Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata

Manere clasice mobila sau push to...
 Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10
 Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI
 Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Photoscape, unde?
 

Masini de spalat vase (2005-2018)

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5847 replies to this topic

#2413
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,503
  • Înscris: 17.09.2007
Asa e, dar inainte cred ca ar exploda hidrogenul ala, din pacate masina nu are senzori pentru detectare scurgeri de gaze. Probabil o sa cumpar unul pentru hidrogen, asa cum il am pe cel de metan la centrala.

#2414
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

 -Diana-, on 18 februarie 2014 - 14:35, said:

Ai pus sare de bucatarie? Posted Image

Nu d-aia trebuia, ci sare speciala pt masina de vase. Posted Image Gasesti in orice supermarket la raionul de chimicale/detergenti de vase.

Ce iti pasa daca nu e afisajul vizibil? O programezi, inchizi usa si aia merge in durerea ei, piuie cand e gata. Doar nu o sa stai sa o pazesti. Posted Image

Ia si citeste manualul de instructiuni, pagina cu pagina, daca nu ai mai avut masina de vase pana acum.
E simplu, ce naiba? E simplu de folosit.

PS> in Ro gasesti sare de la Somat, Finish, da-i un search pe google images ca iti arata el cum arata sarea aia.
Aia de bucatarie, o pui la mancare, nu in masina de spalat vase. Posted Image

care este diferenta intre sarea de bucatarie si NaCl?

deci stai linistit sarea pt msv nu-i decat sare recristalizata fara iod.am citit eu acu vreo 2 ani pe sarea care se gasea atunci la kaufland.acum nu mai scrie ca s-au prins de figura.de ce sa dai 1 leu pe sarea normala cand ei ti-o vand cu 2-5 lei ca fiind anormala

#2415
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,503
  • Înscris: 17.09.2007

 calinjack, on 19 februarie 2014 - 16:49, said:

care este diferenta intre sarea de bucatarie si NaCl?
deci stai linistit sarea pt msv nu-i decat sare recristalizata fara iod.am citit eu acu vreo 2 ani pe sarea care se gasea atunci la kaufland.acum nu mai scrie ca s-au prins de figura.de ce sa dai 1 leu pe sarea normala cand ei ti-o vand cu 2-5 lei ca fiind anormala
Unele link-uri ca http://skeptics.stac...ge-a-dishwasher sau http://www.dishwashe...t.html#ordinary comenteaza ca sarea de bucatarie precipita in loc sa se dizolve datorita ingredientelor speciale/aditivilor.
Pe de alta parte si unii producatori mentioneaza ca se poate deteriora masina (vezi http://www.whirlpool...-de-spalat-vase).
Ca o fi o informatie valabila sau comerciala (platita) habar nu am, teoretic poate fi un argument de anulare a garantiei.
Pe de alta parte nu pot sa nu ma amuz la situatia balcanica cu duritatea apei si setarea nivelului la MSV. Daca e sa sun la compania locala in Tg-Jiu sa-i intreb de asta probabil voi primi un raspuns amical de la cei care ma cunosc (ba ai inebunit cu intrebarea asta?) sau oficios de la necunoscuti (va vom contacta). Sau mai rau, o valoare scoasa din burta.
Probabil si la MSV va fi acelasi principiu ca la MSR, te doare in basca de parametri ca duritatea apei si stabilesti continutul/dozajul pe baza experientei practice. Si cu timpul (dupa garantie) probabil voi ignora si sfaturile cu sarea speciala (am o MSR Whirlpool de peste 10 ani la care nu am pus niciodata Calgon sau alte prostii si nu s-a intamplat absolut nimic).

Edited by Hansolo, 19 February 2014 - 21:16.


#2416
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Pai sarea de bucatarie NORMALA e cea cu iod, cum zicea cineva mai sus; poti insa folosi sare de bucatarie ANORMALA, care nu contine absolut nimic in afara de sare. E doar sare. Sau e sare de muraturi, poftim.

Pentru manual, da un mail la vanzator sa ti-l trimita in romana in varianta electronica.

Edited by lalea, 20 February 2014 - 09:52.


#2417
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
E posibil ca serea de bucatarie sa nu se topeasca sau sa se topeasca necorespunzator si sa formeze o crusta. E ca la dedurizatoarele de apa. Si acolo se pune sare speciala ....sub forma de tablete. La MSV nu stiu cum arata sarea speciala pt ca io folosesc pastile plus ca apa mea are duritate variabila  (functie de cum vreau eu e intre 0-19 grade germane)

#2418
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,095
  • Înscris: 07.07.2006

 Hansolo, on 19 februarie 2014 - 21:16, said:

Pe de alta parte nu pot sa nu ma amuz la situatia balcanica cu duritatea apei si setarea nivelului la MSV. Daca e sa sun la compania locala in Tg-Jiu sa-i intreb de asta probabil voi primi un raspuns amical de la cei care ma cunosc (ba ai inebunit cu intrebarea asta?) sau oficios de la necunoscuti (va vom contacta). Sau mai rau, o valoare scoasa din burta.
Probabil si la MSV va fi acelasi principiu ca la MSR, te doare in basca de parametri ca duritatea apei si stabilesti continutul/dozajul pe baza experientei practice. Si cu timpul (dupa garantie) probabil voi ignora si sfaturile cu sarea speciala (am o MSR Whirlpool de peste 10 ani la care nu am pus niciodata Calgon sau alte prostii si nu s-a intamplat absolut nimic).
Normal trebuia să găsești, alături de mașină, un tester sub formă de hîrtie, un soi de bandă indicatoare, pentru măsurat duritatea apei. Unele manuale includ și o hartă care arată aproximativ duritatea apei, pe zone (valabil pentru apa furnizată centralizat), în România. De pildă, în București apa e mult mai moale decît în Constanța (6 grade germane, respectiv 20), pentru că în București apa de la robinet e din ape de suprafață, pe cînd la Constanța e din acvifere carstice, din calcare. Probabil și la Tg Jiu e apă captată la munte, din calcare, deci destul de dură.
La mașina de vase problema nu e numai că s-ar deteriora, ca la cea de rufe, ci că rămîn pete pe vase de la calcarul din apă. Prin urmare, dacă vrei vase curate, ai nevoie de apă dedurizată, apă moale.
Nu ignora sarea specială. Consideră că e o coincidență de nume, produsul se numește la fel cu cel alimentar, dar nu e același lucru. Contează compoziția și granulația. Exact cum zice Clovis mai sus. Dacă aș pune în stația de dedurizare sare vrac de murături, aș înfunda și strica toată instalația.

#2419
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Singurul lucru care poate diferi este puritatea, nu cunosc puritatea sarii de muraturi, stiu ca la masina e de 99%. Se vinde si la saci, si vrac, si pastile, aceeasi se poate folosi si la masina de spalat vase si rufe si dedurizatoare. Compozitia nu difera, sarea la care se refera e NaCl, sigur, depinde in ce masura mai are impuritati, atat. Cat de mari sa fie sa nu le elimine masina de spalat vase, nu stiu.
Nu cred ca se dizolva diferit, desi e recristalizata, mai ales ca o pui acolo cu apa si aia e.
Nu spun ca poti folosi un lucru in loc de altul, spun doar ce sunt cele doua, eu am insa o masina de spalat haine la care calgonul imi lasa pete, sarea de muraturi nu. :D

#2420
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 lalea, on 20 februarie 2014 - 12:29, said:

Singurul lucru care poate diferi este puritatea, nu cunosc puritatea sarii de muraturi, stiu ca la masina e de 99%. Se vinde si la saci, si vrac, si pastile, aceeasi se poate folosi si la masina de spalat vase si rufe si dedurizatoare. Compozitia nu difera, sarea la care se refera e NaCl, sigur, depinde in ce masura mai are impuritati, atat. Cat de mari sa fie sa nu le elimine masina de spalat vase, nu stiu.
Nu cred ca se dizolva diferit, desi e recristalizata, mai ales ca o pui acolo cu apa si aia e.
Nu spun ca poti folosi un lucru in loc de altul, spun doar ce sunt cele doua, eu am insa o masina de spalat haine la care calgonul imi lasa pete, sarea de muraturi nu. Posted Image
Ba se dizolva diferit, e vorba de granulatie si de cat de bine sunt/nu sunt presate pastilele (in cazul dedurizatorului).  De exemplu sarea romaneasca pentru dedurizator e foarte proasta si formeaza crusta pe cand cea nemteasca nu are nici o buba. Acum, tu poti sa pui si sare de Himalaia ca nu-i masina noastra. Noi doar ne dam cu parerea ca nu suntem experti in sare.

#2421
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Si eu tot cu parerea dadeam... de toate gardurile. :D

#2422
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,095
  • Înscris: 07.07.2006
Calgonul pt mașina de rufe nu e sare, e alt compus chimic, care funcționează altfel decît funcționează sarea în sistemele de dedurizare. Calgonul nu dedurizează apa din mașina de rufe, doar previne depunerea calcarului prin diverse locuri. Sarea de la mașina de vase (sau din instalațiile de dedurizare centralizate, care, bineînțeles, te scutesc de a mai avea nevoie de sare la mașina de vase), acționează altfel, înlocuind calcarul din apă cu alt mineral.
Sigur, poți pune sare în mașina de rufe pentru diverse efecte asupra hainelor (ca și oțet sau alte substanțe din categoria „secretele bunicii”). Dar nu obții apă moale, ci doar apă sărată.

Edited by abancor, 20 February 2014 - 13:17.


#2423
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Da, sigur, sarea din masina de spalat rufe nu dedurizeaza, aia nu are instalatie de dedurizare, altfel e decat la aia de vase... ziceam numai de diferenta de dizolvare. Desi calgonul e facut special, dupa mine e foarte prost, raman urme mari, multe, vizibile; pe cand la sarea de bucatarie de granulatie oarecare, fara a fi speciala, nu se vede nimic. Asta voiam sa subliniez, nicidecum ca ar actiona la fel...

#2424
crina-crissy

crina-crissy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.02.2014
Eu am o masina de vase Electrolux, si pentru ca am luat pastile pentru ea, care cica contine si sare, nu am pus niciodata sare in masina. Sii o folosesc deja de mai bine de 4 ani. Acum am bagat si eu sare, ca poate nu e bine totusi fara.

#2425
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,503
  • Înscris: 17.09.2007

 abancor, on 20 februarie 2014 - 13:17, said:

Calgonul pt mașina de rufe nu e sare, e alt compus chimic, care funcționează altfel decît funcționează sarea în sistemele de dedurizare. Calgonul nu dedurizează apa din mașina de rufe, doar previne depunerea calcarului prin diverse locuri. Sarea de la mașina de vase (sau din instalațiile de dedurizare centralizate, care, bineînțeles, te scutesc de a mai avea nevoie de sare la mașina de vase), acționează altfel, înlocuind calcarul din apă cu alt mineral.
Sigur, poți pune sare în mașina de rufe pentru diverse efecte asupra hainelor (ca și oțet sau alte substanțe din categoria „secretele bunicii”). Dar nu obții apă moale, ci doar apă sărată.
Ma refeream la faptul ca la cata reclama e la Calgon ca se strica masinile fara el iar pe mine m-a durut in basca, am pus doar detergentul cel mai bun care are si agentii din Calgon. Idem la MSV, voi folosi pastile cu sare, mi se pare ceva de bun simt.
In ce priveste duritatea apei depinde de o multime de factori. La Tg-Jiu (si nu numai) apa este captata nu doar din izvoare de munte ci si din puturi. Cel mai probabil nu exista o valoare fixa ci una destul de variabila in functie de debitul de la sursele diferite.
Am primit si manualul in lb romana pe mail, nu e cu mult mai util decat cel in engleza.

Edited by Hansolo, 20 February 2014 - 16:05.


#2426
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
de exemplu acum3 ani am luat sare care avea aceeasi granulatie cu sarea de masa.iar sarea de mare alimentara de la lidl nu contine adaos de iod.este si pura si naturala si ieftina.acuma s-au smecherit astia cu sarea pt msv.o produc sub forma de granule care nu-i altceva decat sare cu ceva lipici aglomerant ca sa dea alt aspect.cred ca vor sa ne pacaleasca.azi de exemplu am citit pe pachetul de finish sare.continut NaCl.si binenteles cu recomandarea sa nu incurcam sarea de bucatarie cu sarae msv.al dreaku reclama.

#2427
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
eu am ariston hotpoint incorporata in mobila. merge de cativa ani. fara probleme. la inceput cand nu i-am bagat sare, curgea putina apa pe jos; poate erau garniturile prea noi? . nu stiu de ce. dupa ce i-am bagat sare speciala...nu a mai zis nimic. doar vrea o pastila si supliment de detergent lichid, daca vrei sa ii bagi. in functie de program cam spala orice. dar nu poti baga vasele chiar pline de jeg. Trebuie sa le clatesti putin. are o sita, aia mai trebuie verificata si curatata.

la cat am dat pe masina nu as risca. o data la cateva luni se consuma un pachet de sare.

PS: mama ce preturi acum... cand am luat-o am dat vreo 6000 ron pe ea. acum e 1500. ma rog, e un model mai evoluat, deci cred ca ra fi 20-25 acum. dar totusi...ce tepe dadeau acum cativa ani astia cu electrocasnicele...

Edited by xtremdriving, 20 February 2014 - 17:37.


#2428
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
Este sare cristalizata din evaporare.
Daca pui d'aia de linge vaca, s-ar putea sa nu fie bine...

#2429
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
sigur ca nu pui de aia jegoasa dar recristalizata PRIN evaporare,merge

#2430
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
DIN!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate