Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Cumparare apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
tzatza

tzatza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.06.2004
Salut!

Am si eu o mare problema. Vara asta o sa vand afacerea (dar raman cu firma).
Cu banii castigati as vrea sa achizitionez un apartament, dar nu prea stiu cum e cel mai bine, astfel incat sa nu platesc prea multi bani la stat.
De ex, daca vand afacerea cu 50.000€, fiind micro platesc impozit pe venit de 1.500€.
Daca inchid firma si raman cu banii, trebuie sa platesc 16% imposit pe dividende adica 7760€ (cam mult).
Daca il cumpar pe firma, iar nu e bine, ca se amortizeaza in 50 ani si la anul viitor tot trebuie sa scot banii ca dividende (platesc aprox 6500€ impozit).


Da-ti si voi alte solutii, prin care sa platesc cat mai putin impozit.

#2
thesmartway

thesmartway

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 28.06.2005
Plateste cei 1500 impozit iar cu banii ramasi cumpara un teren.

Edited by thesmartway, 25 June 2006 - 14:29.


#3
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
uite cum am facut eu: am scos banii de pe firma, am cumparat un apart (acum 4 luni) si contabila a bagat acolo ceva de genul : imprumut catre actionar - deci firma ma imprumuta, ca am imprumutat-o si eu de multe ori ;)
din cate am inteles poti ramane imprumutat la firma forever...

am vrut sa iau un credit anul asta si am facut prostia sa platesc impozit pe dividende vreo 80 mil anul trecut (pt. 2004 , vroiam sa platesc si acum cateva zeci de mil pt. 2005), crezand ca bancile tin cont de dividende: mare prostie... bancile din Romania sunt pline de IMBECILI .
desi pe site-uri scrie ca tin cont de dividende chirii etc. majoritatea angajatilor sunt aerieni - pentru ei prezinti bonitate doar cu adeverinta de salariu si copii dupa carnetul de munca.

am ajuns in situatia in care eu ca si patron nu am putut sa iau un credit care imi trebuia urgent (destul de mic - 200 mil) dar un anagjat de-al meu a fost declarat solvabil si a putut sa ia un crediti asemanator...

deci: in nici un caz sa nu platesti dividende, nimeni nu face asta - toti au offshore-uri...
daca-ti face placere sa mai sponsorizezi putin golden blitz & co , grivco si alte firme care fac "afaceri" cu statul go4it !

Edited by Mar, 25 June 2006 - 15:31.


#4
tzatza

tzatza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.06.2004

View PostMar, on Jun 25 2006, 16:23, said:

uite cum am facut eu: am scos banii de pe firma, am cumparat un apart (acum 4 luni) si contabila a bagat acolo ceva de genul : imprumut catre actionar - deci firma ma imprumuta, ca am imprumutat-o si eu de multe ori ;)
din cate am inteles poti ramane imprumutat la firma forever...

am vrut sa iau un credit anul asta si am facut prostia sa platesc impozit pe dividende vreo 80 mil anul trecut (pt. 2004 , vroiam sa platesc si acum cateva zeci de mil pt. 2005), crezand ca bancile tin cont de dividende: mare prostie... bancile din Romania sunt pline de IMBECILI .
desi pe site-uri scrie ca tin cont de dividende chirii etc. majoritatea angajatilor sunt aerieni - pentru ei prezinti bonitate doar cu adeverinta de salariu si copii dupa carnetul de munca.

am ajuns in situatia in care eu ca si patron nu am putut sa iau un credit care imi trebuia urgent (destul de mic - 200 mil) dar un anagjat de-al meu a fost declarat solvabil si a putut sa ia un crediti asemanator...

deci: in nici un caz sa nu platesti dividende, nimeni nu face asta - toti au offshore-uri...
daca-ti face placere sa mai sponsorizezi putin golden blitz & co , grivco si alte firme care fac "afaceri" cu statul go4it !

Si tu ai scos, sa inteleg, o suma tot asa mare ca a mea ca imprumut catre actionar? O sa vb si eu cu contabila sa vad ce si cum. Ar fi super daca merge.

#5
lmaster

lmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.05.2006

View PostMar, on Jun 25 2006, 16:23, said:

uite cum am facut eu: am scos banii de pe firma, am cumparat un apart (acum 4 luni) si contabila a bagat acolo ceva de genul : imprumut catre actionar - deci firma ma imprumuta, ca am imprumutat-o si eu de multe ori ;)
din cate am inteles poti ramane imprumutat la firma forever...


Mda... faceti asa cat doriti. In termeni legali se numeste evaziuna fiscala. Voi credeti ca statul, cand vine vorba de luat bani, e tampit?

#6
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View Postlmaster, on Jun 26 2006, 11:43, said:

Mda... faceti asa cat doriti. In termeni legali se numeste evaziuna fiscala. Voi credeti ca statul, cand vine vorba de luat bani, e tampit?

contabila mea m-a asigurat ca nu este nici o problema.
am imprumutat firma de f. multe ori cu sume consistente - nu inteleg de ce nu ar merge si invers

eu am scos cam 30k $

Edited by Mar, 26 June 2006 - 12:43.


#7
lmaster

lmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.05.2006

View PostMar, on Jun 26 2006, 13:42, said:

contabila mea m-a asigurat ca nu este nici o problema.
am imprumutat firma de f. multe ori cu sume consistente - nu inteleg de ce nu ar merge si invers

eu am scos cam 30k $

Am mai zis-o de cateva ori cu privire la altii. Cauta-ti si tu alta contabila.
Gandeste logic: ai 30k dolari pe firma, ca profit si vrei sa te folosesti de ei. NU ai cum sa ii scoti legal decat ca si dividende (daca vrei sa iei cash), sau cumperi n lucruri pe firma, caz in care faci cheltuieli de toti 30k.

Acum daca tu zici ca iei imprumut de la firma in mod automat se considera ca esti de rea-credinta intrucat te sustragi fie de la plata impozitului pe profit 16%, sua venit 3%, fie ambele a) impozitul pe profit/venit si B) impozit pe dividende.

Voi chiar credeti ca statul poate fi furat cand vine vorba de legislatia economica-financiara si de DAT bani la stat? Ma rog, poate, dar daca esti prins, ai ras-o.

Daca dadeai imprumut 30k unei alte firme/pf era oarecum altceva... dar nici acolo n-ai fi scapat de etichetarea drept evaziune fiscala. Esti unul, Biris, avocat, are ceva firma, da-i un mail sa vezi ce zice... Biris. Gabriel Biris. Na ca ii fac si reclama.

#8
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
E penal imprumutul catre asociati sau avans dividende! Orice ban primit de la firma se deconteaza in max 3 zile sau se restituie

#9
trompix

trompix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 22.04.2005
un cont curent de asociat nu poate avea sold debitor ci doar creditor. tu poti imprumuta firma; in schimb societatea nu te poate imprumuta pe tine.
asa e legea si oricum chiar daca treci banii din banca in contul curent de asociat, acest lucru nu influenteaza resultatul contabil (deci implicit nici pe cel fiscal) deoarece e doar un transfer de tresorerie din banca in cont curent asociat (clasa 4 la clasa 5). conturile de cheltuieli (clasa 6) si venituri (clasa 7) nu sunt implicate in inregistrare.

Edited by trompix, 26 June 2006 - 18:33.


#10
lmaster

lmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.05.2006
Eu ma chinui sa explic de ceva timp ca e evaziune fiscala... si iota ca vine si cavaleria sa ma sustina  :P

Deci NU merge imprumut de la firma catre asociat(i)

#11
trompix

trompix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 22.04.2005
evaziune fiscala e in momentul in care nu declari acea suma pe care ai retras-o din conturile bancare ale societatii. cum nu poate fi considerata drept un imprumut al societatii catre patron (deci contul curent asociat trebuie sa fie creditor), suma va fi trecuta in remuneratie patron sau in dividende ceea ce implica automat declararea ei pe persoana fizica sau juridica (dupa caz) careia ii corespunde acel cont de asociat. daca nu este declarata -> evaziune fiscala (venit nedeclarat, logic)

#12
tzatza

tzatza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.06.2004
Si daca o sa cumpar apartamentul pe firma, si anul viitor inchid firma, ca oricum nu o sa mai am activitate cu ea, raman cu apartamentul? Si mai trebuie sa platesc dividende?

#13
lmaster

lmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.05.2006

View Posttrompix, on Jun 26 2006, 20:06, said:

evaziune fiscala e in momentul in care nu declari acea suma pe care ai retras-o din conturile bancare ale societatii. cum nu poate fi considerata drept un imprumut al societatii catre patron (deci contul curent asociat trebuie sa fie creditor), suma va fi trecuta in remuneratie patron sau in dividende ceea ce implica automat declararea ei pe persoana fizica sau juridica (dupa caz) careia ii corespunde acel cont de asociat. daca nu este declarata -> evaziune fiscala (venit nedeclarat, logic)

Wrong. E evaziuna fiscala din start. Nu poate fi trecuta suma drept remuneratie patron (*citeste mai jos, ca eu habar nu am ce inseamna asta) si nici dividende, fiinda nici una, nici alta nu se acorda anticipat. Dividendele se acorda DOAR in mai anul consecutiv.

*Si mai e o chestie - ce e aia "remuneratie patron"? Salariu? - in nici un caz. Divindede - nope. Deci ce e aia remuneratie patron? Zi-mi in termeni economico-financiari sau strict juridici, cu trimitere la lege. Eu in viata mea nu am auzit de aceasta expresie...

Raman la opinia mea, destul de avizata, ca este evaziune fiscala din start, intrucat se diminueaza veniturile societatii cu scopu de a se eluda plata impozitelor catre stat.

Dar ce-mi bat eu capul... Sunati la min. finante/anaf.


View Posttzatza, on Jun 26 2006, 20:18, said:

Si daca o sa cumpar apartamentul pe firma, si anul viitor inchid firma, ca oricum nu o sa mai am activitate cu ea, raman cu apartamentul? Si mai trebuie sa platesc dividende?

Omule intelege romaneste ca nu merge. Gandeste-te la alte variante... Firma nu o inchizi asa, terlea lerlea... intreaba un contabil. Ce dreaq, oameni buni, credeti ca sa faci afaceri e simplu si poti trage in piept? Hmmm... schimbati-va intentiile.

#14
trompix

trompix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 22.04.2005

View Posttzatza, on Jun 26 2006, 19:18, said:

Si daca o sa cumpar apartamentul pe firma, si anul viitor inchid firma, ca oricum nu o sa mai am activitate cu ea, raman cu apartamentul? Si mai trebuie sa platesc dividende?

tot ce detine firma (imoblizari in actif) sunt cotrabalansate de pasiv (conturile de capital + datorii). daca dupa plata datoriilor firmei ramane ceva, acel ceva iti apartine de drept datorita faptului ca tu detii capitalul firmei. in momentul lichidarii conturile se anuleaza unele cu celelalte iar ce ramane trece in contul de asociat (deci si apartamentul). bineinteles ca trecerea in patrimoniul tau privat a unor bunuri nu poate scapa impozitarii pt ca statul nu e prost si nici nu face cadouri. dar nu sunt dividende (dividend = parte din rezultat distribuita asociatilor).

din pacate, pt mai multe detalii te-as sfatui sa consulti un contabil roman pt ca nu cunosc indeajuns de bine fiscalitatea romaneasca ci pe cea franceza. in schimb chestiunile strict legate de contabilitate sunt la fel peste tot si urmeaza o logica implacabila = mai devreme sau mai tarziu statul impoziteaza toate veniturile (cum ar fi ele). tot ce poti sa faci sunt montaje financiare ce-ti permit sa minimizezi impozitele.

View Postlmaster, on Jun 26 2006, 19:23, said:

Wrong. E evaziuna fiscala din start. Nu poate fi trecuta suma drept remuneratie patron (*citeste mai jos, ca eu habar nu am ce inseamna asta) si nici dividende, fiinda nici una, nici alta nu se acorda anticipat. Dividendele se acorda DOAR in mai anul consecutiv.

*Si mai e o chestie - ce e aia "remuneratie patron"? Salariu? - in nici un caz. Divindede - nope. Deci ce e aia remuneratie patron? Zi-mi in termeni economico-financiari sau strict juridici, cu trimitere la lege. Eu in viata mea nu am auzit de aceasta expresie...

Raman la opinia mea, destul de avizata, ca este evaziune fiscala din start, intrucat se diminueaza veniturile societatii cu scopu de a se eluda plata impozitelor catre stat.

Dar ce-mi bat eu capul... Sunati la min. finante/anaf.
Omule intelege romaneste ca nu merge. Gandeste-te la alte variante... Firma nu o inchizi asa, terlea lerlea... intreaba un contabil. Ce dreaq, oameni buni, credeti ca sa faci afaceri e simplu si poti trage in piept? Hmmm... schimbati-va intentiile.

domnul meu, remuneratia patron exista unde profesez eu.
in schimb veniturile firmei NU sunt diminuate. o imobilizare e trecuta in cont de clasa 2 (cont de bilant) si nu in clasa 6 (cheltuieli) deci rezultatul firmei nu e diminuat decat pt partea de amortisment corespunzand acelui an. iar daca suma de bani e incasata de asociat, e trecuta in cont de clasa 4 (cont de bilant ce iarasi nu influenteaza rezultatul firmei). toata chestia e ca acel cont de asociat nu trebuie sa ramana debitor prea mult timp deci intr-o perioada f scurta de timp asociatul va trebui sa restituie banii firmei.

evaziunea fiscala NU e la nivelul firmei pt ca firma VA plati impozit pt TOTALITATEA rezultatului degajat in respectivul an, ci la nivelul asociatului ce nu declara veniturile percepute.

Edited by trompix, 26 June 2006 - 19:34.


#15
komodo2006

komodo2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 06.03.2006
Legal nu exista nici o sansa sa driblezi plata impozitelor....dar daca gasesti o solutie sa ne zici si noua!

#16
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
lmaster: vorbesti de parca fiscul in .ro este IRS...

WRONG.. in marea lor majoritate sunt niste idioti

#17
lmaster

lmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.05.2006

View Posttrompix, on Jun 26 2006, 20:32, said:

domnul meu, remuneratia patron exista unde profesez eu.
in schimb veniturile firmei NU sunt diminuate. o imobilizare e trecuta in cont de clasa 2 (cont de bilant) si nu in clasa 6 (cheltuieli) deci rezultatul firmei nu e diminuat decat pt partea de amortisment corespunzand acelui an. iar daca suma de bani e incasata de asociat, e trecuta in cont de clasa 4 (cont de bilant ce iarasi nu influenteaza rezultatul firmei). toata chestia e ca acel cont de asociat nu trebuie sa ramana debitor prea mult timp deci intr-o perioada f scurta de timp asociatul va trebui sa restituie banii firmei.

evaziunea fiscala NU e la nivelul firmei pt ca firma VA plati impozit pt TOTALITATEA rezultatului degajat in respectivul an, ci la nivelul asociatului ce nu declara veniturile percepute.

Parca te rugasem sa faci referire la termeni economico-financiari sau strict juridici, insa replica ta e "remuneratia patron exista unde profesez eu." Ori esti concret, ori nu mai fa afirmatii de acest gen. Defineste sintagma "remuneratie patron". Daca nu e salariu, nu e dividend, nu e nici restituirea avansului acordat de asociat firmei, atunci ce e? De ani de zile de cand sunt in afaceri nu am auzit o asemenea formulare, remuneratie patron... Foarte ciudat.

Sa vedem totusi ce zice o lege referitor la evaziune:
(1) Constituie infractiuni de evaziune fiscala si se pedepsesc cu inchisoare de la 2 ani la 8 ani si interzicerea unor drepturi urmatoarele fapte savarsite in scopul sustragerii de la indeplinirea obligatiilor fiscale:
b ) omisiunea, in tot sau in parte, a evidentierii, in actele contabile ori in alte documente legale, a operatiunilor comerciale efectuate sau a veniturilor realizate;
c) evidentierea, in actele contabile sau in alte documente legale, a cheltuielilor care nu au la baza operatiuni reale ori evidentierea altor operatiuni fictive;

Evident ca doar o pf poate fi incarcerata...


View PostMar, on Jun 26 2006, 22:59, said:

lmaster: vorbesti de parca fiscul in .ro este IRS...

WRONG.. in marea lor majoritate sunt niste idioti


Mda, sunt asa cum zici tu, insa eu nu am zis ca sunt IRS, nici n-am sugerat asa ceva. Problema e ca la chestii din astea, tre sa-ti faci griji de procurori si judecatori... fiindca la ei ajunge treaba... comisarii financiari acolo o paseaza - in PENAL!

#18
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Inca o chestie importanta:

-daca cumperi apartamentu pe firma impozitul la primarie se plateste in functie de valoare contabila, la mine in oras anu asta e 1,2% (stabilita anual de consiliul local), deci la 50.000usd platesti impozit 600 usd/an. Iar odata la 3 ani trebuie reevaluat (alti bani), altfel te baga automat la alta cota de impozitare, anu asta la mine in oras 10% cea de-a doua cota, adica 5000 usd/an in cazul tau.

-daca-l cumperi pe persoana fizica, impozitu' il platesti la m², la tariful stabilit de Cons. Local pentru zona respectiva, indiferent de valoare de cumparare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate