Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Stații epurare, fose septice, ecologice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2909 replies to this topic

#2593
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,208
  • Înscris: 09.01.2008
Eu nu mai pun bioactivatori de cca 5 ani. Crusta am si eu. Si milioane de musculite de canalizare.

#2594
lllllll

lllllll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.12.2020
Cei cu mini statii de epurare, ce parere aveti de acest model de la Valrom ? https://www.romstal....-q-1-mc-zi.html

Am citit destul de mult din topic, insa m-ar ajuta niste pareri actuale ale proprietarilor de mini statii ce au apucat sa le utilizeze timp de cativa ani:
- cat de des le vidanjati?
- ati intampinat ceva probleme cu partea de automatizare/electronica la ele?
- aruncati hartia igienica in vas? (producatorul spune ca nu ar trebui ... )
- inteleg ca trebuie avuta grija cu chimicalele folosite, insa trebuie eliminate complet sau e ok daca sunt folosite cand si cand?

Orice alt sfat este binevenit. nu am mai locuit pana acum intr-o casa cu astfel de sisteme si as vrea sa ma informez corect inainte.

Solul unde va fi montat este unul lutos si nu stiu la ce sa ma astept cand vine vorba de evacuarea apelor prin dren.
Statia va deservi 3 persoane.

#2595
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Si eu sunt interesat de ceva feedback legat de mini statie de epurare.
Sper ca in curand sa incep un nou proiect cu o casa de vacanta intr-o zona in care nu exista canalizare si optiunile sunt fosa sau statie. Inclin spre statie pentru posibilitatea deversarii mai usoare a apei.
Ca si optiuni, chiar daca par a fi destui producatori, unii din ei imi par no name si pana acum mie mi-au sarit in ochi vreo 3 care par mai profi: Valrom, Aquatec VFL, Asio.
Valrom par cei mai scumpi si nu stiu cu ce justifica diferenta de pret - poate e cineva mai informat si poate ajuta :)
Aquatec VFL AT6 vad ca este aprox 8500 lei, poate chiar mai putin, la care se mai pot adauga niste accesorii gen unitate de control de la distanta care zic eu ca mie mi-ar fi utila (programe diferite).
Despre preturile Asio nu stiu nimic momentan.
Daca e cineva cu mai multa experienta in domeniu - nu va sfiiti :))

#2596
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
In principiu micro stațiile de epurare, cum sunt numite pompos, sunt fose septice de volum mai mic cu o pompa de barbotare (cred că așa se zice, sună la fel pompos, de fapt bagă forțat aer in masa lichidă accelerând reacțiile).
Sunt ok dar au dezavantajul că dacă folosești multă apă, se pot întâmpla neplăceri. La o fosa e mai puțin problematic asta, pentru că au un volum echivalent mult mai mare.
Dar, cu enzime bune, mari șanse să nu se întâmple nimic cu anii. Eu zic să o cureți la maxim 2 ani, o vidanjare e destul de ieftină.

Hârtia igienică nu e o problema mare, există enzime (și) pentru asta. Probleme încep să apară la hârtia igienică umedă, nu toate se topesc. De exemplu cea de la Kaufland e ok, dar cea din Lidl nu, chiar totalmente contraindicată. Cea de la zewa e iar foarte ok. Pe ambalaj de obicei se specifică asta, dar și de câte ori poți să o pliezi.
Atenție când folosiți enzime, orice soluție de curățare chimică nu le face bine. Ori folosiți produse ecologice, încep să apară tot mai multe, ori creșteți cantitatea recomandata.

Am microstație de aproape 5 ani, am ceva experiență... Au început să lucreze la canalizare și în sătucul nostru, așa că o să încep să uit in câțiva ani cum era cu fosa 🤣

#2597
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
In cazul meu, fiind vorba despre o viitoare casa de vacanta (cel putin pentru niste ani buni), volumul mare de apa nu cred sa reprezinte o problema. Am vazut ca ele sunt certificate sa faca fata si unei astfel de situatii punctuale cand si cand, daca se iveste.
Nu as vrea sa imi umplu curtea cu tuburi de dren si daca am noroc sa gasesc un teren care sa aiba si o mica valcea poate, imi este foarte usor sa dau apa epurata direct acolo.
Hartia igienica nu este o problema, eu nici la mine acasa nu o arunc de fel in wc, asa ca acest aspect nu ma intereseaza prea mult. Legat de produsele chimice folosite, aici e un pic neplacut (dar parca stiu ca este la fel si cu fosa septica) pentru ca produsele bio nu sunt la fel de bune din cate stiu eu - dar sa zicem ca ne adaptam cumva, nu reprezinta un capat de tara.
In ce priveste vidanjarea - orice as folosi (fosa sau statie) o voi vidanja atunci cand este cazul, nu e o problema, dar repet, fiind vorba despre o casa de vacanta - nu ma astept sa fie mai devreme de min 2 ani totusi..

#2598
aliency

aliency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 20.08.2014
Statia aia de  la Valrom are un pret astronomic.

Daca e casa de vacanta, locuita rar, e buna o fosa septica pina in 2k lei.

Pentru o casa locuita permanent, fie fosa, fie  (mini)statie de epurare sint la fel de bune; conteaza daca apa epurata va fi folosita sau nu (pentru irigat).Cele din urma necesita si o intretinere

mai  atenta.Din ce vad pe net,preturile ar fi intre 3-7k lei.

#2599
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Mda, inca nu sunt lamurit care este intretinerea minima necesara la statie de epurare si in ce consta efectiv...

#2600
sirviezure

sirviezure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.07.2006
Intrebare: dupa ce am activat fosa cu bioactivatori, in momentul in care e nevoie de vidanjare, dupa se face iar activarea cu mai multe pliculete sau se continua cu intretinerea?

#2601
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Activare

Preferabil să folosești bioactivatori in stare lichidă, șansele de a da rateuri îs mult mai mici.

#2602
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006

 danielemontaj, on 16 februarie 2019 - 08:06, said:

Mai bine îți cumperi un șarpe de desfundat țevile de canalizare. Ca substanță chimica poți utiliza solutie de soda caustica. Dar totul ajunge în sol.
Sarpe de 38 m ?

#2603
lllllll

lllllll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.12.2020
Am mai intrebat intre timp oameni cu mini-statii de epurare si am inteles ca se vidanjeaza foarte rar. Vorbisem cu cineva care o avea in functiune de 4 ani (casa locuita permanent) si nu a vidanjat-o niciodata. Este foarte important drenul de apa, statia are o pompa ce pompeaza apa "curata" intr-un dren, undeva sub pamant, una de namol, care-l tot muta dintr-o camera in alta si una de aer, ce accelereaza inmultirea bacteriilor.

Nu am intrebat ce presupune intretinerea, dar presupun ca trebuie curatate toate pompele, altceva nu prea vad ce ar fi.

#2604
RduGvr

RduGvr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.04.2016
Salutare,

Va rog sa ma ajutati cu o pareare.
Doresc sa-mi cumpar o casa, iar dezvoltatorul mi-a propus sa-mi puna fosa septica ecologica in lateralul casei deoarece acolo sunt baile.
Cumva in felul acesta imi restrictioneaza accesul auto in spatele casei, si ma limiteaza la un singur loc de parcare.

Posted Image


Eu deoarece doresc sa mai prelungesc putin locul de parcare si sa fac posibila patrunderea auto in spatele casei m-am gandit sa mut fosa in fata casei (ma gandesc ca poate e mai usor si sa ajunga vitanja la ea), nustiu daca este o idee buna, fezablila, optima, poate miroase si nu e placut sa fie chiar in fata casei.
Posted Image

O alta solutie din partea dezvioltatorului a fost sa-mi mute fosa mai in spate eventual sa o bage sub un loc de parcare.

Voi ce parere aveti ? cum credeti ca ar trebui sa precedez ? cum este mai optim sa o pozitionez.  

Multumesc!

Attached Files



#2605
aliency

aliency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 20.08.2014
Se poate instala fosa sub acces auto, bineinteles cu masurile de protectie adecvate-placa de beton armata corespunzator traficului auto.Atentie la distanta fata de imobil,tipul/dimensionarea

corecta a fosei,si mai ales, instalarea corecta, astfel incit sa nu existe pericol de infiltratii catre imobil.De asemenea. tubul de drenaj sa fie instalat corect, in sol permeabil.

Se poate instala o teava de aerisire in cel mai inalt punct posibil; la golire va mirosi citeva ore; asta e.

#2606
coolin10

coolin10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.09.2010
Buna ziua,
As vrea daca se poate sa ma consult cu voi referitor la schema atasata.
Sistemul casei mele este compus din fosa ecologica model eco 4, iar de la fosa pleaca un tub de drenaj tras printr-un sant care se termina in groapa cu pietris.
Din ce m-am documentat problemele la acest sistem ar fi urmatoarele:
-distanta prea mica dintre put si fosa;
-distanta dintre soclu casa si santul prin care trece tubul de drenaj(pe zona incercuita)
Aveti idee in zona incercuita ar fi trebuit o teava PVC de canalizare? si abia dupa coltul casei sa se foloseasca tub drenaj, astfel incat apa sa nu se scurga atat de aproape de casa? Sau este ok avand in vedere compozitia si adancimea santului prin care trece tubul de drenaj?
La problema cu distanta dintre put si fosa nu prea gasesc o solutie care sa nu implice mutarea fosei.
Va multumesc pentru atentia acordata, si astept sugestiile voastre.

Attached Files


Edited by coolin10, 05 March 2021 - 12:03.


#2607
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

 coolin10, on 05 martie 2021 - 12:02, said:

Buna ziua,
As vrea daca se poate sa ma consult cu voi referitor la schema atasata.
Sistemul casei mele este compus din fosa ecologica model eco 4, iar de la fosa pleaca un tub de drenaj tras printr-un sant care se termina in groapa cu pietris.
Din ce m-am documentat problemele la acest sistem ar fi urmatoarele:
-distanta prea mica dintre put si fosa;
-distanta dintre soclu casa si santul prin care trece tubul de drenaj(pe zona incercuita)
Aveti idee in zona incercuita ar fi trebuit o teava PVC de canalizare? si abia dupa coltul casei sa se foloseasca tub drenaj, astfel incat apa sa nu se scurga atat de aproape de casa? Sau este ok avand in vedere compozitia si adancimea santului prin care trece tubul de drenaj?
La problema cu distanta dintre put si fosa nu prea gasesc o solutie care sa nu implice mutarea fosei.
Va multumesc pentru atentia acordata, si astept sugestiile voastre.

Fosa si tubul de drenaj trebuie pus la cel putin 15 m de putul de apa,(atat al tau cat si alte puturi forate prin vecini) indiferent daca bei din put sau nu. Pentru ca o sa contaminezi panza freatica si alti vecini poate consuma apa din el. Dar de..., traim in Romania si nimanui nu-i pasa de norme, de etica si de vecini, ci numai de propria persoana.
Tubul de dren cat si fosa se pune la o distanta de minim 2 m, recomandabil 3 m de orice fundatie de casa, anexa, etc.

Eu am drenul si fosa la minim 20 m de put sau orice alt put din zona de la vecini, iar fata fundatia casei atat fosa cat si drenul sunt la 6 respectiv 7 m de fundatia casei. Toate aceste detali le gasesti chiar si in manualul primit de la cei ce iti vand fosa, pentru ca si eu am acelasi tip de fosa doar ca mai mare, ECO 6.

Fosa pe care nu o recomand pentru ca e foarte inalta si trebuie ingropata adanc in pamant iar daca ai probleme sa ai panza freatica sus si sa dai de apa cand o montezi e o veselie de nedescris, plus ca desi producatorii spun ca rezista la maxim 50 cm de pamant deasupra ei, atat la mine cat si la alti colegi de pe forum s-a strambat putin in interior pereti despartitori la presiunea pamantului de deasupra, am mare noroc ca nu s-a rupt, crapat, fisurat, ci doar putin contorsionat.

Edited by Mirel_85, 05 March 2021 - 12:35.


#2608
coolin10

coolin10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.09.2010

 Mirel_85, on 05 martie 2021 - 12:23, said:

Fosa si tubul de drenaj trebuie pus la cel putin 15 m de putul de apa,(atat al tau cat si alte puturi forate prin vecini) indiferent daca bei din put sau nu. Pentru ca il contaminezi si alti vecini poate consuma apa din el. Dar de..., traim in Romania si nimanui nu-i pasa de norme , de etica si de vecini, ci numai de propria persoana.
Tubul de dren cat si fosa se pune la o distanta de minim 2 m, recomandabil 3 m de orice fundatie de casa, anexa, etc.


Multumesc pt raspuns, ai dreptate, eu din pacate nu m-am documentat despre fosa si sistemul de drenaj atunci cand am cumparat casa, si am luat-o asa cum a gandit-o dezvoltatorul. Referitor la acele distante nu pot fi aplicate oriunde, depinde  si cat de mare ai lotul..
Varianta la care m-am gandit, e sa inlocuiesc tubul de drenaj care vine pe langa casa(zona incercuita) cu o teava PVC, apoi dupa ce trece de casa sa pun un camin distributie din care pleaca tuburi de drenaj pe 2-3 randuri. Ceva de genul asta https://www.campuscl...34831370_XL.jpg

Edited by coolin10, 05 March 2021 - 12:39.


#2609
rbosneag

rbosneag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.01.2008
Va salut!

Am si eu o intrebare legata de un mic proiect: o casuta de vacanta in jud. Arges folosita cu precadere pe timp de vara, familie cu 2 copii. Intentionam sa o folosim ca refugiu pe perioada pandemiei si cat ne mai permite lucrul de acasa, plus veniri ocazionale in weekend-uri prelungite de-a lungul anului.

Inteleg de aici ca sunt 3 tipuri de fose din care sa aleg: verticale, orizontale si statie de epurare.

Am contactat mai multi furnizori iar unul dintre ei mi-a recomandat o solutie cu fosa verticala PPE Italia de 1mc, bicamerala, cu tub de drenaj de 10m, vidanjare la aproximativ 3 ani, pret total cu montaj: 4800 lei, lasand pe seama mea doar caratul pamantului la finalizarea executiei. Celalalte firme ofera la costuri similare fose orizontale de 2mc.

Care considerati ca este solutia potrivita pentru acest proiect? Este buna propunerea cu fosa verticala a furnizorului? As dori o solutie care sa nu imi dea batai de cap cu mentenanta sau interventii neprevazute, tinand cont si de faptul ca nu locuiesc aici in permanenta. Mirosul degajat este si el un factor de decizie deoarece amplasarea fosei va fi intr-o zona destul de circulata.

Orice comentarii sau sugestii sunt binevenite, va multumesc anticipat!

#2610
MF_Jones

MF_Jones

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.06.2020
Buna ziua.

Dupa ceva documentari, la finalul carora inca nu imi dau seama in ce masura sunt mai informat, ca profan si viitor utilizator al unei fose ecologice, va adresez rugamintea de a ma ajuta cu urmatoarea situatie:

- casa la tara, unde prezenta e on and off, mai mult in weekend si undeva intre 2 adulti minim, respectiv 4 adulti si 2 copii maxim;
- una bucata fosa septica si tunel de infiltrare - intre 4 si 6 bucati, in functie de rezultatele testelor de percolare (teoretic, daca ma iau dupa spusele vecinilor, solul ar permite 4, dar voi testa la momentul saparii santului si vad atunci numarul exact);
Momentan, tind spre o fosa germana, volum 1600 l (1-5 LE, conform producatorului) care este monocamerala, dar este prevazuta cu un filtru care sa retina particulele solide inainte sa ajunga in tunelul de drenaj.
M-am cam hotarat pentru acest model deoarece cam tot ce am gasit pe la noi fie este sensibil mai scump, fie avea anumite red flags: fibra de sticla, recenzii negative, firma care le comercializeaza este radiata, calitate dubioasa a materialului, etc.
Ca regim de utilizare, m-am gandit ca tot fluxul de apa care ar fi consumat in weekend ar avea timp sa fie procesat de bacterii in urmatoarele 5 zile, asa ca ar compensa intr-un fel lipsa unei camere de sedimentare.
In concluzie, care ar fi dezavantajele majore ale unei fose monocamerale fata de cele bi- sau tri-?

Cu multumiri anticipate,
O zi buna in continuare.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate