Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Masini de spalat vase (2005-2018)

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5847 replies to this topic

#2431
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Din arata provenienta, prin arata modalitatea.
Ce naiba, sarea nu vine din evaporare, evaporarea nu-i momentul zero si sarea recristalizata momentul final... Sarea recristalizata vine din bulgari impuri de sare, prin procesul numit evaporare.

Quote

Sare celtică: este o sare scumpă. Se recoltează printr-o metodă veche de peste 2.000 de ani, prin evaporare solară, din apa sărată a mlaştinilor din Bretagne, provincie din vestul Franţei. Acea apă provine din Marea Celtică, ia dsarea obţinută din ea are un gust sărat-dulceag, foarte fin. Fleur de sel este un tip de sare celtică foarte scump („floare de sare”, în limba franceză), obţinut în mlaştinile din Guerande, Noirmoutier şi Camargue prin evaporare.

Deja vorbim discutii; important e sa pui NaCl cat mai pur, eu una nu vad niciun risc.

Edited by lalea, 21 February 2014 - 10:22.


#2432
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
exact.NaCl obtinut PRIN evaporarea apei dintr-o solutie salina, filtrata in prealabil pentru eliminarea impuritatilor.si cum sarea de mare nu necesita adaos de iod dupa cum scrie si pe ambalaj consider ca e o sare buna.

#2433
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
sarea speciala pt MSV e toxica? contine tot NaCl

Edited by dave, 22 February 2014 - 20:25.


#2434
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Adica daca exista NaCl toxic si NaCl nontoxic? Posted Image  
O poti pune in mancare... totusi, suna aiurea sa desfaci o punga cu sare pentru MSV ca sa pui in bors.

#2435
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Iodul nu are nici o legatura cu MSV pentru simplul fapt ca MSV nu e o fiinta vie si deci nu detine glanda tiroida. Deci puteti folosi atat sara iodata cat si neiodata ca MSV -ul nu va face galci. Ce dracu' o tot dat cu iod-ul? Ala nu ataca fierul.

Edited by Clovis, 23 February 2014 - 15:43.


#2436
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Nu e vorba de ce anume ataca, cica unele substante precipita in vas, nu se dizolva, asa incat pot crea neplaceri unei MSV. Habar nu am cum anume se comporta iodul, sincer.

#2437
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Cantitatea de iod e prea mica ca sa influenteze in vreun fel calitatea spalarii. Plus ca daca lasi sarea in contact cu aerul cateva saptamani iodul de evapora (dispare).

Edited by Clovis, 23 February 2014 - 16:05.


#2438
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

View Postlalea, on 23 februarie 2014 - 15:54, said:

Nu e vorba de ce anume ataca, cica unele substante precipita in vas, nu se dizolva, asa incat pot crea neplaceri unei MSV. Habar nu am cum anume se comporta iodul, sincer.
care unele substante?sarea e sare.

#2439
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007

View Postlalea, on 22 februarie 2014 - 23:04, said:

Adica daca exista NaCl toxic si NaCl nontoxic? Posted Image  
O poti pune in mancare... totusi, suna aiurea sa desfaci o punga cu sare pentru MSV ca sa pui in bors.
Asa cum exista H2O toxic si non-toxic sau distilat/normal, etc. La sarea de MSV as fi rezervat in a o consuma, nu din motiv de iod cat de motiv ca nu-si bat capul cu nu stiu ce sterilizari/verificari de consum alimentar. La noi e putin mai larga interpretarea legala dar in vest label-ul bun sau nu pentru consum alimentar are implicatii juridice mari, mult mai mari decat daca pui sarea de bucatarie in MSV.
Am cumparat si eu 2kg de sare de la Kaufland, la 6 lei parca. Nu e scump.
Bineinteles, nu scrie ca e NaCl si scrie ca nu e pentru consum alimentar.

Edited by Hansolo, 24 February 2014 - 12:54.


#2440
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Sarea pentru MSV se presupune a fi mai pura decat cea de masa... iar H2O toxic eu n-am auzit...

Calinjack, sarea de masa are si iod, iodul e greu solubil, deci precipita. Nu stiu daca gramul ala de iod folosit in MSV poate crea probleme... sarea e sare... de potasiu, de masa, asa e.

#2441
claudia07

claudia07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 09.08.2006
Attached File  uploadfromtaptalk1393245226454.jpg   86.11K   36 downloads

NU scrie ca nu este pentru consum alimentar DAR se specifica sa nu se foloseasca sare alimentara in MSV

Edited by claudia07, 24 February 2014 - 14:35.


#2442
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Exact, pentru ca sarea de masa are substante care nu se dizolva sau se dizolva greu, adica precipita, se asaza pe fundul vasului... apei... locasului MSV, dupa caz.

#2443
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Am gasit pe undeva ca iodul nu se impaca cu rasina de pe peretii tancului de dedurizare.

#2444
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

View Postlalea, on 24 februarie 2014 - 14:37, said:

Exact, pentru ca sarea de masa are substante care nu se dizolva sau se dizolva greu, adica precipita, se asaza pe fundul vasului... apei... locasului MSV, dupa caz.
pe asta nu scrie dar pe finish scrie,NaCl

#2445
claudia07

claudia07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 09.08.2006

View Postcalinjack, on 24 februarie 2014 - 21:26, said:

pe asta nu scrie dar pe finish scrie,NaCl
Nu inteleg de ce e asa important sa scrie NaCl? Exista si alta formula pt sare? E ca si cum nu as mai cumpara apa bucovina ca nu scrie h2o pe ea :)
Poate ai si tu dreptatea ta dar oricum in pachet nu este numai NaCl.

Uite ce scria la sarea speciala:

Parametrii Tehnici

• NaCl: 99.10% – 99.90%
• Ph 1% r-n: 6.3÷8.0
• Coeficient duritate: 250 – 349 N/cm2
• Coeficient de macinare: 0,5%
• Substante insolubile: 0,002%
• Continut de calciu: 0,002%
• Continut de fier: 0,003%
• Continut de magneziu: 0,001%
• Continut de sulfati: 0,12%
• Umiditate: 0,03%

• Sarea folosita ca materie prima este o sare obisnuita, evaporata care nu contine iod sau agent de anti-coagulare.

Edited by claudia07, 24 February 2014 - 21:46.


#2446
laurdinu

laurdinu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.03.2007
Dupa ce am cochetat mai mult timp cu ideea de a-mi cumpara o msv, am reusit sa finalizez. Am achizitionat acum trei zile o msv Beko DSFS  1530, am ales acest model datorita dimensiunii (spatiu limitat ), pretul - aprox 1000 ron, produs la care datorita colaborarii cu arctic, se gasesc componente si datorita garantiei extinse la 5 ani. Folosesc detergent pastile de la mega image 70 pastile la 20 ron ,sare si agent de clatire de la kaufland marca proprie, la 6 ron. Am spalat pe programul 3 eco, nu am pus detergent suplimentar pentru prespalare. Rezultate foarte bune. Nu am crezut ca poate sa spele asa  bine si calitativ. Dupa ce a terminat programul, am gasit vasele uscate perfect , dar masina uda in interior, am lasat usa intredeschisa 30 min si sa uscat complet. Concluzii, spala f bine, usuca f bine, cu consumabile ieftine. Satisfactie maxima! Mentionez ca am achizitionat-o online de la Ideall. Colaborare f. buna, seriosi, de cuvant. Bravo. Se poate si in Romania!

#2447
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007

View Postlalea, on 24 februarie 2014 - 14:31, said:

Sarea pentru MSV se presupune a fi mai pura decat cea de masa... iar H2O toxic eu n-am auzit...
Voiam sa spun nepotabila. In fine, sarea de MSV ca si apa distilata industrial nu sunt urmarite a fi microbiologic pure (degeaba ai procesul tehnic care in teorie e pur daca pe linia de fabricatie nu sunt urmarite aceiasi parametri.
Revenind ontopic, m-am amuzat ca inainte de achizitie doi prieteni sustineau ca e si mai economica decat spalatul manual (nu are cum sa fie daca nu ai in calcul timpul pierdut) iar alt amic spunea ca e cea mai proasta achizitie (el n-a folosit-o decat de doua ori in 15 ani).
Cei care o aveti incorporata sunt curios, priza e accesibila direct? La mine priza e exact in spatele masinii (n-am fost atent la montare cum se poate demonta), principial nu voi avea nevoie de acces la ea (circuit dimensionat corect, priza Legrand, e pe diferential separat) dar nu sunt foarte confortabil ca nu e accesibila direct.

#2448
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013

View PostHansolo, on 25 februarie 2014 - 08:31, said:

Cei care o aveti incorporata sunt curios, priza e accesibila direct? La mine priza e exact in spatele masinii (n-am fost atent la montare cum se poate demonta), principial nu voi avea nevoie de acces la ea (circuit dimensionat corect, priza Legrand, e pe diferential separat) dar nu sunt foarte confortabil ca nu e accesibila direct.
ai siguranta in tabloul electric pentru priza respectiva.
la mine doar cuptorul electric este oarecum inaccesibil.
pentru plita, microunde si msv am luat un triplu cu prelungitor si l-am ascuns in spatele cuptorului cu microunde.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate