Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Stații epurare, fose septice, ecologice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2909 replies to this topic

#2611
abisdemon

abisdemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.04.2009
Salutare,

A venit momentul sa instalam si noi o statie de epurare pentru ca canalizarea este mult prea sus comparat cu casa noastra si nu vrem surprize sa ne trezim cu treaba in casa :-)

Din cate vad eu pe net si pe aici pe forum optiunile ar fi:

1. Ecorotary
2. Eco Tad
Si acum am gasit eu pe cei de la fabricadefose (nu pun siteul sa nu fie considerata reclama). Ce ati recomanda dintre cei 3 sau altii? Din ce am vorbit la telefon cei de la fabricadefose pareau foarte seriosi dar acum la telefon toti sunt seriosi.

Multumesc mult

#2612
MF_Jones

MF_Jones

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.06.2020
Statie sau fosa?
Ca sunt diferite, nu in ultimul rand ca pret.
In fine, si eu sunt novice in domeniul gestionarii apelor uzate, dar din ce am priceput pana acum, fibra de sticla e ceva mai riscanta decat polipropilena/polietilena, asa ca am exclus-o din start. Just my 2 cents, sper sa nu inflamez pe cineva pe aici.
Astazi am primit contractul si factura proforma pt o fosa ecologica din polipropilena si campul de drenaj aferent, sper sa fie ce imi trebuia. Circa 5000 lei fara montaj.


#2613
body76

body76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.10.2003
Sunt posesor de statie de epurare de la Ecorotary din decembrie 2019. La inceput totul a fost ok. In aprilie 2020 a inceput sa miroasa foarte tare apa evacuata. Asta se intampla in conditiile in care operam fosa dupa manual. Am luat legatura cu ei, am trimis filme si apoi am reglat din nou debitul la recircularea de noroi. Am cumparat de la ei bioactivator. Totul a fost ok o perioada dupa care intr-o zi a inceput sa miroasa grav. Am folosit sistemul ei de vidanjare si am scos 50 de kg de noroi. Dupa o luna iar probleme. Debitul de aer de la pompa era foarte fluctuant.
Mi s-a sugerat sa imi cumpar o pompa mai buna deoarece cea inclus nu e chiar stralucita. Avand alte cheltuieli nu am cumparat.
De revelion pompa a crapat. Am trimis-o la garantie, au reparat-o, a functionat perfect cam o luna. Acum iar am probleme cu ea iar apa din fosa este plina de noroi in suspensie. Pompa este sub orice critica. Probabil voi cumpara una mai buna si cu un debit mai mare. Ma gandeam la un FujiMAC Made in Japan de 100 - 120 l/min la "doar" 980 lei.
Am comandat alt tip de bioactivator intre timp. Astept sa ajunga.
Statia este pentru 2 -4 persoane iar pompa de aer are capacitatea de 80 l/min

#2614
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Ia bioactivator lichid, caută enzybel.

#2615
body76

body76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.10.2003
A trecut o luna de cand am schimbat bioactivatorul. Apa in statie este limpede dar mirosul este ingrozitor. Nu am apucat sa schimb pompa de aer care clar are o problema.
Si am mai observat o chestie. Cu o zi inainte sa ploua incepe sa miroasa rau de tot. Mult mai rau decat cum miroase oricum.
Daca e cineva pe aici cu statie de epurare sunt curios daca are probleme aceste probleme.

#2616
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Cam ce consum lunar ai la apa? Cati mc?
In orele cu consum maxim cam cati litri estimezi ca se duc in microstatie?

#2617
body76

body76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.10.2003

 Mariusvlad2, on 24 iunie 2021 - 11:41, said:

Cam ce consum lunar ai la apa? Cati mc?
In orele cu consum maxim cam cati litri estimezi ca se duc in microstatie?
Nu am apa contorizata. In statie ajung doua chiuvete si o cabina de dus si bineinteles toaleta. Suntem doua persoane. In weekend mai apar prieteni, copii. Dar nu foarte multi.
In momentul asta pompa de aer are din nou un debit scazut. Saptamana care vine o sa o schimb.

#2618
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Verifica drenul să nu  ai o problema de acolo. E posibil să vină apă în fosa nu să iasă.

#2619
body76

body76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.10.2003

 BloodRa, on 03 iulie 2021 - 01:30, said:

Verifica drenul să nu  ai o problema de acolo. E posibil să vină apă în fosa nu să iasă.
Nu am dren. Am un butoi de 200 de litri de unde apa pleacă in gradina prin pompare.

#2620
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,623
  • Înscris: 18.01.2010
Salutare colegi.
Ce odorizant wc folosiți, ce soluții de spălat wc, cada, etc folosiți?
Prietenoase cu fosa?

Eu deversez apa din camera 2 pe un șanț, unde am plantat salcii. Special pentru irigare, vreau sa fac umbră.
Dacă pana acum, era totul ok, creștea iarbă pe șanț ca făt frumos, de la o vreme are un miros dubios, ca de insecticid, clor, nu știu sa-l descriu exact...

Edited by noxious30, 08 July 2021 - 17:22.


#2621
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Pai eu judec asa:
1. hartia trebuie sa fie doar alba si neparfumata;
2. odorizantele de wc sunt niste chimicale fara sens atat vreme cat ai fereastra la baie;
3. am dedurizare si astfel elimin detartrantul din schema dar adaug clor de de la regenerare;
4. grasimile le colectam si le predam la reciclatori;
5. zeama de lasalata si muraturi nu ajunge in canalizare niciodata;
6. din cand in cand mai arunc ceva drojdie in wc;
7. folosim Domestos cu discernamant.
Asta e tot ceea ce facem noi si nu pute nimic. Simplu nu?

#2622
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,623
  • Înscris: 18.01.2010
În primul rând, mulțumesc pentru răspuns.

1. De acord
2. Nu poate nevasta fără ele, de-aia caut ceva mai bio-eco
3. N-am
4. La fel și eu
5. Idem
6. Nu am făcut treaba asta, mai arunc din când în când bioactivatori. E adevărat ca nu am băgat de câteva luni bune...
7. Tot cam așa...

As vrea sa inlocuiesc produsele de curățare cu ceva mai prietenos. Fara sa renunț la ele.
Am găsit ceva odorizant pe emag, care se laudă ca se pretează la fose.
Sunt curios dacă mai folosește cineva astfel de produse și cam la ce preturi.

Offtopic: o glumă
"Nu mai omorâți iepurii în stațiile de iepurare, ca va dau pe mâna miliției!"

#2623
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,244
  • Înscris: 22.04.2005
Ma puteti ajuta in luarea unei decizii referitor la achizitionarea unei fose. Am luat legatura cu doua firme:  customtanks.ro si fosa.ro  ambele par serioase la telfon.
Cei de la customtanks mi-au spus ca ei numai comercializeaza fose din fibra de sticla pentru ca sunt slabe calitativ (pandamia se pare ca a afectat si sectorul asta, inainte erau facute cu simt de raspundere dar se pare ca au scazut standardele) Ei au doar fose din polipropilena (foile aduse din Germania)
Pretul este asemnator, in jur de 5000 lei.
Nu stiu ce sa fac: polipropilena de la customtanks sau fibra de la fosa.ro.

#2624
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Eu recomand un test de percolare in primul rand. Pe urma vezi incotro. Asta trebuiau sa ceara  vanzatorii.

#2625
MF_Jones

MF_Jones

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.06.2020

View PostY0samiteSam, on 11 august 2021 - 16:57, said:



Am fost in aceeasi situatie. Pana la urma, am ales polipropilena, mi-a fost teama de fibra de sticla.
Si cu polipropilena este o alta discutie, conteaza cat de grosi sunt peretii.
Eu am ales una mai mica, dar cu pereti suficient de grosi. Un vecin a montat de la un alt producator, aproape dubla ca si capacitate, dar cam la 2/3 din pret.
Am asistat si eu la operatiune, nu sunt de specialitate, dar cam flambau peretii.
In alta ordine de idei, in instructiunile de utilizare scria ca producatorul nu recomanda utilizarea bioactivatorilor, aparent cica sunt scumpi.
Mi s-a parut un pic ciudat, dar n-am insistat, nefiind fosa mea.

Edited by Dany_Darke, 12 August 2021 - 19:46.


#2626
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,244
  • Înscris: 22.04.2005
Eu in ultimele 48 de ore am tot citit articole si am studiat piata. Am ajuns la concluzia ca cele mai bune sunt fosele confectionate din polietilena de inalta densitate.
Am vorbit cu cei de la ecovera si cred ca maine o sa comand fosa de la ei. Capacitate 2000 litri - 2800 lei
https://www.eco-vera.ro/fose-septice/

Ce parere aveti?

#2627
ciresel

ciresel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.03.2007
Am o fantana la curte cu miros de oua clocite /nămol. Nu o folosesc decât pt menaj deci nu m am deranjat sa i fac analiza. Am intekes ca mirosul ar veni însă de la bacterii. Drept urmare mi am adus aminte ca am un neon uv cel folosit prin sala de operație pe la spitale. L am izolat coresponzator și l am scufundat în fântână. Credeți că o să facă ceva treaba? Sau consum curent degeaba


#2628
Ionut_Barbu

Ionut_Barbu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.06.2020
Salutare tuturor! Am renovat de curând o casă la țară și am chemat un nene cu un excavator să îmi sape o groapă pentru fosa sceptică. Nea omu' ăsta mi-a zis că cea mai ok variantă ar fi să sape la 4 metri adâncime și să îmi bage 4 tuburi de beton de 1 metru lungime cu 1.2 metri diametru, mai ales că toată lumea de pe lângă mine are la fel și se ocupă el de tot. Problema a fost că atunci când a început să sape, pe la vreo 3 metri am dat de apă, probabil am avut neșansa să nimeresc chiar într-o vână de apă. Problema e că am 2 tuburi pline cu apă, aproape unul rămas la dispoziție și primul de sus e oricum degeaba pentru că țeava de canalizare intră în fosă prin partea de sus a tubului nr 2. Am vrut să renunț la proiect și să îmi cumpăr o fosă septică de la Dedeman, acolo vorbim cu băieții despre problema de mai sus, ei mi-au recomandat să nu mai cheltui bani aiurea și să realizez un sistem de drenaj,mai ales că îmi permite lungimea terenului pe care este fosa. Am cumpărat 90 de metri de furtun de drenaj, membrană geotextil, am scos 2 rânduri de vie pentru a face loc șanțului și am vorbit cu alt nene cu un mini excavator. Am săpat șanțul, dar nu am putut pune geotextilul în jurul stratului de piatră pentru că marginea șanțului era foarte instabilă și pereții șanțului erau plini de rădăcini astfel că îmi era imposibil să întind geotextilul pe șanț, așa că am ales să pun un strat de piatră pe fundul șanțului, să îmbrac furtunul de drenaj cu geotextil, să îl pun pe stratul de piatră, să îl acopăr cu alt strat de piatră, apoi cu pământ. Ce v-aș ruga să mă lămuriți, ar putea apărea vreo problemă la felul cum am făcut cu furtunul? Și să folosesc sau nu bioactivatori?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate