Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat
 Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki
 Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...
 A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri

nume strazi
 

Insula Corfu

- - - - -
  • Please log in to reply
6160 replies to this topic

Poll: RUGAMINTE: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica SANCTIUNI. (69 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (14 votes [20.00%])

    Percentage of vote: 20.00%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (14 votes [20.00%])

    Percentage of vote: 20.00%

  3. Fara scandal si offtopic. Incalcarea regulamentului duce la suspendarea contului.Multumim (42 votes [60.00%])

    Percentage of vote: 60.00%

Vote Guests cannot vote

#4051
ulitia

ulitia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 02.07.2008
Cateva poze de la Kalami,pentru a va convinge ca merita sa ajungeti si pe coasta de NE.

Attached Files



#4052
pantokrator

pantokrator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.07.2010

 14-sexy-anuk, on 17th July 2010, 17:20, said:

Din cate m-am uitat eu pe al 2 lea site sunt 4 vile-dar am inteles ca nu in toate ar avea baie in camera ci baie comuna/e adevarat?Ce alte detalii poti da despre camere pentru ca site-ul nu e prea explicit.Si toate vilutele sunt in kassiopi?


Nu sunt vile , e un complex de  maisonette si evident ca au baie proprie iar camerele sunt de top. Locatia este la aprox.1,5-2 km nord de Kassioppi, in golful Apraos, Kalamaki beach. Pers. de contact Aspasia sau Irini.La Chrismos hotel(e foarte mic si cochet-16 studio-uri si apartamente) care e in vecinatate, se poate lua legatura cu Tolis.Numerele de contact le gasesti pe site.

#4053
dr_dre162000

dr_dre162000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 27.04.2010
Salutare si scuzati stresul inca o data!
Multumita voua mi-am facut un itinerariu pentru vacanta de anul acesta, insa mai sunt cateva intrebari(poate stupide - daca e asa ma scuzati) pe care as vrea sa vi le adresez:
1. Ce merita mai mult ca varianta low-cost, masina sau autobuzele?De exp. intr-o zi as vrea sa vizitez 3-4 statiuni spre nord, autobuzele cat ar costa pentru 2 persoane, daca am poposi 2-3 ore in fiecare statiune?exista vreun abonament pentru o zi intreaga pentru bus?
2. Daca ar fi sa inchiriez o masina, parcarile prin statiuni (in afara de corfu town - pe care o sa-l vizitam cu bus-ul) sunt cu plata, sau se poate parca pe stradute fara probleme?
3. (poate cea mai stupida intrebare) La magazine gen supermarket bauturile stau in frigidere sau sunt calde pentru stimularea vanzarilor din hoteluri?
4. (adresata celor care au mai fost cu autocarul) In autocar se pot servi niste sandwish-uri facute de-acasa(bine-inteles fara salam sau ceapa :)))
Inca o data mii de multumiri pentru raspunsuri si sper sa nu fi fost cicalitor, dar pana acum nu am mai iesit "afara"
Cu stima, Dagos

#4054
SheffieldMac

SheffieldMac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 31.01.2007

 dr_dre162000, on 18th July 2010, 23:33, said:

Salutare si scuzati stresul inca o data!
Multumita voua mi-am facut un itinerariu pentru vacanta de anul acesta, insa mai sunt cateva intrebari(poate stupide - daca e asa ma scuzati) pe care as vrea sa vi le adresez:
1. Ce merita mai mult ca varianta low-cost, masina sau autobuzele?De exp. intr-o zi as vrea sa vizitez 3-4 statiuni spre nord, autobuzele cat ar costa pentru 2 persoane, daca am poposi 2-3 ore in fiecare statiune?exista vreun abonament pentru o zi intreaga pentru bus?
2. Daca ar fi sa inchiriez o masina, parcarile prin statiuni (in afara de corfu town - pe care o sa-l vizitam cu bus-ul) sunt cu plata, sau se poate parca pe stradute fara probleme?
3. (poate cea mai stupida intrebare) La magazine gen supermarket bauturile stau in frigidere sau sunt calde pentru stimularea vanzarilor din hoteluri?
4. (adresata celor care au mai fost cu autocarul) In autocar se pot servi niste sandwish-uri facute de-acasa(bine-inteles fara salam sau ceapa :)))
Inca o data mii de multumiri pentru raspunsuri si sper sa nu fi fost cicalitor, dar pana acum nu am mai iesit "afara"
Cu stima, Dagos

1. Depinde, te descurci cu ambele. Autobuzele sunt de fapt autocare, in general merg in Corfu Town si acolo schimbi si te duci catre alte statiuni. (au o autogara cu program fix). Nu mai tin minte cat costa biletul de autobuz, masina parca era 35...45 euro o zi, dar nu mai stiu preturile actuale.
2. Parcarile in general sunt gratis.
3. De obicei au frigidere :).
4. Majoritatea nu te lasa sa mananci in autocar si fac pauze destul de dese, cam la 2-3h cate 10...20min, deci nu e motiv de ingrijorare masa.

#4055
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008

 dr_dre162000, on 18th July 2010, 23:33, said:

Salutare si scuzati stresul inca o data!
Multumita voua mi-am facut un itinerariu pentru vacanta de anul acesta, insa mai sunt cateva intrebari(poate stupide - daca e asa ma scuzati) pe care as vrea sa vi le adresez:
1. Ce merita mai mult ca varianta low-cost, masina sau autobuzele?De exp. intr-o zi as vrea sa vizitez 3-4 statiuni spre nord, autobuzele cat ar costa pentru 2 persoane, daca am poposi 2-3 ore in fiecare statiune?exista vreun abonament pentru o zi intreaga pentru bus?
2. Daca ar fi sa inchiriez o masina, parcarile prin statiuni (in afara de corfu town - pe care o sa-l vizitam cu bus-ul) sunt cu plata, sau se poate parca pe stradute fara probleme?
3. (poate cea mai stupida intrebare) La magazine gen supermarket bauturile stau in frigidere sau sunt calde pentru stimularea vanzarilor din hoteluri?
4. (adresata celor care au mai fost cu autocarul) In autocar se pot servi niste sandwish-uri facute de-acasa(bine-inteles fara salam sau ceapa :)))
Inca o data mii de multumiri pentru raspunsuri si sper sa nu fi fost cicalitor, dar pana acum nu am mai iesit "afara"
Cu stima, Dagos
1-2. cursele cu autobuzul costa in functie de distanta, intre 1-3 euro. biletele se iau de la taxatorul din autobuz care te intreaba unde mergi si in functie de asta iti spune si tariful. orarul il ai afisat in statii iar in corfu town in autogara exista un ghiseu de unde ti se da o foaie cu orarul si traseele catre toate directiile. duminica daca nu ma insel au un program foarte scurt, ultimul autobuz din corfu town este pe la ora 16 parca. in corfu town e destul de greu sa gasesti parcari dar cu un pic de rabdare te descurci.
3. frigidere, nu-i problema din punctul asta de vedere.
4. nu ai voie sa papi in autocar. doar in timpul opririlor care, cum a spus si useul dinaintea mea, sunt destul de dese.

#4056
m1dz0r

m1dz0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 24.02.2008
buna ziua , imi puteti spune pretul inchirierii unui scuteru la inceputul lui august ? as dorii sa inchiriez unul dar as vrea sa stiu un pret orientativ . Si este nevoie de vreun permis ? ca sa inchiriezi scuter de 49 ?

#4057
catalin.dorin

catalin.dorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.08.2007
Buna ziua!

Spuneti-mi va rog, cei care ati mai fost in Corfu....cati dintre voi au mers din Igoumenitsa spre Lefkimmi??
E mai ieftin decat spre Kerkyra? Dati-mi va rog detalii cu privire la acest lucru...

Va multumesc!

#4058
WandererRO

WandererRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 28.03.2010

 dr_dre162000, on 18th July 2010, 23:33, said:

Salutare si scuzati stresul inca o data!
Multumita voua mi-am facut un itinerariu pentru vacanta de anul acesta, insa mai sunt cateva intrebari(poate stupide - daca e asa ma scuzati) pe care as vrea sa vi le adresez:
1. Ce merita mai mult ca varianta low-cost, masina sau autobuzele?De exp. intr-o zi as vrea sa vizitez 3-4 statiuni spre nord, autobuzele cat ar costa pentru 2 persoane, daca am poposi 2-3 ore in fiecare statiune?exista vreun abonament pentru o zi intreaga pentru bus?
2. Daca ar fi sa inchiriez o masina, parcarile prin statiuni (in afara de corfu town - pe care o sa-l vizitam cu bus-ul) sunt cu plata, sau se poate parca pe stradute fara probleme?
3. (poate cea mai stupida intrebare) La magazine gen supermarket bauturile stau in frigidere sau sunt calde pentru stimularea vanzarilor din hoteluri?
4. (adresata celor care au mai fost cu autocarul) In autocar se pot servi niste sandwish-uri facute de-acasa(bine-inteles fara salam sau ceapa :)))
Inca o data mii de multumiri pentru raspunsuri si sper sa nu fi fost cicalitor, dar pana acum nu am mai iesit "afara"
Cu stima, Dagos

Simpatica intrebarea numarul 4... Iti dai seama ca oricine vrea sa vinda... Asa ca, nu prea vad cum un proprietar de magazin poate isi bata cuie singurel in talpa, creind vreun avantaj hotelului...

#4059
crisandre

crisandre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.06.2010

 catalin.dorin, on 20th July 2010, 12:17, said:

Buna ziua!

Spuneti-mi va rog, cei care ati mai fost in Corfu....cati dintre voi au mers din Igoumenitsa spre Lefkimmi??
E mai ieftin decat spre Kerkyra? Dati-mi va rog detalii cu privire la acest lucru...

Va multumesc!

este masi ieftin catre Lefkimi pentru ca-i distantza mai mica, faci doar o ora. S-a tot vorbit in paginile precedente dsp tarife.

#4060
14-sexy-anuk

14-sexy-anuk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,821
  • Înscris: 02.10.2008

 catalin.dorin, on 20th July 2010, 12:17, said:

Buna ziua!

Spuneti-mi va rog, cei care ati mai fost in Corfu....cati dintre voi au mers din Igoumenitsa spre Lefkimmi??
E mai ieftin decat spre Kerkyra? Dati-mi va rog detalii cu privire la acest lucru...

Va multumesc!
Biletul este ceva mai ieftin  catre Lefkimi-ideea este ca depinde in ce parte a insulei iti iei cazare-sau ai-daca ai in nord sau nord est sau vest-eu nu vad de ce ai lua un ferry catre lefkimi ca sa pierzi dupa aceea o ora si ceva-daca nu mai bine ,sa traversezi insula dintr-o parte in alta mai ales daca nu cunosti  drumurile o sa ai ceva de furca.Ferry-urile au fost gandite astfel incat sa ajute turistii sa ajunga cat mai repede la destinatie..

Edited by m&m, 22 July 2010 - 15:20.


#4061
ulitia

ulitia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 02.07.2008

 catalin.dorin, on 20th July 2010, 12:17, said:

Buna ziua!

Spuneti-mi va rog, cei care ati mai fost in Corfu....cati dintre voi au mers din Igoumenitsa spre Lefkimmi??
E mai ieftin decat spre Kerkyra? Dati-mi va rog detalii cu privire la acest lucru...

Va multumesc!

Da,este mult mai ieftin.....,,o mentiune importanta este tariful pentru ferry din Igumenitsa,catre Kerkira la dus am platit 67 eur pentru o masina,2 adulti+1 copil,iar la intoarcere din Lefkimi a fost 39 eur.''Noi am fost cazati in Agios Gordis si n-am stiut ca este asa o mare diferenta,iar gazda ne-a spus sa luam ferry catre Kerkira,nu spre Lefkimi,drumurile dinspre Lefkimi catre interiorul insulei sunt foarte bune si usoare,nu e nimic de speriat...

#4062
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,610
  • Înscris: 17.08.2007
As mai adauga ceva la discutia cu ferry. Intradevar e o diferenta de bani si daca mergi din Lefkimi catre nord mai ai de condus in plus insa trebuie sa tineti cint ca traseul Igoumenitsa -Kerkyra dureaza cu o ora mai mult. Deci ori stai o ora mai mult pe ferry ori conduci pe insula. Eu am avut cazare in Kassiopi si la dus am mers la Lefkimmi si la intoarcere am mers din Kerkyra ca ne grabeam dar as fi mers tot la Lefkimi.

Avantaje si dezavantaje. Oricum ferry mi se pare scump fata de Thassos de exemplu.

#4063
catalin.dorin

catalin.dorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.08.2007
Eu am cazare in Agios Gordis...si ma bate gandul sa iau ferry catre Lefkimmi totusi....cred ca ajung si mai repede in Agios G.

A fost cineva la plaja aceea salbatica...care de fapt sunt 2 plaje una in spatele celeilalte? Langa Afionas este...

#4064
Aramiu

Aramiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 09.03.2010

 catalin.dorin, on 21st July 2010, 12:50, said:

Eu am cazare in Agios Gordis...si ma bate gandul sa iau ferry catre Lefkimmi totusi....cred ca ajung si mai repede in Agios G.

A fost cineva la plaja aceea salbatica...care de fapt sunt 2 plaje una in spatele celeilalte? Langa Afionas este...

Da! Porto Timoni. Este superba. Unul din locurile mele preferate de pe insula

#4065
catalin.dorin

catalin.dorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.08.2007

 Aramiu, on 21st July 2010, 13:23, said:

Da! Porto Timoni. Este superba. Unul din locurile mele preferate de pe insula

Am o intrebare....stiu ca se poate ajunge cu masina pana in apropiere...am pe unde lasa masina pe acolo? este vreo parcare prin Afionas?

#4066
IFLORINELA

IFLORINELA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.08.2003

 catalin.dorin, on 21st July 2010, 13:55, said:

Am o intrebare....stiu ca se poate ajunge cu masina pana in apropiere...am pe unde lasa masina pe acolo? este vreo parcare prin Afionas?

Se poate ajunge. Eu am bantuit anul trecut 4 ore prin livezi de maslini sa gasesc locul si am ajuns pana la Dyonisos. Abia acum m-am lamurit. Se ajunge pana la taverna Dyonisos cu masina si de acolo pe jos pe poteca pana la Porto Timoni.. Aici gasesti harta.
http://www.agiosgeor....uk/timoni2.htm

#4067
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Speram ca nu se mai cearta atata lumea pe forum ca nu e frumos mai ales pentru niste doamne.

Am si eu niste intrebari. Noi am inceput deja sa ne facem bagajele pentru 2 saptamani in Corfu.
Recomandari speciale pentru insula?
Mentionez ca am achizitionat deja Autan si Baygon impotriva tantarilor...papucei de aia pentru inot...crema solara din belsug...alte recomandari ca sa nu ne doara capul sau sa dam cat nu face apoi pe insula?

#4068
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008

 bbogdanmircea, on 22nd July 2010, 10:16, said:

Speram ca nu se mai cearta atata lumea pe forum ca nu e frumos mai ales pentru niste doamne.

Am si eu niste intrebari. Noi am inceput deja sa ne facem bagajele pentru 2 saptamani in Corfu.
Recomandari speciale pentru insula?
Mentionez ca am achizitionat deja Autan si Baygon impotriva tantarilor...papucei de aia pentru inot...crema solara din belsug...alte recomandari ca sa nu ne doara capul sau sa dam cat nu face apoi pe insula?
nu stiu daca e important, insa avand in vedere ca mergeti cu autocarul...in bulgaria pe unde se opreste pentru toaleta se plateste si sa ai niste euro marunti la tine ca nu prea au aia sa dea rest si sa nu ramaneti pe afara :D
e bine ca ti-ai luat pastile contra tantarilor caci la tassos e belea. vila e intr-o gradina cu multa verdeata si o sa le folositi din belsug! cand ajungeti acolo sa nu uiti sa ii ceri lui tassos codul de la poarta din fata (asta in caz ca uita el sa va spuna) iar daca vreti sa papati puteti incerca la hotel marie care e cumva in aceeasi curte cu vila voastra...am vazut ca portiile sunt foarte mari si consistente si nu scumpe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate