Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Teren agricol

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
raul_s

raul_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.06.2006
Salut

Recent am mostenit 20 Ha de pamant arabil , m-ar interesa daca merita sa il vand sau sa mai astept , oare dupa intrarea in U.E va afecta pretul ? ce idei ati avea voi pt a profita de pe mostenire.

#2
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,704
  • Înscris: 13.10.2003

View Postraul_s, on Jun 24 2006, 18:59, said:

Salut

Recent am mostenit 20 Ha de pamant arabil , m-ar interesa daca merita sa il vand sau sa mai astept , oare dupa intrarea in U.E va afecta pretul ? ce idei ati avea voi pt a profita de pe mostenire.

Unde e terenul ? In Banat ?...locatia conteaza foarte mult atunci cand discuti despre terenuri (chiar si agricole).
Cunosc pe cineva care are 5 ha in Banat si l-a dat in arenda cu 100Euro/an/ha indiferent de productia obtinuta acolo. La tine 100x20=2000 Euro/an fara sa misti un deget (daca gasesti pe cineva sa faca cu tine un contract de genul asta). De vandut nu e indicat acum...sigur depinde de locatie , pret oferit de un potential cumparator sau nevoia ta de bani.

Edited by radumiki, 24 June 2006 - 18:47.


#3
raul_s

raul_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.06.2006
Terenu e cam la 25 de km de Timisoara langa o padure pe unde vana ceausescu ...sunt porci mistreti prin zona
o alta problema e ca am luat 2 ani la rand tepe de la 2 patroni ce luau teren in arenda ...deci astept si alte idei

#4
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,704
  • Înscris: 13.10.2003

View Postraul_s, on Jun 24 2006, 19:49, said:

Terenu e cam la 25 de km de Timisoara langa o padure pe unde vana ceausescu ...sunt porci mistreti prin zona
o alta problema e ca am luat 2 ani la rand tepe de la 2 patroni ce luau teren in arenda ...deci astept si alte idei

Teparii pot fi evitati prin verificarea in prealabil a seriozitatii lor cerand referinte de la altii care au pamantul arendat la ei + un contract beton care in caz de nerespectare sa-ti dea posibilitatea sa castigi in istanta .
Alte idei...tot sunt putine informatii : tu ai posibilitatea sa il lucrezi ?( de la anul vei plati impozit si nu e rentabil sa nu produca nimic... ), la ce suma este evaluat ( care sunt preturile terenurilor actualmente in zona ), e.t.c.

#5
raul_s

raul_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.06.2006
Problema e ca nu am fost singuru tepuit...practic tot satu a luat teapa , si actualmente sunt doar 2 care iau in arenda terenu , nu am nici o posibilitate sa il lucrez pentru ca eu stau fix in Timisoara .

#6
thesmartway

thesmartway

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 28.06.2005

View Postraul_s, on Jun 24 2006, 18:59, said:

Salut

Recent am mostenit 20 Ha de pamant arabil , m-ar interesa daca merita sa il vand sau sa mai astept , oare dupa intrarea in U.E va afecta pretul ? ce idei ati avea voi pt a profita de pe mostenire.



Salut,

Se estimeaza ca pretul la teren agricol o sa creasca cu 800% !

Deci nu-l vinde acum.


Dupa integrare, si dupa ce cresc preturile, poti sa-l vinzi si cu banii castigati te apuci de o afacere sau ii reinvestesti in alte proprietati imobiliare.

Edited by thesmartway, 24 June 2006 - 20:04.


#7
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View Postthesmartway, on Jun 24 2006, 21:03, said:

Salut,

Se estimeaza ca pretul la teren agricol o sa creasca cu 800% !

Deci nu-l vinde acum.
Dupa integrare, si dupa ce cresc preturile, poti sa-l vinzi si cu banii castigati te apuci de o afacere sau ii reinvestesti in alte proprietati imobiliare.
salut

se estimeaza prost.
monentan pretul mediu la 1ha de teren agricol este de 500 euro.
in italia pretul mediu la 1ha de teren agricol este de 5000 euro.

NU tot ce zboara se mananca, dupa integrare o sa creasca pretul pamantului la care se adauga valoare (utilitati, investitii in zona etc) , restul chiar o sa scada. trebuie sa tii cont de faptul ca in general la tara populatia este f. imbatranita.
la infrastructura pe care o avem noi momentan si la cat de harnici sunt romanii nu cred ca o sa vedem prea curand investitori seriosi.

#8
raul_s

raul_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.06.2006
Cate Hectare ar fii nevoie miim pt a transforma terenu in groapa de gunoi ? ...asta ca o idee de ultima instanta

#9
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Lasa groapa de gunoi,ca iti trebuie un milion de proiecte si aprobari si inspectii si mama dracu.
Daca zici ca e intr-o zona mai pitoreasca ( paduri,etc ),si se vaneaza acolo,eu zic sa investesti sa faci o cabana de vanatoare super lux si eventual chiar fond de vanatoare - vorbeste cu AJVPS-ul din Timisoara.La cabanele astea se fac bani frumosi,eu stiu una la mine in judet,in Arad.E la capatul judetului,nu prea stie nimeni din oras de ea: numai nemti,italieni si bogati din Bucuresti vin acolo.E super acolo,s-a investit destul de mult,dar dupa mine zic ca scot aia vreo 3000 de euro curat.Au capacitate maricica de cazare si cred ca cer 250-300 de euro de pers/weekend.
Asta daca ai bani de investit.Daca nu,totusi nu ar strica sa mergi la AJVPS sa vezi ce si cum cu un fond de vanatoare,poate se rezolva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate