Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...
 Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna
 Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare
 Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Instalarea mobilei prea scumpa?
 

Insula Corfu

- - - - -
  • Please log in to reply
6163 replies to this topic

Poll: RUGAMINTE: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica SANCTIUNI. (69 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (14 votes [20.00%])

    Percentage of vote: 20.00%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (14 votes [20.00%])

    Percentage of vote: 20.00%

  3. Fara scandal si offtopic. Incalcarea regulamentului duce la suspendarea contului.Multumim (42 votes [60.00%])

    Percentage of vote: 60.00%

Vote Guests cannot vote

#4069
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008

View Postcatalin.dorin, on 21st July 2010, 12:50, said:

A fost cineva la plaja aceea salbatica...care de fapt sunt 2 plaje una in spatele celeilalte? Langa Afionas este...
am fost si eu la plaja aceea..................este minunata,dar mare grija acolo sunt si arici de mare
eu am ajuns la plaja de pe mare,cu barca inchiriata(alta aventura minunata :thumbup: )

#4070
K-lypSo

K-lypSo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.05.2005
Salutare din nou,

Cu mare drag revin in acest topic dupa un an, pentru ca sunt proaspat intoarsa din insula Corfu.

De data aceasta am stat la Hotel Paleoastritsa, statiunea omonima. 7 nopti, demipensiune. Din motive de buget am ales autocar, aceeasi agentie ca si anul trecut.

- apa din Paleokastritsa NU a fost rece! Peisajele sunt superbe. In tot Corfu, de fapt.. it's all about the landscapes. Revin la ce spuneam anul trecut, Corfu este o minune a naturii.
- obligatoriu de facut baie la "La Grotta" http://www.lagrottabar.com/about.htm vis-a-vis de Hotel Paleokastritsa. Este senzational. E ca o piscina naturala, amenajata printre stanci cu un bar si sezlonguri (3.5 Euro/sezlong, cam asa este peste tot)
- am inchiriat o barca cu motor, de 15 cp, cu care am vizitat cateva plaje pustii din zona Paleokastritsa. A fost superb! Priveam de pe mal marea si nu stiam daca suntem in Caraibe sau in paradis. Barca a costat 60 Euro la care am adaugat combustibil 1.8 Euro pe litru. Pe ora (de mers continuu!!) se consuma cam 10-12 litri. E tare rau sa arunci ancora din barca la 50m de mal si sa inoti spre tarm :)
- am inchiriat masina - 40 euro pe zi un Fiat Panda. 100km inclusi, orice km depasit 0.25 Euro. Nu e scandalos tariful pentru depasire pentru ca insula are in lungime cca 80km. Noi am facut cam 120km in total - Glyfada, Sidari, Canal d'Amour, Cape Drastis, Sunset Beach (Logas)
- am fost in Corfu Town cu transportul bus local. Se numeste "Green Bus" si NU CIRCULA printre statiuni, ci face doar legatura dintre fiecare statiune in parte si Corfu Town. Din Paleokastritsa in Corfu Town biletul este 2.10 Euro de persoana (24km). Daca vrei sa ajungi in Glyfada spre exemplu, traseul cu Green bus ar fi Paleokastritsa - Corfu Town, Corfu Town - Glyfada.
- am repetat croaziera Paxos - Antipaxos. A fost 38 Euro anul acesta.
- MUST DO: snorkeling. Se gasesc oriunde ochelari cu tub, de la 5 Euro in sus. Paleokastritsa este ideala pentru snorkeling. Senzatia de a vedea ca sub tine sunt 8-10 m de apa este incredibila. Stanci, grote, "falii" prin care te poti strecura doar inot.. pestisori, plante subacvatice, crabi. E superb.
- hotelul este ok, mesele au fost bufet suedez atat dimineata cat si seara, sunt foarte multe feluri de mancare, pentru toate gusturile si dietele, de la tzatziki la salata cu creveti, paste cu sos, musaka, peste, friptura, rosii umplute, 5-6 deserturi zilnic plus fructe.
- Hotel Paleokastritsa are singura piscina nocturna din statiune, situata pe acoperisul hotelului. Un cocktail alcoolic 5 Euro, un Pepsi la 250ml 2.5 Euro. Berea nu mai stiu :))

Subliniez si eu ca multi altii: Corfu nu este destinatia in care sa stai 7 zile in acelasi loc, pe aceeasi plaja. Sunt prea multe locuri frumoase de vazut.
Asadar va doresc concediu placut tuturor celor care au ales Corfu ca destinatie, suficient spatiu pe memory cardul aparatului foto si vreme buna.

Pentru intrebari, va stau la dispozitie.


View PostK-lypSo, on 31st August 2009, 15:49, said:

Salutare

Am fost si eu in Agios Gordis - Golden Nests, in aceeasi perioada cu IFLORINELA - diferenta fiind ca eu am fost cu autocarul.
Completari la ceea ce spunea si ea...
- am vazut Corfu Town - Fortareata veche (la cea noua - caci sunt 2 - nu am mai avut vlaga sa urcam, a fost foarte cald). Privelistea este superba de sus de pe cetate; am vazut si palatul reginei Elisabeta (Sissi) - personal mi s-a parut destul de plictisitor :) Gradina palatului intr-adevar frumoasa, dar... atat.
- plaja in Glyfada este excelenta. Apa linistita, cristalina, plaja cu nisip
- taverna Poseidonio - o recomand cu caldura, mancarea este foarte buna, tipul care serveste este un simpatic, extrem de atent si de amabil
- contra aricilor de mare se pot achizitiona niste ciupici cu talpa de cauciuc si textil deasupra - intre 3-6 euro perechea. Sau crocs. In Agios Gordis totusi nu am intalnit decat, intr-adevar, multe viespi.
- asa, pe strada sau la terase: o Cola la cutie 2 euro, un sandwich cu sunca si cascaval 2 euro, un gyros (un soi de saorma...) 2-5 euro, depinde de dimensiuni si de locul unde o servesti.
- 2 chaise-longue-uri + 1 umbrela sunt cam 7-8 euro pe zi oriunde, daca pleci de la plaja sa mananci spre exemplu, ti se face bon si te intorci cu el dupa-amiaza fara nici o problema

Oricum, insula in sine este o minune a naturii. Peisaje salbatice, golfuri sculptate in roca, nisip auriu, plaje pustii, ape incredibil de cristaline... Desi credeam ca o sa fie un concediu 100% relaxant, sunt prea multe locuri frumoase de vazut ca sa lenevesti pe plaja all day.

La dispozitia voastra pentru alte intrebari.

Edited by K-lypSo, 22 July 2010 - 11:03.


#4071
crisandre

crisandre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.06.2010

View Postbbogdanmircea, on 22nd July 2010, 10:16, said:

Speram ca nu se mai cearta atata lumea pe forum ca nu e frumos mai ales pentru niste doamne.

Am si eu niste intrebari. Noi am inceput deja sa ne facem bagajele pentru 2 saptamani in Corfu.
Recomandari speciale pentru insula?
Mentionez ca am achizitionat deja Autan si Baygon impotriva tantarilor...papucei de aia pentru inot...crema solara din belsug...alte recomandari ca sa nu ne doara capul sau sa dam cat nu face apoi pe insula?

In afara de ceea ce spunea f bine Alexica, as mai adauga si asigurare medicala de calatorie.
Cand am fost prima oara in Corfu un prieten a calcat pe un arici de mare iar asigurarea medicala a fost binevenita. Oricum n-a fost nimic grav, doar neplacut.
Concediu placut.

#4072
ulitia

ulitia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 02.07.2008

View Postbbogdanmircea, on 22nd July 2010, 10:16, said:

Speram ca nu se mai cearta atata lumea pe forum ca nu e frumos mai ales pentru niste doamne.

Am si eu niste intrebari. Noi am inceput deja sa ne facem bagajele pentru 2 saptamani in Corfu.
Recomandari speciale pentru insula?
Mentionez ca am achizitionat deja Autan si Baygon impotriva tantarilor...papucei de aia pentru inot...crema solara din belsug...alte recomandari ca sa nu ne doara capul sau sa dam cat nu face apoi pe insula?

Vei avea nevoie de Autan impotriva tantarilor,sa-l folositi inainte sa vedeti ce pot face...apa sa nu achizitionati din tara,caci este mai ieftina acolo in supermarketuri gen Lidl,Sconto,etc.(evident ca luati ceva sa va ajunga pe drum si in prima zi).
Ca si plaje care nu trebuie sa le ratati sunt cele din zona de est,cum ar fi Koulura,Kalami,care noua ne-au placut tare mult.In rest,daca ai alte intrebari,punctual,raspund cu placere.

Edited by ulitia, 22 July 2010 - 11:13.


#4073
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Merci mult, am facut ieri si asigurare de calatorie la Generali dar am uitat sa mentionez 15 zile 2 persoane 75 RON.
alexica daca vezi mesajul poti sa-mi trimiti un pm cu niste detalii despre plecarea cu autocarul din Bucuresti in sensul  ca nu am primit nici o informtie despre locurile de pe autocar si cum se ocupa acestea...e pe principiul dupa tupeu oare?
Daca e asa cu tantarii inseamna ca azi mai dam o fuga prin marketuri sa ne imbogatim arsenalul, pana acum avem doar un spray Autan si jumatate de rezervor de Baygon de ala care se baga in priza...sper ca n-au imunitate la asa ceva tantareii de acolo ca am pus-o.
40 de euro un Fiat panda? pe cate zile ati inchiriat?
Pe greeka.com eu am gasit la 200 de euro pe 10 zile tot Fiat Panda sau ceva similar, cred ca inca mai am timp sa rezerv o masinuta de asta in Acharavi...daca e 40 de euro pe o zi nu cred ca se poate negocia la 20 pe 10 zile...

#4074
K-lypSo

K-lypSo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.05.2005
Am inchiriat masina o singura zi. Cei 40 euro includ si asigurarea.
Daca luam 2 zile ne lasa la 35 euro pe zi, banuiesc ca intr-adevar pentru si mai multe zile, tot scade...

Cred ca difera de la statiune la statiune si de la car rental la car rental.. Oricum Paleokastritsa e, zice-se, cea mai scumpa statiune...

p.s. agentia cu care am fost eu avea o lista si ne-a asezat ghidul la urcare

View Postbbogdanmircea, on 22nd July 2010, 13:59, said:

Merci mult, am facut ieri si asigurare de calatorie la Generali dar am uitat sa mentionez 15 zile 2 persoane 75 RON.
alexica daca vezi mesajul poti sa-mi trimiti un pm cu niste detalii despre plecarea cu autocarul din Bucuresti in sensul  ca nu am primit nici o informtie despre locurile de pe autocar si cum se ocupa acestea...e pe principiul dupa tupeu oare?
Daca e asa cu tantarii inseamna ca azi mai dam o fuga prin marketuri sa ne imbogatim arsenalul, pana acum avem doar un spray Autan si jumatate de rezervor de Baygon de ala care se baga in priza...sper ca n-au imunitate la asa ceva tantareii de acolo ca am pus-o.
40 de euro un Fiat panda? pe cate zile ati inchiriat?
Pe greeka.com eu am gasit la 200 de euro pe 10 zile tot Fiat Panda sau ceva similar, cred ca inca mai am timp sa rezerv o masinuta de asta in Acharavi...daca e 40 de euro pe o zi nu cred ca se poate negocia la 20 pe 10 zile...

Edited by K-lypSo, 22 July 2010 - 12:55.


#4075
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007

View Postbbogdanmircea, on 22nd July 2010, 07:16, said:

Speram ca nu se mai cearta atata lumea pe forum ca nu e frumos mai ales pentru niste doamne.

Am si eu niste intrebari. Noi am inceput deja sa ne facem bagajele pentru 2 saptamani in Corfu.
Recomandari speciale pentru insula?
Mentionez ca am achizitionat deja Autan si Baygon impotriva tantarilor...papucei de aia pentru inot...crema solara din belsug...alte recomandari ca sa nu ne doara capul sau sa dam cat nu face apoi pe insula?
Desi au trecut doi ani de atunci poate aceste informatii iti vor fi de ajutor. Sunt doar pareri personale trateaza-le ca atare pentru ca gusturile difera.
Ca un mic update, am aflat intre timp ca plajele de la Glyfada, Ag. Gordios (cea din sud) si Arilla sunt asa cum imi doream eu - nisip fin atat pe plaja cat si in apa. Din pacate noi la acea vreme nu am ajuns la ele desi am facut cam 680km pe insula.
In alta ordine de idei si  adaca ai cunostinte medii de limba engleza vezi ca sunt site-uri si forumuri englezesti cu informatii din belsug. Nu ma hazardez ca dau link aici pentru ca am impresia ca este impotriva regulamentului dar daca ai nevoie trimite-mi un PM.
In ce privinta tantarilor induscutabil ia creme, solutii si alte aparate anti tantari. Vei avea nevoie.
In fine, parerea mea despre insula:

http://forum.softped...m...t&p=5096812
http://forum.softped...m...t&p=5109724
http://forum.softped...m...t&p=5097203

#4076
crisandre

crisandre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.06.2010

View Postbbogdanmircea, on 22nd July 2010, 12:59, said:

Merci mult, am facut ieri si asigurare de calatorie la Generali dar am uitat sa mentionez 15 zile 2 persoane 75 RON.
alexica daca vezi mesajul poti sa-mi trimiti un pm cu niste detalii despre plecarea cu autocarul din Bucuresti in sensul  ca nu am primit nici o informtie despre locurile de pe autocar si cum se ocupa acestea...e pe principiul dupa tupeu oare?

Cand am plecat prima oara in Corfu am fost cu autocarul si avea ghidul o lista, ne striga si ne spunea unde sa ne asezam. Se ocupau locurile incepand cu cele din fata in ordinea in care ne striga.  Asta se intampla acum 4 ani, nu stiu sa-ti spun daca aceasta procedura s-a schimbat sau nu.
Poate iti vor raspunde cei care au fost mai recent cu autocarul.

Agentia era Agentie Turism.

Edited by ferrellroo, 22 July 2010 - 18:33.


#4077
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
MagicTouch merci mult de linkuri la topicuri m-am distrat pe cinste mai ales la faza cu ATV-urile o sa fim cu ochii in 4 pana la  urma e vorba de siguranta noastra doar.


Am mai dialogat cu agentia si am aflat care ne sunt locurile in autocar, cica o sa fie o lista si pe usa autocarului.
Cea mai nasoala faza ca nu este toaleta in autocar si se fac opriri pentru diferitele nevoi fiziologice dar banuiesc ca asa este peste tot.

O sa incerc sa postez de pe insula pe forum, am Wi FI pe telefon, acuma sper sa gasesc vreo retea neparolata prin Acharavi pentru ca altfel nu am cum sa intru pe internet.
Sunt atatea locuri frumoase de vazut pe aceasta insula incat nici nu stiu de unde o sa incepem...probabil ca o sa-mi listez un document cu pareri de aici de pe forum pe care o sa-l revizuiesc pe drum ca s-asa e lung, parca nu m-as baza pe telefon si pe Wi-Fi prea mult.

Edited by bbogdanmircea, 22 July 2010 - 14:54.


#4078
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
Bbogdanmircea, si inca un sfat daca-mi este permis. Daca pe alte insule ATV-urile de mare putere (de la 250cc in sus) pot fi considerate un moft in Corfu sunt o necesitate din doua considerente: distantele si (in anumite zone) inclinatia soselelor. Daca vrei un ATV doar pentru statiune si imprejurimi atunci un 50 sau 75cc ar fi deajuns. Dar daca ai planificat distante mai mari sau/si zone ca Paleokastritsa atunci vei avea nevoie de un ATV de la 180cc in sus.
Noi o singura data am fost cu agentia, ****** tot din Iasi. Odata ce ne-am decis la statiune si hotel, persoana care ne-a servit a scos diagrama autocarului si ne-a intrebat ce locuri dorim.  Am fost demult cu agentia si nu stiu cum mai este acum dar dupa cate vad nu s-au schimbat prea multe la unele agentii. Parerea mea este ca exemplul celor de la AGENTIE TURISM este un exemplu demn de urmat si de alte agentii.
In ce priveste situatia toaletelor din autocare, vina nu apartine in totalitate agentiilor. Daca romanul (unii, nu toti) ar face curat dupa ei, daca nu s-ar ascunde in toaleta pentru doua fumuri de tigara, poate s-ar permite folosirea toaletelor.  Si mai este un impediment, benzinariile din Romania si Bulgaria nu sunt dotate [INCA] cu statii si locuri speciale pentru golirea bazinelor de toaleta din autocare. Nu stiu daca cineva ar dori sa ajunga in Grecia intr-un autocar care duhneste a rahat in cazul in care {Doamne fereste] bazinul a bufnit pe drum.


Ori termini cu numele de agentii ori iei o pauza mai lunga.Multumesc.

Edited by ferrellroo, 22 July 2010 - 18:35.


#4079
crisandre

crisandre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.06.2010

View Postbbogdanmircea, on 22nd July 2010, 15:51, said:

MagicTouch merci mult de linkuri la topicuri m-am distrat pe cinste mai ales la faza cu ATV-urile o sa fim cu ochii in 4 pana la  urma e vorba de siguranta noastra doar.


Am mai dialogat cu agentia si am aflat care ne sunt locurile in autocar, cica o sa fie o lista si pe usa autocarului.
Cea mai nasoala faza ca nu este toaleta in autocar si se fac opriri pentru diferitele nevoi fiziologice dar banuiesc ca asa este peste tot.

O sa incerc sa postez de pe insula pe forum, am Wi FI pe telefon, acuma sper sa gasesc vreo retea neparolata prin Acharavi pentru ca altfel nu am cum sa intru pe internet.
Sunt atatea locuri frumoase de vazut pe aceasta insula incat nici nu stiu de unde o sa incepem...probabil ca o sa-mi listez un document cu pareri de aici de pe forum pe care o sa-l revizuiesc pe drum ca s-asa e lung, parca nu m-as baza pe telefon si pe Wi-Fi prea mult.

Or sa faca f multe opriri si sa ai marunti cum spunea Alexica caci toaleta este contra cost.
Lasa internetul in vacanta, bucura-te de liniste, soare, mare si peisajele de vis. Stam toata ziua cu nasul in PC/telefoane, in vacanta ar trebui sa le dam foc :P

#4080
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008

View Postbbogdanmircea, on 22nd July 2010, 12:59, said:

Merci mult, am facut ieri si asigurare de calatorie la Generali dar am uitat sa mentionez 15 zile 2 persoane 75 RON.
alexica daca vezi mesajul poti sa-mi trimiti un pm cu niste detalii despre plecarea cu autocarul din Bucuresti in sensul  ca nu am primit nici o informtie despre locurile de pe autocar si cum se ocupa acestea...e pe principiul dupa tupeu oare?
Daca e asa cu tantarii inseamna ca azi mai dam o fuga prin marketuri sa ne imbogatim arsenalul, pana acum avem doar un spray Autan si jumatate de rezervor de Baygon de ala care se baga in priza...sper ca n-au imunitate la asa ceva tantareii de acolo ca am pus-o.
40 de euro un Fiat panda? pe cate zile ati inchiriat?
Pe greeka.com eu am gasit la 200 de euro pe 10 zile tot Fiat Panda sau ceva similar, cred ca inca mai am timp sa rezerv o masinuta de asta in Acharavi...daca e 40 de euro pe o zi nu cred ca se poate negocia la 20 pe 10 zile...
locurile in autocar se ocupa in ordinea inscrierii in excursie insa acum un an, desi mi-am luat biletele de cum s-a terminat iarna, am descoperit ca locurile noastre erau penultimile din autocar. si mi s-a spus ca depinde cum trimite agentia rezervarile. in fine, mie mi s-a parut o mare poveste ca atunci cand am platit s-a trimis si cererea de rezervare la bucuresti si s-a primit confirmarea. in concluzie, astepti la usa autocarului sa fii strigat si speri sa nu iti atribuie locurile pe ultima bancheta care este ingrozitor de incomoda.
ca si opriri o sa faceti una la giurgiu la benzinaria din vama, apoi in bulgaria la un popas numit baikal parca - unde se poate plati si in lei si stati mai mult pentru masa - cine doreste, apoi la "steaguri" si inca o oprire. in grecia veti face 2 opriri dupa care cand intrati in munti pe serpentine o sa se mearga fara oprire vreo 4-5 ore in functie de sofer deoarece autostraa este abia terminata si nu prea au unde sa opresca. oricum asta o sa va spuna insotitorul de grup. dupa munti mai opriti o data la o benzinarie si apoi in port la ferry. din cate stiu eu, pentru cei care mergeti in statiunile din nord si coasta de vest o sa vina un microbuz cu un sofer grec nebun :) sa va ia si sa faca transferul la hoteluri. asta pentru ca autocarul cu care ati venit nu prea are loc pe anumite drumuri.

#4081
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
prea tare cu "soferul grec nebun" nu vreau sa imaginez ce vrea sa insemne :)
Noi avem locurile 47 si 48 cred ca suntem pe bancheta aia din spate deci ne-am cam scos :P, cate locuri are autocarul 50 parca iar in spate sunt 4 locuri lipite cumva unul de celalalt? Sau 6?
Daca are autocarul 50 de locuri siguri suntem pe ultima bancheta, daca are 52 si sunt 4 in spate ar fi ultimele 2 locuri inafara de bancheta ... deci e de najpa.
Sa fac o nebunie si sa ma pornesc cu masina sambata din Iasi spre Corfu oare ca sa ajung luni sa-mi iau cazarea?
Sau rezistam cu stoicism pe autocar?

#4082
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008

View Postbbogdanmircea, on 22nd July 2010, 17:58, said:

prea tare cu "soferul grec nebun" nu vreau sa imaginez ce vrea sa insemne :)
Noi avem locurile 47 si 48 cred ca suntem pe bancheta aia din spate deci ne-am cam scos :P, cate locuri are autocarul 50 parca iar in spate sunt 4 locuri lipite cumva unul de celalalt? Sau 6?
Daca are autocarul 50 de locuri siguri suntem pe ultima bancheta, daca are 52 si sunt 4 in spate ar fi ultimele 2 locuri inafara de bancheta ... deci e de najpa.
Sa fac o nebunie si sa ma pornesc cu masina sambata din Iasi spre Corfu oare ca sa ajung luni sa-mi iau cazarea?
Sau rezistam cu stoicism pe autocar?
din cate stiu eu parca 5 sau 6 locuri sunt in spate. in niciun caz 4 ca sunt cate 2 in spatele banchetelor normale si inca 1 sau 2 pe mijloc. ziceam ca e nasol de stat acolo ca nu prea ai cum sa te foiesti ca ii deranjezi pe vecini sau ma rog pe vecinul pe care nu il cunosti. dar daca unul din locuri e la geam, e mai bine si puteti face cu randul care sa stea acolo si sa va sprijiniti capul de geam in caz ca vrei sa dormi un pic.
daca ai platit deja autocarul nu prea merita sa mergi cu masina ca in afara de carburant, mai sunt si vignetele si ferry care e destul de mult, plus ca daca nu ai mai fost ma gandesc sa nu va rataciti. eu zic ca rezistati la drum. nu e de speriat, e doar un pic inconfortabil.

p.s. nenea grecu' cred ca e varianta greceasca a lui schumi :D sau a jucat prea mult NFS

Edited by alexica08, 22 July 2010 - 17:31.


#4083
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Revin cu vechea mea intrebare credeti ca gasim pe insula de inchiriat masina mini pe 8 zile la 200 de euro?
Pe greeka am gasit la acest pret ca sa rezerv si decat sa iau teapa pe insula mai bine iau de pe net...macar am ceva sigur...
Va rog postati cei care ati venit recent...

#4084
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008

View Postbbogdanmircea, on 22nd July 2010, 22:48, said:

Revin cu vechea mea intrebare credeti ca gasim pe insula de inchiriat masina mini pe 8 zile la 200 de euro?
Pe greeka am gasit la acest pret ca sa rezerv si decat sa iau teapa pe insula mai bine iau de pe net...macar am ceva sigur...
Va rog postati cei care ati venit recent...
200 euro pe 8 zile inseamna 25 euro pe zi. eu zic ca gasesti la pretul asta si direct la fata locului, dar cum anul asta nu am fost in corfu, nu sunt 100% sigura. insa daca inchiriezi direct acolo ai posibilitatea sa discuti mai multe de genul - asigurare si ce implica ea (daca e full casco, daca puteti conduce amandoi masina fara probleme in sensul ca asigurarea acopera daunele eventuale indiferent daca conduci tu sau prietena ta, daca ai sau nu limita de km, etc). plus ca daca inchiriezi masina de la vreo agentie de unde iti iei si o excursie optionala, sansele de negociere la pret sunt mai mari.
sau la vila, poti vb direct cu tassos care e foarte amabil si descurcaret si sigur are el un prieten la inchirieri care daca nu iti da pret mai bun, macar acelasi ca pe net.

#4085
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 12.11.2003
Salutare

Doresc sa plec in Corfu pe cont propriu, cu masina. Am inceput sa citesc topicul insa am ajuns de abia la anul 2008.
Cei mai multi au fost plecati cu agentiile de turism, insa m-ar interesa daca puteti sa-mi recomandati locatii de cazare in Agios Gordis.
Nu caut ceva luxos, dar sa fie curat si locuibil.(vila, studio)
Multumesc

Edited by nikolas, 23 July 2010 - 07:04.


#4086
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008

View Postnikolas, on 23rd July 2010, 08:03, said:

Salutare

Doresc sa plec in Corfu pe cont propriu, cu masina. Am inceput sa citesc topicul insa am ajuns de abia la anul 2008.
Cei mai multi au fost plecati cu agentiile de turism, insa m-ar interesa daca puteti sa-mi recomandati locatii de cazare in Agios Gordis.
Nu caut ceva luxos, dar sa fie curat si locuibil.(vila, studio)
Multumesc
pentru turism individual ai 3 variante:
1. te duci pe insula si inchiriezi la fata locului, insa drumul este destul de obositor si nu sti cata rabdare o sa mai ai pentru asta cand ajungi acolo.
2. gasesti pe siturile agentiilor de turism doar cazare la categoria "turism individual".
3. situri gen tripadvisor, booking.com, greeka si iti alegi singur ce iti place de acolo, trimiti mail la vila/hotelul ales si gata rezervarea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate