Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Insula Corfu

- - - - -
  • Please log in to reply
6160 replies to this topic

Poll: RUGAMINTE: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica SANCTIUNI. (68 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (14 votes [20.29%])

    Percentage of vote: 20.29%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (14 votes [20.29%])

    Percentage of vote: 20.29%

  3. Fara scandal si offtopic. Incalcarea regulamentului duce la suspendarea contului.Multumim (41 votes [59.42%])

    Percentage of vote: 59.42%

Vote Guests cannot vote

#4033
alicet

alicet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 06.12.2008

View Postdcreno2007, on 15th July 2010, 14:03, said:

sfatul meu este sa porti papuceii atunci cand esti in apa - in felul asta scapi de pericolul de a calca intr-un arici de mare, care are acele f ascutite si casante - din cauza asa nu pot fi scoase din picior.
in corfu o pereche de papucei este in jur de 10 eur. in decathlon militari costa intre 10 ron si 25 ron

Atunci iau de aici.Aici am vazut la 16 ron .Am vazut cu talpa de silicon si cu talpa de cauciuc.

#4034
Aramiu

Aramiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 09.03.2010

View Post14-sexy-anuk, on 15th July 2010, 18:46, said:

Eu care sunt veche pe aici se pare ca am ratat niste postari legate de liapades-un satuc mic langa paleokastritsa .Ma intereseaza anume hotelul Liapades beach.
anyone cu detalii?

Nu am intrat in hotel. L-am observat in trecere, datorita faptului ca are foarte multa verdeata. Pe afara arata foarte frumos. Liapades are 2 plaje superbe, comparabile cu Paleo, mie mi-a placut mult de tot aici. Hotelul e cocotat undeva sus pe deal, e de coborat catre plaja. Poate a stat cineva de pe forum la hotel, pentru mai multe informatii, daca nu, incearca pe tripadvisor.

#4035
14-sexy-anuk

14-sexy-anuk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,821
  • Înscris: 02.10.2008

View PostAramiu, on 15th July 2010, 20:55, said:

Nu am intrat in hotel. L-am observat in trecere, datorita faptului ca are foarte multa verdeata. Pe afara arata foarte frumos. Liapades are 2 plaje superbe, comparabile cu Paleo, mie mi-a placut mult de tot aici. Hotelul e cocotat undeva sus pe deal, e de coborat catre plaja. Poate a stat cineva de pe forum la hotel, pentru mai multe informatii, daca nu, incearca pe tripadvisor.
Mersi-chiar am incercat pe tripadvisor  -prea putine detalii-de cum arata inauntru si atmosfera.Liapades stiam cum arata avand in vedere ca am stat in Paleo anu trecut am avut sansa sa il vad..dar nu am bagat de seama vreun hotel... :confuzzled:
Verdeata multa in Corfu echivaleaza cu tantari...

#4036
Aramiu

Aramiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 09.03.2010

View Post14-sexy-anuk, on 15th July 2010, 22:19, said:

Mersi-chiar am incercat pe tripadvisor  -prea putine detalii-de cum arata inauntru si atmosfera.Liapades stiam cum arata avand in vedere ca am stat in Paleo anu trecut am avut sansa sa il vad..dar nu am bagat de seama vreun hotel... :confuzzled:
Verdeata multa in Corfu echivaleaza cu tantari...

Da cu tantarii e rau de tot seara :). De ce nu stai tot in Paleo? Vrei sa incerci altceva? Eu unul raman fan Akrotiri. M-am imprietenit cu barmanul si cu patronul si cred ca la anul o sa scot un pret foarte bun, poate nu mai plec prin agentie. Abia astept sa utilizez noua piscina.

#4037
14-sexy-anuk

14-sexy-anuk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,821
  • Înscris: 02.10.2008

View PostAramiu, on 15th July 2010, 22:31, said:

Da cu tantarii e rau de tot seara :). De ce nu stai tot in Paleo? Vrei sa incerci altceva? Eu unul raman fan Akrotiri. M-am imprietenit cu barmanul si cu patronul si cred ca la anul o sa scot un pret foarte bun, poate nu mai plec prin agentie. Abia astept sa utilizez noua piscina.
Nu am mai gasit locuri-initial vorbisem sa merem tot la Paleo la hotelul cu acelasi nume-era ok-ca si anul asta akrotiri era epuizat la agentie inca din martie si la ei pe site la fel-si nici la paleo nu am mai gasit camere-si acuma cautam ceva in imprejurimi-cred ca pana la urma ne cazam in Corfu Town ca vrioam sa fim central-acum 2 ani in Roda cand am stat atata faceam cu masina pe insula de inebuneam.

#4038
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmihai_R6, on 13th July 2010, 18:21, said:

Vreau sa merg si eu pentru o scurta plimbare prin insula Corfu, de o zi, pt stau in alta parte in grecia.Si desi plecam doar sa lenevim la soare vreau sa facem o excursie pe insula, ajuns dimineata,vizitat,si intors seara.
Intrebarile mele sunt legate de traverarea cu ferry:
Cam la ce interval pleaca cate unul?
Daca o traversare dus intors poate fi facuta in aceeasi zi?
Cam pe la ce ore ar fi primul si ultimul ferry?
Cam cat de aglomerate sunt?Poti avea surpriza sa nu ai loc?
Am inteles ca se vorbea si de niste reduceri substantiale,la ce curse/ferry-uri!?
Si nu in ultimul rand...in afara de biserica sf Spiridon(pt care mergem in mod special)ce ar mai fi frumos sa vedem intr-o zi/sau jumatate probabil?
Multumesc.

Salutare,
am postat la topicul "Parga" cateva detalii despre excursia facuta intre 3 - 12 mai 2010.
In 6 mai am facut o excursie de o zi pe insula cu scopul de a vizita cat mai multe si zic ca am cam reusit.
Am luat ferry la dus la 9.30 platind 54eur (2 pers x 8,50eur/pers + 37eur/masina). Nu puteai (la acea vreme) plati drumul dus/intors.
La 11.20 eram pe insula, la 11.50 parcasem in parcarea de la Spianada (4eur/zi). Am vizitat Muzeul de arta asiatica si Galeria municipala de pictura, am facut ceva poze cu fortareata veche, dupa care am luat pranzul la un restaurant (parca al 2-lea cum vii de la muzee) de sub arcade (intre 14.00 si 14.45).
Apoi am vizitat Sf. Spiridon (pacat ca nu poti face poze) si am luat cateva suveniruri de pe straduta cu biserica. Dupa ce-am recuperat masina am plecat spre Vlacherna, careia i-am dat roata fara sa putem intra, in schimb i-am facut niste poze superbe de langa apa si apoi de sus, de langa tun. Am parasit peninsula Kanoni si ne-am oprit la Achilion, pe care l-am vizitat intre 16.45 si 17.45 (palatul si partea superioara a gradinilor).
La 18.35 faceam poze la Paleokastritsa (de pe drumul spre manastirea Teotokos), dupa care am vizitat manastirea (m-a impresionat atat muzeul cat si organizarea manastirii - plina de flori si de ... pisici :) ).
La 19.30 am plecat de la Paleokastritsa cu regretul ca nu am urcat deasupra, in satul Lakones, de unde panorama stiam ca e superba. La 19.50 eram in port, unde ne-am luat bilete de intors (acelasi pret), iar la 20.30 vasul a plecat, ajungand la Igoumenitsa la 22.15.
Ti-am dat niste ore aproape exacte, uitandu-ma pe poze in timp ce editez.
Pe ferry au loc o groaza de masini, iar sala cu A/C, baruri, TV, zona cu internet etc.(unde stai daca nu vrei sa stai pe punti) e imensa (cam 50/25m).

Asta era la inceputul lui mai, acuma e mai simplu cu traversatul.
Sper sa-ti foloseasca.

Sanatate si toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 16 July 2010 - 02:41.


#4039
giulia_020

giulia_020

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.10.2009
Buna

Unde este parcul Mon Repos(Kerkyra) si cum se ajunge la el?

#4040
14-sexy-anuk

14-sexy-anuk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,821
  • Înscris: 02.10.2008

View Postgiulia_020, on 16th July 2010, 10:48, said:

Buna

Unde este parcul Mon Repos(Kerkyra) si cum se ajunge la el?
parc nu stiu dar stiu un hotel care se numeste asa..

#4041
WandererRO

WandererRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 28.03.2010

View Postgiulia_020, on 16th July 2010, 10:48, said:

Buna

Unde este parcul Mon Repos(Kerkyra) si cum se ajunge la el?

Buna, il gasesti linga Palaiopolis... Este un parc mare care are in centru Mon-Repos Palace.

#4042
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

View Postgiulia_020, on 16th July 2010, 10:48, said:

Buna

Unde este parcul Mon Repos(Kerkyra) si cum se ajunge la el?
La Palatul Mon-Repos s-a nascut sotul reginei Angliei, Printul Philip....

Edited by grecul68, 16 July 2010 - 11:27.


#4043
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postgiulia_020, on 16th July 2010, 09:48, said:

Buna

Unde este parcul Mon Repos(Kerkyra) si cum se ajunge la el?

Salutare,
Parcul si vila Mon Repos se afla tot in peninsula Kanoni, pe stanga cum mergi catre Vlaherna. Am trecut doar pe langa, nu planificasem sa ne oprim; data viitoare vom face o vizita (stiu ca merita).

Sanatate si toate cele bune !

#4044
WandererRO

WandererRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 28.03.2010

View Postgrecul68, on 16th July 2010, 12:27, said:

La Palatul Mon-Repos s-a nascut sotul reginei Angliei, Printul Philip....

Corect,  :yes:  printul Philip, duce de Edinburgh s-a nascut printul printul Philippos al Greciei si Danemarcei la vila Mon Repos in 1921. Exilat apoi, in Vest.

Edited by WandererRO, 16 July 2010 - 13:06.


#4045
14-sexy-anuk

14-sexy-anuk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,821
  • Înscris: 02.10.2008

View PostOvidiuNS, on 16th July 2010, 13:10, said:

Salutare,
Parcul si vila Mon Repos se afla tot in peninsula Kanoni, pe stanga cum mergi catre Vlaherna. Am trecut doar pe langa, nu planificasem sa ne oprim; data viitoare vom face o vizita (stiu ca merita).

Sanatate si toate cele bune !
Bine de stiut :notangel: eu am facut o confuzie-credeam ca e vorba de un hotel cu acelasi nume care este situat in Corfu Town

#4046
bobolino1308

bobolino1308

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.11.2006
Salutare tuturor,

  Ati fost careva cazati la Dyonisos Apartments, in Afionas, AG. Georgios ? Daca da, ce impresii v-au lasat ?

Multumesc.

#4047
inummt

inummt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.05.2007
din 9 august voi fi cazat la Hotel Belle Hellene din Agios Georgios....
ati fost cazati careva la acest hotel? impresii? este curat? statiunea? plaja? peisajele?
astept un raspuns
ms

#4048
pantokrator

pantokrator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.07.2010

View Post9984, on 12th July 2010, 14:14, said:

Buna,


Suntem 2 cupluri care vrem sa plecam in Corfu cu masina in per 24.07.2010 - 31.07.2010 si ne gandeam sa mergem pe cont propriu in sensul ca vom incerca sa gasim cazare la fata locului.. A mai incercat cineva aceasta varianta? Credeti ca sunt sanse?

Ne puteti recomanda ceva hoteluri unde am putea gasi cazare la un pret acceptabil? Am vrea la 3 stele, hotel cu piscina, destul de aproape de plaja, eventual cu demipensiune? Am incercat si la cateva agentii sa cautam dar spre suprinderea noastra tinand cont de criza majoritatea ne-au zis ca au locurile deja ocupate pt aceasta perioada tinand cont ca mai sunt 2 saptamani pana ar trebui sa plecam...


Multam de ajutor!!

Salut,

Merg de 16 ani in Corfu.Numai pe cont propriu. Iti recomnad doar mic dejun, farmecul este sa mergi in fiecare seara la cate o taverna.
Pentru mine e perfect in zona de NE. Daca vrei liniste si odihna, Apraos Bay e locul.Poti sa incerci la www.chrismoshotel.gr sau www.apraos.gr
Am stat in ambele locuri.Sunt splendide!

#4049
Mr. John

Mr. John

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.08.2006
mickeymouse ti-am trimis un pm :)

#4050
14-sexy-anuk

14-sexy-anuk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,821
  • Înscris: 02.10.2008

View Postpantokrator, on 17th July 2010, 12:04, said:

Salut,

Merg de 16 ani in Corfu.Numai pe cont propriu. Iti recomnad doar mic dejun, farmecul este sa mergi in fiecare seara la cate o taverna.
Pentru mine e perfect in zona de NE. Daca vrei liniste si odihna, Apraos Bay e locul.Poti sa incerci la www.chrismoshotel.gr sau www.apraos.gr
Am stat in ambele locuri.Sunt splendide!
Din cate m-am uitat eu pe al 2 lea site sunt 4 vile-dar am inteles ca nu in toate ar avea baie in camera ci baie comuna/e adevarat?Ce alte detalii poti da despre camere pentru ca site-ul nu e prea explicit.Si toate vilutele sunt in kassiopi?

Edited by 14-sexy-anuk, 17 July 2010 - 16:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate