Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 

Stații epurare, fose septice, ecologice

* * * * * 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2909 răspunsuri în acest subiect

#2053
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.258
  • Înscris: 14.02.2007
Salutare, am un bazin in care se duce scurgerea de la baie, fara WC si as vrea sa-l golesc .
Ce pompa imi recomandati ?
M-ar tenta aceasta http://www.amazon.de...r/dp/B00B18KAEG
sau aceasta din poza :

Fișier atașat  IMG_20150930_175148.jpg   281,55K   29 download-uri

Fișier atașat  IMG_20150930_175056.jpg   374,44K   28 download-uri

Care e din fonta, foarte grea, are si tocator dar Made in China .

#2054
germanexpert

germanexpert

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 05.10.2015
Buna ziua,
Eu dupa ce am lucrat 20 ani in Germania numai in polipropilena ,cunoscand calitatile acestui material m-am intors in romania la pensie si am vrut sa cumpar o fosa septica pentru o pensiune langa Sibiu.
Dupa multe cautari pe internet am decis sa cumpar de la domnul Rotaru langa PIATRA NEAMT Eco  Ro..ry .Sincer neincrezator am fost acolo,si cu siguranta nu se lucreaza in garaj cum il discrediteaza unii aici.Este o fabricuta cu 5 angajati si o suprafata de aproximativ 400mp si o cladire cu biroul si unde se si locuieste.Au cam toata tehnologia folosita si de mine in Germania(extrudere Leister,Ritmo,Dohle,aparate manuale,etc.).Consider ca  sunt experti in sudura in plastic deoarece au facut treaba buna la fosa mea de 5000 litri.Domnul Rotaru lucra in hala cu angajatii si verifica fiecare parte a procesului de productie.Omul este modest si nu se lauda ca altii,isi face doar treaba nemteste fiind dedicat calitatii.Fosele sunt certificate si au raport de incercari de la ICECON TEST.

#2055
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008
Si in momentul de fata unde esti ? De unde postezi ? Din Germania, din Sibiu, din Piatra Neamt, sau dintr-o cu totul alta locatie ?

#2056
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.759
  • Înscris: 15.04.2012
Poate fi oriunde, este primul sau post!

#2057
Leca

Leca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 27
  • Înscris: 19.03.2008
Am o intrebare legata de canalul de drenaj, daca suprafata terenului nu permite un canal de drenaj de 20 ml pe linie dreapta, se pot face "serpentine"? Daca da, care este distanta minima intre 2 bucle?
Daca nu se poate face mai sunt si alte solutii?

#2058
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.004
  • Înscris: 20.08.2012

 Leca, on 06 octombrie 2015 - 10:40, said:

Am o intrebare legata de canalul de drenaj, daca suprafata terenului nu permite un canal de drenaj de 20 ml pe linie dreapta, se pot face "serpentine"? Daca da, care este distanta minima intre 2 bucle?
Daca nu se poate face mai sunt si alte solutii?
Daca iti permitel locul poti face un camp de drenaj.

Fișiere atașate



#2059
germanexpert

germanexpert

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 05.10.2015
Din Sibiu domnii mei,dar asta nu cred ca are importanta acum.Important e ce am vrut sa pun in discutie aici,unde am intrat din intamplare si am vazut scrise atatea cuvinte neadevarate doar pentru a se pune in valoare unele firme de pe piata.In Germania concurenta nu functioneaza asa,fiecare isi vede de treaba lui si incearca prin calitate,corectitudine sa ajunga in fata altora.
Salutare tuturor!

#2060
ergovlad

ergovlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 77
  • Înscris: 02.03.2015

 germanexpert, on 05 octombrie 2015 - 18:36, said:

Buna ziua,
Eu dupa ce am lucrat 20 ani in Germania numai in polipropilena ,cunoscand calitatile acestui material m-am intors in romania la pensie si am vrut sa cumpar o fosa septica pentru o pensiune langa Sibiu.
Dupa multe cautari pe internet am decis sa cumpar de la domnul Rotaru langa PIATRA NEAMT Eco  Ro..ry .Sincer neincrezator am fost acolo,si cu siguranta nu se lucreaza in garaj cum il discrediteaza unii aici.Este o fabricuta cu 5 angajati si o suprafata de aproximativ 400mp si o cladire cu biroul si unde se si locuieste.Au cam toata tehnologia folosita si de mine in Germania(extrudere Leister,Ritmo,Dohle,aparate manuale,etc.).Consider ca  sunt experti in sudura in plastic deoarece au facut treaba buna la fosa mea de 5000 litri.Domnul Rotaru lucra in hala cu angajatii si verifica fiecare parte a procesului de productie.Omul este modest si nu se lauda ca altii,isi face doar treaba nemteste fiind dedicat calitatii.Fosele sunt certificate si au raport de incercari de la ICECON TEST.
Sincer am zis ca nu ma bag in discutie ca era clara reclama (nici macar mascata) dar, draga "domnule" (autotitulatura) Rotaru. Mie personal mi se pare de prost gust sa veniti pe un forum sa va pretindeti a fii client venit din Germania sa cumpere cel mai deplorabil produs din Romania imediat dupa acele tentative de rezervoare din fibra de sticla pe care in clipa in care le manipulezi te alegi cu aschii in degete. Asadar, nu pot sa ma declar neutru cand pana si societatea in care activez si eu (am dat detalii anterior, nicidecum vanzator de rezervoare pentru rahat) a achizitionat un rezervor de la dumneavoastra pentru uz de stocare si acele utilaje profesionale si acei 5 oameni extrapregatiti se pare ca nu au reusit sa-l izoleze pentru a putea pastra macar jumatate din lichid. Dar probabil calitatea germana nu era pe atunci valabila. Ca ulterior sa constatam ca fiecare dintre produsele dumneavoastra sunt de fapt doar niste copii ieftine ale unor produse deja existente pe piata. Eu unul nu dau nume dar pot sa spun atat. Eu personal stiu despre un proces de marca inregistrata ce vi se pregateste de un grup de firme carora nu doar le-ati copiat ideile dar ati avut indrazneala sa le copiati pana si pozele si schitele apoi sa vi le insusiti.. si chiar daca nu voi fii parte implicata in proces va promit ca prin sala voi fii si eu in ziua deciziei doar pentru a primii ceva in schimbul acuzelor primite din partea colegilor mei in aceea achizitie de care vorbeam adineauri pentru ca devizia intradevar mi-a apartinut in totalitate iar regretul a fost pe masura. Dar probabil pe atunci aveati doar 200 mp si doar 3 "profesionisti" si probabil doar una din acele minunatii nemtesti de prelucrarea plasticului.

Si daca detaliile din poza atasata le numiti calitate nemteasca inseamna ca Romania a ajuns departe din moment ce toate reglementarile in constructii prevad folosirea tevilor de scurgere tip SN4 (aceea portocalie) la racordarea pieselor independente (cazul racordurilor de fosa sau a caminelor de canalizare) iar imbinarea acestora in pereti se face prin garnituri flexibile si nicidecum cu lipitura tip mastic (da stiu ca acolo e lipitura de extruder dar arata extrecabil) iar gaturile de prelungire conform normativelor de siguranta in constructii se fac obligatoriu prin fixare ferma si sigura prinsa in surub sau piese infiletabile care nu se pot desuruba usor (dati un mail sa va documentati putin la cei de la www.isc-web.ro veti fii surprinsi sa vedeti ce se va intampla cu cei 5 angajati, cam cat sunt intr-o adevarata fabrica becesari pentru paza si curatenie si cu cei 400 mp cam cu 100 mai putin decat este necesar doar pentru depozitarea in siguranta a maselor plastice cu risc de combustie lenta) eventual puteti pune mana pe un șmirghel pentru a incerca sa mai finistati acele "lipituri nemtesti" (in romana se numesc carpeli)Fișier atașat  uploadfromtaptalk1444152117571.jpg   76,39K   79 download-uri

#2061
mushudog

mushudog

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 245
  • Înscris: 16.09.2015
Pana la urma am luat o fosa simpla dela Eco Vera- (imhoff). A venit cu urgent curier si azi am si montat-o. Plasticul parea de calitate buna- nu e nu stiu ce inginerie fosa in sine.
Va trebui sa fac campul de drenaj (a fost prea moale pamantul si nu s-a putut sapa cum trebuie).
Am luat legatura cu aproape toate variantele pe piata din romania (fose, statiid e epurare). As fi optat pt o statie Rewatec- dar costurile sunt enorme.

Sper ca solul sa poata absorbi si drenul sa faca fata...
Mersi de ajutor.
P.S. PT ca a trebuit bagata adanc in pamant - am pus 4 baxuri de polistiren peste in loc de pamant.

Editat de mushudog, 06 octombrie 2015 - 20:42.


#2062
ergovlad

ergovlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 77
  • Înscris: 02.03.2015
La fosele imhoff trebuie doar sa faci vidanjare periodica regulata cam la 8-10 luni si esti in siguranta. Acestea sunt proiectate sa lase o parte din namolul activ sa migreze spre evacuare, unde in mod normal ar trebuii pusa o statie de epurare bicamerala.. de aceea daca nu sunt curatate frecvent se formeaza o masa de particule fine ce migreaza spre dren si in timp il colmateaza.

#2063
mushudog

mushudog

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 245
  • Înscris: 16.09.2015
Multumesc de sfat! O sa tin cont si voi face vidanjare periodica. Banuiesc ca drenul se poate curata prin capatul de vizitare (?) .
In cel mai rau caz montez o statie de epurare ulterior dupa imhoff.

#2064
ergovlad

ergovlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 77
  • Înscris: 02.03.2015
Drenul odata colmatat nu il mai poti curata. Presiunea din capatul furtunului de curatare doar va presa partoiculele mai adanc in gauri si va deveni impermeabil. Da intradevar solutia ar fii o statie sau un camin cu trei incaperi pentru filtrare

#2065
germanexpert

germanexpert

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 05.10.2015
Nu sunt domnul Rotaru si cunoscandu-l el nu s-ar comporta ca dumneata.Nu ma cobor la nivelul dumitale domnule ergovlad de la eco tad,cand dumitale faci reclama mascata criticand drastic pe ceilati si aclamad produsele celor de la feco,eco tad,eco vera grupul dvs. de firme.Va spun doar atat,aveti un raport de incercari la fosele astea verticale tricamerale ,si daca da aratati-l clientilor dvs.Cu asta am pus punct acestei discutii fara rost cu dvs.

#2066
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008

 germanexpert, on 06 octombrie 2015 - 18:40, said:

Din Sibiu domnii mei,dar asta nu cred ca are importanta acum....

Este destul de important deoarece in realitate dvs postati din Piatra Neamt si nu din Sibiu cum sustineti. Probabil ca nu stiati ca atunci cind postati ceva se poate vedea si IP-ul dvs si astfel se cunoaste locatia/zona de unde postati. Cum dvs aveti 3 postari cu IP de Piatra Neamt este clar ca nu sunteti un client din Sibiu cum sustineti.
Eu zic ca ar fi mai bine sa va schimbati pleodaria, sa spuneti lucrurilor pe nume si sa nu va mai dati drept client multumit ca nu tine minciuna.

#2067
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.258
  • Înscris: 14.02.2007
Ma ajuta si pe mine cineva in legatura cu pompa, sau este topic separat pentru asa ceva, sa-mi mut postul acolo ?

#2068
ergovlad

ergovlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 77
  • Înscris: 02.03.2015
Incearca http://www.bibus.ro/...-de-circulatie/

#2069
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.522
  • Înscris: 23.11.2013
intrebari
nr 1. Care este rostul aerisitorului de dren?
nr 2. Daca am doua tuburi de drenaj plecate dintr-un "Y", pun la capatul fiecaruia tub cate un aerisitor?
nr 3. Aceste aerisiri ar veni cam in mijlocul curtii. Pot sa pun drenului o prelungire din teava de pvc pana pe lang gard si acolo sa ma ridic cu aerisitorul?
nr 4. Daca drenul are diametrul de (fi) 110, pot sa pun aerisitorul de (fi) 50cu o reductie?
nr 5. Aerisitorul aceste nu-mi va umple curtea de mirosuri?

#2070
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008

 bbogdanmircea, on 07 octombrie 2015 - 12:59, said:

Ma ajuta si pe mine cineva in legatura cu pompa, sau este topic separat pentru asa ceva, sa-mi mut postul acolo ?

Ar fi si alte topicuri in care ai putea intreba, insa avind in vedere ca este vorba de o pompa pentru ape uzate este bine si aici.

Raspuns nu stiu cind si cum o sa primesti, pentru ca tu vrei sa-ti spuna cineva ce pompa noname si gratis sa-ti cumperi. Ori pentru gratis nu prea exista sfaturi.
O pompa buna costa de cam 4 ori mai mult decit cele "selectate" de tine. Acum nici nu stiu cit de importanta este pentru tine pompa respectiva si daca merita sau nu sa bagi mai mult de 200ron in ea. Eu unul teoretic nu as cumpara niciuna dintre cele 2 pompe, pina la proba contrarie, pentru ca una care-mi place mie este exagerat de scumpa. (mie-mi plac cele cu autocuplaj, numai ca sunt exagerat de scumpe)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate