Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Romanii din Harghita si Covasna, discriminati etnic in propria tara

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
393 replies to this topic

#1
wargod

wargod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 29.05.2003
Am citit curand un articol din ziar in care se vorbea despre discriminarea etnica a romanilor din Harghita si Covasna.Iata articolul:

" "Politica pasilor marunti", asa cum si-a denumit UDMR strategia, incepe sa-si arate roadele. Chiar daca, la nivel central, Uniunea Maghiarilor proclama, cel putin declarativ, respectul fata de valorile democratice, egalitatea in drepturi cu romanii majoritari, in judetele Covasna si Harghita situatia este cu totul alta. Aici, populatia de etnie romana este victima unei discriminari ce poate avea drept consecinta fie o maghiarizare completa, fie abandonarea acestor regiuni. A trecut vremea confruntarilor violente, de tip Tg. Mures... Acum, romanilor li se limiteaza dreptul la invatatura in limba nationala, li se conditioneaza angajarea de cunoasterea limbii maghiare, numele romanesti ale strazilor sunt schimbate, iar in unele primarii informatiile de utilitate publica sunt afisate exclusiv in maghiara. Si acestea sunt doar cateva dintre evidente, pentru ca mai exista si amenintarile telefonice, reducerea numarului de clase cu predare in limba romana, limitarea accesului la informatie etc.

Infiintarea, la sfarsitul lunii trecute, a doua asociatii comunitare romanesti a avut ca scop contracararea actiunilor reprezentantilor autoritatilor locale, unguri, intr-o majoritate zdrobitoare, indreptate impotriva romanilor si deschiderea unui dialog efectiv cu minoritatea maghiara. Membrii asociatiilor au apelat, in ultima instanta, la acest mod de manifestare deoarece se simt tradati de liderii de la Bucuresti, care i-au jertfit in numele pactului de guvernare.



Tinuturile Harghitei si Covasnei au ridicat, dintotdeauna, probleme in ceea ce priveste coabitarea dintre ungurii majoritari si romanii ajunsi straini in propria lor tara. Sistemul reprezentativitatii proportionale in cadrul organismelor autoritatilor locale isi arata, astazi, roadele nefaste. Numarul redus al consilierilor de etnie romana, din primarii, face ca, practic, orice decizie favorabila comunitatilor romanesti sa fie blocata de majoritatea maghiara. Asa s-a ajuns la reducerea numarului de clase cu predare in limba nationala, la marginalizarea si discriminarea romanilor si, consecinta a acestei "politici", la plecarea acestora din zona amintita. Satui sa mai astepte un ajutor din partea autoritatilor statului, convinsi ca "devin interesanti pentru alesii poporului, doar din patru in patru ani", in perioada electorala, romanii de pe aceste meleaguri au infiintat, in data de 30 iunie a.c., doua asociatii comunitare romanesti, in Odorheiu Secuiesc si Miercurea Ciuc.


De ce este nevoie de asociatii comunitare?


Cei aproximativ 50.000 de romani din judetul Harghita sunt supusi unei presiuni constante, iar fapte fara importanta pentru cineva din restul tarii devin factori ce pot duce la disparitia romanilor din aceasta zona. La primaria Odorheiu Secuiesc, spre exemplu, afisarea informatiilor cu caracter public se face exclusiv in maghiara, iar la sedintele Consiliului Judetean Harghita, cei sase consilieri romani sunt obligati sa asculte traducerile dezbaterilor in casca. De acelasi tratament au parte si ziaristii de la publicatiile de limba romana. Acestora nu li se face o traducere simultana, din limba maghiara in care se exprima cu nonsalanta autoritatile locale, fara sa tina cont de prevederile legii referitoare la folosirea limbii de stat. Chiar si in timpul festivitatilor prilejuite de Zilele judetului Harghita, in ciuda existentei a peste 7.000 de cetateni romani, prezentarea evenimentelor si afisajul stradal s-a facut exclusiv in maghiara etc. Acestea sunt, dupa cum ne spunea un locuitor de aici, "doar varful icebergului", pentru ca la ele se adauga zeci de alte mici "amanunte". Ca sa ocupe un post, unui roman i se cere sa cunoasca maghiara, daca intra intr-un magazin sau restaurant este servit ultimul, cei care se revolta primesc telefoane de amenintare, numele romanesti ale strazilor sunt schimbate cu nume unguresti. Aceste sunt insa doar citeva dintre motivele care i-au facut pe romanii din Harghita sa se constituie in organizatii comunitare.


Autoritatile raspund evaziv


Autoritatile centrale, cat si cele locale par sa nu vada insa acese lucruri. Concret, problematica infatisata de liderii organizatiilor romanesti si de ziaristi de la cele mai importante cotidiane centrale la simpozionul desfasurat in aceste zile la Izvorul Muresului a fost tratata cu superficialitate de autoritati. Intr-o incercare de a evita niste raspunsuri care ar fi provocat reprosurile partenerilor udemeristi la guvernare, prefectul judetului Harghita, Mircea Dusa, a subliniat "realizarile majore in plan economic" evidentiate in ultimii doi ani, cooperarea buna dintre partenerii de afaceri romani si maghiari, alocarea unor fonduri banesti institutiilor de invatamant din judet, dar a fost nevoit sa recunoasca existenta tensiunilor acumulate de zeci de ani.

Mai fin politician, presedintele Camerei Deputatilor, Valer Dorneanu, a atentionat asupra faptului ca "situatiile conflictuale existente intre comunitatea romaneasca si cea maghiara nu se pot rezolva intr-o perioada scurta de timp" si "este nevoie de concesii din partea ambelor parti". Si presedintele Camerei Deputatilor a fost nevoit sa recunoasca efectele negative ale unor masuri legislative, cum ar fi segregarea scolara pe criterii etnice sau acceptarea folosirii limbii maghiare in justitie, dar a subliniat ca acestea au fost impuse de necesitatea acordarii legislatiei noastre, cu cea existenta in spatiul european.


"Politica pasilor marunti" dusa de UDMR duce la disparitia romanilor


In prezent, in Odorheiu Secuiesc mai traiesc 1.087 de romani in Vlahita, 60 in Covasna, procentul de romani este de 25%, iar in localitatile rurale este in continua scadere. Fenomenul se manifesta pregnant mai ales in structura institutiilor statului. Astfel, la Primaria Sf. Gheorghe, din 104 angajati, doar doi sunt romani, iar la cele din Tg. Secuiesc sau Baraolt nu exista nici unul. Un alt aspect grav este ca romanii au ajuns sa vorbeasca maghiara chiar si la ei in casa. La Doboi, spre exemplu, mai sunt doar 310 romani, cei mai multi trecuti de 60 ani. Presiunea constanta a concetatenilor maghiari i-a determinat, in timp, sa renunte la limba materna si, chiar daca ii chema Tudoran, Stoica, Ardeleanu si se declara romani get-beget, si-au ales o alta limba, pe cea a mai numerosilor consateni. Singura oaza de romanitate si, totodata, singurul loc in care se vorbeste, fara frica, in romaneste, este biserica, dar si acest bastion nu va mai rezista mult timp. Parintele Vasile Bobeica ne spuna ca in 10-20 de ani, cand vechea generatie se va stinge, biserica nu va mai fi decat o cladire fara enoriasi si aceasta si pentru ca, in singura clasa, cu sediul in casa parohiala, nu mai invata decat doi copii, ceilalti sateni preferand sa-si dea copiii la scoli cu predare in limba maghiara.

Ingrijoarea Asociatiilor comunitare ale romanilor sunt justificate, insa autoritatile centrale se pare ca sacrifica cele cateve sute de mii de romani protocolului politic semnat cu UDMR. "

Ce parere aveti despre acest articol?

#2
jely

jely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 20.05.2002
Adevarul ca ungurii astia sunt spurcatii rau , ce ma mai ofticam cand rude cu mine, in casa cu mine vorbeau ungureste parca se ascundeau de mine(toate tb se intampla in Pecica -judetul Arad).

#3
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
unii "este" de treaba altii NU. nu ai ce sa le faci , atata gandesc atata executa>

Pacat, ca daca traim in aceeasi tara, putea marea majoritate macar sa se straduiasca sa invete RO si sa arate putin respect (cai care nu fac lucrul asta INCA) pt locuitorii RO si pt DRAPEL!

e o problema veche la care 100% ca nu se gaseste rezolvare decat daca pleaca unii sau altii, si raman doar unii intr-o anumita zona - asta e parerea mea,

#4
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
Parerea mea...

Bravo lor !

DA, cu toate ca pot spune ca NU POT inghiti aceasta natie, trebuie sa spun... inca o data Bravo lor....

De ce ?

Simplu: pentru ca suntem condusi de niste prosti care le permit nenoricirile astea... Acum pe bune... ei si-ar vinde si mamele si copii... credeti ca le pasa de noi ??? Eu zic ca nu...

Asta e...

#5
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
ideea e ca ungurii sunt asa de rai acolo unde sunt majoritari....in celelalte zone, chiar daca unii o fac fortat, sunt mult mai amabili si linistiti....cel putin la suprafata si in relatiile directe. stiu o fata care e unguroaica pe jumate si habar n-are o boaba. mai stiu pe cineva care e ungur 100% da' niciodata la masa cand au fost si romani n-a vorbit altfel decat ungureste....chiar daca mai erau si alti unguri la masa care mai vorbeau din cand in cand pe limba lor. depinde si de bunul simt aici. am fost in Baiut (MM) care este un sat mai mare exclusiv minier si peste 90% unguri, da' nimeni n-a vorbit cu mine o boaba in ungureste sau s-a uitat urat la mine cand am fost la magazin sa iau ceva. ceea ce nu pot spune si de lacul rosu, de ex. in concluzie, nu trebuie bagati toti in aceeasi oala.....nu inca. ce se intampla in unele zone nu este vina udmr-ului, ci vina romanilor, care au facut compromisuri pt a avea majoritate in parlament, de 8 ani de zile. p-aia sa-i injurati.

#6
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
despre partea "casnica" a problemelor nu ma exprim (la tine in casa poti vorbi ce in ce limba vrei) dar chestiile cu sedintele in institutiile administratiei locale tinute in maghiara sunt nashpa de tot. dupa mine orice functionar public (chiar si cei alesi) trebuie ca mai intai sa treaca un examen de lb romana.

#7
TryCatch

TryCatch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.06.2003
Covasna si Harghita intradevar sunt judete cu relief majoritar montan, deci locuitorii lor sunt munteni, sau pe romaneste mocani, deci nu se manifesta asa pentru ca sunt unguri, ci pentru ca sunt din varf de munte.Credeti cumva ca ciobanii sau mocanii romani sunt cu ceva mai buni?Eu cred ca absolut deloc.In alta ordine de idei romanii si ungurii din Transilvania cred eu formeaza o comunitate distincta, diferita de romanii din fostul  regat , dar si de ungurii din Ungaria.Sunt dintre ardelenii care cred cu tarie in necesitatea autonomiei Transilvaniei, desi sunt roman.Si din cate vad zi de zi din ce in ce mai multi intelectuali ardeleni sunt de aceeasi parere.Daca ar fi avut autonomie , Ardealul era in grupul tarilor deja integrate in NATO, eram in aceeasi oala cu Ungaria, Polonia, Cehia.Pe cand asa...suntem cu ascultatrii de manele...platim impozite pentru ca sudul si Bucurestiul in special sa ocoleasca fiscul cu tot felul de inginerii financiare...platim impozite ca sa sustinem industria energofaga si nerentabila din sud...platim impozite ca sa fie banii tocati la Bucuresti, in loc sa fie cheltuiti aici.Inainte de 1918 strabunicii nostri erau catolici...acum suntem ortodoxi, ca rusii.Pana la 1918 cultura ardeleneasca era formata sub influienta austriaca si germana...dupa aceaa am preluat influientele turcesti si rusesti de la ceilalti...in concluzie cred ca ar fi mult mai bine pentru ardeleni sa fie autonomi, sa nu depinda de hotii de la Bucuresti

#8
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
TryCatch: vad ca esti f bine informat :) si foarte sigur pe ceea ce afirmi. tin sa-ti reamintesc ca in 1600 mihai vitezu a fost primit cu paine si sare ca un erou cand a intrat in alba iulia....al draq de oltean sudist ce era.  probabil nu fiintai cand in 1918 intelectualii din ardeal au hotarat de buna voie si nesiliti de nimeni unirea in fata intergului popor. probabil ca esti prea tanar ca sa ai habar ce-au facut maghiarii in 1940 dupa anexarea unei parti in urma tratatului de la viena cu populatia de origine romana. ce habar ai tu de influentele culturale in diferite zone ale tarii de-a lungul veacurilor atunci? de draci de cunostiinte de economie strategica ai tu cand afirmi cu atata seninatate ce afirmi? desi nu-s din ardeal, am unele afinitati pentru zona (prietena e din tg mures), da' cre' ca pot sa afirm ca stiu mai bine ce e acolo decat tu si nu pot decat sa ma bucur ca nu-s prea multi cei care au un unghi de vadere atat de....ascutit. tu vezi macar despre ce e vorba in thread-ul asta?

#9
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by TryCatch
Covasna si Harghita intradevar sunt judete cu relief majoritar montan, deci locuitorii lor sunt munteni, sau pe romaneste mocani, deci nu se manifesta asa pentru ca sunt unguri, ci pentru ca sunt din varf de munte.Credeti cumva ca ciobanii sau mocanii romani sunt cu ceva mai buni?Eu cred ca absolut deloc.In alta ordine de idei romanii si ungurii din Transilvania cred eu formeaza o comunitate distincta, diferita de romanii din fostul  regat , dar si de ungurii din Ungaria.Sunt dintre ardelenii care cred cu tarie in necesitatea autonomiei Transilvaniei, desi sunt roman.Si din cate vad zi de zi din ce in ce mai multi intelectuali ardeleni sunt de aceeasi parere.Daca ar fi avut autonomie , Ardealul era in grupul tarilor deja integrate in NATO, eram in aceeasi oala cu Ungaria, Polonia, Cehia.Pe cand asa...suntem cu ascultatrii de manele...platim impozite pentru ca sudul si Bucurestiul in special sa ocoleasca fiscul cu tot felul de inginerii financiare...platim impozite ca sa sustinem industria energofaga si nerentabila din sud...platim impozite ca sa fie banii tocati la Bucuresti, in loc sa fie cheltuiti aici.Inainte de 1918 strabunicii nostri erau catolici...acum suntem ortodoxi, ca rusii.Pana la 1918 cultura ardeleneasca era formata sub influienta austriaca si germana...dupa aceaa am preluat influientele turcesti si rusesti de la ceilalti...in concluzie cred ca ar fi mult mai bine pentru ardeleni sa fie autonomi, sa nu depinda de hotii de la Bucuresti

daca Transilvania nu ar fi fost alipita Ro sigur ar fi fost parte a Ungariei, ma intreb daca pe acolo in comunitatile romanesti se vorbeste "doar" romaneste la primarie.

la partea cu catolici esti varza rau de tot, iar ortodoxismul a venit de la Constantinopol in nici un caz din Rusia.
daca esti din familie de romani sigur nu ai fost catolic nici inainte de 1918.
Cultura ardeleneasca (scoala ardeleana - Hasdeu & co) dupa manualul de clasa a IX-a este cea mai romaneasca dintre toate provinciile, poate ca din cauza "asupririi" austro-maghiare.

nu neg "capacitatea" conducatorilor de la Bucuresti de a conduce tara, dar poate ar trebui remarcat faptul ca un prcent important dintre ei au origini ardelenesti.

despre comportamentul in societate al diferitelor "natii" de romani poate ar trebui sa remarcam (sigur ca nu este cel mai concludent exemplu) modul de viata/exprimare al ardelenilor (Iza si Costel) din casa Big Brother.

#10
TryCatch

TryCatch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.06.2003
Nu am spus ca ortodoxismul a venit din Rusia, ci doar ca rusii sunt ortodocsi, ca si noi.Asta a fost un mare dezavantaj, de exemplu polonezii au avut mult de castigat in ultimii ani dsatorita faptului ca sunt catolici, asemeni celor din vestul Europei.Sunt din familie de romani si te inseli: inainte de 44 majoritatea romanilor de aici apartineau de biserica greco-catolica, comunistii au schimbat fortat aceasta situatie, prin metodele cunoscute :crima , violenta, lagare, etc."Asuprirea" austroungara, cum ii spui tu, a dus la formarea scolii muzicale clujene, a arhitecturii de la Sibiu si Sighisoara, a respectului pentru munca, si a multor altor "rele"."Eliberarea" venita din sud a adus hotia, lasitatea, duplicitatea, lipsa de civilizatie, mizeria.Scoala ardeleana...scuza-ma, dar in afara de cateva scrieri nationaliste, ce a adus?ce mare opera?a dat vreun mare matematician, vreun mare compozitor?...nu stiu de nici unul.... cat despre liderii de la bucuresti, origini ardelenesti au putini, si nu cei din primul esalon, singura regretabila eroare fiind Ciorbea.Dar nu despre persoane e vorba, eu, fara sa vreau sa jignesc pe cineva, constatam doar ca daca era autonoma, Transilvania ar fi fost in grupul tarilor care sunt de mult in Nato si la anul vor fi (pe bune, in conditii reale, cu economie puternica) in UE.Aceste tari(Ungaria , Polonia, Cehia, Slovacia) au salarii medii de cateva ori mai mari decat ale Romaniei.Povestea cu comportamentul in societate, cu Iza si Costel: in asemenea discutie se ia in calcul media, majoritatea, nu niste persoane anume.Nu inteleg de ce romanii din sud au atata treaba cu ungurii(fara sa-i cunoasca prea bine), in schimb nu au mare lucru cu tiganii.Crezi sincer ca ungurii sunt mai rai decat tiganii?

#11
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
nu le am prea bine cu religia&staff, dar parca romano catolic nu este acelasi lucru cu ortodoxia
cel putin teoretic religia nu are influenta ptr integrarea in UE, Greci sunt majoritari ortodocsi si nu par a avea probleme din aceasta cauza.

ceea ce stiu eu despre ortodoxismul din Ardeal este din carti (Rebreanu&co) unde spune ca romani din Ardeal sunt ortodocsi.

unde ai auzit tu ca tigani sa ceara folosirea exclusiv a limbi romanes in administratie? sigur aceasta este o explicatie a virulentei nationalismului romanesc contra maghiarilor.
Se spune ca istoria e cea mai mare curva, dar eu nu prea am auzit de prea multi nemultzumiti dupa 1918.
oricum consier ca te inseli foarte mult daca crezi ca toate relele au fost aduse de "sudisti'.

despre autonomia Transilvaniei poate ar trebui sa faci o paralela cu "autonomia" Moldovei (Republica). Apropo in tara autonoma Transilvania care ar fi limba vorbita (Transilvaneasca?!?!)

#12
Zubaida

Zubaida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 19.05.2003

Quote

Originally posted by TryCatch
inainte de 44 majoritatea romanilor de aici apartineau de biserica greco-catolica, comunistii au schimbat fortat aceasta situatie, prin metodele cunoscute :crima , violenta, lagare, etc."

Adica matale zici ca ateii de comunistii i-au fortat pe catolici sa treaca la... ortodoxie? Aberezi, mon cher, parerea mea de sudista...

Iar perioada dintre 1918 si pana la WWII e considerata de multi adevarata epoca de aur a Romaniei...

#13
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
ardealu' se uita la tv cu lumanarea daca ar fi fost autonomia aia. iar asta e un fapt. daca tu consideri la ora actuala ca ungaria are "in conditii reale, o economie puternica", ce fel de economie are de exemplu suedia? sau germania? de otel, de titan?

repet, uita-te la titlul din thread

#14
theInstaller

theInstaller

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 22.04.2003

Quote

Originally posted by Zubaida
Adica matale zici ca ateii de comunistii i-au fortat pe catolici sa treaca la... ortodoxie? Aberezi, mon cher, parerea mea de sudista...

S-ar putea sa nu abereze !

http://www.unibuc.ro...20bisericii.htm

http://www.unibuc.ro.....ana unita.htm

#15
TryCatch

TryCatch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.06.2003
"Adica matale zici ca ateii de comunistii i-au fortat pe catolici sa treaca la... ortodoxie? Aberezi, mon cher, parerea mea de sudista...

Iar perioada dintre 1918 si pana la WWII e considerata de multi adevarata epoca de aur a Romaniei..."

da e perfect adevarat , pentru ca biserica ortodoxa a fost acceptata de partidul comunist, in mod oficial(prin acte), in timp ce bisericile catolice au fost in prima faza desfiintate, apoi lacasurile lor de cult au fost date BOR, care nici azi nu accepta sa le restituie pe toate.BOR , in frunte cu Iustinian,patriarhul diavolului, au facut pactul cu statul comunist, multi preoti ortodocsi lucrand cu acte in regula la securitate, dupa cum o dovedesc acum dosarele, atat cat au putut gasi cei de la CSAT. Sa nu vorbim de ce a urmat cu Teoctist.Cat despre perioada 1918-1938,da asa a fost cu cateva mentiuni: familia regala de origine germana a avut merite IMENSE in acest sens, chiar daca romanii si azi ii tot dau inainte cu Cuza...daca nu era familia regala...

#16

  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Voi cei care doriti autonomia Ardealului cititi cartea lui Radu Teodoru "Urmasii lui Atilla".

#17
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
Eu sunt de parere ca demersul pe care l-au incercat pateticii aceia, nu a fost altceva decat o dovada clara de inconstienta.
A incerca sa trasezi alte granite in Europa de dupa anul 2000 este o fantezie de scolar, si nimic altceva.

Iar daca vreti sa vorbim despre istorie v-as ruga, frati ardeleni, sa va aduceti aminte de faptul ca ne-ati primit stramosii cu paine si sare de oricate ori v-am eliberat, iar daca acum credeti ca faceti prea mult pentru eliberatorii vostri ei bine, asta inseamna ca de abia acum ati inceput sa platiti din datoria de suflet pe care o aveti fata de natiunea care v-a permis a gandi si vorbi liber in limba materna.
tryCatch: nu esti singurul care gandeste ca alte natii decat romanii fac lucruri mai bune, si ca sub conducerea altor natii au dus-o mai bine. Nu pot sa te contrazic, este parerea ta. Asa gandesc unii si despre Ceausescu, de exemplu, cum ca sub biciul comunist au realizat o multime de lucruri bune.
Nu te voi contrazice, repet, este opinia ta, ai dreptul sa o ai si sa o impartasesti cui crezi tu de cuviinta. Numai ca gresesti fundamental.

#18
TryCatch

TryCatch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.06.2003
ce legatura are una cu alta?nu am spus ca vrem unirea cu Ungaria, ci autonomie administrativa, iar despre carti, suntem totusi in anul 2003, ce a fost nu stiu cand a fost atunci.Daca o luam asa, nu trebuie facuta vreo referire la vreo carte, ci doar la mineriadele din Romania.Ce s-a intamplat acolo....N-am cuvinte :(

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate