Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Romanii din Harghita si Covasna, discriminati etnic in propria tara

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
393 replies to this topic

#379
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006

View PostWildEagle, on May 14 2008, 23:13, said:

Frati romani , la arme  si afara cu bozgorimea din tara noastra , dati-mi un MIG , UNDE ESTI TU TEPES DOAMNE  !!!!
Usurel nene si nu va mai agitati asa.
Doar idiotii de la putere fac pe nebunii, romanii se inteleg cu ungurii.
Apropo stii cum sunt priviti ungurii din Romania in Ungaria? Iti spun eu: cu dispret.
Si asta am aflat-o dupa o bauta zdravana cu un colaborator de-al meu din Miercurea Ciuc.

#380
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View Postturbulent, on Apr 27 2008, 14:06, said:

În zonă s-a ajuns la această situație tensionată tocmai din vina autorităților române. Partidele noastre dragi s-au aliat la guvernare cu UDMR-ul și i-au lăsat pe aceștia să-și facă de cap în cele 3 județe. Partea și mai proastă e că acum, cu noul sistem de vot, au șanse să câștige 6-7 președinții de consilii județene. Harghita, Covasna, Sălaj, Satu-Mare, Mureș și Bihor sunt pe cale să intre sub influența nocivă a extremiștilor maghiari.

amice, daca ai vedea lista vizitatorilor de la DNA ai remarca o lunga insiruire de nume unguresti in genul Zsolt, Verestoy, Attila si altii... per total situatia mai dificila din respectiva zona se datoreaza in special celor pe care ei i-au votat sa le reprezinte drepturile si nu romanilor sau Statului Roman... partidul in cauza (ce ar trebui desfiintat pentru ca este creat pe motive etnice si asta il face ilegal) nu a facut decat sa simuleze interesul pentru problemele oamenilor din zona respectiva si in umbra acestei situatii mai marii reprezentatnti s-au imbogatit copios... acum, cand UDMR e cu cutitul la os ajungand un parid marginal care poate nu va intra in Parlament, a aparut acest plan al lor de a-si mentine dominatia economica a supra zonei... pur si simplu vor sa fie lasati sa fure ei in continuare acolo si faptul ca se indeparteaza de Guvern ii sperie... asta e realitatea... bani de la buget si fonduri europene exista si au existat permanent dar acolo oamenii au fost foarte interesati de buzunarul propriu si mai putin de buinele public si national... sa fie sanatosi din partea mea si eu unul sunt de acord si sutin reclamarea la orice Consiliu sau Curte incalcarea flagranta a drepturilor romanilor in regiunile respective precum si marginalizarea lor sociala... planul cu stramutarea familiiilor romanesti in zona respectiva este unul foarte bun si nu este impotriva nici unei reglementari... pur si simplu se poate face acest lucru mascat prin constructia de cartiere noi in zona respectiva (sau pur si simplu alocarea de fonduri de la stat pentru ca anumiti locuitori sa se mute in zona respectiva in vedere dezvoltarii economice) in care sa fie trimisi locuitorii din zone defavorizate gen Petrosani...

#381
SkeTches

SkeTches

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 785
  • Înscris: 17.04.2008

View Postdacadrean, on May 14 2008, 23:18, said:

Usurel nene si nu va mai agitati asa.
Doar idiotii de la putere fac pe nebunii, romanii se inteleg cu ungurii.
Apropo stii cum sunt priviti ungurii din Romania in Ungaria? Iti spun eu: cu dispret.
Si asta am aflat-o dupa o bauta zdravana cu un colaborator de-al meu din Miercurea Ciuc.


Ai dreptate .. nu cred ca ar trebui sa aruncam cu pietre dupa ei .. sa ii omoram direct .. ( am glumit ) . Multi maghiari sunt de treaba , am si prieteni care nu au habar de o boaba de ungureste ( familii mixte ) smd .. sunt cu adevarat si unii instigatori care merita executati in piata publica ..
Acesti "bozgori" vor disparea de tot in cativa zeci de ani .. Apropo in caz ca nu stiati ungurii din romania sunt de multe ori priviti in ungaria ca romani , iar aici ca unguri . Deci se afla intr-o dilema :) trebuie sa aleaga rapid de ce parte sunt :))

Edited by SkeTches, 18 May 2008 - 22:08.


#382
resenbrink

resenbrink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 04.12.2007

View PostWildEagle, on May 15 2008, 00:13, said:

Frati romani , la arme  si afara cu bozgorimea din tara noastra
Dacă s-au născut aici, nu cumva e și țara lor? Mie așa mi se pare.
Nimeni nu-și alege singur țara unde se naște.

View Postdacadrean, on May 15 2008, 00:18, said:

Usurel nene si nu va mai agitati asa.
Doar idiotii de la putere fac pe nebunii, romanii se inteleg cu ungurii.
Apropo stii cum sunt priviti ungurii din Romania in Ungaria? Iti spun eu: cu dispret.
Si asta am aflat-o dupa o bauta zdravana cu un colaborator de-al meu din Miercurea Ciuc.
Păi, și noi facem cam la fel cu basarabenii. Iar ei ajung să se înțeleagă mai bine cu rușii din R.Moldova, decât cu românii.

#383
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostWildEagle, on May 15 2008, 00:13, said:

Frati romani , la arme  si afara cu bozgorimea din tara noastra , dati-mi un MIG , UNDE ESTI TU TEPES DOAMNE  !!!!

Mai intai ca Tepes a facut ordine si a (incercat) sa combata hotia si minciuna pe meleaguri valahe !

Ca n-a reusit pe deplin - se vede peste tot in aceasta tara binecuvantata - pacat ca-i si locuita ! De aia il si chemam asa des !

Am fost trimis din Bucuresti - cu cca. 10 ani in urma - sa lucrez pe vanzari in zona Covasna - Harghita. Colegii de serviciu imi numarau zilele pana cand voi veni inapoi batut, taiat, umilit, etc. Vreau sa va spun ca nu stiam doua boabe ungureste - de-atunci am invatat vreo cinci - si (ma credeti sau nu) n-am avut NICI O PROBLEMA in a discuta in romaneste cu persoane din zona respectiva. Incepeam intotdeauna (cu fiecare persoana nou intalnita): "va rog sa ma scuzati, nu stiu ungureste, puteti sa ma ajutati sa ... sa-mi spuneti ... etc". La fel si in magazine, in institutii, la firme etc. I-am tratat INTOTDEAUNA  pe cei cu care discutam, cu maxim respect. Si ei s-au purtat la fel cu mine. Am intalnit situatii cand, cei pe care ii intrebam diverse chestii, sa nu stie foarte bine romaneste si atunci apelau la un coleg sau la altcineva de pe strada, in functie de situatie.

Am apreciat intotdeauna CURATENIA deosebita din localitatile din zona respectiva - si mi se face totdeauna SILA cand ma intorc in Bucurestiul "iubit", dupa vreo plimbare prin Terra Siculorum !
Cine-i de vina ca suntem atat de hoti si imputiti (daca mergi vara prin vreun mijloc de transport RATB nu poti respira de mirosuri de transpiratie indelung nespalata) - ei (maghiarii) ca vor autonomie ? Sau cei care ii trimit sa se duca "dreaq" in Ungaria ?

Ati fost la Budapesta ? O puteti compara cu Bucurestiul ? Ati fost in Ungaria ? O puteti compara cu Romania ?

Cu ce va deranjeaza daca o mana de oameni (doua judete jum'ate) vor sa nu mai fie condusi de la Bucuresti ? Si daca si-ar obtine independenta ce-ar fi ? Tot fara pasaport ati ajunge acolo, dupa cum puteti merge si-n Ungaria. Va e teama ca s-ar naste vreun model "mai european" de dezvoltare regionala ? Pe forumuri nu vad ca-i trimiteti pe tigani "dreaq" inapoi in India ... Bineinteles ca numai cei care-s cu un cap mai sus deranjeaza...

Sa le multumim celor de pe timpul lui Ceasca ... Securitatii si celorlati ... Datorita lor au plecat toti sasii din Romania. Adevarata comoara etnica de cultura si civilizatie. Bine ca am ramas noi, "romanii", cu tiganii nostri si baligile din mijlocul drumului ...

#384
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Pe mine nu ma deranjeaza cu nimic, din partea mea poa sa fie fiecare judet independent, sau, la fel de bine, toate tarile din lume unite intr-una singura. Nu vad de ce as avea nevoie sa-mi fac singur o problema in plus, sa ma macine soarta unor judete! Sunt convins ca, in afara de cazul in care pune mina Nord-Coreea pe ele, voi avea voie sa le trec granita.

#385
DIE1

DIE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 30.07.2008
Fiecare român de bună credință trebuie să ia atitudine fermă împotriva acestei barbarii. Maghiarii nu au absolut nici un drept să revendice teritorii străvechi românești.

#386
falbi

falbi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 16.06.2005

View PostDIE1, on Aug 17 2008, 14:46, said:

Fiecare român de bună credință trebuie să ia atitudine fermă împotriva acestei barbarii. Maghiarii nu au absolut nici un drept să revendice teritorii străvechi românești.

Cine pe cine numeste BARBAR? Nimeni nu revendica nimic din '' teritoriile stravechi romanesti''. Incearca sa numai inclini urechea la toate tampeniile insirate de specimene numite Vadim, Funar, marko si tokes.

Respect
Un Barbar

#387
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostDIE1, on Aug 17 2008, 13:46, said:

Fiecare român de bună credință trebuie să ia atitudine fermă împotriva acestei barbarii. Maghiarii nu au absolut nici un drept să revendice teritorii străvechi românești.

...si nici sa duca in Ungaria pamintu' cu 91847694876237862438764 de camioane de 30tone bucata  :lol:

#388
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postvata_pa_batz, on Aug 18 2008, 15:20, said:

...si nici sa duca in Ungaria pamintu' cu 91847694876237862438764 de camioane de 30tone bucata  :lol:
acu inteleg de ce ungurii au facut autostrada pana la granita: sa circule basculantele pline de pamantu' tarii . ce bine ca noi nu facem autostrazi...

#389
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postturbo trabannt, on Aug 18 2008, 15:33, said:

acu inteleg de ce ungurii au facut autostrada pana la granita: sa circule basculantele pline de pamantu' tarii . ce bine ca noi nu facem autostrazi...

Mda aici apare o problema de logistica. Probabil ca o vreme le va fi mai greu prin hirtoape. Asta pina cind vor da ceva bani si de autostrazi...suspendate, ca daca pamintu' pleaca.. :lol:

#390
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postvata_pa_batz, on Aug 18 2008, 15:45, said:

Mda aici apare o problema de logistica. Probabil ca o vreme le va fi mai greu prin hirtoape. Asta pina cind vor da ceva bani si de autostrazi...suspendate, ca daca pamintu' pleaca.. :lol:
iti dai seama ce muntii carpati isi fac ungurii?

oricum gogu basculantistu pt o sticla de tuica care un judet cu basculanta :D

#391
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Posthoria66, on Jun 28 2008, 03:48, said:

Mai intai ca Tepes a facut ordine si a (incercat) sa combata hotia si minciuna pe meleaguri valahe !

Ca n-a reusit pe deplin - se vede peste tot in aceasta tara binecuvantata - pacat ca-i si locuita ! De aia il si chemam asa des !

Am fost trimis din Bucuresti - cu cca. 10 ani in urma - sa lucrez pe vanzari in zona Covasna - Harghita. Colegii de serviciu imi numarau zilele pana cand voi veni inapoi batut, taiat, umilit, etc. Vreau sa va spun ca nu stiam doua boabe ungureste - de-atunci am invatat vreo cinci - si (ma credeti sau nu) n-am avut NICI O PROBLEMA in a discuta in romaneste cu persoane din zona respectiva. Incepeam intotdeauna (cu fiecare persoana nou intalnita): "va rog sa ma scuzati, nu stiu ungureste, puteti sa ma ajutati sa ... sa-mi spuneti ... etc". La fel si in magazine, in institutii, la firme etc. I-am tratat INTOTDEAUNA  pe cei cu care discutam, cu maxim respect. Si ei s-au purtat la fel cu mine. Am intalnit situatii cand, cei pe care ii intrebam diverse chestii, sa nu stie foarte bine romaneste si atunci apelau la un coleg sau la altcineva de pe strada, in functie de situatie.

Am apreciat intotdeauna CURATENIA deosebita din localitatile din zona respectiva - si mi se face totdeauna SILA cand ma intorc in Bucurestiul "iubit", dupa vreo plimbare prin Terra Siculorum !
Cine-i de vina ca suntem atat de hoti si imputiti (daca mergi vara prin vreun mijloc de transport RATB nu poti respira de mirosuri de transpiratie indelung nespalata) - ei (maghiarii) ca vor autonomie ? Sau cei care ii trimit sa se duca "dreaq" in Ungaria ?

Ati fost la Budapesta ? O puteti compara cu Bucurestiul ? Ati fost in Ungaria ? O puteti compara cu Romania ?

Cu ce va deranjeaza daca o mana de oameni (doua judete jum'ate) vor sa nu mai fie condusi de la Bucuresti ? Si daca si-ar obtine independenta ce-ar fi ? Tot fara pasaport ati ajunge acolo, dupa cum puteti merge si-n Ungaria. Va e teama ca s-ar naste vreun model "mai european" de dezvoltare regionala ? Pe forumuri nu vad ca-i trimiteti pe tigani "dreaq" inapoi in India ... Bineinteles ca numai cei care-s cu un cap mai sus deranjeaza...

Sa le multumim celor de pe timpul lui Ceasca ... Securitatii si celorlati ... Datorita lor au plecat toti sasii din Romania. Adevarata comoara etnica de cultura si civilizatie. Bine ca am ramas noi, "romanii", cu tiganii nostri si baligile din mijlocul drumului ...

ai terminat? nu de alta dar am deja ochii in lacrimi!
nu-mi dau bine seama daca e de la ce ai scris tu sau de la ceapa pe care o mananc cu simt de raspundere, alaturi de o bucata cinstita de kaiser, niste chifle si o tuica fara e-uri. adica naturala. :)
da' parca mai conteaza?

beau si plang. plang si mananc.
adica beau si mananc. :lol:

#392
molnareniko

molnareniko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.09.2008

View Postjely, on Jul 16 2003, 00:19, said:

Adevarul ca ungurii astia sunt spurcatii rau , ce ma mai ofticam cand rude cu mine, in casa cu mine vorbeau ungureste parca se ascundeau de mine(toate tb se intampla in Pecica -judetul Arad).

Adevarul este ca "ungurii" nu sunt chiar asa de "spurcatii" (nu sunt unguri ci maghiari, eventual secui, cum sunt si eu!, ungurii traiesc in Ungaria si eu nu ma consider ungaroaica). Totul depinde de personalitate si caracter. Cum sunt si in randul romanilor "spurcati", sunt si in randul maghiarilor. Nu uita un lucru: in viata om trebuie sa fii, nationalitatea conteaza prea putin (si aici ma refer in primul rand la cum gandesc eu si cum interactionez eu cu oamenii). Sa nu credeti ca maghiarii nu sunt discriminati etnic, si eu am fost numita bo... odata, pentru ca persoana respectiva, saracul de el, nu stia ca sunt maghiara...(asa si-a exprimat parerea) In fine, eu provin dintr-o familie de "unguri spurcati" din Secuime, si, culmea, am invatat romaneste. Si apropo, sunt simtita indeajuns incat sa nu vorbesc pe maghiara cand sunt romani langa mine. Faptul ca rudele tale au vorbit pe maghiara de fata cu tine arata lipsa de respect. Si pentru toti cei care asociaza cuvantul maghiar din Romania cu bozgor: jos palaria, tarane! ca si cum ti-ar spune cineva tigan imputit, sau ceva de genul.

Edited by molnareniko, 01 September 2008 - 16:30.


#393
yoproject

yoproject

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 14.05.2005
Daca m-ai fi intrebat acum 10 de ani de aceasta problema, probabil ca as fi avut si eu niste izbucniri, spasme de natura "patriotico-nationalista".
Intre timp, am ajuns sa vad altfel lucrurile altfel.

Directia in care merg lucrurile in tara asta in actualul context, atat la nivel macro, la nivel national, gen politici, economie, cultural, dar si la nivel mic, de contact cu oamenii pe strada, este total gresit si profund nesanatoasa.

Nu garantez ca opiniile din randurile urmatoare sunt complet obiective.
Voi fi mai transant si voi zice: la dracu cu Romania (si aici ma refer la entitatea statala, granite, administratie, etc). Nu vreau s-aud remarci legate de figuri istorice si lupta lor pt impunerea independetei, este evident de ce.
Asa ca sustin dorinta unora de a obtine autonomie sau independenta sau ce vor. Probabil ca s-au saturat de imbecilii "de sus" din politica si conducere , care oricum nu-i reprezinta, de coruptie si celelalte minunatii carpato-danumbiano-pontice. Si cred si in superioritatea starii actuale a valorilor morale, a societatii in general, cand vine vorba de maghiari, sasi, secui.
Pacat ca limba maghiara suna ca naibasi ca probabil e si dificila de invatat. :D

#394
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Români din Harghita, Covasna și Mureș, plus alții care li se vor alătura, vor merge în data de 29 iulie anul curent la București pentru a protesta împotriva Codului administrativ recent adoptat de parlament, după ce FCRCHM și Asociația „Calea Neamului” au sesizat pe Iohannis să nu promulge această lege, avînd în vedere prevederile pe care acești români și nu doar ei le consideră periculoase pentru Țara Românească. Să vedem dacă zgomotoșii anti-PSD, dincolo de retorica lor cunoscută, vor avea un minim bun simț și se vor alătura acestor manifestații care sînt atât împotriva unor prevederi din Codul administrativ cât și pentru susținerea românilor din sud-estul teritoriului românesc intracarpatic.

http://mesageruldeco...-administrativ/
http://informatiahr....-administrativ/
https://covasnamedia...i-administrativ

În scrisoarea adresată președintelui României se menționează următoarele:
„În numele Forumului Civic al Românilor din Covasna, Harghita și Mureș și al Asociației Calea Neamului – asociații care au ca obiectiv promovarea și apărarea prin toate mijloacele legale a identității naționale, a drepturilor și libertăților cetățenești ale românilor din județele Covasna, Harghita și Mureș, în condițiile specifice conferite în această zonă de ponderea lor numeric scăzută – Vă solicităm să nu promulgați Legea privind Codul Administrativ al României, în forma adoptată de Parlament, act normativ prin care limba maghiară dobândește statut de limbă oficială pe o arie ce depășește cu mult județele Covasna, Harghita și Mureș.
Astfel, conform art. 94, alin. (2) din Legea privind Codul Administrativ al României, „Autoritățile și instituțiile publice, precum și celelalte entități juridice prevăzute la alin. (1), prin hotărârea organelor lor deliberative sau după caz, organelor de conducere, pot decide asigurarea folosirii limbii minorităților naționale în unitățile administrativ-teritoriale în care cetățenii aparținând minorităților naționale nu ating ponderea prevăzută la alin. (1)”, respectiv de 20% din totalul populației. Textul de lege menționat impune obligativitatea folosirii limbilor materne ale minorităților naționale nu doar autorităților administrației publice locale și serviciilor publice deconcentrate, enumerate limitativ de Legea fundamentală, ci și instituțiilor publice aflate în subordine, organismelor prestatoare de servicii publice și de utilitate publică de interes local sau județean, precum și prefecturilor, ceea ce contravine art. 120 alin. (2) din Constituție. În acest fel, se nesocotește obligația constituțională a existenței unei ponderi semnificative ca premisă a folosirii limbii materne a persoanelor aparținând unei minorități naționale în relația cu autoritățile publice, pragul de 20% devenind opțional, iar nesocotirea lui este lăsată la arbitrariul organelor deliberative sau chiar a unei singure persoane în cadrul instituțiilor sau autorităților cu conducere unipersonală.
În scopul exercitării dreptului prevăzut la alin. (2) din Legea privind Codul Administrativ al României, în forma adoptată de Parlament, autoritățile publice și entitățile prevăzute la art. 94 alin. (1) „au obligația să pună la dispoziția cetățenilor aparținând unei minorități naționale formulare și texte administrative de uz curent și în limba lor maternă”. Practic, Codul permite introducerea formularelor bilingve în administrație și, mai rău, statuează faptul că redactarea acestora se realizează de către Departamentul pentru Relații Interetnice din subordinea Guvernului României, respectiv de Institutul pentru Studierea problemelor Minorităților Naționale. Prin prevederile sale, noul Cod Administrativ determină deteriorarea statutului de limbă oficială al limbii române. Este introdus caracterul obligatoriu al limbii maghiare în instituțiile prefectului și serviciile publice deconcentrate ale ministerelor.
Potrivit prevederilor Constituției României, actele oficiale se întocmesc în limba oficială. Înscrisul în limba maternă a persoanelor aparținând minorităților naționale trebuie să aibă, din punct de vedere al regimului juridic, doar caracter de traducere. În caz contrar, avem două acte oficiale în două limbi, ceea ce conferă, contrar Constituției, caracter de limbă oficială limbii minoritare. Aceleași argumente subzistă și în cazul formularelor reglementate prin art. 3. În situația în care se folosește un formular unic, atunci măsura de reglementat prin Codul Administrativ, pentru a nu se aduce atingere limbii oficiale, ar fi fost aceea ca înscrierile în formular în limba minorității naționale să aibă dimensiuni mai mici și caractere italice, conform practicii celorlalte state care acceptă asemenea formulare. În acest fel se protejează caracterul constituțional de unică limbă oficială a limbii române, în acord și cu preambulul Cartei Europene a limbilor regionale sau minoritare, potrivit căruia protecția și încurajarea limbilor regionale sau minoritare nu trebuie să se facă în detrimentul limbilor oficiale și a necesității de a le însuși.
Este cunoscut faptul că, în acord cu Carta Europeană a limbilor regionale sau minoritare, Constituția reglementează dreptul de utilizare a limbii minoritare sau regionale numai în raport de existența în cadrul unei Unități Administrativ Teritoriale a unei ponderi semnificative a cetățenilor aparținând unei minorități naționale. De asemenea, se cuvine menționat că în raportul Comisiei de la Veneția, din octombrie 2001, cu privire la tratamentul preferențial acordat minorităților naționale, se precizează că acest tratament preferențial „nu poate să fie acordat în alte domenii în afară de educație și cultură, decât în cazuri excepționale”. Raportul Comisiei nu menționează în niciun fel tratamentul preferențial în domeniul administrației publice. Introducerea limbii maghiare în instituțiile de stat nu face decât să izoleze mai mult cele două comunități, română și maghiară, și să adâncească separatismul în relațiile interetnice.
Prin eliminarea pragului de 20% pentru folosirea limbii materne a minorităților naționale în administrația locală, prin asigurarea dreptului de a utiliza limba maternă în instituțiile publice ale administrației publice centrale și reintroducerea cuvântului „etnic” în definiția județului, prin diminuarea rolului prefectului, pentru a nu mai putea ataca, cu aceeași consecvență, deciziile emise de administrațiile publice locale, Legea privind Codul Administrativ al României nu face altceva decât sa reducă aproape de disoluție autoritatea statului român în unele zone ale țării, în care populația românească este redusă numeric și va favoriza obținerea autonomiei teritoriale pe criteriu etnic și formarea unei enclave etnice, în inima României. Astfel românii din județele Covasna, Harghita și parțial Mureș, în care sunt numeric minoritari, nu vor mai avea nicio șansă de supraviețuire.
Din punctul nostru de vedere, acestea sunt argumentele pentru care vă solicităm să nu promulgați Legea privind Codul Administrativ al României, lege pe care o considerăm neconformă cu o serie de prevederi din Constituția României, iar promulgarea ei în forma adoptată de parlament va avea consecințe grave pentru România, în anul când aniversăm Centenarul Marii Uniri.
Pentru a vă prezenta și alte argumente în favoarea nepromulgării Legii privind Codul Administrativ al României, precum și principalele probleme cu care se confruntă comunitatea românească din cele trei județe, pentru păstrarea și afirmarea identității naționale, într-un mediu refractar la prezența alterității, în care liderii politici ai populației de etnie maghiară promovează proiecte separatiste, Vă rugăm să ne acordați o audiență, duminică, 29 august a.c., ora 19, la încheierea marșului de protest organizat pentru contestarea votării Codului Administrativ de către Parlamentul României.”

„Distribuiti vestea, fraților! Vă chemăm să fiți alături de noi, umăr lângă umăr, pentru Țară si Neam! Până aici! Asta nu se poate! Românii din cele trei județe își vor apăra identitatea națională în fața celor care trădează în Anul Centenarului interesele fundamentale ale Neamului Românesc. Vom spune un NU hotărât Trădării, vom apăra Limba Română, una din ultimile baricade ale identității noastre. Vocea Inimii Patriei va fi auzită, Istoria va lua act că noi, românii cu dragoste de țară, am fost în aceste vremuri cumplite ostași în această luptă identitară, că ne-am făcut datoria până la capăt. De vom iesi sau nu victoriosi, va fi după voia lui Dumnezeu. Vom bea până la fund paharul amărăciunii de va fi nevoie, dar acest Drum al nostru în Capitală va rămâne Mărturie peste Timp că am purtat Lupta, că nu ne-am lăsat învinsi de deznădejde, că am fost Demni, că am iubit Drapelul, Ortodoxia și Limba Neamului nostru!” anunță președintele Asociației Calea Neamului, Mihai Tîrnoveanu, într-un apel pe pagina sa de facebook.
www.activenews.ro/prima-pagina/Romanii-din-Covasna-Harghita-si-Mures-vin-la-Bucuresti-151720

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate