii stiu toti limba lor, iar in case de romani daca intra un ungur vb si ungureste si romaneste. asta nu mai e corect si tine probabil de ceva mai mult decat bunul simt.  aviz Foreigner. nu poti sa ma contrazici aici. din pacate. daca exista tensiuni intre romani si maghiari, ele nu au la baza - sau cel putin n-am vazut eu pana acum - criterii etnice. exista grupuri de prieteni romani si unguri care n-au nici o problema in a se intelege. poate io am vazut numai pastea asta, da' sunt deja si bm si tg mures unde am fost si voi mai fi ceva vreme.

#50
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
un ultim comentariu din partea mea...

daca rumânii ar fi fost la fel de bine orientatzi economic pe cât de natzionalishti sunt, ro ar fi fost departe... dar nu e, concluzia, o tragetzi singuri...

in loc sa frece menta, mai bine shi gyula shi vasile sa puna osu' la munca, lucru ce nu le place la nici unu de fapt. so... in lipsa de altceva, se improashca unu pe altu'... de sute de ani. popoare oropsite...

#51
TryCatch

TryCatch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.06.2003
Pana la urma tot se va schimba situatia existenta acuma.Comunistii rusi pierd teren de la un an la altul. Asa ca nici pe ai nostri nu ii va mai sustine nimeni.Si Belgradul a incercat sa tina Slovenia si Crotia cu forta in sistemul lor anacronic, dar nu au reusit.Iliescu are 72 de ani, mult nu mai traieste.Adrian Porculescu e obez si destul de batran, se duce si el, la fel ca Sergiu Nicolaescu Colonescu.Comunistii mai tineri din PSD sunt talhari pur si simplu, nu au conceptii de nici un fel.Eu cred ca vestul va fi distinct oricum, prin realitatile care vor fi in teren, asa cum nordul Italiei e diferit de Sicilia.Va amintiti anul 1990?Peste 80% avea Iliescu in sud, peste 90% in Moldova.Daca era sa se ia procentele de atunci din Transilvania si Banat, aceste zone meritau sa fie in acelasi tren cu Polonia, Cehia si Ungaria.Dar am ramas in mocirla, cu rusii, cu sarbii, sa ascultam manele.Va amintiti ce se urla pe strazi in 90 in Bucuresti si in sud, nu mai vorbesc de Moldova:"Nu ne vindem tara", "Moarte intelectualilor", Iliescu te iubim ca ca tine nu gasim" ...din cauza votului lor de atunci au patit-o si ardelenii si banatenii,ceea ce nu a fost cinstit.Uitati-va ce salarii medii sunt in Croatia si Slovenia, si ce salarii sunt in Serbia.Au gresit croatii si slovenii?Eu cred ca nu.

#52
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
@BlindGirl : acum 2 ani si 4 luni, in satul in care eram, 2 profesori maghiari habar n-aveau romana. nu stiu cum dracu au absolvit ei facultatea&stuff, dar e un mare semn de intrebare pt mine..

@arty : as putea adauga la ce ai zis cu frecatul mentei si al manganului si asta: "si daca am abandona obiceiul asta de a ne plange singuri de mila, inlocuindu-l cu munca"..

@TryCatch : nu esti primul ardelean pe care il aud sustinand ideea separarii economice (macar) de restul romaniei.. nu cred ca asta ar fi raspunsul la problemele voastre.. in fond si la urma urmei, Stoica (aka Caritas) era ardelean? daca vrei itzi pot da exemple de directori de scoala ardeleni care cereau "pe fatza" comision pentru a semna un contract benefic pentru scoala si elevi, dar care nu le-ar fi adus lor nimik.. functionari corupti sunt in toata romania, mafie este peste tot.. daca ardealul se va separa de romania, tu crezi ca maghiarii din covasna si harghita nu vor mai vrea autonomie? crezi ca in ardeal va curge lapte si miere? eu ma indoiesc

#53
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

daca rumânii ar fi fost la fel de bine orientatzi economic pe cât de natzionalishti sunt, ro ar fi fost departe... dar nu e, concluzia, o tragetzi singuri...

chiar crezi ca romani exagereaza cu nationalismul?

ma refer la romanii obisnuiti, caricaturi ca CV Tudor si Funar se exclud.
dupa cum se vede si pe forum sunt cativa care dau cu BOZGORI, JIDANI, etc in toate partile dar majoritate trateaza cu simt de raspundere pb-a.
si apropo de Tg Mures, sunt sigur acolo a fost o incercare de a porni in Ro ce a fost in Iugoslavia

#54
[ANCIENT]Klismo

[ANCIENT]Klismo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.07.2003
Well i just had to respond:
I am a transylvanian hungarian, lving abroad, since 20 years, i understand and still speak romanian all thou i can not write in it.

However some suggestions: acid man   you have the same line as Hitler, and i do hope you get the same end as he did.

he wrote: SINGURA LIMBA INRUDITA CU UNGARA E MONGOLA
First of all you should really learn to write in corect romanian. Since you still live there. The get some facts:

For your information you ignorant idiot: the hungarian language is related to the finish language (same family)

Becouse of this closed mindness, i can hardly wait to see how you will act when/IF Romania will ever enter in the European Community. You really think you have something to offer in the "big picture" ?

My best friend is romanian actually, and i lived amongst romanians for 14 years. You know what, their are amongst the kindenst people i've met. And unlike your pathetic lazy bumm ass, i travelled the world.

The fun part is that many accuse the hungarian transylvanians for your own underachievments. How about togheter stand for freedom, democracy, honor and values. (Acid man: look up those words in a dictionary you illiterate nazi)

How dare you speak in the name of romanians. You are but a shame for your country and culture. Becouse of your mentality and the others like you, you still live in the dark ages, and all around you the evolution pass you by. Instead of helping building up a country based on healthy moral values, you sitt there and bitch about whatever, avoiding to work. Sure it is easier to bitch and look at others doing theie jobbs, and sure you are frustrated when you see others enjoying the fruits of their lifes.

But many of you forget the image that here in west , the westerners have about romania. Kids living in the sewers, (hm wasn't that Bucharest they just showed on the evening news?)

When was the last time you helped out a beggar. You are the one who just pass him by when he asks you for a hundred leis. When was the last time you did something for a fellow citizen?

But then there is hope, couse there are people like "BlindGirl", open minded educated persons that realise that that alone is not strong, neighter smart.

Look around, communism is dead, nationalism never worked. So instead of bitching about the hungarians, or magyar's get off your lazy fat ass, and "pune mina la lucru" (or however it is spelled)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate