Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Stații epurare, fose septice, ecologice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2909 replies to this topic

#2647
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Refuz de ciur este gresit. Transmite celor care te-au sfatuit ca pot sa-si bage cate o galeata in orificiile ascunse. Trebuie piatra spalata 16-32mm. Nu uita de geotextil peste pietris.

#2648
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005

View Postcamsonat, on 15 octombrie 2021 - 13:17, said:

Refuz de ciur este gresit. Transmite celor care te-au sfatuit ca pot sa-si bage cate o galeata in orificiile ascunse. Trebuie piatra spalata 16-32mm. Nu uita de geotextil peste pietris.
ca si cantitate este suficient 5 tone de piatra spalata 16-32 pentru drenaj?

pana acum toti mi-au spus de piatra sparta; o sa incerc sa caut spalata

Edited by Y0samiteSam, 15 October 2021 - 13:46.


#2649
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Ideal ar fi 30cm sub teava grofata + inaltimea tevii + inca 5-10cm deasupra. Suprafata drenului inmultit cu inaltimea totala iti da cubajul necesar de piatra. Nu uita de geotextil deasupra. Ideal ar fi si pe lateral daca poti

#2650
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
influenteaza mult dimensiunea pietrisului?  ce granulatie are refuzul de ciur?
am gasit si asta:
https://casasidesign...sa-septica.html

i-am intrebat pe instalatori cat geotextil sa cumpar si mi-au spus ca geotextilul lasa apa sa treaca si antreneaza si pamant. Vor folosi o folie din polietilena care sigileaza pamantul de deasupra fata de dren.

Edited by Y0samiteSam, 15 October 2021 - 14:17.


#2651
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Cu granulatia 16/32 am gasit piatra de rau si piatra vanata;  pe care sa o cumpar?

#2652
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Unde gasiti toti prostii pamantului? Refuzul de ciur este pietris murdar, plin de noroi, nisip si argila. Ala se colmateaza instant. Iar astia cu folia lor pun capac la tot. Da-i afara pe toti. Piatra se calculeaza si comanda la volum exprimat in metri cubi. Cu cat mai multa piatra, cu atat mai bine pt canpul de drenaj. Da, pietrisul mai marunt incetineste dispersia in sol. Piatra sparta e pt drumuri, nu pt drenaj. Piatra vanata e buna de stropit via cu ea. Nu mai alerga dupa fantasme, comanda "piatra spalata 16-32 x m3" si te intelege orice vanzator de agregate. Sa verifici calitatea inante sa basculeze, sa nu fie amestec pt ca nu e bun. Ma rog, nu trebuie sa fie farmacie dar sa fie in marja decenta.

#2653
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
poți pune o poza aici sa știu cum arată; nici eu nu mă pricep deloc si uite că alegi o firma care sa se ocupe dar tot nu este ok.
Mulțumesc.

#2654
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ce suparare sa faci cu poza, ca nu vezi nimic in ea.
Piatra 16-32 inseamna ca bucatile alea de piatra trebuie sa aiba intre 16 mm si 32 mm. Adica sa fie de maxim 3,2 centimetri, ca daca sint mai mici, nu-i chiar asa de grav.
Ca si idee, o moneda de 50 bani are aproape 25 mm. Deci trebuie sa ai bucati de piatra cam cit moneda de 50 bani. Unele un pic mai mici, altele un pic mai mari, dar per ansamblu sa fie majoritatea cam cit o moneda de 50 bani.

Edited by florin71_skoda, 15 October 2021 - 19:27.


#2655
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Uite, ca sa înțelegi cu ce îmi bat capul. Este al cincilea pe care îl sun. In Constanța nu are nimeni piatra spălată. Numai piatra vânătă, piatra spartă, piatra alba, piatra cap de miel, piatra de cale ferată.
Attached File  Screenshot_20211015-202345_WhatsApp.jpg   100.48K   46 downloads

banuiesc ca asa trebuie sa arate:
Attached File  piatra spalata.jpg   66.69K   47 downloads

Edited by Y0samiteSam, 15 October 2021 - 19:31.


#2656
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Tu banuiesti, eu banuiesc, noi banuim.
Cine poate decide citi milimetri are in diametru piatra din poza ta ? Raspuns: Nimeni. Poza este poza si daca nu ai o ruleta sau ceva rigla, sau ceva de referinta in poza respectiva, nimeni nu stie daca piatra aia are in diameru intre 16mm si 32 mm. Daca faci o poza la nistet bolovani de 1 metru, tot asa vor arata in poza, daca toti bolovani au aceasi dimensiune. Deaia poza este irelevanta, fara un "metru" pus intre pietre.

#2657
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
dar nu luam in calcul marimea, este logic ca in poza nu iti poti da seama. Eu ma refer ca si textura sa stiu ce sa caut.

#2658
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ca si textua este ok. Trebuie sa fie piatra perfect curata, fara nisip/pamint/namol/etc printre pietre. Daca nu este curata, va trebui sa o speli tu.

#2659
Ritter

Ritter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.12.2006
@CVF: FOSELE sunt facute din PMPA de 7 mm !!! No way sa crape sau ceva, daca le "imbraci" bine in nisip compactat ! Doar sa te urci cu camionul pe ea..., dar si atunci poti turna o placa de beton si e OK.
IN PLUS, ceea ce faci tu acolo NU e fosa, ci hazna, daca tii totul in recipient. Fosa are dren si surplusul filtrat se duce in pamant, vidanjarea fiind facuta efectiv la 2-3 ani pentru una de 1.500 l si 4-6 persoane care o utilizeaza (depinde si de frecventa).
Scuze, dar vei merge din carpeala in carpeala, pana ceva va functiona prost. Este un lucru atat de simplu, pe care il complici atat de mult :)

#2660
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Imi puteti recomanda un bio activator pentru fosa? voi ce folositi? am vazut ca sunt foarte multi producatori si nu am idee care este mai eficient.
ma uitam la asta, ce parere aveti:
https://www.leroymer...nt-4-luni/29662

#2661
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
De preferat lichid, gata preparat.
Enzy bel sau varianta super care e mai agresivă cu hârtia.
De acum încolo trebuie să te uiți pe pachetul de hârtie igienica umedă, dacă folosești, să fie adecvată pentru fose septice

#2662
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005

 BloodRa, on 26 octombrie 2021 - 08:57, said:

De acum încolo trebuie să te uiți pe pachetul de hârtie igienica umedă, dacă folosești, să fie adecvată pentru fose septice
ceee? este prima data cand aud asta. Poti sa imi dai un link sa vad si eu produsul respectiv?
Merci.

nu inteleg cum se foloseste Enzybel lichid. Scrie: Doza saptamanala pentru locuinte unifamiliale : 25 ~ 50ml / saptamana / m3
Practic cat se pune in vasul de toaleta?

Edited by Y0samiteSam, 26 October 2021 - 10:24.


#2663
CV-03-BTF

CV-03-BTF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 28.08.2007

 Ritter, on 16 octombrie 2021 - 22:02, said:

IN PLUS, ceea ce faci tu acolo NU e fosa, ci hazna, daca tii totul in recipient. Fosa are dren si surplusul filtrat se duce in pamant, vidanjarea fiind facuta efectiv la 2-3 ani pentru una de 1.500 l si 4-6 persoane care o utilizeaza (depinde si de frecventa).
Scuze, dar vei merge din carpeala in carpeala, pana ceva va functiona prost. Este un lucru atat de simplu, pe care il complici atat de mult Posted Image
Nu contest. DAR... NU MA POT FOLOSI DE DREN ! Ce capacitate  de inmagazinare a apei menajere are statia..?  In zona mea sunt iazuri fara folie, doar o groapa  facuta in pamant, care au apa tot timpul anului. Si eu am in proiect unul. Chiar si groapa mea a acumulat cca 3 000 litri  apa doar de la o ploaie, iar nivelul s-a mentinut neschimbat mai mult de o saptamana pana am scos-o. Hai sai spunem hazna in 3 recipiente. Ar trebui sa deserveasca pe moment chiar o hazna si  in viitor o toaleta cu apa pentru 2 persoane... ocazional mai multe persoane  care pot folosi insa haznaua. Nimic altceva! Daca imi reuseste partea cu bioactivatori care ar trebui sa fie simpla ... ma declar multumit. Daca reusesc si partea de  aerare este foarte bine, voi putea deversa apa menajera pe faneata. Daca mai reusesc si pertea de recirculare a namolului ar fi excelent. Pe moment sunt blocat de gasirea acelor flanse. Am ceva promisiuni dar  pe zi ce trece devin tot mai putin increzator. Multumesc pentru raspuns si.. evaluez si aceasta posibilitate. Ce cerinte de energie electrica ar avea o statie de epurare..? avand in vedere totusi ca nu sunt racordat la reteaua de energie electrica Este nevoie sa lucreze fara oprire sau este indeajuns alimentarea.. la cerere. Energia electrica la aceasta locatie va fi realizata pe 24 volti. Am acces si la un invertor de cca 3000w, dar nu il pot lasa tot timpul conectat. Dupa cum vezi tot ce e acolo este un proiect si adevarat presupune ceva carpeli. Ma straduiesc insa sa gasesc o solutie la toate

Edited by CV-03-BTF, 27 October 2021 - 09:19.


#2664
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 Y0samiteSam, on 26 octombrie 2021 - 10:11, said:


ceee? este prima data cand aud asta. Poti sa imi dai un link sa vad si eu produsul respectiv?
Merci.

nu inteleg cum se foloseste Enzybel lichid. Scrie: Doza saptamanala pentru locuinte unifamiliale : 25 ~ 50ml / saptamana / m3
Practic cat se pune in vasul de toaleta?
Da, oriunde pe traseul de scurgere.
Vezi că la orice astfel de soluție ai o doza inițială mai mare.

Varianta lidl

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate